Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Ensilumi satoi Kainuussa, myös Pohjois-Pohjanmaalla paikoin pari senttiä lunta

10.10.2026 10:04
Lue lisää 
Puheenvuoro

Tarvitaan omaisten hoitovapaa

Hilkka Kemppi 10.9.2026 18:40, muokattu 10.9.2026 18:40
a– a+
Puheenvuoro

Suomen tulee olla maa, jossa on etuoikeus vanheta. Arvokas ja inhimillinen vanhuus, oikeus läheisten läsnäoloon, turvallisuuteen ja riittävään apuun kuuluu meistä jokaiselle. Tämän tulee olla politiikassa lähtökohtana puhuttaessa ikääntyvien hoivasta.

Suomalainen työelämä on rakennettu pitkälti ajatukselle, että ihminen käy töissä ja vapaa-ajalla hoidetaan omat asiat.

Yhä useampi työikäinen huomaa kuitenkin jossain vaiheessa olevansa tilanteessa, jossa omat vanhemmat tarvitsevat apua ja tilanne ei olekaan enää näin mustavalkoinen. Ensin ehkä kuljetetaan lääkäriin. Sitten käydään kaupassa, hoidetaan pankkiasioita tai autetaan lääkkeiden kanssa.

Lopulta voi tulla eteen tilanne, jossa vanhempi ei enää pärjää yksin ja omainen päätyy ottamaan aiempaa suuremman vastuun tämän arjesta. Samaan aikaan oma työ pitäisi tehdä aivan kuten ennenkin.

Keskusta valmistelee tähän tilanteeseen uutta ratkaisua, mahdollisuutta jäädä yhdestä kolmeen kuukaudeksi hoitamaan omaa ikääntynyttä vanhempaa ja saada tältä ajalta korvausta. Mallin yksityiskohdat ja kustannukset tarkentuvat, mutta tarve on todellinen.

Omaisen hoiva ei nimittäin aina tarkoita sitä, että ihminen muuttaa vanhempansa luokse tai ryhtyy tämän pääasialliseksi hoitajaksi. Usein kyse on lukuisista pienistä ja toistuvista tehtävistä, jotka vievät aikansa.

Kyse on toki myös lähipalveluista. Ikäihmisten kuivasta lähipalveluiden merkitys korostuu. Tapasin esimerkiksi työikäisen naisen, joka asuu tunnin ajomatkan päässä äitinsä hoivapaikasta. Äiti on sijoitettu vuodeosastolle, sillä hän on saattohoidossa.

Jos vuodeosasto on tunnin matkan päässä ja omainen vierailee esimerkiksi äitinsä luona joka toinen päivä tunnin verran, niin hänellä menee reissuihin reilusti yli viikon työaika kuukaudessa. Tämä on käytännössä mahdoton yhtälö työelämän rinnalla ja johtaa vääjäämättä ylikuormittumiseen.

Oikea ratkaisu elämäntilanteeseen olisi palvelu lähempänä kotia ja omaisen hoitovapaa tärkeimpien kuukausien yli. Tilanteissa, joissa hoito on pidempiaikaista auttaisi vapaa ylittämään esimerkiksi ne kuukaudet, kun vaikkapa uuden pyörätuolin käyttöä kotona tai säännöllistä lääkitystä harjoitellaan yhdessä.

Tämän kaiken rinnalle tarkkaan tietenkin nykyistä turvallisempi työkulttuuri. Meidän on luotava Suomeen sellaiset perheystävälliset työpaikat, jotka tunnistavat pienten lasten lisäksi myös omaistaan hoitavat vanhemmat.

Väestöliiton on julkaissut tietopaketin työnteon ja iäkkään omaisen hoivan yhdistämisestä. Omaishoivatilanteiden tunnistaminen ja puheeksi ottaminen ovat tärkeä osa inhimillistä työkulttuuria. Työpaikoilla pitäisi olla selkeät toimintamallit sille, mitä tapahtuu, kun työntekijän läheinen tarvitsee hoivaa.

Tämä ei tarkoita sitä, että työnantajan pitäisi tietää työntekijän yksityiselämästä kaikki. Päinvastoin. Kyse on siitä, että työntekijän ei pitäisi joutua selviytymään yksin siksi, ettei työpaikalla ole koskaan keskusteltu siitä, millaisia joustoja tällaisessa tilanteessa voidaan tarjota.

Etätyö, työaikajärjestelyt, lyhyet poissaolot, työvuorojen vaihtaminen ja muut joustot voivat olla ratkaisevia. Olennaista on myös se, että esihenkilö tietää, mitä lainsäädäntö, työ- ja virkaehtosopimukset sekä työpaikan omat käytännöt mahdollistavat.

Erityisen tärkeää on ymmärtää, että omaishoivatilanne voi muuttua nopeasti. Tänään vanhempi voi pärjätä kohtuullisesti, ensi viikolla tilanne voi olla aivan toinen.

Siksi omaishoivan pitäisi olla työelämässä yhtä luonteva puheenaihe kuin muutkin työkykyyn ja elämäntilanteeseen vaikuttavat asiat. Ennaltaehkäisevä tuki on sekä inhimillisesti että työelämän näkökulmasta järkevää.

Ikääntyvässä Suomessa meidän on hyväksyttävä se tosiseikka, että työikäisen ihmisen elämässä on helposti samanaikaisesti työ, omat lapset ja ikääntyvät vanhemmat. Työelämän ja yhteiskunnan pitää pystyä vastaamaan tähän todellisuuteen niin, että ihminen laitetaan kaiken uudistuksen edelle.

Hilkka Kemppi Kirjoittaja on kansanedustaja ja keskustan varapuheenjohtaja.

Lue myös

Puheenvuoro

Suomi tarvitsee talouden kolmannen tien 

Suomen talouspolitiikassa tuntuu jylläävän tällä hetkellä kaksi vaihtoehtoa. On veromoukari ja leikkausmoukari. Toisaalla...
8.10.2026 15:07
Puheenvuoro

Keskustan ei ole syytä arkailla

Kansalaiset antavat meille päättäjille paljon palautetta. Niin pitääkin. Demokratiaan kuuluu, että päätöksiä arvostellaan...
1.10.2026 12:09
Puheenvuoro

Rakastuin mä looseriin

Suomen pop-historian legendaarisimpiin bändeihin lukeutuva milleniaaliduo Nylon Beat teki näyttävän comebackin. Jäähallien katsomot...
25.9.2026 11:39

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Satiirina alkanut torakkapuolue ajoi ulos Intian opetusministerin – nyt liike vaatii johtavan vaaliviranomaisen eroa
Uutiset | 10.10.2026 20:36
Trump: Ukraina tarvitsee presidentin, joka on valmis lopettamaan sodan
Uutiset | 10.10.2026 20:25
Lukijalta: Huomisen ruokaturva tulee ohjaamaan maatalouttamme
Mielipide | 10.10.2026 18:21
Välimiesoikeus katsoi Fennovoiman purkaneen ydinvoimahankkeen lainvastaisesti – Rosatomin maksettava silti Fennovoimalle yli 600 miljoonaa
Uutiset | 10.10.2026 18:08
Venäjä jatkoi iskuja Ukrainaan, vaikka neuvottelijat povasivat rauhaa ennen talvea
Uutiset | 10.10.2026 17:24

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Metsästys voi lisätä susien pihakäyntejä ja heikentää niiden geenipohjaa, kertoo suurpetoprofessori
Uutiset | 9.10.2026 13:13
Talitiaiset rikkoivat Suomen ennätyksen
Uutiset | 9.10.2026 15:21
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Saksassa levisi tyrmistys: Ex-liittokansleri osallistui Putinin syntymäpäiväjuhliin
Uutiset | 9.10.2026 13:19
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Satiirina alkanut torakkapuolue ajoi ulos Intian opetusministerin – nyt liike vaatii johtavan vaaliviranomaisen eroa
Uutiset | 10.10.2026 20:36
Trump: Ukraina tarvitsee presidentin, joka on valmis lopettamaan sodan
Uutiset | 10.10.2026 20:25
Välimiesoikeus katsoi Fennovoiman purkaneen ydinvoimahankkeen lainvastaisesti – Rosatomin maksettava silti Fennovoimalle yli 600 miljoonaa
Uutiset | 10.10.2026 18:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomisen ruokaturva tulee ohjaamaan maatalouttamme
Mielipide | 10.10.2026 18:21
Lukijalta: Korkeakoulut tarvitsevat lisää vapautta
Mielipide | 10.10.2026 14:11
Lukijalta: Miksi osa ihmisistä kääntyy diktatuurien puoleen?
Mielipide | 10.10.2026 12:25
Lukijalta: Jotakin järkeä yritystukien jakoon
Mielipide | 10.10.2026 12:23
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste