Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”

16.12.2025 22:15
Lue lisää 
Kansalaisaloitteet
Turpeesta tehty uurna luovutettiin elinkeinoministeri Mika Lintilälle Turvealan toimijoiden mielenosoituksessa Eduskuntatalon edessä Helsingissä viime vappuaattona. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Eduskunta väitteli kipakasti turpeen uusiutuvaksi luokittelusta –"Jos se olisi mahdollista, niin öljy olisi uusiutuvaa Saudi-Arabiassa ja hiili Puolassa"

Pekka Pohjolainen 15.10.2021 8:45, muokattu 15.10.2021 8:49
a– a+
Kansalaisaloitteet

Aina suuria poliittisia tunteita herättävä turve tuprusi eduskunnan torstai-illan istunnossa niin, että päästöarvot taisivat hakata hetkittäin punaisen puolella.

Dramaturgiaa terävöitti se, että lähetekeskusteluun tuotiin samalla kertaa kaksi täysin vastakkaista turpeesta laadittua kansalaisaloitetta, joista kummallakaan ei ole poliittisen menestymisen mahdollisuuksia.

Toisessa aloitteessa vaadittiin turpeen energiakäytön lopettamista, toisessa sen määrittelyä uusiutuvaksi luonnonvaraksi. Vihreiden edustajakonkari Satu Hassi ei jälkimmäisestä sanojaan kainostellut.

– Sanon nyt suoraan, että se ei ole mitään arvostamista, että yrittäjille annetaan valheellisia lupauksia, Hassi pamautti.

Hassin mukaan on myös täydellistä huijausta väittää, että kansallisella päätöksellä voitaisiin turve luokitella toisin.

– Jos se olisi mahdollista, niin öljy olisi uusiutuvaa Saudi-Arabiassa ja hiili Puolassa. Nämä päästöluokittelut tekee YK:n alainen tiedepaneeli IPCC.

Hassi muistutti, että Suomessa poltettava turve on keskimäärin 3 000 vuotta vanhaa. Turpeen päästöjen osuus Suomen kokonaispäästöistä on yli kaksinkertainen verrattuna turpeen osuuteen Suomen energiankäytöstä.

– Sitä parempi turvealalle, mitä selkeämmin asetetaan päivämäärä, johon mennessä turpeenpoltto loppuu, aivan samoin kuin kivihiilelle on tehty. Silloin alalla pystytään suunnittelemaan toimintaa. Silloin kukaan ei erehdy investoimaan asiaan, joka ehdottomasti on joka tapauksessa laskussa.

Toista laitaa edusti keskustan Hannu Hoskonen, joka ei turpeen uusiutuvuudesta periksi antanut.

– Turvehan uusiutuu, kuten tiedämme. Geologian tutkimuskeskuksen mittausten mukaan jääkauden jälkeen Suomeen on tullut turvetta lisää noin 75 miljardia kuutiota.

Hoskonen piti kotimaisen turpeen käytön alasajoa järjettömänä.

– Millä ihmeellä me hoidamme kotimaisen maatalouden? Millä me hoidamme lasinalaisviljelyn? Eli millä me ensi talvena syömme kotimaista kurkkua, tomaattia, ostamme ystävillemme onnittelukukkia suomalaisessa turpeessa kasvatettuna, vai lopetammeko koko sen vientiteollisuuden, mikä siihen liittyy?

Perussuomalaisten Juha Mäenpää siteerasi puolestaan 21 vuoden takaista STT:n eduskuntauutista, joka kertoi eduskunnan suuren valiokunnan äänestäneen turpeen uusiutuvuudesta ja arvan ratkaisseen tasan menneen äänestyksen uusiutumattomuuden hyväksi.

– Täällä eduskunnassa on pidetty arpajaiset, joissa on tämä tulos tehty, Mäenpää hämmästeli.

Vihreiden Heli Järvinen näki, että keskustelu ja riitely turpeen uusiutuvuudesta voitaisiin jättää jo taakse.

– On selvää, että turve uusiutuu, mutta se vaatii tuhansia vuosia, kun taas me tarvitsemme päästövähennyksiä kymmenessä tai vähintäänkin kymmenissä vuosissa.

Järvinen huomautti, että lisäksi Suomessa työ‑ ja elinkeinoministeriö katsoo, että turpeen kansallinen luokittelu uusiutuvaksi energianlähteeksi ei parantaisi turvealan näkymää yhtään.

– Tästä asiasta on senkin takia turha keskustella. Politiikalla ei voida korvata tiedettä, sillä turve tulee edelleenkin kuulumaan EU:n päästökauppaan ja siihen kohdistuisi edelleenkin korkean päästöoikeuden hinnan vaikutus, joka on päätekijä energiaturpeen kysynnän laskemisessa.

Keskustan Mikko Savola muistutti, että turveyrittäjät olivat varautuneet aivan erilaiseen aikatauluun kuin millä nyt mennään. Päästökaupan hinta on alkuperäisestä moninkertaistunut.

– Ja kyllä tällä veropäätöksellä oli merkitystä, koska se laukaisi sitten nämä reaktiot markkinoilla, ja kun tästä tuli imagohaitta ynnä muu, niin tämä keskustelu lähti tavallaan vyörymään. Tämä oli erittäin vahingollista siinä suhteessa, Savola valitteli.

Savola sanoi, että turpeen käytöstä on ollut jokin hässäkkä päällä koko sen ajan, minkä hän on itse eduskunnassa ollut. Turpeen käytöstä on haluttu tehdä ympäristöystävällisempää ja parempaa, mutta mikään ei tunnu riittävän.

– Yrittäjät tarvitsevat arvostuksen sille työlleen, mitä he tekevät, sekä pitkäjänteisyyttä ja suunnitelmallisuutta, kuinka tulevaisuuttaan tehdä, Savola vetosi.

Maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari (kesk.) totesi, että turve kyllä uusiutuu, mutta hitaasti.

– Sinänsä on niin, että turpeen hinnannousu on päästökaupan seurausta, ja turpeen luokittelu toisin ei siihen asiaan vaikuttaisi.

Kalmari piti päätöstä, jolla turpeen verohintaa korotettiin vääränä sikäli, että turpeen käyttö oli jo vahvassa alamäessä päästökaupan ja huonon imagon vuoksi.

– Jopa ilmastopaneelin (Markku) Ollikainenkin totesi, että tämä vauhti on liian kova. Se ei ole kansantaloudellisesti järkevä, se ei ole huoltovarmuuden kannalta järkevä, ja ennen kaikkea meillä ei ole turvattu kasvuturpeen tuotantoa niin, että kasvihuoneiden ja eläinten tarvitsema turve olisi varmistettu, Kalmari tuskaili.

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) arvioi debatin kuunneltuaan aistineensa hieman ”semmoista vastakkainasettelun makua”.

Lintilä vakuutti, että turvetta ei tulla kieltämään, vaan sitä tarvitaan jatkossakin kasvuturpeeksi, kuivikkeeksi ja erityisesti huoltovarmuuden turvaamiseksi.

– Turve on meille äärettömän tärkeä myös jatkossa. Meillä ainut kielletty tulee olemaan kivihiili vuonna -29.

Turpeen määrittelyllä uusiutuvaksi ei olisi Lintilän mukaan mitään muuta kuin imagollista merkitystä.

– Esimerkiksi eurooppalaisella näkökulmalla turve on päästökaupan piirissä. Siinä ei tapahtuisi muutosta, koska siinä tulee nimenomaan tämä, että hitaasti, minkä on siis IPCC määritellyt. Eli siinä ei tapahdu mitään muutosta.

Lintilän mukaan huoltovarmuusvarastojen korvauksen nosto on tällä hetkellä valmistelussa ja tulossa eduskunnan käsittelyyn vielä tämän kuun aikana.

Lue myös

EU-varojen jakoperusteisiin historiallinen muutos – Elsi Kataiselle merkittävä neuvotteluasema

Europarlamentaarikko Elsi Katainen (kesk. Renew Europe) on valittu yhdeksi pääneuvottelijaksi EU-varojen jakoperusteista, joiden...
17.12.2025 11:29

Raportti julki: Hallitus epäonnistuu taloustavoitteissaan

Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) mukaan hallitus ei ole saavuttamassa julkisen talouden tavoitteitaan. Viraston tuoreessa...
17.12.2025 10:10

Mediat: Brittiopiskelijat palaamassa EU:n Erasmus-ohjelmaan

Britannia on palaamassa osaksi EU:n opiskelijavaihto-ohjelma Erasmusta vuonna 2027. Asiasta kertovat brittimediat BBC...
17.12.2025 9:15

Aihetunnisteet

Eduskunta ilmastopolitiikka kansalaisaloitteet turve turvetuotanto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
”Älkää matkustako tähän maahan” – Finnairille tulvii palautetta silmienvenytyskuvista, ministeri kieltäytyy kommentoimasta
Uutiset | 16.12.2025 15:43
Venäjä sanoo hallitsevansa Kupjanskin kaupunkia Ukrainassa
Uutiset | 16.12.2025 10:56
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Kansanedustaja nosti esiin Suomen aseveljeyden natsien kanssa – ministeri kehotti vakavaan pohdintaan
Uutiset | 16.12.2025 18:25
Trump hehkuttaa uutta Ukraina-sopimusta
Uutiset | 16.12.2025 8:30
Metsähallitus: Näin hallinto-oikeuden petopäätös vaikuttaa
Uutiset | 16.12.2025 17:38
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10

Uusimmat

EU-varojen jakoperusteisiin historiallinen muutos – Elsi Kataiselle merkittävä neuvotteluasema
Uutiset | 17.12.2025 11:29
Raportti julki: Hallitus epäonnistuu taloustavoitteissaan
Uutiset | 17.12.2025 10:10
Labore: Suomi ja Saksa kärsivät samoista talousongelmista
Uutiset | 17.12.2025 9:15
Mediat: Brittiopiskelijat palaamassa EU:n Erasmus-ohjelmaan
Uutiset | 17.12.2025 9:15
Yle: Suomen aseostot Israelista aiemmin tiedettyä mittavammat
Uutiset | 17.12.2025 9:10
Trump: Saarto Venezuelan öljytankkereille
Uutiset | 17.12.2025 9:03
F-35 sitoo USA:han vuosikymmeniksi – Häkkänen: Jenkkijärjestelmä monesti ainoa vaihtoehto
Uutiset | 17.12.2025 9:01
Orpo osallistuu tänään Länsi-Balkanin maiden huippukokoukseen Brysselissä
Uutiset | 17.12.2025 8:46
Kokoomuksen Kopra A-studiossa: Perussuomalaisten silmienvenytyskuvat olivat rasistisia
Uutiset | 17.12.2025 8:45
Uusia maita Trumpin maahantulokieltolistalle
Uutiset | 17.12.2025 8:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
09:42, 17/12/2025
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0017/12/2025
weather icon
6° / 9°°C 0 mm 0% 18 Km/h 89 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 15:0017/12/2025
weather icon
8° / 10°°C 0 mm 0% 21 Km/h 83 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 18:0017/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 24 Km/h 81 % 1012 hPa 0 mm/h
Today 21:0017/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 27 Km/h 83 % 1011 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0018/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 0.74 mm 74% 29 Km/h 88 % 1009 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-varojen jakoperusteisiin historiallinen muutos – Elsi Kataiselle merkittävä neuvotteluasema
Uutiset | 17.12.2025 11:29
Raportti julki: Hallitus epäonnistuu taloustavoitteissaan
Uutiset | 17.12.2025 10:10
Labore: Suomi ja Saksa kärsivät samoista talousongelmista
Uutiset | 17.12.2025 9:15
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikäihmiset – tarpeettomia vai korvaamattomia?
Mielipide | 17.12.2025 11:08
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Ei pidä unohtaa sitä porukkaa, jota on kuritettu tämän hallituksen aikana
Mielipide | 16.12.2025 9:30
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste