Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Naton pääsihteeri ylisti Trumpia maasta taivaaseen huippukokouksen alla

24.6.2025 17:46
Lue lisää 
Ilmastotoimet
Käynnissä olevien hallitusneuvotteluiden yhtenä hankalimpana kysymyksenä on pidetty linjauksia tulevasta ilmastopolitiikasta. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Ilmastoasiantuntija: Tavoite tehdä ilmastotoimia kilpailukykyä heikentämättä ja arjen kustannuksia nostamatta on realistinen

STT - Terhi Riolo Uusivaara 4.5.2023 8:00, muokattu 4.5.2023 9:03
a– a+
Ilmastotoimet

Käynnissä olevien hallitusneuvotteluiden yhtenä hankalimpana kysymyksenä on pidetty linjauksia tulevasta ilmastopolitiikasta. Hallituksen muodostaja Petteri Orpo (kok.) avasi mahdollista tulevaa linjaa lyhyesti hallitusneuvotteluiden ensimmäisen päivän tiedotustilaisuudessa tiistaina.

– Meidän täytyy tehdä työtä päästöjen vähentämiseksi, fossiilisesta energiasta irrottautumiseksi. Mutta me uskomme siihen, että se on tehtävissä tavalla, jossa meidän kilpailukyky ei heikkene, eivätkä ihmisten arjen kustannukset nouse, hän sanoi.

Suomen ympäristökeskuksen tutkimusprofessori ja Ilmastopaneelin jäsen Paula Kivimaa sanoo pitävänsä tätä ajatusta hyvinkin realistisena. Hän pohtii sitä erityisesti omien asiantuntija-alueidensa, eli energian ja liikenteen, kautta.

– Teknologinen kehityshän on ollut energiasektorilla aivan hurjaa viime vuosina. Nämä fossiilittomat energialähteet, kuten tuuli- ja aurinkovoima ja lämpöpumput, tarjoavat ihmisille ja yhteiskunnalle itse asiassa mahdollisuuksia käyttää energiaa tulevaisuudessa edullisemmin kuin mitä jatkuva riippuvuus fossiilisista polttoaineista tarkoittaisi, hän sanoo STT:lle.

Huomiota tulee kuitenkin Kivimaan mukaan kiinnittää siihen, että myös vähävaraisilla kotitalouksilla on mahdollisuuksia hankkia tätä uutta teknologiaa, ja siksi tarvitaan tukimekanismeja. Keskituloisille voi hänen mukaansa riittää se, että kustannukset maksavat itsensä nopeasti takaisin.

Kivimaa huomauttaa, että sähkön hinta voi kuitenkin tulevaisuudessakin tuulivoiman saatavuudesta johtuen vaihdella, mutta tähänkin on kehitteillä erilaisia teknisiä ratkaisuja, kuten sähkön varastointia.

– Tämä vaatii uudenlaisten käytäntöjen oppimista, eli nyt pitääkin tiettyjä toimintoja ajoittaa niihin aikoihin, kun sähkö on halpaa. Eikä voi ajatella, että sitä halpaa sähköä tulee koko ajan.

Liikkumiseen liittyvät ratkaisut ovat sen sijaan tässä mielessä Kivimaan mukaan hankalampia, varsinkin jos asutaan alueella, jossa ei ole mahdollista käyttää julkista liikennettä tai polkupyörää arjen matkoihin.

Vaihtoehtona on painotettu sähköautoja, mutta ne ovat vielä kalliita. Biokaasuauto taas voisi olla taloudellisesti edullisempi vaihtoehto, mutta se ei innosta autojen valmistajia, eikä EU enää erityisemmin aja sen kehitystä.

– Mutta jos ei siirrytä pois polttomoottoriautoista pidemmällä aikavälillä, niin kyllähän se öljyn hinta nousee. Eipä sekään ole hyvä ratkaisu vähävaraisille, Kivimaa toteaa.

Kilpailukyvyn kannalta vihreä siirtymä on Kivimaan mukaan jo lähtökohtaisesti positiivista. Siinä etulinjassa toimiminen voi synnyttää uutta liiketoimintaa ja uudenlaista teollisuutta ja näin luoda myös uusia työpaikkoja.

– Tutkimus näyttää historiallisesti, että aina niillä mailla, missä on innovoitu ja kehitetty teollisuutta etunenässä, on sitä kautta luotu kansainvälistä kilpailukykyä.

Kivimaa huomauttaa, että monet yritykset näkevät jo nykyään vihreän siirtymän tulevaisuuden liiketoiminnan keskeisenä alueena.

Tulevan hallituksen liikkumavaraa ilmastopolitiikan ratkaisuissa rajoittaa se, että Suomea sitovat Pariisin ilmastosopimus sekä EU:n yhteiset ilmasto- ja päästötavoitteet. Kivimaa huomauttaa, että sopimusten lisäksi toimet ovat järkeviä myös puhtaasti ilmastosyistä, sillä ilmastonmuutos etenee ja vaikuttaa meihin kaikkiin.

– Mehän nähdään yhä enemmän merkkejä ilmastonmuutoksen vaikutuksista Euroopassa ja muualla maailmassa: äärikorkeita lämpötiloja, kuivuutta, tulvia. Ja jo nämä näyttävät oikeastaan sen, että ilmastotoimista ei kannata tinkiä.

Uusi ilmastolaki edellyttää myös ilmastopolitiikan oikeudenmukaisuuden arviointia. Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että huomiota pitäisi kiinnittää politiikan vaikutuksiin kaikkein haavoittuvimmille ryhmille, kuten lapsille, nuorille ja alkuperäiskansoille eli Suomessa saamelaisille.

– Kyllähän se ilmastopolitiikka itsessään myös tähtää tietyllä tavalla oikeudenmukaisuuteen. Tavoite on, että meillä olisi elinkelpoinen elämä myös tuleville sukupolville. Sehän on myös tällainen oikeudenmukaisuuskysymys.

Lue myös

Danske Bank: Suomalaisten luottamus talouteensa kohentui vähän, mutta säilyy pohjoismaiden heikoimpana

Suomalaisten luottamus omaan talouteensa on kohentunut hienoisesti edellisvuodesta, selviää Danske Bankin Taloudellinen mielenrauha...
17.6.2025 8:31

EU jatkaa ukrainalaisten suojelua vuoteen 2027

Euroopan unioni jatkaa sotaa paenneiden ukrainalaisten tilapäistä suojelua ainakin maaliskuuhun 2027 asti. EU-maat...
13.6.2025 16:32

Riikka Purra eri mieltä hallituksen rasisminvastaisen koulutuksen sisällöstä

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo olevansa eri mieltä joidenkin hallituksen rasisminvastaisessa koulutuksessa...
5.6.2025 14:29

Aihetunnisteet

hallitusneuvottelut ilmastotoimet kilpailukyky Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Iran ampui ohjuksia Israeliin – Israel vastasi heti
Uutiset | 23.6.2025 11:55
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Seuraavassa tukipaketissa Ukrainalle kotimaan teollisuuden puolustustarvikkeita
Uutiset | 23.6.2025 17:27
Raportti: Aasia käristyy
Uutiset | 23.6.2025 9:50
WHO nosti Suomen esiin varoittavana esimerkkinä
Uutiset | 24.6.2025 10:43
Qatar tyrmistyi Iranin tempauksesta
Uutiset | 24.6.2025 14:24
Israel aikoo rankaista Irania tulitauon rikkomisesta
Uutiset | 24.6.2025 11:14
Esko Aho pitää yhtä historian vaihetta huonosti kirjoitettuna – ”Uskallan väittää, että…”
Uutiset | 22.6.2025 14:00
Israel iski vankilaan Teheranissa
Uutiset | 23.6.2025 13:53
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Kirjanpainajan parveilu jäänyt riskirajasta
Uutiset | 24.6.2025 20:12
Kaatavatko riippuvuudet Euroopan lääkehuollon? – Kaikkonen: Emme ole omavaraisia
Uutiset | 24.6.2025 18:59
Iranin puolisotilaallisten Basij-turvallisuusjoukkojen komentaja on kuollut Israelin eilisessä iskussa
Uutiset | 24.6.2025 18:33
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Euroopan puolustusteollisuuden nostaminen kuopastaan puhutti Haagissa
Uutiset | 24.6.2025 18:05
Ruotsi: Norja ja Britannia mukaan Suomeen sijoitettaviin Nato-joukkoihin
Uutiset | 24.6.2025 17:57
Naton pääsihteeri ylisti Trumpia maasta taivaaseen huippukokouksen alla
Uutiset | 24.6.2025 17:46
Häkkänen ei vahvista mediatietoja Suomeen tulevista ruotsalais- ja norjalaisjoukoista
Uutiset | 24.6.2025 17:40
Neljä uutta lakonuhkaa lentopalveluihin: 16., 18., 21. ja 23. heinäkuuta
Uutiset | 24.6.2025 17:33
Ainakin osa 1,5 prosentista saadaan kuitattua ilman lisärahoitusta
Uutiset | 24.6.2025 17:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kirjanpainajan parveilu jäänyt riskirajasta
Uutiset | 24.6.2025 20:12
Kaatavatko riippuvuudet Euroopan lääkehuollon? – Kaikkonen: Emme ole omavaraisia
Uutiset | 24.6.2025 18:59
Iranin puolisotilaallisten Basij-turvallisuusjoukkojen komentaja on kuollut Israelin eilisessä iskussa
Uutiset | 24.6.2025 18:33
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Apua Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen talouteen ja asukkaiden toimintakykyyn
Mielipide | 23.6.2025 14:52
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste