Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen

17.4.2026 21:20
Lue lisää 
Lukijalta
Amerikkalaissotilaita Suomen johtamassa Freezing Winds24 -sotaharjoituksessa Porvoossa marraskuussa 2024. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Lukijalta: "Lännettyminen" on tuhonnut Suomen taloutta ja "murentanut" turvallisuuttamme

Paavo Väyrynen 23.2.2026 14:49, muokattu 23.2.2026 15:09
a– a+
Lukijalta

Iltalehden julkaisemassa Vieraskynässään Henri Vanhanen kirjoittaa, että terve talous on myös sotilaallisen turvallisuutemme perusta:

”Totuus on lopulta yksinkertainen. Jos taloutemme perusta murenee samaan aikaan kun geopoliittinen ympäristö kiristyy, murentuu myös maanpuolustuksen selkäranka.

Valtion maksukyky on osa uskottavaa maanpuolustusta. Taloudelliset puskurit eivät ole turhaa säästämistä, vaan rauhan hinta. Maanpuolustuksen tärkein edellytys on lopulta terve valtion kassa.”

Henri Vanhanen on vuonna 1993 syntynyt valtiotieteiden maisteri ja väitöskirjatutkija. Vuonna 2025 hän toimi europarlamentaarikko Mika Aaltolan (kok.) avustajana.

Tiedotusvälineissä Vanhasta käytetään nykyään usein ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijana.

Kirjoituksessaan Henri Vanhanen on oikeassa. Terve talous on todellakin myös sotilaallisen turvallisuutemme perusta.

Tämä olisi pitänyt muistaa, kun talouteemme liittyviä perusratkaisuja aikanaan tehtiin. Nyt ja tulevaisuudessa olisi toimittava viisaammin.

Taloutemme perusratkaisuja käsittelin äskettäin blogissani, jonka kirjoitin nähtyäni Kansallisteatterissa Esa Leskisen näytelmän Toinen tasavalta.

Leskinen oli MTV:n haastattelussa kiittänyt Urho Kekkosta siitä, että hän oli ”lännettänyt” Suomea viemällä meidät läntisiin järjestöihin, kuten Pohjoismaiden neuvoston jäseneksi ja liitännäisjäseneksi EFTA:aan sekä solmimalla vapaakauppasopimuksen EEC:n kanssa.

Neuvostoliitto näitä ratkaisuja vastusti, mutta Kekkosen johdolla päätökset saatiin aikaan.

Omassa kielenkäytössäni en ole luonnehtinut Urho Kekkosen politiikkaa ”lännettymiseksi”. Hän puolusti Suomen itsenäisyyttä ja maamme kansallisia etuja.

Sanan ”lännettyminen” toi yleiseen kielenkäyttöön Unto Hämäläinen, joka kirjoitti vuonna 1998 ilmestyneen teoksensa Lännettymisen lyhyt historia.

”Lännettäjät” ovat halunneet ideologisin ja turvallisuuspoliittisin perustein viedä Suomen kaikkiin läntisiin järjestöihin, myös Natoon.

”Lännettyminen” alkoi Mauno Koiviston toisella presidenttikaudella. ”Vahvan markan” politiikallaan Suomi ryhtyi silloin valmistautumaan 1990-luvulla toteutuneisiin jäsenyyksiinsä Euroopan unionissa ja euroalueessa.

”Vahvan markan” politiikka johti 1990-luvun alussa meidät tähänastisen historiamme syvimpään lamaan. Siitä alkoi julkisen taloutemme raskas velkaantuminen.

Euroopan unioniin haluttiin liittyä, vaikka olimme vuoden 1994 alussa jo päässeet EU:n sisämarkkinoille Euroopan talousalueen (ETA) kautta.

Kun kansan enemmistö oli syksyllä 1994 kääntymässä EU-jäsenyyttä vastaan, otettiin Unto Hämäläisen mukaan käyttöön turvallisuuspoliittinen kortti, ja tiedotusvälineissä kansaa alettiin pelotella Venäjällä.

Tasavallan presidentti Martti Ahtisaarikin perusteli jäsenyyttä turvallisuudella.

Jälkikäteen Ahtisaari on kertonut, että hän olisi eronnut presidentin tehtävästä, jos enemmistö olisi kansanäänestyksessä torjunut EU-jäsenyyden. Euroalueeseen liittymistäkin Ahtisaari perusteli turvallisuuspolitiikalla.

EU-jäsenyys on tullut meille kalliiksi. Olemme menettäneet itsenäisyytemme mm. maatalous- ja ympäristöpolitiikassa, ja joutuneet tukemaan muiden jäsenmaiden taloutta. Jäsenyyden tärkeimmät edut olimme saaneet jo ETA-sopimuksen kautta.

Jäsenyys euroalueessa on johtanut lähes kahden vuosikymmenen mittaiseen lamaan ja valtion raskaaseen velkaantumiseen.

”Lännettymisen” huippu oli se, että Suomi luopui puolueettomuusasemastaan ja liittyi sotilasliitto Naton jäseneksi.

Jäseneksi päästäkseen Suomi alkoi antaa Ukrainalla mittavaa taloudellista ja muuta tukea, myös tappavaa aseistusta. Maamme on kannattanut kovimpia pakotteita Venäjää vastaan ja on toteuttanut niitä tiukimmin.

Suomi on kärsinyt pakotteista ja Venäjän asettamista vastapakotteista enemmän kuin mikään muu maa.

Nato-jäsenyydenkin taloudellinen hinta on mittava.

Nato-laskujaan Suomi maksaa tilanteessa, jossa valtiontaloutemme on pahasti ylivelkaantunut ja olemme joutuneet EU:n tarkkailuluokalle.

Muihin valtion menoihin on toteutettu kipeitä leikkauksia, ja seuraavalla vaalikaudella ne jatkuvat.

Entä turvallisuus? Lisäsikö ”lännettyminen” turvallisuuttamme?

Ennen Nato-jäsenyyden hakemista sekä tasavallan presidentti että puolustusvoimain komentaja totesivat, että Suomeen ei kohdistunut mitään sotilaallista uhkaa, eikä sellaista ollut näköpiirissäkään.

Jäsenyysprosessin aikana ja liittymisen jälkeenkin on sanottu, että Venäjä saattaisi koetella Naton yhtenäisyyttä käyttämällä sotilaallista voimaa jotakin jäsenmaata kohtaan. Tässä yhteydessä Suomikin on mainittu.

Mielipidemittauksen mukaan vain ”alle puolet suomalaisista luottaa Naton tuomaan turvaan”.

Lännettymisratkaisut – jäsenyytemme EU:ssa, euroalueessa ja Natossa – ovat tuhonneet talouttamme.

Kuten Henri Vanhanen vieraskynässään kirjoittaa, taloutemme murentuessa murentuu myös maanpuolustuksemme selkäranka.

Nyt ja tulevaisuudessa on toimittava viisaammin.

On ryhdyttävä jälleen puolustamaan Suomen itsenäisyyttä ja kansallisia etuja.

Paavo Väyrynen



Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Kirjoitusta korjattu 23.2. klo 15.08: Henri Vanhanen toimi Mika Aaltolan avustajana vuonna 2025, ei tällä hetkellä, kuten tekstissä alun perin luki.

Lue myös

Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta

Saamme lukea mediasta jopa päivittäin lasten ja nuorten lisääntyneestä pahoinvoinnista. Lapsia on jo...
16.4.2026 15:06

Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä

Elämme kahdessa erilaisessa todellisuudessa. Ensimmäisessä elävät vauraat, poliitikot, ministerit, kansanedustajat, hyväpalkkaiset ja kaikki...
16.4.2026 14:43

Lukijalta: Se eläkepata

Eläkeliiton puheenjohtaja otti mielestäni hyvin kantaa Suomenmaassa tähän eläkepadan porinaan. Se ei nyt...
16.4.2026 14:31

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Britannian viranomainen: Iranilaisveneet avasivat tulen kohti tankkeria Hormuzinsalmessa
Uutiset | 18.4.2026 14:44
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Onko aikainen kevät uhka vai mahdollisuus maataloudelle? – Muutamia selkeitä vaikutuksia on nähtävissä
Uutiset | 19.4.2026 10:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Uusi saksalainen hakukone auttaa selvittämään isovanhempien natsimenneisyyden
Uutiset | 18.4.2026 21:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Kaikkonen: Vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Uutiset | 18.4.2026 15:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko aikainen kevät uhka vai mahdollisuus maataloudelle? – Muutamia selkeitä vaikutuksia on nähtävissä
Uutiset | 19.4.2026 10:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste