Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Analyysi
Kotihoidontuki on ollut viime päivinä runsaasti esillä. Keskustassa perhevapaisiin kaivataan laajempaa uudistusta. (Kuva: Petra Pöyliö)

Analyysi: Keskusta ei voi pitää kotihoidontukea pyhänä lehmänä

Jos järjestelmä luotaisiin nyt, haluaisiko keskustakaan vastaavaa, Henna Lammi kysyy analyysissaan
Henna Lammi 7.10.2016 6:00, muokattu 7.10.2016 9:01
a– a+
Analyysi

Keskustelu kotihoidontuesta on kummallinen, säännöllisesti esiin pomppaava ikiliikkuja.

Tällä kertaa keskustelun aloitti Suomen Kuvalehti (30.9.), jonka artikkelissa ihmeteltiin sitä, kuinka keskustan tavoite nostaa työllisyyttä on ristiriidassa kotihoidontuen kanssa.

Virinnyt debatti on ollut vilkasta ja mustavalkoista. Jokaisella, oli omia lapsia tai ei, tuntuu olevan näkemys siihen, missä alle 3-vuotiaat on hyvä hoitaa.

Kotihoidontuki ei ole hyvä tai huono. Se on molempia, riippuen näkökulmasta.

Kotihoidontuki herättää poliittisia intohimoja.

Julkisuudessa tukea vaativat lopetettavaksi niin demarinuoret kuin kokoomusministerikin. Vastustajien mielestä yhteiskunnassa ei pitäisi olla rakenteita, jotka heikentävät lasten tasa-arvoisia mahdollisuuksia ja ylläpitävät naisten ja miesten välisiä palkka-, eläke- ja työuraeroja.

Etenkin keskustaa on syytetty mallin hyysäämisestä.

Miksi kotihoidontuki on kuitenkin edelleen voimissaan, jos se on läpeensä huono?

Keskustalla ei ollut hallituksessa yhtään paikkaa esimerkiksi vuosina 2011–2015 tai 1995–2003. Viime vaalikaudella sixpack-hallitus olisi halutessaan voinut heittää tuen romukoppaan.

Miksi kotihoidontuki on kuitenkin edelleen voimissaan, jos se on läpeensä huono?

Kotihoidontukea käyttää jossain vaiheessa 90 prosenttia kaikista perheistä.

Ajatuspaja e2:n viime vuonna tekemän tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat nihkeitä kotihoidontuen muuttamiselle.

Tuki on siis sekä käytetty että pidetty, mutta toisaalta perheillä ei ole muutakaan vaihtoehtoa, jos eivät halua viedä lasta hoitoon alle vuoden ikäisenä.

Tuleva perheministeri Annika Saarikko (kesk.) huomauttaa Facebookissa, että kotihoidontukea ei voisi noin vain lakkauttaa – ei ainakaan jos tilalle ei tulisi mitään muuta.

Tuen poistaminen tarkoittaisi ruuhkia päivähoitoon ja kunnille kestämätöntä menoerää. Yhden lapsen päivähoito maksaa vuosittain noin 10 000 euroa ja alle 3-vuotiaiden kohdalla summa on vielä selvästi suurempi.

Saarikko haluaisikin laajentaa keskustelun näkökulmaa. Kotiäideistä on helppo puhua, mutta se vie asian sivuraiteille.

Perhevapaat kaipaavat remonttia. Yksittäisen etuuden eli kotihoidontuen romuttaminen lyhytnäköisesti ei olisi kuitenkaan mikään ratkaisu.

Myös nykyinen perheministeri Juha Rehula (kesk.) painotti Suomenmaan haastattelussa (4.10.), että nykyhallitus ei valmistele kotihoidontukeen muutoksia, mutta muiden perhevapaiden uudistamisesta käydään keskusteluja sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattilan (ps.) kanssa.

Keskustassa on mietitty pienessä epävirallisessa perhepoliittisessa ryhmässä uutta perhevapaamallia.

Saarikon mukaan lähtökohtana pitää olla ansiosidonnaisten tukien kasvattaminen, isien vapaiden ja joustojen lisääminen. Perhevapaita pitäisi pystyä käyttämään yhtä aikaa nykyistä enemmän ja aina siihen saakka, kunnes taaperosta on kasvanut koululainen.

Saarikko kannustaisi perheitä nykyistä enemmän osa-aikatyöhön ja joustavan hoitorahan käyttöön. Se on etuus, jota nyt alikäytetään.

– Tavoitteena tulee mielestäni olla alle 2-vuotiaan lapsen kotihoidon parempi mahdollistaminen molemmille vanhemmille, Saarikko kiteyttää.

Uudistuspohdintojen rinnalla keskustassa elää vahvana halu puolustaa kotihoidontukea, pidetäänhän sitä puolueen luomuksena.

Monilla konkareilla on muistissa 1980-luvun taistelu. Silloin demarit halusivat kunnille velvoitteen tarjota päivähoito kaikille lapsille, mutta keskusta piti ratkaisua liian kalliina.

Niinpä muovattiin kotihoidontuki korvaukseksi siitä, ettei lapsi ole kunnallisessa päivähoidossa. Myös ministeri Rehula perusteli kotihoidontuen tarpeellisuutta osana päivähoitojärjestelmää.

Vaikka historia onkin muistissa, keskustan ei pidä hirttäytyä malliin. Kotihoidontukeakaan ei pidä pitää pyhänä lehmänä.

Vastaako kotihoidontuki enää tämän päivän tarpeita parhaalla mahdollisella tavalla? Jos järjestelmä luotaisiin nyt, haluaisiko keskustakaan vastaavaa?

Otetaanpa vaikka tasa-arvonäkökulma. Kun mallia luotiin kolmekymmentä vuotta sitten, isien osallisuudesta ei edes puhuttu. Kotihoidontuessa on toki valinnanmahdollisuus ja sitä voi käyttää isäkin, mutta käytännössä tuella oleva isä on harvinaisuus.

Moni näkee kotihoidontuen äitien loukkona ja sitä puolustavan keskustan sovinistisena puolueena – mielikuvaa vahvistaa sekin, että kotihoidontukea puolusti nytkin äänekkäimmin perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.

Tämä lienee yksi syy siihen, miksi keskustan kannatus on heikko nuorten, koulutettujen naisten keskuudessa.

Vastaako kotihoidontuki enää tämän päivän tarpeita parhaalla mahdollisella tavalla?

Mitään suurta perhevapaaremonttia ei enää tällä vaalikaudella ole tulossa. Saarikon mukaan realistisempaa on tähyillä vaalikauteen 2019–2024.

Kuluva vaalikausi on tulevan ministerin mielestä järkevää käyttää hyvään ja perusteelliseen valmistelutyöhön.

Pitää myös muistaa, että asia ei ole vain poliitikkojen käsissä. Vanhempainvapaajärjestelmän rahoitus on Suomessa kolmikantainen malli.

Ilahduttavaa toki on, että jopa SAK julkaisi jo oman perhevapaamallinsa – varsin joustavan ja edistyksellisen sellaisen. Jos SAK on saanut päivitettyä mallinsa 2000-luvulle, syytä olisi myös Suomen suurimman puolueen.

Lue myös

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle

Edes eläkkeitä ei voida sulkea säästökeskustelujen ulkopuolelle, Olli Kärkkäinen linjaa.
1.8.2026 17:41

Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi lauantaina sulkeneensa toistaiseksi itärajan esteaidan riistaportteja afrikkalaisen sikaruton (ASF) vuoksi. Suomessa...
1.8.2026 17:20

Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – "Onko Suomen intressien kannalta järkevää?"

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) on kertonut kannattavansa Espanjan Schengen-sopimuksen keskeyttämistä Ceutan tilanteen vuoksi.
1.8.2026 16:52

Aihetunnisteet

Keskusta kotihoidontuki perhevapaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Panssarilaiva Ilmarisen hylystä poistettiin 60 000 litraa öljyä – loput ensi vuonna
Uutiset | 31.7.2026 10:09
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Suomeen iskee tänään kova ukkosrintama
Uutiset | 31.7.2026 9:31
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste