Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunnan kyselytunti

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”

17.9.2026 19:09
Lue lisää 
Politiikka
Raskas kranaatinheitin 120 KRH Puolustusvoimien kalustokuvassa. (Kuva: Puolustusvoimat)

Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää

Kansanedustajat eri puolueista ovat varovaisen myönteisiä Antti Kaikkosen ehdotukselle
Samuli Vänttilä 4.12.2025 13:03, muokattu 5.12.2025 13:00
a– a+
Politiikka

Eri puolueiden kansanedustajien keskuudesta löytyy varovaista kannatusta keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen ehdotukselle lakkautettujen varuskuntien elvyttämisestä.

Suomenmaa kysyi asiasta puolustuksen parlamentaarisen työryhmän jäseniltä. Vastauksia kertyi viidestä eri puolueesta.

Kaikkonen sanoi viime viikolla Suomenmaalle, että Suomen varuskuntien tai Puolustusvoimien toimipisteiden määrää voisi olla syytä lisätä.

Erityisesti hän kiinnitti huomiota vuonna 2013 toimintansa lopettaneeseen Pohjois-Karjalan prikaatiin. Tilannetta pitäisi Kaikkosen mukaan arvioida nyt uudessa valossa, kun Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut radikaalisti, ja puolustukseen ollaan lähivuosina käyttämässä valtavia summia rahaa. 

– Itäiseen Suomeen ei saa syntyä sotilaallista tyhjiötä. Elinvoimainen ja asuttu itäinen Suomi, jossa Puolustusvoimat ovat läsnä, luo takeita turvallisuudelle, Kaikkonen sanoi.

Keskustan kansanedustaja Hanna Räsänen komppaa puolueensa puheenjohtajan näkemystä.

Räsäsen mielestä puolustuksen uusia määrärahoja pitäisi käyttää jo lakkautettujen varuskuntien elvyttämiseen tai uusien varuskuntien perustamiseen.

Hän on itse kotoisin Pohjois-Karjalasta. Varuskunnan lakkauttaminen Kontiolahdelta on Räsäsen mukaan herättänyt paljon huolta alueen ihmisissä etenkin nykyisessä turvallisuuspoliittisessa ilmapiirissä.

Hän sanoo ymmärtävänsä, ettei maata puolusteta varuskunnista käsin. Varuskunnan poistuminen synnyttää Räsäsen mielestä kuitenkin puolustuksellisen tyhjiön, joka vaikuttaa ihmisten turvallisuudentunteeseen.

Räsäsen mukaan Pohjois-Karjalan prikaatin elvyttäminen olisi hyvä viesti myös aggressiiviselle Venäjälle.

– Olen saanut useita yhteydenottoja huolestuneilta kansalaisilta siitä, että puolustusvoimat eivät enää näy maakunnassamme. Yhteydenotot ovat lisääntyneet, kun Venäjä on lisännyt omien joukkojensa läsnäoloa itärajan lähellä.

Pohjois-Karjalan prikaatin toiminnan loppuminen on herättänyt turvattomuutta maakunnassa, sanoo kansanedustaja Hanna Räsänen. KUVA: Jari Laukkanen

SDP:n kansanedustajat Tytti Tuppurainen ja Mika Kari sanovat, että aiemmin tehtyjä päätöksiä on pystyttävä arvioimaan uudelleen, mikäli uhka-arvio ja puolustukselliset tarpeet sitä edellyttävät.

Kaksikon mukaan Suomen on kehitettävä muuttuneessa turvallisuusympäristössä kansallista puolustusta laaja-alaisesti, osana Naton yhteistä pelotetta ja puolustusta.

– On tärkeää, että päätöksiä tehdään ajassa. – – On kuitenkin tärkeää, että nyt puolustustamme kehitetään tehokkaasti ja viipymättä niin, ettei resursseja hukata myöskään tarpeettomiin hallinnollisiin uudistuksiin, Tuppurainen ja Kari viestittävät yhteisessä vastauksessaan.

Kristillisdemokraattien Päivi Räsänen sanoo suhtautuvansa avoimin mielin sekä uusiin varuskuntiin että erilaisiin vaihtoehtoihin puolustuskyvyn vahvistamisessa.

Hän kuitenkin huomauttaa, että joukkoja pystytään kuitenkin sijoittamaan myös sellaisiin asemiin, joissa ei ole varuskuntaa.

– Määrärahojen kohdentamisessa pidän oleellisena Puolustusvoimien näkemystä, Räsänen tähdentää.

Tukea Kaikkosen idea saa myös Liike Nytin kansanedustajalta Harry Harkimolta. Puolustukseen lisättyjä määrärahoja voitaisiin hänen mielestään käyttää lakkautettujen varuskuntien elvyttämiseen.

– Tähän liittyy ehdotukseni siitä, että meidän pitäisi alkaa kouluttaa muiden EU-maiden sotilaita, kun omat ikäluokkamme ovat pienentyneet ja varusmiehiksi koulutettavien määrä on laskenut. Meillä on kouluttajia, varuskuntia ja harjoitusalueita niin paljon, että voisimme kouluttaa saman verran muiden maiden sotilaita kuin koulutamme suomalaisia, ja samalla meille syntyisi satojen miljoonien eurojen vientituote, hän summaa sähköpostitse.

Määrärahojen kohdentamisessa on olennaista kuunnella Puolustusvoimien näkemystä, tähdentää Päivi Räsänen. KUVA: Jari Laukkanen

Vastanneista ainoa asiaan selkeästi kielteisesti suhtautuva on vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne.

Hän sanoo pitävänsä epätodennäköisenä, että aiemmin suljettujen varuskuntien palauttaminen käyttöön tai uusien varuskuntien perustaminen nousisivat erityisen perustelluiksi tavoiksi käyttää puolustuksen lisääntyviä määrärahoja.

– Työ on vasta alussa, joten en tässä kohtaa halua paaluttaa mitään. Puolustusmäärärahojen käyttö pitää kuitenkin tehdä puolustuksen ja kokonaisturvallisuuden ehdoilla, ei aluepolitiikan ajamana, hän summaa.

Kaikki vastanneet kansanedustajat ovat yhtä mieltä siitä, että puolustusvoimien ammatillisille näkemyksille pitää antaa jatkossakin suuri painoarvo maanpuolustuksellisessa päätöksenteossa.

Niin se on ollut tähänkin asti. Esimerkiksi päätös Ottawan sopimuksesta irtautumisesta syntyi vahvasti Puolustusvoimien myötävaikutuksella.

Suomenmaa kysyi parlamentaarisen työryhmän jäseniltä, missä määrin puolustukseen käytettävien määrärahojen kehittämistarpeista tai resurssitarpeista voi linjata poliittisesti.

Keskustan Hanna Räsäsen mukaan Puolustusvoimien roolin on syytä olla jatkossakin suuri. Hän kuitenkin huomauttaa, että kokonaisturvallisuus koostuu sekä sisäisestä että ulkoisesta turvallisuudesta.

– Ukrainan oppien mukaan ensivasteen monessa asiassa antoi poliisi, pelastustoimi ja raja.  Meidän tulisi mielestäni jatkossa katsoa yhä vahvemmin näitä asioita yhdessä, myös rahoituksen näkökulmasta.

Atte Harjanne
Atte Harjanne ei usko, että aiemmin suljettujen varuskuntien palauttaminen käyttöön olisi perusteltu tapa käyttää lisääntyviä määrärahoja. KUVA: Hanne Salonen/Eduskunta

SDP:n Tytti Tuppurainen ja Mika Kari korostavat yhteisvastauksessaan, että Puolustusvoimilla on paras tilannekuva ja -tieto puolustuksen näkökulmasta. Päätöksenteon tulee kaksikon mukaan perustua tietoon.

– Samaan aikaan eduskunta päättää valtion budjetista, joten käytännössä eduskunnalla ja valtioneuvostolla on merkittävä rooli siinä, miten ja mihin hankkeisiin määrärahoja myönnetään. Parlamentaarisella päätöksenteolla on oma tärkeä roolinsa näistä kysymyksistä linjattaessa, he muotoilevat.

Päivi Räsänen toteaa, että poliittiseen päätöksentekoon sekoittuu helposti muitakin näkemyksiä, kuten vaikkapa aluepolitiikkaa.

– Puolustusvoimilla on parhaat edellytykset arvioida ratkaisuja puolustuskyvyn kannalta, hän kiteyttää.

Harkimon mukaan poliitikkojen tärkein tehtävä on varmistaa Puolustusvoimien rahoitus. Puolustusvoimien kehittämisestä ja resurssoinnista vastaavat kuitenkin hänen mielestään ennen kaikkea puolustuksen ammattilaiset.

Vihreiden Harjanne korostaa omassa vastauksessaan, että puolustusmäärärahojen käytössä on kyse ”hurjasta määrästä” verorahoja.

Poliitikkojen ei pidä hänen mielestään nostaa itseään puolustuksen asiantuntijoiksi, mutta hän tähdentää, että myös puolustuksellisessa päätöksenteossa on usein kyse myös arvovalinnoista, erilaisten tavoitteiden ja näkökulmien punninnasta sekä yleisestä hyväksynnästä.

Ne kaikki pitää Harjanteen mukaan sovittaa yhteen puolustuksellisten näkökulmien ja tavoitteiden kanssa.

– Esimerkiksi kysymykset siitä, miten asevelvollisuusjärjestelmää on tarpeen kehittää tai miten hankintoja ohjataan, ovat luonteeltaan poliittisia ja vaikuttavat myös resursointiin, hän sanoo.

Kaikki puolustuksen parlamentaarisen työryhmän jäsenet eivät vastanneet kyselyyn. Vastaukset jäivät kokonaan puuttumaan kokoomuksen, perussuomalaisten, RKP:n ja vasemmistoliiton ryhmistä.

armeija
Arkistokuva vuonna 2013 lakkautetusta Pohjois-Karjalan prikaatista. KUVA: Paula Åström

Pohjois-Karjalan prikaatin lakkautus Kontionlahdelta vuonna 2013 liittyi Kataisen hallituksen suureen puolustusvoimauudistukseen, jonka myötä lakkautettiin ja yhdistettiin myös useita muita yksiköitä.

Kataisen hallituksen päätösten myötä lakkautetuiksi joutuivat myös Kotkan rannikkopataljoona, Ilmavoimien teknillinen koulu Jämsässä, Keuruun Pioneerirykmentti, Hämeen rykmentti Lahdessa ja Kauhavan Lentosotakoulu.

Yksiköiden yhdistämisissä muun muassa Niinisalon tykistöprikaati Kankaanpäässä siirtyi Porin prikaatin alaiseksi.

Yksiköiden lakkautuksista nousi kohu, kun ruotsinkielinen Dragsvikin varuskunta sai pitää paikkansa silloisen puolustusministerin Stefan Wallinin (r.) vahvalla myötävaikutuksella.

Wallin antoi Dragsvikin suhteen poliittista ohjausta Puolustusvoimien johdolle varuskuntien lakkauttamisehdotuksen yhteydessä, mutta jätti kertomatta tästä hallituskumppaneilleen.

Vanhasen ensimmäisen hallituksen aikana Suomesta lakkautettiin muun muassa Helsingin ilmatorjuntarykmentti Tuusulan Hyrylässä, Savon Prikaati Mikkelissä ja Turun rannikkopatteristo. Tuolloin lakkautettiin myös muun muassa Tilkan keskussotilassairaala Helsingissä.

Lipposen hallitus puolestaan päätti lakkauttaa Oulun Pohjan prikaatin ja Vaasan rannikkopatteriston. Toiminta niissä päättyi vuonna 1998.

Nykyisillä Puolustusvoimilla on yksiköitä suurimmassa osassa Suomen maakunnista. Yksiköitä ei kuitenkaan ole Pohjois-Karjalan, Pohjois-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan, Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan ja Päijät-Hämeen maakunnissa.

Lue myös

Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin

Itäiseen Suomeen ei saa syntyä sotilaallista tyhjiötä, ja myös Venäjä vahvistaa omia varuskuntiaan Suomen lähialueilla, keskustaa johtava ex-puolustusministeri sanoo.
27.11.2025 12:05

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen armeija asevelvollisuus Hanna Räsänen Keskusta Politiikka puolustusvoimat turvallisuuspolitiikka varuskunnat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Kreml: USA:n Venäjä-pakotteet mutkistavat rauhanpyrkimyksiä
Uutiset | 17.9.2026 13:17
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sisustusvillitys voi tuoda kotiisi ikäviä vieraita – Asiantuntija kertoo karut faktat polttopuista sisätiloissa
Uutiset | 16.9.2026 21:45
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Plastic Surgery Centerin klinikoilla ongelmia muun muassa lääkehoidon toteutuksessa – LVV kertoi keskeyttämispäätöksestä
Uutiset | 18.9.2026 9:56
Keskustan Kemppi prässää hallitusta: Talousmetsät suljettava ennallistamisasetuksen ulkopuolelle – ”Kello tikittää”
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Korkein oikeus linjasi kielletystä houkuttimen käytöstä karhunmetsästyksessä
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Lentoposti: Suomen F-35A-hävittäjien määrä saapua tänään
Uutiset | 18.9.2026 9:24
Datakeskusten sääntelyä vaativa kansalaisaloite etenee eduskuntaan
Uutiset | 18.9.2026 9:15
Huoltovarmuuskeskus uudistaa järjestelyjään sähkönsaannin varmistamiseksi kriiseissä
Uutiset | 18.9.2026 7:36
Iran kertoo iskeneensä öljytankkeriin Hormuzinsalmella
Uutiset | 18.9.2026 6:37
Venäjällä äänestetään duuman vaaleissa ensi kertaa Ukrainan laajamittaisen sodan alkamisen jälkeen
Uutiset | 18.9.2026 4:59
YK:n tutkinta: Yhdysvallat syyllistynyt mahdollisesti sotarikoksiin Iranissa
Uutiset | 18.9.2026 2:09
Mäntyniemessä on tänään avoimet ovet
Uutiset | 18.9.2026 1:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Plastic Surgery Centerin klinikoilla ongelmia muun muassa lääkehoidon toteutuksessa – LVV kertoi keskeyttämispäätöksestä
Uutiset | 18.9.2026 9:56
Keskustan Kemppi prässää hallitusta: Talousmetsät suljettava ennallistamisasetuksen ulkopuolelle – ”Kello tikittää”
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Korkein oikeus linjasi kielletystä houkuttimen käytöstä karhunmetsästyksessä
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59
Lukijalta: Isovanhemmuus on taakan jakamista
Mielipide | 17.9.2026 12:48
Lukijalta: Velkajarru – paljon melua tyhjästä?
Mielipide | 17.9.2026 10:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste