Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta

3.10.2026 16:10
Lue lisää 
Blogi: Petri P. Pentikäinen
Petri P. Pentikäinen:

Perussuomalaisten "yksittäistapaukset" seuraavat toisiaan, ja siinä jatkumossa ammuskeleva kansanedustaja ei ole mikään yllätys

7.5.2024 11:20, muokattu 16.9.2024 15:45
a– a+
Blogi

Kun perussuomalainen pyssy paukahti Helsingin yössä, kaikki olivat tavattoman hämmästyneitä. Media on löytänyt Joensuun torilta valtavasti epäuskoisia kansalaisia, eikä se itsekään osaa käsitellä asiaa, joka vain odotti tapahtumistaan. Se kertoo, miten perussuomalaisten politiikkaan tuomaan väkivaltaan, erityisesti henkiseen, on jo totuttu.

Myös pääministeri ja presidentti ovat selvästikin tottuneet. Petteri Orpo (kok.) käyttää jatkuvasti aikaansa hallituksen kakkospuolueen uskottavuuden mainostamiseen. Presidentinvaalien toisen kierroksen ääntenkalastelun huippu oli, kun Alexander Stubb kutsui perussuomalaisia ”rakentavaksi puolueeksi”.

Ne olivat ne vaalit, joissa perussuomalaisten ehdokas varasti vaalilauseekseen häirinnän- ja syrjinnänvastaisessa työssä käytettävän termin ”turvallinen tila”. Tämä ehdokas oli se, joka on räikeimmällä tavalla Suomen historiassa puoluepolitisoinut eduskunnan puhemiehen tehtävän, mutta siihenkin me olemme jo tottuneet. Matka uuteen normaaliin jatkuu huomaamattamme.

Sisäministeri Mari Rantasen (ps.) vappupuheessa oli varmaan alun perinkin tarkoitus puhua sisäisestä turvallisuudesta, mutta Timo Vornasen (ps.) laukaistua aseensa puhetta oli pakko vähän säätää. Apuun haettiin yksittäistapaus-retoriikka. Sitä rasistiset liikkeet käyttävät pilkallisesti aina, kun maahanmuuttajataustainen henkilö tekee rikoksen.

Perussuomalaisilla ei oman, korkeimpaan johtoon asti ulottuvan käytös- ja rikoshistoriansa pohjalta pitäisi antaa mitään neuvoja sisäisestä turvallisuudesta. Puolue vaikuttaa olevan liike, joka kanavoi valtaan erilaisia sopeutumattomia ja käytöshäiriöisiä henkilöitä. Yksittäistapaukset seuraavat yhä uudelleen toisiaan, ja räikeimmistä sitten hankkiudutaan eroon, jos paine käy liian suureksi.

Kevään perussuomalaisia yksittäisuutisia: Haapaveden kunnanvaltuuston varapuheenjohtajaa (ps.) vastaan on nostettu syyte ruokakaupassa tapahtuneesta hyökkäyksestä paikallislehden päätoimittajaa kohtaan. Tilanteessa valtuutetun, ammatiltaan opettaja, epäillään sylkeneen päätoimittajaa kohti. Vaasassa lautamiehenä toimiva henkilö (ps.) vihjasi pedofiliasta Pekka Haaviston (vihr.) otettua osaa Vantaalla menehtyneen 12-vuotiaan pojan kuolemaan.

Kun tieto Vantaan kouluampumisesta tuli, kaikilta luonnollisesti odotettiin pidättäytymistä politikoinnista. Perussuomalaisia se ei koskenut: nopeasti lennähteli erilaisia rankaisemiseen perustuvia ehdotuksia maailman parantamiseksi. 

Tapausta kommentoi vailla mitään kyseenalaistamista myös puolueen puheenjohtaja, joka viime kesän paljastusten perusteella on täysi-ikäisenä aikuisena hekumoinut ammuskelulla. Hänkin tekee käytöksellään historiaa: Suomella ei ole koskaan ennen ollut leikkauksilla pelleilevää valtiovarainministeriä.

Perussuomalaisten aktiivinen heiluminen koulukiusaamisen ja koulukysymysten ratkaisijana on irvokasta ottaen huomioon, että he itse ovat tuoneet politiikkaan poikkeuksellisen julman kiusaamiskulttuurin.

Esimerkiksi varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkysen julkaisema videomateriaali on jatkuvaa vihamielistä riekkumista. Hänen videoidensa otsikoissa ”jauhotetaan”, ”isketään ilmat pois” ja ”suolataan”. Tätä jakavaa ja aggressiivista sisältöä kohdistetaan erityisesti nuorille, joille Tynkkynen on perustanut myös ”valmennusohjelman”. Helsingin Sanomat uutisoi tammikuussa, kriittisiä kysymyksiä esittämättä, että yksi ohjelman tarkoitus on tukea perussuomalaisia nuoria, kun ”vastapuoli on saanut lytättyä täysin maahan”.

Epäselväksi jää, kuka tai mikä on tämä lyttäävä ”vastapuoli”, koska politiikassa perussuomalaisilla ei ole mitään ”vastapuolta” tai toista ääripäätä, vaan perussuomalaisten käytös poikkeaa kaikista muista.

Koulujen oppimistuloksissa perussuomalaiset osoittelevat S2-oppilaita, vaikka monissa Suomen perus- ja kantasuomalaisimmissa kunnissa koululaisten päättötodistusten keskiarvot ovat vaatimatonta tasoa, samoin kuin näiden kuntien työllisyysaste.

Muiden pitää sietää perussuomalaista faktojen valikointia ja sananvapautta, mutta perussuomalaisten oma hipiä on yhtä herkkä kuin Trumpilla ja Putinilla.

Kun oppositio huhtikuussa arvosteli sosiaali- ja terveysministerin (ps.) tekemisiä, puolueen puheenjohtaja kutsui tätä koulukiusaamiseksi. Erityisesti tänä kouluampumisen keväänä on häpeällistä, että koululaiset otetaan välikappaleeksi, kun hyväosainen perussuomalainen puolustaa itseään.

Parhaillaan haetaan oikeuskäsittelyyn puolueen kuntavaalimainosta, jossa vihjailtiin, että vuokrakerrostalossa vain suomalaisilla sukunimillä olevat ovat jonottaneet asuntonsa rehellisesti. 

Mutta ei, jutussa ei selvitetä sitä, oliko mainos rasistinen, vaan sitä, loukattiinko perussuomalaisia, kun Helsingin kaupunki poisti mainoksen.

Petri P. Pentikäinen Petri P. Pentikäinen on Mikkelin kaupunginvaltuutettu, jonka teemoja ovat mm. joukkoliikenne, katujen kunnossapito ja nuorten asiat.

Lue myös

Blogi
Petri P. Pentikäinen:

Onko keskusta valmis palauttamaan ammattikoulujen kunnian?

Suuri osa ammatillisessa koulutuksessa opiskelevista oppivelvollisista saa vähemmän opetusta ja ohjausta kuin asetus...
10.6.2026 9:32
Blogi
Petri P. Pentikäinen:

Maahanmuuttajat tuovat luokseni koko maailman, ja se antaa, ei ota

Olen lapsuuden haaveammatissani, linja-autonkuljettajana, ja edestäni kulkee koko maailma: monenlaiset ihmiset ja kaikenlaiset...
20.3.2026 11:37
Blogi
Petri P. Pentikäinen:

En ole luonnosta vieraantunut, jos haluan tietää myös eläimen näkökulman

Ilta-Sanomien hyvin tehdyssä jutussa käytiin läpi kinkun matka porsaasta suomalaiseen joulupöytään. Tuli tuottajan...
5.1.2026 10:01

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Ei unohdeta olla läsnä
Blogi | 2.10.2026 10:08
Susanna Viitala:
Ruokaa omasta maasta, myös lapsille ja nuorille
Blogi | 2.10.2026 10:01
Mikko Polvinen:
Parempaa suurpetopolitiikkaa
Blogi | 1.10.2026 12:40
Mauri Pekkarinen:
Keskusta ryhtyi tuumasta toimeen
Blogi | 1.10.2026 12:15
Joonas Könttä:
Hiljainen kriisi
Blogi | 30.9.2026 12:09
Näytä lisää

Uusimmat

Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta
Uutiset | 3.10.2026 16:10
Lokakuu alkanut tavanomaista lämpimämpänä, lähipäiville luvassa sateita
Uutiset | 3.10.2026 15:15
Energiajärjestö: Satoja miljoonia tynnyreitä öljyä jo vapautettu markkinoille varastoista
Uutiset | 3.10.2026 15:02
Poliisi: Ulkomaalaisia varkaita kiinni
Uutiset | 3.10.2026 13:45
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Asuntolaina voi painaa ja korot nousevat, joten mitä nyt kannattaa ottaa huomioon?
Uutiset | 3.10.2026 11:40
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Etelä-Korea varoittaa Ukrainaa lisätoimista, jos maa ei pyydä anteeksi paljastettuaan sotavankien luovuttamisen
Uutiset | 2.10.2026 8:04
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Trumpilta kehut Euroopalle: ”Hieno juttu”
Uutiset | 3.10.2026 11:08
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen