Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iran

Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä

13.5.2026 21:54
Lue lisää 
Essee
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja hänen puolisonsa Melania Trump saapuivat Washingtonin Kennedy Centeriin seuraamaan Chicago-musikaalin ensi-iltaa 31. maaliskuuta. (Kuva: Alex Wong / Getty Images / AFP / Lehtikuva)

Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön

Kun politiikan institutionaalinen perusta väistyy henkilökohtaisten verkostojen tieltä, vallan kriittinen arviointi korvautuu lojaalisuudella, kirjoittaa Pekka Väisänen esseessään.
Pekka Väisänen 12.4.2026 9:00, muokattu 9.4.2026 10:55
a– a+
Essee

Nykyinen maailmanpoliittinen tilanne ruokkii epäluottamusta demokraattisia instituutioita kohtaan. Epävarmuus ei ole vain kriisien seurausta – se on myös poliittinen voimavara. Historiallisesti epävarmat olosuhteet ovat usein toimineet karismaattisten johtajien astinlautana valtaan.

Ilmiön taustalla on toistuvasti ollut demokraattisen järjestelmän kyvyttömyys ratkaista yhteiskunnallisia ja taloudellisia ongelmia. Tämä nähtiin 1920-luvun Italiassa ja 1930-luvun Euroopassa laajemminkin.

Kun järjestelmä ei tuota vastauksia, se menettää uskottavuutensa. Tällöin politiikasta katoaa totuuden eetos ja se korvautuu fiktiivisellä maailmankuvalla, joka ei kestä kriittistä tarkastelua.

Demokratian kriisi ei kuitenkaan johdu pelkästään instituutioiden toiminnasta, vaan myös niiden taustalla olevasta ihmiskuvasta. Liberaali demokratia nojaa oletukseen rationaalisesta yksilöstä.

Historia osoittaa, että tämä oletus on rajallinen. Ihminen ei toimi vain rationaalisesti, vaan myös pelon, toivon ja merkityksen tarpeen ohjaamana.

“VIIMEINEN TOIVO” JA TOTUUDEN MURENEMINEN

Kun luottamus instituutioihin heikkenee, ihmiset hakeutuvat vaihtoehtoisten selitysmallien ja totuuksien pariin. Tarve nimetä syylliset ja palauttaa hallinnan tunne elämään korostuvat. Tässä tilanteessa karismaattiset johtajat nousevat messiaanisella tavalla keskeiseen rooliin.

Vuosikymmenten aikana on nähty, kuinka demokratian arvojen horjuessa salaliittoteoriat vahvistuvat, tieteen ja tutkimuksen arvo kyseenalaistetaan ja rationaalinen keskustelu menettää asemansa.

Ilmiö ei rajoitu yksittäisiin maihin: länsimaiset demokratiat kohtaavat nyt samanaikaisesti sisäisiä ja ylikansallisia paineita. Inflaatio, reaalipalkat, maahanmuutto ja Euroopan turvallisuustilanne lisäävät epävarmuutta kaikkialla.

Paradoksaalisesti tämä kehitys ei lisää moniarvoisuutta, vaan tuottaa usein keskenään kilpailevia ja toisensa poissulkevia totuusjärjestelmiä.

VALLAN TYHJIÖ JA SEN TÄYTTYMINEN

Kriisiytyneessä yhteiskunnassa syntyy usein lopulta valtatyhjiö. Historiallisesti tällaiset tilanteet eivät jää koskaan pysyviksi, vaan täyttyvät – kysymys on siitä, millä periaatteella.

Tällöin politiikan keskeinen kysymys on vallan oikeutus: mihin valta viime kädessä ankkuroituu? Weimarin Saksan luhistuminen 1930-luvulla heikensi demokratian uskottavuutta siinä määrin, että kansalaiset siirtyivät tukemaan totalitaarista järjestelmää, joka johti lopulta tunnettuihin seurauksiin.

Saksalainen sosiologi Max Weber erotti vallan oikeutuksen kahteen päämuotoon: institutionaalinen, sääntöihin ja prosesseihin perustuva byrokraattinen valta sekä karismaattinen valta, joka perustuu henkilöön ja hänen kykyynsä mobilisoida seuraajia.

Karismaattinen johtajuus ei nojaa ensisijaisesti instituutioihin, vaan suoraan suhteeseen kansan kanssa. Tällöin vallan kriittinen arviointi korvautuu lojaalisuudella, ja johtajaa ympäröi usein henkilökohtaisiin suhteisiin perustuva tukiverkosto institutionaalisen mandaatin sijaan.

Yhdysvaltojen viimeaikainen politiikka tarjoaa tästä havainnollisen esimerkin. Päätöksenteossa ja erityisesti ulkopolitiikassa on nähtävissä toimijoita, joiden vaikutusvalta perustuu enemmän henkilökohtaisiin suhteisiin kuin institutionaaliseen asemaan.

Esimerkiksi presidentti Donald Trumpin vävy Jared Kushner toimii keskeisessä roolissa Lähi-idän politiikassa, ja samanaikaisesti liikemaailmasta nousseet toimijat, kuten Elon Musk, ovat osallistuneet poliittiseen vaikuttamiseen tavoilla, jotka hämärtävät julkisen ja yksityisen vallan rajaa.

Kyse ei ole yksittäisistä henkilöistä, vaan laajemmasta muutoksesta, jossa politiikan institutionaalinen perusta väistyy henkilökohtaisten verkostojen tieltä.

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance ja Unkarin pääministeri Victor Orban esiintyivät yleisötilaisuudessa Budapestissa 7. huhtikuuta Unkarin parlamenttivaalien alle. (KUVA: JONATHAN ERNST / AFP / LEHTIKUVA)

SISÄPOLITIIKAN TYYLI ULKOPOLITIIKAN ALTTARILLA

Karismaattinen johtajuus ei rajoitu myöskään sisäpolitiikkaan, vaan se ulottuu myös kansainvälisiin suhteisiin. Tällöin ulkopolitiikan logiikka muuttuu.

Monenkeskisyydestä siirrytään kahdenvälisiin järjestelyihin, instituutioiden rooli heikkenee ja kansainväliset normit korvautuvat yhä useammin transaktionaalisella ajattelulla. Tämän seurauksena kansainvälinen politiikka henkilöityy ja siirtyy pois institutionaalisesta sääntöpohjasta kohti epämuodollisia käytäntöjä.

Karisma ei ole lopulta koskaan kadonnut politiikasta. Pikemminkin kyse on jatkuvasta jännitteestä institutionaalisen ja henkilöityneen vallankäytön välillä.

Historiallinen ja ajankohtainen esimerkki tästä on vuoden 1979 Iranin vallankumous ja Ruhollah Khomeinin nousu valtaan, joka muutti maan poliittisen järjestelmän ja sen aseman kansainvälisessä politiikassa.

Nykyisessä kansainvälisessä politiikassa henkilökohtaiset suhteet ja ideologiset sympatiat ohjaavat yhä useammin valtioiden välistä yhteistyötä.

Donald Trump on avoimesti tukenut useita johtajia, kuten Vladimir Putin, Javier Milei, Jair Bolsonaro ja Viktor Orbán. Näitä johtajia yhdistää kriittinen suhtautuminen kansainvälisiin instituutioihin ja taipumus henkilökohtaiseen vallankäyttöön.

JOHTOPÄÄTÖS: EPÄLUOTTAMUKSEN ITSEÄÄN RUOKKIVA KIERRE

Yhteiskunnallinen epäluottamus ei ole vain kriisien seuraus, vaan myös niiden kiihdyttäjä. Totuuden merkityksen heikentyminen tarkoittaa, että vallan henkilöitymisen rinnalla myös totuus henkilöityy.

Karismaattisessa johtajuudessa totuus ei ole enää yhteinen viitekehys, vaan johtajan kautta määrittyvä. Tämä synnyttää itseään vahvistavan kierteen, jossa demokratian keskeiset periaatteet rapautuvat.

Keskeinen kysymys länsimaiselle demokratialle ei ole enää pelkästään se, miten kriisejä ratkaistaan, vaan miten järjestelmän uskottavuus palautetaan. Ensimmäinen askel liittyy yhteisesti jaettuun tilannekuvaan.

Toisekseen kansalaisten on voitava luottaa siihen, että poliittinen johto edustaa heitä ja toimii julkisen ja maan edun mukaisesti. Ilman yhteistä käsitystä todellisuudesta sekä luottamusta poliittiseen edustukseen ja eliittiin liberaalin demokratian ja oikeusvaltion edellytykset murenevat.


Pekka Väisänen on valtiotieteilijä, yhteiskuntatieteiden tohtori ja Mission Grey -killan jäsen, joka väitteli vuonna 2022 Ranskan presidentti Emmanuel Macronin poliittisesta ajattelusta.

Lue myös

Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?

Huomenna perjantaina 15. toukokuuta tulee kuluneeksi jo 108 vuotta Suomen sisällissodan päättymisestä. Mutta mihin...
14.5.2026 21:15

Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan

Liike Nytin Savonlinnan kaupunginvaltuuston koko seitsemänhenkinen ryhmä siirtyy Peitsalon mukana keskustan valtuustoryhmään.
14.5.2026 17:55

Euroviisut eivät ole entisensä – "Mitä järkeä tässä on"

Euroviisut ovat paljon muutakin kuin vain musiikkijuhla. Katso kuvatarina.
14.5.2026 14:01

Aihetunnisteet

demokratia

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste