Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tänään on Suomen ylikulutuspäivä – Ylikulutustilaston ykkönen on Qatar

1.4.2026 2:31
Lue lisää 
Historia
Kenraali Friedrich Paulus (oik.) tähystää rintamalinjoja haarakiikarilla Stalingradissa marraskuussa 1942. (Kuva: Wikimedia Commons)

Stalingradissa lyöty sotamarsalkka taipui Neuvostoliiton palvelijaksi – Friedrich Paulus eli loppuelämänsä Itä-Saksassa

Pekka Pohjolainen 18.5.2024 21:00, muokattu 28.5.2024 12:13
a– a+
Historia

Nürnbergin sotarikosoikeudenkäynnissä syytetyillä natsijohtajilla oli heikohkot lähtökohdat puolustautua, sen verran näyttöä oli liittoutuneiden mappeihin kertynyt.

Jotain oli kuitenkin yritettävä, koska hirttolavalle joutumisella ja elinkautisella vankeudellakin oli tietty ero. Neuvostoliiton osuuden alkaessa oikeudenkäynnissä syytetyt yrittivät rakentaa puolustustaan väitteelle, jonka mukaan operaatio Barbarossa, Saksan hyökkäys Neuvostoliittoon 1941, olisikin ollut jollain tapaa ennaltaehkäisevä tai ”puolustuksellinen” manööveri.

Neuvostoliitolla oli kuitenkin narratiivin murtamiseen hihassaan ässä. Puna-armeija oli saanut talvella 1943 vangikseen Stalingradin taistelussa lyödyn Saksan kuudennen armeijan komentajan Friedrich Pauluksen.

Jo toivottomassa tilanteessa Saksan johtaja Adolf Hitler ojensi Paulukselle myrkkymaljan ylentämällä tämän sotamarsalkaksi. Katolisena Paulus ei kuitenkaan suostunut tekemään Hitlerin edellyttämää itsemurhaa, vaan antautui jäljellä olevine 91 000 miehen nälkiintyneine ryysyläisarmeijoineen.

– Minulla ei ole aikomustakaan ampua itseäni tämän böömiläisen korpraalin takia, Pauluksen kerrotaan tokaisseen.

Marsalkan arvomerkkejä ja univormua Paulus ei koskaan ehtinyt saada, mutta maailmanhistoriaan hän jäi niitä ilmankin.

Paulus (oik.) ja saksalaisupseereita Stalingradissa antautumisen jälkeen. (Wikimedia Commons)

Vaikka Paulus ei ollut natsi, hän piti vielä sodan alkuvaiheessa Hitleriä sotilaallisena nerona ja suurena johtajana. Sotavankeudessakin hän pysyi ensin lojaalina Saksalle.

Vuonna 1944 jotain kuitenkin tapahtui. Paulus ilmaantui radioaalloille yllyttämään saksalaisia upseereita Hitleriä vastaan.

Jonkinlaisesta aivopesusta tai psykologisesta manipuloinnista on esitetty spekulaatiota ja epäilyksiä. Tunnettu sotahistorioitsija Anthony Beevor on kuitenkin arvellut Pauluksen vain halunneen lyhentää sotaa ja vähentää turhia kuolemia.

Joka tapauksessa mielenmuutoksen taustalla vaikutti ilmeisesti myös oman pojan kaatuminen rintamalla Italiassa ja epäonnistunut Hitlerin salamurhayritys, heinäkuun 20. päivän salaliitto, jonka seurauksena Pauluksen monia upseeritovereita teloitettiin.

Neuvostoliitto yllätti ja kohautti marssittamalla neuvostolehdistön ”Stalingradin aaveeksi” nimeämän Pauluksen todistajanaitioon Nürnbergissä 11. helmikuuta 1946. Hieman aiemmin oikeusistuimessa oli kyseenalaistettu hänen Moskovassa antamansa kirjallisen lausunnon todistusvoima.

Paulus vahvisti oikeudessa lausuntonsa paikkansapitäväksi. Hän kertoi saaneensa työpöydälleen vielä keskeneräisen suunnitelman hyökkäyksestä Neuvostoliittoon syksyllä 1940 työskennellessään Wehrmachtin yliesikunnassa sotavarustepäällikkönä ja yleisesikunnan päällikön sijaisena.

Pauluksen mukaan hänen tehtävänään oli tutkia mahdollisuuksia hyökätä Neuvostoliittoon. Huomioon piti ottaa muun muassa maasto, hyökkäyspisteet ja tarvittava miehistömäärä. Operaatioon oli varattu yhteensä 130–140 saksalaista divisioonaa.

Pauluksen mukaan jo tuolloin selvää oli, että etelässä Romania olisi käytettävissä tukialueeksi. Pohjoisessa Suomen osallistumista sotaan pidettiin mahdollisena, mutta sitä ei tässä armeijan operatiivisessa suunnitelmassa otettu huomioon, Paulus kertoi.

Pauluksen mukaan Saksan tavoitteena oli Volga-Arkangeli -linjan saavuttaminen, mikä olisi merkinnyt Neuvostoliiton asevoimien tuhoamista ja Moskovan ja Neuvostoliiton ydinalueiden valloittamista ja alistamista. Neuvostoliiton tärkeimmät teollisuusalueet ja luonnonvarat maatalousalueista Kaukasuksen öljykenttiin olisi otettu haltuun.

Suomalaisittain mielenkiintoisesti Paulus kertoi oma-aloitteisesti myös Suomen armeijan yleisesikunnan päällikön, kenraaliluutnantti Erik Heinrichsin vierailusta Saksaan armeijan yliesikuntaan Zosseniin syksyllä 1940.

Pauluksen mukaan Heinrichs piti puheen Suomen talvisodasta armeijan yliesikunnan esikuntaupseereille ja armeijaryhmien esikuntaupseereille.

– Puhe oli merkittävä, se käsitteli puna-armeijasta saatuja kokemuksia ja antoi lisäksi käsityksen Suomen joukkojen arvosta mahdollisina tulevina aseveljinä, Paulus luonnehti.

Toisessa tapaamisessa Heinrichsin kanssa toukokuun lopulla 1941 käsiteltiin Pauluksen mukaan jo sotatoimien koordinointia Suomen armeijan ja kohti Leningradia hyökkäävän Saksan pohjoisen armeijaryhmän kesken. Yhteisestä hyökkäyksestä Leningradiin oli tarkoitus keskustella myöhemmin.

Kenraaliluutnantti Erik Heinrichs jakaa kunniamerkkejä saksalaissotilaille lokakuussa 1941. (SA-kuva)

Neuvostoliiton pääsyyttäjänä toiminut kenraali Roman Rudenko sai viimeisellä kysymyksellään Pauluksen hämmentymään hetkeksi. Rudenko kysyi suorasukaisesti, keitä Paulus piti syyllisinä ”rikolliseen hyökkäyssotaan Neuvosto-Venäjää vastaan”.

Oikeuden puheenjohtajana toiminut brittituomari Geoffrey Lawrence keskeytti Rudenkon. Lawrence huomautti tämän esittäneen yhden olennaisimmista oikeuden ratkaistavaksi kuuluvista kysymyksistä, johon ei kuulu kysyä todistajan mielipidettä.

Rudenko sai kuitenkin Lawrencelta luvan muotoilla kysymyksensä uudelleen. Hän kysyi Paulukselta, ketkä syytetyistä osallistuivat aktiivisesti hyökkäyssodan aloittamiseen Neuvostoliittoa vastaan.

Paulus nimesi epäröimättä Hitlerin tärkeimmät sotilaalliset neuvonantajat: asevoimien ylipäällikön Wilhelm Keitelin, operatiivisen osaston päällikön Alfred Jodlin ja valtakunnanmarsalkka Hermann Göringin.

Koko kolmikko tuomittiin kuolemaan. Keitel ja Jodl hirtettiin 16. lokakuuta 1946, Göring ehti tehdä itsemurhan syanidikapselilla kaksi tuntia ennen tuomion täytäntöönpanoa.

Jodlin tuomio peruttiin müncheniläisessä tuomioistuimessa vuonna 1953, joskin tuomitun kannalta olennaisesti myöhässä. Jodl sai kuitenkin jonkinlaisen kunnianpalautuksen, ja takavarikoitu omaisuus palautettiin hänen leskelleen.

Natsijohtajia syytettynä Nürnbergissä. Eturivissä ylhäältä lukien Hermann Göring, Rudolf Hess, Joachim von Ribbentrop ja Wilhelm Keitel. (United States Government/Wikimedia Commons).

Paulus joutui todistuksensa annettuaan palaamaan Moskovaan. Status oli kuitenkin vaihtunut sotavangista Neuvostoliiton ”vieraaksi”.

Hoidettuaan terveyttään Krimillä Paulus teki jonkin verran akateemisia töitä ja konsultoi ”kokemusasiantuntijana” Mosfilmin kaksiosaisessa suurelokuvassa ”Stalingradin taistelu.” Elokuva sai ensi-iltansa vuonna 1949.

Vasta Stalinin kuoltua maaliskuussa 1953 Paulus sai luvan lähteä Neuvostoliitosta Itä-Saksaan. Entiseen elämään ei ollut paluuta, sillä hänen romanialaissyntyinen puolisonsa Elena Constance oli kuollut vuonna 1949 Länsi-Saksassa.

Nürnbergin istunnon yhteydessä Paulus oli kieltäytynyt vaimonsa tapaamisesta, koska se olisi hänen mielestään näyttänyt ”palkinnolta” todistamisesta. Uutta tilaisuutta ei koskaan tullut.

Lokakuun 24. päivänä 1953 Paulus jätti Neuvostoliiton ensimmäisen luokan makuuvaunussa Moskovan ja Berliinin välisessä kuriirijunassa. Ennen lähtöään hän kirjoitti Neuvostoliiton hallitukselle lausunnon, jonka lopussa hän totesi, ettei halua lähteä Neuvostoliitosta kertomatta sen kansalle, että hän tuli aikanaan Neuvostoliittoon vihollisena, mutta lähtee nyt ystävänä.

Paulus asettui Dresdeniin, josta hän sai käyttöönsä kolmikerroksisen huvilamaisen talon. Vastaavissa oloissa Itä-Saksassa asuivat vain korkeat puoluevirkailijat. Talon koko palvelusväki koostui Itä-Saksan turvallisuusministeriön eli Stasin työntekijöistä ja ilmiantajista.

Pauluksen talo Dresdenissä. (Lupus in Saxonia/Wikimedia Commons/lisenssi)

Stasi tiesi koko ajan kaiken talon tapahtumista, sillä naapuritkin olivat sen värväämiä. Stasin raporteissa Pauluksen talo tunnettiin koodinimellä ”Terassi”.

Pauluksella oli käytössään oma auto ja adjutantti ja hänellä oli oikeus kantaa turvakseen henkilökohtaista asetta, jota hän purki ja puhdisti alituiseen.

Kertoman mukaan Paulus teki tätä niin usein, että eräs Stasi-agenteista oli ilmaissut esimiehelleen huolensa siitä, että Paulus hautoisi ehkä itsemurhaa. Esimiehen vastaus oli kylmän sarkastinen: ”Jos hän ei tappanut itseään Stalingradissa, miksi hän tekisi sen nyt?”

Heinäkuussa 1954 Paulus piti Berliinissä puheen, jossa hän arvosteli voimakkaasti Yhdysvaltoja ja Länsi-Saksan liittokanslerin Konrad Adenauerin Amerikka-mielistä politiikkaa. Paulus hahmotteli myös yhdistynyttä puolueetonta Saksaa, mitä myös Neuvostoliitto tuolloin tavoitteli.

Paulus puhuu lehdistölle Berliinissä heinäkuussa 1954. (Bundesarchiv/Wikimedia Commons/lisenssi)

Tammikuussa 1955 Pauluksen aloitteesta järjestettiin tapaaminen, johon osallistui Saksan armeijan entisiä upseereja idästä ja lännestä. Kaatuneiden muistoa kunnioitettiin saksalaisella sotilaslaululla Ich hatt’ einen Kameraden (Minulla oli toveri). Pauluksen tapaamisessa pitämän puheen on kerrottu koskettaneen syvästi läsnäolleita.

Dresdenin-vuosinaan Paulus suunnitteli kirjoittavansa Stalingradin taistelun historian. Hanke jäi kuitenkin toteutumatta heikentyneen terveyden vuoksi.

Toisen maailmansodan ratkaisevimman taistelun hävinnyt sotamarsalkka kuoli hermostoa rappeuttavaan ALS-tautiin 66-vuotiaana 1. helmikuuta 1957. Hänet haudattiin ensin itäsaksalaisin sotilaallisin kunnianosoituksin Dresdeniin. Myöhemmin hänen uurnansa siirrettiin Baden-Badenin hautausmaalle Länsi-Saksaan puolisonsa viereen.

Pauluksen hauta Baden-Badenissa. (Gerd Eichmann/Wikimedia Commons/lisenssi)

Lue myös

OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu

Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on antanut jo viidennen lakkovaroituksen ammattikorkeakoulujen työriidassa. Vuorokauden mittainen lakko järjestetään...
1.4.2026 14:28

Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi

Oikeuskansleri on saanut myös kantelun lakiluonnoksen poikkeuksellisen lyhyestä lausuntoajasta
1.4.2026 14:19

Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia

Kansalaisia ei pidä kohdella kuin lapsia, joille ei voi kertoa totuutta, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
1.4.2026 14:01

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Kreml tyrmäsi Zelenskyin ehdotuksen – ”Emme ole nähneet mitään selkeitä aloitteita”
Uutiset | 31.3.2026 17:19
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Iran käynnisti uudet ohjusiskut ympäri Lähi-itää
Uutiset | 31.3.2026 7:18
Oppilas vahingoitti opettajaa teräaseella Porvoossa
Uutiset | 31.3.2026 13:47
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu
Uutiset | 1.4.2026 14:28
Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi
Uutiset | 1.4.2026 14:19
Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Kotimaista viskiä ja giniä voinee pian ostaa suoraan tislaamosta
Uutiset | 1.4.2026 13:51
Telegraph: Trump harkitsee vakavasti Yhdysvaltojen vetämistä pois Natosta – kutsuu Natoa ”paperitiikeriksi”
Uutiset | 1.4.2026 13:48
Lähi-idän sota heijastuu jo Suomen autokauppaan
Uutiset | 1.4.2026 13:19
Britannia järjestää kokouksen Hormuzinsalmen avaamisesta, noin 35 maata osallistumassa
Uutiset | 1.4.2026 13:10
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Suomessa mittaushistorian lämpimin maaliskuu – Sodankylässä keskilämpötila –0,7 astetta
Uutiset | 1.4.2026 12:42
Poliisi on räjäyttänyt Parikkalan droonin, sillä droonin epäiltiin kantavan taistelukärkeä
Uutiset | 1.4.2026 12:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu
Uutiset | 1.4.2026 14:28
Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi
Uutiset | 1.4.2026 14:19
Toimittajalta: Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tanskan mallista ideoita Suomen mallille – osaajia omasta takaa
Mielipide | 1.4.2026 10:36
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nuorten seksuaaliturvallisuus on uhattuna
Mielipide | 31.3.2026 10:18
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste