Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kela

Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin

28.4.2026 6:00
Lue lisää 
Ruokavalio
Keskustassa ruuan hiilijalanjälkeä halutaan katsoa laajemmin, eli myös kasvisten osalta, ryhmänjohtaja Antti Kurvinen sanoo. (Kuva: Eeva Kärkkäinen)

Antti Kurvinen ja Emma Kari puivat Unicafe-kohua Ylellä – keskustaryhmyrin mielestä valinnanvapauden rajoittaminen on opiskelijaruokailua laajempi ongelma

Toistuvasti tuntuu tapahtuvan niin, että kun yritykset haluavat tehdä eettisiä valintoja, niiden kimppuun käydään, vihreiden ryhmänjohtaja Emma Kari sanoi
Pauliina Pohjala 18.10.2019 11:50, muokattu 18.10.2019 15:42
a– a+
Ruokavalio

Eduskuntaryhmiensä puheenjohtajat, keskustan Antti Kurvinen ja vihreiden Emma Kari katsovat viime päivinä vellonutta naudanlihakohua eri näkökulmista.

Kurvinen korostaa ihmisten oikeutta valita ruokansa, kun taas Kari haluaa tukea yritysten ilmastovastuullisia linjauksia.

Ryhmyrit keskustelivat perjantaina Ylen aamu-tv:ssä Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan päätöksestä lopettaa naudanlihan tarjoilu omistamissaan Unicafe-ravintoloissa.

Kurvinen korosti, että kyseessä on laajempi asia kuin Unicafe-tapaus. Kukaan ei kiistä sitä, että ilmastonmuutosta täytyy torjua ja suomalaisten ruokavalioon tarvitaan nykyistä enemmän kasviksia, hän sanoi.

Kurvisen mukaan ilmastonmuutoksen varjolla on kuitenkin alettu jo liikaa kontrolloida sitä, miten ihmisten pitäisi syödä, asua ja liikkua.

– Keskusta on valinnanvapauden puolella, [ruokavaliota] ei tarvitse sanella Unicafen, valtion tai kunnan, Kurvinen sanoi.

Keskustaryhmyrin mielestä opiskelijoita tai Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa ei silti pidä millään tavalla syyllistää naudanliha-asiasta.

–  Kyse on laajemmasta toiminnasta, siitä, kuka tekee valinnan, mitä ihminen syö. Saako ihminen itse valita, vai tekeekö valinnan joku ylhäältä käsin.

Kari muistutti, että Unicafe on jo vuosia tehnyt töitä hiilijalanjälkensä pienentämiseksi. Nyt se on laskenut, että naudanlihan pois jättämisellä hiilijalanjälki pienenee 11 prosenttia.

– Naudanliha on ilmaston kannalta kuormittavampaa kuin kasvisruokaa. Toistuvasti tuntuu tapahtuvan niin, että kun yritykset haluavat tehdä eettisiä valintoja, niiden kimppuun käydään, Kari totesi.

Kurvisen mielestä Unicafe ei varsinaisesti ole yksityinen yritys. Sen omistaa ylioppilaskunta, johon jokaisen opiskelijan täytyy kuulua ja maksaa sille jäsenmaksua. Ateriat ovat Kelan tukemia.

– Kysymys ei ole yrityksen kantamasta yhteiskuntavastuusta vaan julkisyhteisön. Ylioppilaskunta on julkisoikeudellinen yhdistys.

Unicafe vertautuu kunnalliseen osakeyhtiöön, Kurvinen selvitti.

–  Mutta totta kai on hyvä, että kasvisruokaa käytetään enemmän. Sitten pitää miettiä kotimaisia kasvislähteitä.

Karin mielestä on ollut surullista seurata, millainen kohu on syntynyt päätöksestä, jonka opiskelijat ovat naudanlihan suhteen demokraattisesti tehneet. Hän kertoi pitävänsä asiaa myös sukupolvikysymyksenä.

– On vahva ymmärtämättömyys siitä, onko kasvisruoka hyvää ja ravitsevaa ruokaa.

Kari huomautti, että julkisessa ruokailussa halutaan taatusti tehdä sellaista ruokaa, josta asiakkaat pitävät.

– Koululaisten suosikkeja ovat kasvisruuat, hän totesi.

Kurvisen mukaan keskustassa halutaan katsoa ruuan hiilijalanjälkeä laajemmin. Kasvisruokaa saatetaan esimerkiksi tuoda ulkomailta laivoilla, jotka käyttävät fossiilisia polttoaineita.

Kurvinen sanoi poliitikon roolin korostuvan ruoka-asioissa silloin, kun ruokailua järjestetään heikommassa asemassa oleville.

Yliopisto-opiskelija osaa valita ruokansa, mutta tilanteeseen pitää puuttua etenkin silloin, pieniltä lapsilta tai muistisairailta vanhuksilta otetaan maitolasi poliitikkojen toimesta, koska he eivät pysty valintaa tekemään, Kurvinen summasi.

Lue myös

Keskustalaiset toivottavat ruokarauhaa ja kehottavat aloittamaan viikonlopun "ilmastopihvillä" – oli se sitten lihasta tai kasviksista tehty

Suomalainen lehmä ja märehtijän kasvattamisen ilmastopäästöt ovat pyörineet tällä viikolla politiikkojen huulilla. Keskustan...
18.10.2019 14:48

Aihetunnisteet

naudanliha unicafe

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Poliisi varoittaa uudesta tavasta viedä pankkikortin tietoja
Uutiset | 27.4.2026 16:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Rajavartiolaitokselle yli 40 miljoonaa droonien torjuntaan
Uutiset | 28.4.2026 13:58
Kotitalousvähennyksen leikkaus hyydytti remontti-innon, paljastaa kysely – ”Asuntojen korjausvelka on kasvanut”
Uutiset | 28.4.2026 13:38
Ensimmäinen LNG-tankkeri liki kahteen kuukauteen päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 28.4.2026 13:23
Stubb: Suomessa ei ole syytä huoleen USA:n asetoimitusten viivästyksistä
Uutiset | 28.4.2026 12:59
Fazer-suvun miljonäärille vaaditaan ehdollista vankeutta törkeästä veropetoksesta
Uutiset | 28.4.2026 12:40
Viron presidenttipari aloitti valtiovierailunsa Suomessa
Uutiset | 28.4.2026 10:59
Valtonen osallistuu Pohjoismaiden ja Baltian maiden ulkoministerikokoukseen Virossa
Uutiset | 28.4.2026 10:46
Järjestö: Israel on järjestelmällisesti heikentänyt vedensaantia Gazassa lokakuusta 2023 alkaen
Uutiset | 28.4.2026 10:22
Skenaario: Tällainen olisi kotirintaman tilanne sodassa – pulaa perushyödykkeistä, kansallinen yhtenäisyys kortilla
Uutiset | 28.4.2026 9:00
Pelastakaa Lasten raportti: Somaliaa voi uhata pahin katastrofi sitten vuoden 2011 nälänhädän
Uutiset | 28.4.2026 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rajavartiolaitokselle yli 40 miljoonaa droonien torjuntaan
Uutiset | 28.4.2026 13:58
Kotitalousvähennyksen leikkaus hyydytti remontti-innon, paljastaa kysely – ”Asuntojen korjausvelka on kasvanut”
Uutiset | 28.4.2026 13:38
Ensimmäinen LNG-tankkeri liki kahteen kuukauteen päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 28.4.2026 13:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste