Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Juhannuskokkoja päästään tänä vuonna polttamaan koko maassa – lauantaina mahdollisuus helteeseen

16.6.2026 12:11
Lue lisää 
Uutisanalyysi
Liikenne tuotti viime vuonna viidesosan kaikista Suomen kasvihuonekaasupäästöistä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Analyysi: Hallituksen kunnianhimoista sähköautotavoitetta ei ole mahdotonta saavuttaa

Hallitus asetti kovat tavoitteet liikenteen puhdistamiseksi
Samuli Nissilä 1.12.2016 6:25, muokattu 30.11.2016 16:05
a– a+
Uutisanalyysi

Juha Sipilän (kesk.) hallituksen viime viikolla hyväksymä energia- ja ilmastostrategia paalutti kunnianhimoiset askelmerkit: vuonna 2030 Suomen liikenteen kasvihuonekaasupäästöt saavat olla enintään puolet vuoden 2005 päästöistä.

Sähköautojen määrän pitäisi samassa ajassa nousta 250 000:een. Määrä kuulostaa isolta, mutta ei ole edes kymmentä prosenttia kaikista Suomen liikenteessä nyt olevista autoista.

Muutos olisi silti melkoinen, sillä sähköhoppia hyristelee maamme teillä nyt vain tuhatkunta.

Suomessa myydään vuosittain hiukan yli 100 000 autoa. Joka viidennen myydyn uuden auton pitäisi siis seuraavan kolmentoista vuoden ajan olla sähköauto, jotta päämäärään päästäisiin.

Tavoite voi tuntua kaukaiselta haaveilulta, mutta ei tarkemmin mietittynä ole lainkaan mahdoton.

Suomessa on nimittäin yli 600 000 kotia, joissa on vähintään kaksi autoa. Moni on jo nyt halukas korvaamaan perheen kakkosajokin sähköautolla.

Valtaosa suomalaisten ajamista matkoista on hyvin lyhyitä, ja niiden huristelemiseen sähköautojen akut riittävät mainiosti. Polttomoottorit pysyvät vielä pitkään lyömättöminä pidemmillä lomareissuilla, maaseudulla sekä pohjoisen kylmissä olosuhteissa.

Saksa tukee uusien sähköautojen ostajia 4 000 euron tuella. Liikenneministeriön työryhmä ehdotti samaa Suomeenkin, mutta asiasta päätetään vasta huhtikuun kehysriihessä.

Energia- ja ilmastostrategiassa kuitenkin lupaillaan, että ”vähäpäästöisten autojen yleistymistä tulisi edistää uudella, määräaikaisella riskituella, jonka arvioitu vuotuinen määrä lähivuosina olisi 25 milj. euroa”.

Summasta riittäisi vuosittain tukea 6 250 sähköauton hankintaan. Se ei tekisi ihmeitä, mutta auttaisi potkimaan muutosta käyntiin. Päätös tuesta kannattaa tehdä ripeästi, sillä sähköautojen kauppa käy jähmeästi asian selviämiseen asti.

Suomessa sähköautojen hankintaan kannustetaan tosin jo nyt verotuksen avulla. 28 000 euron bensiini-Toyotan hinnassa on autoveroa yli 6 000 euroa, mutta 37 000 euron sähkö-Nissanin hankkija pulittaa valtiolle vain 1 500 euroa. Veroedusta huolimatta autojen hintaero on sievoinen.

Verohyötyä sähköautoilijoille tulee myös siitä, että sähköä verotetaan huomattavasti kevyemmin kuin bensiiniä ja dieseliä. Sähköautojen yleistyminen johtaakin verotuottojen kuihtumiseen.

Edullisesta liikkumisesta nauttivien sähköautoilijoiden ilo loppunee viimeistään silloin, kun poliitikot ratkaisevat ongelman ottamalla käyttöön kilometriperusteisen veron.

On käsittämätöntä, että uusiin kerrostaloihin ei vieläkään tehdä latauspisteitä jo rakennusvaiheessa.

Sähköautojen hankkimisen pullonkaula on latausasemien puute. On käsittämätöntä, että uusiin kerrostaloihin ei vieläkään tehdä latauspisteitä jo rakennusvaiheessa, vaikka se olisi silloin järkevintä.

Olisiko 25 miljoonan euron vuotuisesta porkkanasta enemmän hyötyä, jos sitä annettaisiin autojen sijaan latausasemien hankkimiseen? Summalla saisi niitä tuhansia.

Liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) mukaan tämä on mahdollista.

– Kaikki yksittäiset toimenpiteet ovat vielä avoinna. Olemme käynnistäneet ministeriössä tarkempien toimenpiteiden arvioinnin. Mahdollisia toimia ja niiden yhdistelmiä on monia, joten vaikuttavuusarviot on tehtävä huolella, Berner sanoo Suomenmaalle.

Valtio voisi myös itse rakentaa rahoilla kattavan sähkölatausverkoston. Todennäköisempää kuitenkin on, että tuki kohdennetaan suoraan sähköauton ostajille, sillä Berner on aiemmin todennut, että julkiset latauspisteet rakennetaan pääsääntöisesti markkinaehtoisesti.

Onpa tukea luvassa tai ei, markkinoilla varaudutaan jo sähköautobuumin alkamiseen. Finanssikonserni OP on ryhtynyt vuokraamaan kuluttajille sähköautoja kiinteällä kuukausihinnalla, mikä madaltaa kuluttajien kynnystä sijoittaa uuteen teknologiaan.

Olisiko tuesta enemmän hyötyä, jos sitä annettaisiin autojen sijaan latausasemien hankkimiseen?

Liikennepäästöjen puolittamiseen ei päästä millään yksittäisellä patenttiratkaisulla, vaan käyttöön on otettava kaikki mahdolliset konstit. Siksi sähköautot ovat vain pieni osa kokonaisuutta.

Hallituksen tavoitteena on, että vuoteen 2030 mennessä biopolttoaineen osuus kaikesta tieliikennepolttoaineesta nostetaan 30 prosenttiin. Tällä vähennetään erityisesti tavaraliikenteen päästöjä, sillä kuorma-autot eivät muutu sähkökäyttöisiksi vuosikymmeniin.

Vaikka iso osa biopolttoaineesta valmistetaan jätteistä ja tähteistä, on uudistuksella silti hintansa. Dieselpolttoainelitran arvioidaan kallistuvan 33 senttiä.

Kustannuksista murehtivia saattaa lohduttaa se, että täällä kehitettäville biopolttoaineille riittää kysyntää maailmalla erityisesti lento- ja laivaliikenteessä. Suomalaisille voikin vielä avautua merkittäviä vientimahdollisuuksia.

Lue myös

Vehkaperä: Vaihtoehtoiset liikennepolttoaineet ovat Suomelle suuri mahdollisuus

Keskustan kansanedustaja Mirja Vehkaperä on tyytyväinen hallituksen energia- ja ilmastostrategiaan, jonka avulla pyritään...
1.12.2016 10:31

Aihetunnisteet

Liikenne sähköautot

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Siika-aho järkyttyi Rydmanin järjestölinjauksista – ”En halua meistä ahdasmielistä maata”
Uutiset | 15.6.2026 16:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Hallituspuolueet halusivat oppositiossa istuvan keskustan työllistävän nuoria – Kurvinen: ”Naurattaisi, jos ei meinaisi itkettää”
Uutiset | 16.6.2026 18:47
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Yhdysvallat lopetti Iranin satamien saarron, alustava rauhansopimus allekirjoitetaan Sveitsissä
Uutiset | 16.6.2026 18:31
Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 18:08
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle
Uutiset | 16.6.2026 17:24
Poliisi tutkii poikkeuksellisen suurta sijoitushuijausta – Vahinko jopa 25 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.6.2026 17:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste