Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kalastus

Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys

30.7.2026 13:37
Lue lisää 
Politiikka
Sanna Marin pyysi keskiviikkona anteeksi Petteri Orpolta sinimusta-termin käyttöä. Marin ei esittänyt anteeksipyyntöä Riikka Purralle, vaikka sitä erikseen kysyttiin. (Kuva: Lehtikuva)

Asiantuntija Marinin kohutermistä: Linkki Italian fasisteihin

Pääministerin olisi kannattanut varoa sinimusta-sanan käyttöä, Vesa Vares ja Timo Miettinen sanovat
Samuli Vänttilä 30.3.2023 16:25, muokattu 30.3.2023 16:29
a– a+
Politiikka

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) olisi kannattanut varoa sinimusta-termin käyttöä, sanoo poliittisen historian professori Vesa Vares Turun yliopistosta.

Marin pyysi keskiviikkona MTV:n vaalitentissä anteeksi kokoomuksen Petteri Orpolta, joka sanoi kokevansa sinimusta-termin loukkaavana. Marin käytti ilmaisua puhuessaan mahdollisesta kokoomuksen ja perussuomalaisten hallitusyhteistyöstä.

Vares myöntää, että sinimusta-termiin liittyy vahva poliittinen painolastinsa, jonka juuret ulottuvat 1930-luvulla vaikuttaneeseen äärioikeistolaiseen ja puolifasistiseen isänmaalliseen kansanliikkeeseen IKL:ään.

Tarkemmin sanoen termi viittaa IKL:n radikaaliin nuorisojärjestöön, joka käytti nimitystä sinimustat. Nuorisojärjestö lakkautettiin vuonna 1936.

Musta paita ja sininen solmio tunnettiin IKL:n käyttämänä uniformuna. Myös lapuanliikkeen edustajat pukeutuivat usein sinimustaan paitaan.

Idea väriyhdistelmään tuli Benito Mussolinin johtamilta Italian fasisteilta, jotka tunnettiin nimellä mustapaidat.

– Sinimusta-termillä on siis linkkinsä Italian fasisteihin, Vares sanoo.

Sinimusta-termiä käyttää myös nykyaikana vaikuttava, avoimen rasistinen ja fasistinen sinimusta-liike, joka hyväksyttiin hiljattain puoluerekisteriin.

– Kun liike otti sinimustan nimekseen, niin ei se varmasti vahinko ollut. Sinimustaan liittyy mielleyhtymä fasismiin ja IKL:ään, Vares summaa.

Vares kuitenkin huomauttaa, ettei Marin ole kutsunut kokoomusta tai perussuomalaisia fasistisiksi. Vares arvelee, ettei pääministerin suoranainen tarkoitus myöskään ollut liittää kilpakumppaneitaan fasismiin.

Hän arvelee sanan sini viittaavan Marinin puheissa kokoomukseen ja sanan musta perussuomalaisiin. Mustalla viitataan usein vasemmistossa ääri- tai laitaoikeistoon.

Vares huomauttaa, että myös keskusta käytti vuonna 1987 muodostetusta kokoomuksen ja demarien varaan rakentuneesta Holkerin hallituksesta punamusta-nimeä, ei sinipunaa kuten yleisemmin on tapana.

– Musta oli tuollon varattu kokoomukselle. Ajatus kait oli, että kokoomus edusti taantumusta.

Vares kuitenkin myöntää, että punamustalla ja sinimustalla on hyvin erilainen historiallinen merkitys. Punamustalla ei ole vastaavaa historiallista painolastia kuin sinimustalla.

Aatehistoriaan perehtynyt yliopistotutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta luonnehtii Marinin käyttämää sinimusta-termiä riskialttiiksi.

Myös hän sanoo, että sen käytössä olisi syytä olla varovaisempi, varsinkin, kun puhuja on pääministeri. Miettinenkään ei silti usko, että Marinin tarkoitus olisi ollut liittää kokoomus ja perussuomalaiset fasismiin.

Miettisen mukaan sinimusta-termiin liittyy monenlaisia merkityssisältöjä. Viittaus fasismiin on merkityksista yksi, mutta ei kuitenkaan ainoa.

– Joillekin sinimusta on fasismin symboli, joillekin konservatiivisen kansallismielisyyden symboli. Kokoomuksen sisälläkin on esiintynyt tästä kahta eri tulkintaa, Miettinen sanoo.

Hän viittaa muun muassa tapaukseen, jossa kokoomuksen ex-kansanedustaja Susanna Koski esiintyi vuonna 2013 lapuanliikkeen tunnetussa sinimustassa paidassa. Myös Ylen artikkelissa vuonna 2019 kerrottiin, ettei kyseinen paitamalli tarkoita varsinkaan Pohjanmaalla kaikille yhteyttä fasismiin.

– Sinimusta-symboli ei siis ole täysin yksiselitteinen. Se eroaa merkittävästi esimerkiksi hakarististä. Moni haluaa flirttailla sinimusta-symbolin kanssa, Miettinen sanoo.

Miettisen mukaan aatehistoria ei anna yksiselitteistä vastausta siihen, sopiiko sinimusta-termi perussuomalaisten politiikan kuvaamiseen paremmin kuin kokoomuksen.

Marin ei MTV:n tentissä pyytänyt termin käyttöä anteeksi perussuomalaisten Riikka Purralta.

Miettinen korostaa sinimusta-termin olevan ennen kaikkea symboli, ei tutkijoiden käyttämä analyyttinen käsite. Marin on poliitikko, joka pyrkii vetoamaan mielikuviin ja tunteisiin.

– On sinänsä kuitenkin totta, että perussuomalaiset ovat sitoutuneet demokratiaan ja parlamentarismiin, toisin kuin IKL aikanaan. Mutta käsite sinimusta on niin epämääräinen, ettei sitä ihan tyhjentävästi voida liittää IKL:ään.

Lue myös

MTV: Saarikko ymmärtää Orpon tuohtumusta – Pitää Marinin sinimusta-kommentteja rajuina

Pääministeri Sanna Marin (sd.) on loukannut kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattajia puhumalla puhumalla ”sinimustan...
30.3.2023 10:41

Purra ei sulje pois sosiaalitukien indeksien leikkausta, jos talous menee erittäin huonoon jamaan – Orpo jarruttaisi, Marin ei

Kokoomus on kertonut kannattavansa sosiaalietuuksien, kuten peruspäivärahan ja työmarkkinatuen indeksikorotusten pienentämistä. MTV:n pääministeritentissä...
30.3.2023 7:08

Pääministeri Sanna Marin: Perussuomalaista tullut avoimesti rasistinen puolue

Pääministeri Sanna Marin (sd.) katsoo, että perussuomalaisista on muotoutunut Jussi Halla-ahon ja Riikka...
13.1.2023 12:55

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit fasismi Kokoomus Perussuomalaiset Petteri Orpo Politiikka Riikka Purra Sanna Marin SDP sinimusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen
Uutiset | 28.7.2026 22:44
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Yksi raaka-aine valloitti suomalaisten lautaset – ”Iso ruokatrendi”
Uutiset | 29.7.2026 22:17
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidl täräytti muutoksen – Näin asiakkaat reagoivat ”pysyvästi”
Uutiset | 28.7.2026 21:46
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Ostatko käytetyn auton? Huomio nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Missä päin maailmaa sataa eniten? – Hurjimmat ennätykset ovat kuin kaataisi päälle olympia-altaan
Uutiset | 30.7.2026 23:00
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Vaeltajan kauhunhetket: Sauva lävisti ylävartalon – Käveli vielä kuusi tuntia päästäkseen lääkäriin
Uutiset | 30.7.2026 21:44
Tämä voi viedä kesällä jopa koiran hengen
Uutiset | 30.7.2026 21:31
Nyt tuli tuju päätös: Uefa aikoo boikotoida jalkapallon MM-kisoja – Sekä miesten että naisten
Uutiset | 30.7.2026 18:36
Suomesta löytyi afrikkalaista sikaruttoa – ensimmäistä kertaa
Uutiset | 30.7.2026 17:53
Poliisi epäilee: Koulunkäynninohjaaja salakuvasi satoja tyttöjä pukuhuoneessa
Uutiset | 30.7.2026 16:36
Ukkosta, rakeita ja trombeja – Sitä kaikkea saattaa olla luvassa lähipäivinä
Uutiset | 30.7.2026 16:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ostatko käytetyn auton? Huomio nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Missä päin maailmaa sataa eniten? – Hurjimmat ennätykset ovat kuin kaataisi päälle olympia-altaan
Uutiset | 30.7.2026 23:00
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39
Lukijalta: Korjataan soten rahoituslaki
Mielipide | 30.7.2026 17:56
Lukijalta: Kun lapselta katoaa vapaus, katoavat myös tärkeät taidot
Mielipide | 30.7.2026 17:37
Lukijalta: Toimeliaisuus ja luottamus kantavat – Inhimillinen yhteiskunta rakennetaan arjessa
Mielipide | 28.7.2026 12:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste