Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia
Pyörremyrskyn prototyyppi PM-1 Tampereella syyskuussa 1945. (Kuva: Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

“Puusta veistetty" Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 

Pekka Pohjolainen 10.6.2025 21:05, muokattu 10.6.2025 18:32
a– a+
Historia

Uusien hävittäjäkoneiden hankinta ikääntyneiden ja taisteluissa ja onnettomuuksissa menetettyjen tilalle oli Suomelle sota-aikana tunnetusti työn ja tuskan takana.

Ainoa suunta ostoksille oli Saksa, jolta saatiin hankittua sekalaista sotasaaliskalustoa ja lopulta erinomaiset Messerschmitt-hävittäjät vuonna 1943. 

Omakin sotateollisuus valjastettiin kuitenkin apuun, vaikka metalleista oli pulaa. Diplomi-insinööri Torsti Verkkola kehitti suunnitelman pääosin puurakenteisesta hävittäjästä, joka muistutti ulkoisesti paljon Messerschmitt 109:ää.  

Vaikka Pyörremyrskyksi nimetty kone jakoi Messerschmitt Bf 109 G:n kanssa saman Daimler-Benz -moottorin, potkurin ja pääaseen, monet sen tekniset ratkaisut olivat omaperäisiä.  

Koneessa korjattiin muun muassa yksi saksalaishävittäjän ongelmista, eli liian kapea laskuteline, joka vaikeutti hermoja raastavasti lentoonlähtöä ja laskeutumista ja johti useisiin onnettomuuksiin. 

Pyörremyrskyn kehitystyö käynnistyi Valtion Lentokonetehtaalla vuonna 1942. Tavoitteeksi asetettiin Messerschmitt Bf 109 G -hävittäjän luokkaa oleva suorituskyky yhdistettynä parempaan liikehtimiskykyyn. Koneesta piti tulla aiemmin alulle pantua, mutta jo syntyessään vanhentunutta Myrskyä ajanmukaisempi ja parempi.

Kotimaista raaka-ainetta eli puuta oli tarkoitus käyttää mahdollisimman paljon. Rungon etuosaan tuli alumiiniverhoiltu teräsputkirakennetta, mutta takarunko ja siivet tehtiin puusta. 

Tehtaalla tehtiin laskelmat viidestä erilaisesta muunnoksesta. Huhtikuussa 1943 Ilmavoimat tilasi tehtaalta kaksi prototyyppiä. Toiveena oli, että uusia koneita saataisiin valmiiksi toukokuussa 1944. 

Pyörremyrskyn prototyyppi PM-1 vuonna 1945. Taustalla Aero Oy:n Douglas DC-2 ”Sisu” OH-LDB, josta tuli myöhemmin Suomen ilmavoimien DO-3 nimeltään ”Pikku-Lassi”.
Etualalla vasemmalla DI Torsti Verkkola ja oikealla koelentäjä Esko Halme. (Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Suunnitelmat kuitenkin muuttuivat, ja rinnalla alettiin suunnitella pienempää, Puuskaksi nimettyä ”kansanhävittäjää”. Puuska jäi lopulta vain piirustusasteelle, ja Pyörremyrsky eteni toteutukseen.  

Kun resurssit kävivät jatkosodan loppuvaiheessa yhä niukemmiksi, Pyörremyrsky-projekti joutui prioriteettilistalla alemmas. Toinen prototyypeistä peruttiin, ja vain yksi kone, PM-1, näki päivänvalon.

Pyörremyrskyn kaltaiselle uudelle hävittäjälle ei kuitenkaan ollut käyttöä sodan jälkeen, kun sodan aikana hankittua hävittäjäkalustoa oli entuudestaan riittävästi jäljellä. 

Toinen prototyyppikone tehtiin kuitenkin valmiiksi. Taustalla vaikutti ehkä kiinnostus tietää, miten paljon työtä ja vaivaa vaatineessa suunnittelutyössä oli onnistuttu. 

Pyörremyrskyn ensilento suoritettiin Tampereella 21. marraskuuta 1945 koelentäjä Esko Halmeen ohjaamana.  

Vajaan puolen tunnin mittainen lento ei sujunut ongelmitta. Koneesta irtosi muotopellin kappale, ja pakokaasut tunkivat ohjaamoon. Halme joutui turvautumaan koneen happilaitteeseen ja laskeutumaan.  

Kotimaisen hävittäjän lento-ominaisuudet olivat lupaavia. Kone oli ketterämpi ja nousi nopeammin kuin Messerschmitt Bf 109 G, vaikka se huippunopeudeltaan saksalaiskoneelle hieman hävisikin. Eniten kysymyksiä aiheutti puurakenteen kestävyys kenttäolosuhteissa: sota-ajan kehnot liimat aiheuttivat ongelmia myös Myrskyn kanssa. 

Ensimmäisten kolmen Tampereella suoritetun lennon jälkeen kone siirrettiin tammikuussa 1946 Kuorevedelle, jossa sillä lennettiin vielä 31 lentoa ja yhteensä 27 lentotuntia vuoteen 1947 mennessä.  

Konetta pääsi kokeilemaan kahdeksan lentäjää. Viimeisen lennon teki kapteeni Osmo Kauppinen 22. heinäkuuta 1947.

Leveä ja siipiin rungon sijasta nivelletty laskuteline oli Messerschmittiin verrattuna merkittävä parannus. (Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

PM-1 poistettiin aktiivikäytöstä huhtikuussa 1953 ja määrättiin museoitavaksi. Se kunnostettiin perusteellisesti 1970-luvun alussa ja asetettiin näytteillä Keski-Suomen ilmailumuseoon eli nykyiseen Suomen ilmavoimamuseoon. 

Vaikkei Pyörremyrskyä koskaan otettu sarjatuotantoon, ei sen suunnittelutyö valunut sinänsä hukkaan. Esimerkiksi koneen siiven aerodynamiikkaa hyödynnettiin 1950-luvulla Valmetin Vihuri -harjoitushävittäjässä. 

Lue myös

Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen

Sauna kuuluu suomalaiseen juhannukseen. Olipa sitten sateinen, kylmä tai heleän kesäinen päivä, löylyt...
20.6.2025 21:15

Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija

Savusaunojen pitoisuuksista ei juuri ole tutkimustietoa, Jarkko Tissari sanoo. THL ei halunnut kommentoida asiaa.
20.6.2025 15:00

Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!

Keskikesän juhlaa vietettiin myös sotavuosina mahdollisuuksien mukaan
20.6.2025 10:00

Aihetunnisteet

Historia ilmailu Kotimaa sotahistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Putinilta kysyttiin Zelenskyistä: ”Herran tähden”
Uutiset | 19.6.2025 7:50
Tutkijan mukaan Purran avustajan kommenteilla työttömien työvelvoitteesta ei ole perusteita
Uutiset | 19.6.2025 14:57
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Perintöveron alarajoihin tulossa korotus – myös lahjavero muuttuu
Uutiset | 19.6.2025 16:51
Kemianteollisuuden pomot Suomessa ja Ruotsissa eri linjoilla Riikka Purran kanssa oman valuutan vahvuuksista
Uutiset | 18.6.2025 9:01
Lidl: Makkaraa myydään juhannuksena jopa nelinkertainen määrä – Nämä merkit maistuvat
Uutiset | 19.6.2025 15:37
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Meppi nimeää Euroopan sisäisiä haasteita, joista ei puhuta tarpeeksi – ”Jotain sieltä on tulossa”
Uutiset | 20.6.2025 9:02
Venäjän talousministeri varoitti: Talous on taantuman partaalla
Uutiset | 19.6.2025 18:40
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23
Tiesitkö? Monet grilliherkut voivat olla koiralle kohtalokkaita
Uutiset | 19.6.2025 18:00
MTV: EU-säännöt vaativat Suomelta 6–10 miljardin lisäsopeutusta ensi vaalikaudella
Uutiset | 19.6.2025 17:13
Finnair peruu lentonsa Dohaan Lähi-idän kiristyneen turvallisuustilanteen vuoksi
Uutiset | 19.6.2025 17:09
Perintöveron alarajoihin tulossa korotus – myös lahjavero muuttuu
Uutiset | 19.6.2025 16:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Rautavaara olisi huippupaikka matemaattis-luonnontieteelliselle lukiolle
Mielipide | 19.6.2025 10:21
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste