Opiskelijoiden asumisen tulevaisuus huolettaa – eikä syyttä
Asumisen hinta nousee koko ajan inflaation kasvaessa, mutta opiskelijan tuet eivät kasva samassa suhteessa – päinvastoin. Opiskelijat siirtyvät takaisin opintotuen asumislisän piiriin 1.8.2025. Meillä ei ole varaa siihen, että opiskelu on mahdollista vain varakkaille tai tukiverkostojen turvin.
Kelan mukaan asumislisään siirtyessä hyötyjiä ovat ne, jotka asuvat hyvätuloisen puolison tai kämppiksen kanssa, tai joilla on muuten korkeat tulot. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla asuvan opiskelijan asumisen tuki voi pienentyä yli 2 000 euroa vuodessa.
Muutos iskee erityisesti jo valmiiksi heikommassa asemassa oleviin opiskelijoihin. Asumislisää voi saada korkeintaan 296 euroa kuukaudessa pääkaupunkiseudulla ja 248 euroa tai vähemmän muualla Suomessa. Tällä hetkellä yksin asuvan suurin mahdollinen asumistuki on 394 euroa, joten pudotus on suuri.
Asuminen kallistuu, mutta opiskelijoiden mahdollisuudet kohtuuhintaiseen asumiseen heikkenevät. Soluasunnoille olisi kasvavaa kysyntää, mutta niitä on purettu tai muutettu yksiöiksi – esimerkiksi Rovaniemellä suuri osa Domus Arctica -opiskelija-asuntosäätiön soluista on remontoitu yksiöiksi.
Samalla vuokra-asuntoja on hankala löytää Rovaniemellä koko vuodeksi yksityisiltä markkinoilta, koska monet vuokranantajat tarjoavat vain määräaikaisia vuokrasopimuksia niin, että voivat lyhytvuokrata asuntojaan kovimman matkailusesongin aikana.
Entä kesä? Jos et opiskele kesällä, et saa asumislisää – mutta asuminen ei taukoa lomakuukausiksi. Kesätöistä saatavien tulojen pitäisi kattaa seuraavan lukuvuoden menoja, mutta yhä suurempi osa niistä menee vuokraan. Säästäminen käy entistä vaikeammaksi.
Kuljemme huolestuttavasti kohti mallia, jossa opiskelumahdollisuudet eriarvoistuvat. Varakkaista perheistä tulevat voivat opiskella missä haluavat perheidensä tukemana. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla asuminen on niin kallista, ettei siihen ole varaa ilman, että käy töissä, on säästöjä tai nostaa lainaa.
Lainan osuus opintotuessa on suurempi kuin koskaan – 850 euroa kuukaudessa. On kohtuutonta, että opiskelijat ovat ainoa ihmisryhmä, jonka odotetaan kattavan vuokra ja ruoka lainarahalla.
Tämä ei kannusta opiskelemaan ja sivistämään itseään, jos valmistuessa voi olla jopa 40 000 euron veloissa. Perheen perustaminen ja omistusasunnon ostaminen viivästyy, eikä se ole houkuttelevaa, kun valmistuessa on jo suuri velkataakka eikä siten taloudellista vakautta.
Taloudesta stressaaminen on monelle opiskelijalle jatkuva kuormittava tekijä. Nyt tarvitaan päätöksiä, jotka mahdollistavat kohtuuhintaisen asumisen opiskelijoille. Asuminen ei saa olla este opiskelulle – eikä etuoikeus.
Äänestä opiskelijaa tulevissa vaaleissa!