Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Budjettiriihi

Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?

20.9.2023 15:16
Lue lisää 
Presidentinvaalit
Olli Rehn vakuutti tiedotustilaisuudessaan, ettei ole hätkähtänyt syksyn ensimmäisistä gallupeista, joissa hän on jäänyt Pekka Haaviston ja kokoomuksen ehdokkaaksi lupautuneen Alexander Stubbin taakse. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

"Aion koukata kansan kautta" – Olli Rehn uskoo lujasti mahdollisuuksiinsa vakuuttaa suomalaiset

Pekka Pohjolainen 15.9.2023 17:56, muokattu 16.9.2023 14:37
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Presidentinvaalit

Monissa kriiseissä koeteltu paineensietokyky, kansainvälinen kokemus ja koko Suomen perinpohjainen tuntemus.

Presidentinvaalikampanjansa Helsingissä perjantaina avannut Olli Rehn aikoo nojata muun muassa näihin ominaisuuksiinsa yltääkseen vaalien toiselle kierrokselle ja lopulta voittoon.

– Aion koukata kansan kautta, tavata niin paljon suomalaisia kuin mahdollista livetapaamisissa ensi sijassa sekä täällä etelässä, etelän kasvukolmiossa että maakuntien Suomessa, maaseudulla, Rehn kertoi tiedotustilaisuudessaan.

Tosimielellä kisaamisesta kertoo jo kampanjatoimiston sijainti Helsingin keskustan City-käytävässä Aleksanterinkadun ja Rautatieaseman välissä. Keskemmälle Helsinkiä ei oikeastaan pääse, ja väylän kautta kulkee päivässä tuhansia ihmisiä.

– Suomalaisilla on nyt neljä ja puoli kuukautta aikaa tutustua minuun ja minulla on neljä ja puoli kuukautta aikaa vakuuttaa suomalaiset siitä, minkä takia olen seuraavaksi tasavallan presidentiksi.

Rehn vakuutti, ettei ole hätkähtänyt syksyn ensimmäisistä gallupeista, joissa hän on jäänyt Pekka Haaviston ja kokoomuksen ehdokkaaksi lupautuneen Alexander Stubbin taakse.

– En ole niistä lainkaan huolissani, eletään syyskuuta ja yhtään ääntä ei ole annettu. Kampanjat ovat vasta käynnistymässä, hän muistutti.

Rehn aikoo aktivoitua myös sosiaalisessa mediassa, jossa hän ei ole tähän saakka ollut erityisen näkyvä.

– Myös sitä kautta vuorovaikutus varsinkin nuorempien ihmisten kanssa voisi entisestään tiivistyä.

Myös ruotsin kielellä hyvin pärjäävä Rehn sanoi olevansa hyvillään suomenruotsalaisilta jo tähän saakka saamastaan tuesta. Hän aikoo kampanjoida aktiivisesti myös ruotsinkielisessä Suomessa, jonka poliittisella edunvalvojalla RKP:llä ei ole tällä kertaa kisassa omaa ehdokasta.

Rehnin mukaan seuraavan presidentin keskeinen tehtävä on viedä menestyksellä maaliin Suomen ankkuroituminen läntisiin turvallisuusyhteisöihin.

–Paasikivi totesi aikanaan, että maantieteelle emme voi mitään. Tänä päivänä sanoisin, että maantiede ei ole muuttunut, mutta meidän asemamme on.

Ehdokas muistutti myös terveen talouden olevan ratkaisevan tärkeä osa Suomen turvallisuutta.

–Presidentin on oltava terveen talouden puolestapuhuja. Jos julkinen talous on rempallaan, työttömyys kasvaa ja mielialat synkkenevät, olemme alttiimpia vihamieliselle ulkoiselle vaikuttamiselle. Kyse on siitä, miten pidämme maamme ehyenä ja sisäisesti lujana.

Rehnin mukaan presidentin pitää olla myös tasavaltalaisten arvojen, vapauden, yhdenvertaisuuden, demokratian ja oikeusvaltion puolustaja.

–Nämä arvot ovat olleet koetuksella viime kuukausina, hän muistutti.

Rehn sanoi seuranneensa kesän rasismikeskustelua sekä surullisena että lopulta osin voimaantuneena.

–Surullisena siinä mielessä, että natsismilla ei pidä vitsailla ja rasismilla ei saa olla mitään sijaa suomalaisessa yhteiskunnassa.

Rehnin mielestä oli ja korkea aika puolustaa tasavaltalaisia arvoja, ihmisarvoa, ihmisten yhdenvertaisuutta ja oikeusvaltiota.

– Ja oli mielestäni hyvä, että hallitus päätti tuottaa asiasta selonteon ja sitä kautta testata, että kaikki päättäjät eduskunnassa ja muualla ovat sitoutuneet näihin tasavaltalaisiin arvoihin. Ja toivon todella vilpittömästi ja syvästi, että näin on asianlaita ja nyt päästään eteenpäin.

Rehn on tällä hetkellä vuosilomalla, eikä hoida aktiivisesti Suomen Pankin pääjohtajan tehtävää. Pankkivaltuuston ja Euroopan Keskuspankin kanssa on sovittu jäännistä palkattomalle virkavapaalle, kun hänet asetetaan valitsijayhdistyksen ehdokkaaksi.

– Ja se katkaisee tavallaan viimeisenkin liekanarun Suomen Pankkiin tämän kampanjan ajaksi.

Rehn nimetään viikon kuluttua myös puolueensa keskustan presidenttiehdokkaaksi. Keskusta kokoontuu ylimääräiseen puoluekokoukseen Turkuun lauantaina 23. syyskuuta.

Lue myös

Työmarkkinoilla syysmyrskyn merkkejä – SAK:laiset liitot kertovat aikeistaan

Ammattikeskusjärjestö SAK ja sen jäsenliitot kertovat tänään iltapäivällä, miten ne aikovat vastata Petteri...
21.9.2023 10:35

Venäjä hyökkäsi taas Ukrainan kaupunkeihin – väittää tuhonneensa lähes 20 droonia Krimillä ja Mustallamerellä

Venäjä on hyökännyt useisiin Ukrainan kaupunkeihin torstain vastaisena yönä, kertoi Ukrainan armeija. Ainakin...
21.9.2023 10:28

Pro Agria: Elintarvikelaatuisesta viljasta on satokauden jälkeen todennäköisesti niukkuutta

Runsaat sateet ovat vaikeuttaneet sadonkorjuuta erityisesti Varsinais-Suomessa ja Pohjanmaalla
21.9.2023 10:20
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

politiikka

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Kiinan ja Saksan välillä leimahti: ”Diktaattori”
Uutiset | 19.9.2023 22:20
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Brittitiedustelu: Ukraina lähellä Bahmutin keskeisen huoltoreitin valtaamista
Uutiset | 20.9.2023 12:50
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Mika Lintilä lataa suorat sanat hallituksen talouslinjasta: ”Viina, VR ja Veikkaus”
Uutiset | 19.9.2023 15:46
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Viljasopimusta ei ole, mutta rahtilaivat matkaavat kohti Ukrainan satamia – Palaun lipun alla
Uutiset | 16.9.2023 17:31
Britannian ex-pääministeri: Ukrainasta lähtee maailmalle ”hirvittävä viesti”
Uutiset | 14.9.2023 21:45
Ukrainan lentäjien peruskoulutus Ruotsin Gripen-hävittäjillä valmis
Uutiset | 14.9.2023 16:46
Kiinan ja Saksan välillä leimahti: ”Diktaattori”
Uutiset | 19.9.2023 22:20
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Väite: Kiinan sukellusvene tuhoisassa onnettomuudessa Taiwanin lähellä
Uutiset | 23.8.2023 22:03
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Koituiko viinilaatikko ”Putinin kokki” Prigozhinin kohtaloksi? – Asiantuntija: Ironinen loppu
Uutiset | 24.8.2023 14:22
CNN: Näin Putin toimi, kun Prigozhinin konetta ammuttiin
Uutiset | 24.8.2023 9:02
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45

Uusimmat

Työmarkkinoilla syysmyrskyn merkkejä – SAK:laiset liitot kertovat aikeistaan
Uutiset | 21.9.2023 10:35
Venäjä hyökkäsi taas Ukrainan kaupunkeihin – väittää tuhonneensa lähes 20 droonia Krimillä ja Mustallamerellä
Uutiset | 21.9.2023 10:28
Pro Agria: Elintarvikelaatuisesta viljasta on satokauden jälkeen todennäköisesti niukkuutta
Uutiset | 21.9.2023 10:20
Kiinan ulkoministeri Putinille: Yhteistyötä vahvistettava
Uutiset | 21.9.2023 10:14
Saudi-Arabian kruununprinssi: Voimme hankkia ydinaseen
Uutiset | 21.9.2023 8:40
Puola lopettaa Ukrainan aseistamisen, ryhtyy uudistamaan omia sotavoimiaan
Uutiset | 21.9.2023 8:36
Ekonomisti: Hallitus jätti yhden parhaimman keinon käyttämättä rakennusalan tukemisessa – ”Ihmettelen, ettei sitä hyödynnetty”
Uutiset | 21.9.2023 8:00
Tutkimus: Tekoäly epäilyttää suomalaisia
Uutiset | 21.9.2023 7:50
Asumistuen leikkauksille ja suojaosan poistolle täystyrmäys lausuntokierroksella
Uutiset | 20.9.2023 20:03
Keskustanuorten johtokolmikko: Orpon hallituksen budjetti olikin suuri kusetus
Uutiset | 20.9.2023 19:38
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Syksy kärjistää vastakkainasettelua
Pääkirjoitus | 18.9.2023 21:00
Presidentinvaalien tulos on kaikkea muuta kuin selvä – sen historia on osoittanut katkerasti niin Riitta Uosukaiselle kuin Elisabeth Rehnille
Pääkirjoitus | 15.9.2023 21:00
Kokoomus ajeli kaksilla rattailla aluevaalien alla, ja nyt olisi lupauksista pidettävä kiinni, tai muuten hämäys paljastuu
Pääkirjoitus | 11.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kenestä keskustan uusi puoluesihteeri? – Ehdokkaat vastaavat Suomenmaan kysymyksiin
Uutiset | 17.9.2023 8:00
Huttunen ja Kemppi pyrkivät keskustan varapuheenjohtajaksi – Suomenmaa esittelee ehdokkaat
Uutiset | 17.9.2023 8:00
Kriittisten raaka-aineiden jahti menee kansanedustaja Vesa Kallion ihon alle – ”Miten iso kuoppa Suomeen aiotaan kaivaa?”
Uutiset | 17.9.2023 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Työmarkkinoilla syysmyrskyn merkkejä – SAK:laiset liitot kertovat aikeistaan
Uutiset | 21.9.2023 10:35
Venäjä hyökkäsi taas Ukrainan kaupunkeihin – väittää tuhonneensa lähes 20 droonia Krimillä ja Mustallamerellä
Uutiset | 21.9.2023 10:28
Pro Agria: Elintarvikelaatuisesta viljasta on satokauden jälkeen todennäköisesti niukkuutta
Uutiset | 21.9.2023 10:20
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Presidentti ja valtaoikeudet – mistä puhumme?
Mielipide | 21.9.2023 10:37
Pauliinasta poweria puoluetyöhön
Mielipide | 21.9.2023 10:32
Kannatan Hilkka Kemppiä puolueen varapuheenjohtajaksi
Mielipide | 21.9.2023 10:28
Pauliina Maukonen puoluesihteeriksi
Mielipide | 20.9.2023 14:03
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52
Petteri Orpo on siltarumpupoliitikko
Mielipide | 15.9.2023 11:18
Asuntosektorin kriisi – Hoitavatko markkinat vai tehdäkö jotain?
Mielipide | 19.9.2023 14:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuorten johtokolmikko: Orpon hallituksen budjetti olikin suuri kusetus
Uutiset | 20.9.2023 19:38
Keskustan sote-kansanedustajat tyrmistyivät hallituksen menettelystä – ”Millainen arvovalinta on leikata ensimmäisenä vammaisilta ihmisiltä ja lapsilta?”
Uutiset | 20.9.2023 16:14
Keskustasta jyrähdys: Tällainen ei ole sivistysvaltion meininkiä, ollaan kyseenalaisella tiellä
Uutiset | 20.9.2023 14:59
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
Väyrysen vuodet olivat keskustalle vaikeita — luopumispäätös oli puoluehistorian mukaan kiistatta palvelus puolueelle
Uutiset | 19.9.2023 20:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)