Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Katri Kulmuni kritisoi keskittämispolitiikkaa – ”Hallitus ei ole käyttänyt mitään poliittista ohjausta”

1.5.2026 13:00
Lue lisää 
Ukrainan sota
Jalankulkijoita ilmaiskussa vahingoittuneen rakennuksen edustalla Odessassa tiistaina. (Kuva: Oleksandr Gimanov / AFP / Lehtikuva)

Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä

Ukrainalaisten eteneminen rintamalla oli paikallisen aloitteen ottamista, jonka laajempi operatiivinen merkitys jää vielä nähtäväksi, sanoo sotilasprofessori Juha Kukkola.
STT / Niilo Simojoki 19.2.2026 13:59, muokattu 19.2.2026 15:56
a– a+
Ukrainan sota

Sotauutisiin venäläisjoukkojen hitaasta etenemisestä Ukrainassa saatiin tällä viikolla vaihtelua, kun ukrainalaisten kerrottiin vallanneen nopeassa tahdissa alueita takaisin venäläisiltä.

Pääasialliseksi syyksi kerrottiin vaikeudet, joihin venäläiset olivat joutuneet heidän menetettyään yhteytensä Starlink-satelliittijärjestelmään, jota käytetään muun muassa lennokkien ohjaamiseen.

Maanpuolustuskorkeakoulun apulaissotilasprofessori Juha Kukkola näkee tapahtumat paikallisena aloitteen ottamisena tilanteessa, jossa vastapuolella on johtamisyhteyksiensä kanssa ongelmia.

Venäläiset olivat aiemmin edenneet paikoin vauhdikkaasti, ja nyt tarjoutui tilanne lyödä takaisin näitä joukkoja, jotka eivät olleet päässeet kunnolla linnoittautumaan uusiin asemiin.

– Mutta se jää vielä nähtäväksi, oliko tämä operatiivisesti merkittävää ja olisiko tässä aineksia laajempaan vastahyökkäykseen, everstiluutnantti Kukkola sanoo STT:lle.

Yleisesti Kukkola suhtautuu hyvin varauksellisesti ilmoituksiin rintamalinjan muutoksista ja alueiden valtauksista Ukrainassa sodan luonteen takia. Varsinaista selvää rintamalinjaa kun ei ole olemassa, vaan se on laaja harmaa ja harsoinen alue, jolla saattaa olla molempien joukkoja pesäkkeissä.

Starlink-yhteyksien menetys on Kukkolan mukaan venäläisille joka tapauksessa paha takaisku. Vaikka ongelmat on ajan myötä mahdollista kiertää, paluu entiseen ei ole välttämättä mahdollinen.

Venäjän asevoimat on toki ilmoittanut, ettei Starlinkin korvaaminen ole mikään ongelma.

– Sotaa Venäjällä seuraavat niin kutsutut sotakirjeenvaihtajat ovat vähän eri mieltä, ja niin tuntuvat olevan rintamalla olevat sotilaatkin, Kukkola sanoo.

Hänen mukaansa Venäjällä on sotilaskäyttöön tarkoitettuja satelliittiviestiverkkoja, mutta niiden kapasiteetti on huomattavasti Starlinkiä rajoitetumpi.

– Venäjällä ei ole kansallisesti kykyä korvata semmoista satelliittitiedonsiirtokykyä, minkä Starlink on vapaasti käytettynä tarjonnut, Kukkola toteaa.

Yhteyksien kapasiteetti ei ole yhdentekevä, sillä Ukrainassa käytävässä sodassa molemmat osapuolet ovat tulleet hyvin riippuvaisiksi reaaliaikaisesti välittyvästä videokuvasta. Se vaatii vahvaa ja vakaata tietoliikenneyhteyttä, jollaisen Starlink on tarjonnut, Kukkola sanoo.

Münchenin turvallisuuskonferenssissa presidentti Alexander Stubb, Naton pääsihteeri Mark Rutte ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi muistuttivat Venäjän menettäneen joulukuussa 35 000 ja tammikuussa 30 000 sotilasta kaatuneina tai haavoittuneina.

Zelenskyin mukaan Venäjä on kyennyt rekrytoimaan noin 40 000 uutta sotilasta kuukaudessa. Tästä hän teki johtopäätöksen:

– Meidän asevoimiemme tavoite on tuhota enemmän venäläisiä miehittäjiä: tarkalleen ottaen 50 000 kuukaudessa, Zelenskyi sanoi.

Kukkolan mukaan Venäjän todellista tappioiden ja rekrytoinnin suhdetta on hyvin vaikea arvioida.

– Mutta jos miettii karkeasti taisteluiden kulkua viimeksi kuluneen vuoden aikana, niin ei Venäjä ole kyennyt rakentamaan massamaista ylivoimaa, ja se hyökkää aika kapealla osalla rintamaa, Kukkola sanoo.

Tämä kielii hänen mukaansa siitä, ettei Venäjä ole kyennyt merkittävästi kasvattamaan koulutetun reservin määrää rintamalle lähetettäväksi.

Lue myös

Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista

Kenian turvallisuusviranomaisten selvityksen mukaan yli tuhat Venäjälle matkustanutta kenialaista on päätynyt taistelemaan Ukrainaan. Määrä...
19.2.2026 10:41

Aihetunnisteet

Ukraina Ukrainan sota Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Datakeskusbuumi voi johtaa sähkön hinnan karkaamiseen, Kaikkonen varoittaa – ”Tilanne ei näytä olevan kenenkään hallussa”
Uutiset | 1.5.2026 13:00
Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi
Uutiset | 1.5.2026 7:23
Cava, prosecco vai samppanja? Kuohuviineissä on yllättävän isoja eroja
Uutiset | 30.4.2026 21:18
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa
Uutiset | 1.5.2026 10:39
Iran esiintyi taas uhmakkaana – Korkein johtaja puhui USA:n häpeällisestä tappiosta
Uutiset | 30.4.2026 18:27
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
Yksi virhe pihan siivouksessa voi aiheuttaa talolle pahoja kosteus- ja homevaurioita
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Sää viilenee sunnuntaina, maanantain vastaisena yönä luvassa yöpakkasia
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Puolustusministeri Häkkänen: Turvallisuutta uhkaaviin ulkomaisiin yrityskauppoihin tulossa ratkaisuja pian
Uutiset | 2.5.2026 12:40
”Antakaa markkinoiden toimia”– turveasiantuntija on syvästi turhautunut päättäjiin ja kasvu- ja kuiviketurpeen kohteluun
Uutiset | 2.5.2026 8:00
Kysely: Kansa vastustaa useimpia julkisen talouden säästötoimia – koulutusleikkauksille täystyrmäys
Uutiset | 2.5.2026 0:05
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste