Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Katri Kulmuni kritisoi keskittämispolitiikkaa – ”Hallitus ei ole käyttänyt mitään poliittista ohjausta”

1.5.2026 13:00
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Tulevan EU-rahoituskauden tavoitteet vakaalle pohjalle

18.3.2026 10:55, muokattu 18.3.2026 11:02
a– a+
Blogi

EU:n budjetin rakenne ja sisältö muuttuvat tulevalle toimikaudelle.

Muutos on pienempi kuin EU-komissio alkuperäisissä suunnitelmissaan tavoitteli. Parlamentin laaja maltillinen enemmistö ilmaisi selkeästi tahtovansa maatalouden ja aluekehityksen aloille komission haluamaa vahvemman osuuden. 

Kuluva vuosi ja ensi vuoden alkupuoli lienevät sitä aikaa, kun kansalliset maksuosuudet ja saannot alkavat hahmottua tarkemmin. Samalla juuri nyt on se aika, jolloin pitää tietää, mitä tahtoo.

Millä keinoilla saamme omaa jäsenmaksuamme jonkin verran takaisin ja miten saanto kohdennetaan kotimaassa järkevästi ja oikeudenmukaisesti?

Keskeinen elementti tässä yhtälössä on koko 30-vuotisen EU-historiamme ajan ollut Pohjoisten harvaan asuttujen alueiden (NSPA) tuki, jota on maksettu pysyvien olosuhdehaittojen perusteella. Sopimuksessa Euroopan unionin toiminnasta § 174 todetaan mm.:

Unioni pyrkii erityisesti vähentämään alueiden välisiä kehityseroja sekä muita heikommassa asemassa olevien alueiden jälkeenjääneisyyttä. Asianomaisista alueista kiinnitetään erityistä huomiota maaseutuun, teollisuuden muutosprosessissa oleviin alueisiin sekä vakavista ja pysyvistä luontoon tai väestöön liittyvistä haitoista kärsiviin alueisiin, kuten pohjoisimpiin alueisiin, joiden väestöntiheys on erittäin alhainen, ja saaristo-, rajaseutu- ja vuoristoalueisiin.

Suomen kannattaisi jatkossakin asettaa ensimmäiseksi prioriteetikseen se rahoitusperuste, jolla tähänkin asti on saatu aikaan paras tulos.

Samalla on tärkeää pitää kiinni siitä, mitä sopimukseen on kirjoitettu: Suomen aluerakenteesta johtuvat haitat ovat luonteeltaan pysyviä, ja ne on sellaisiksi tunnustettu.

En tiedä tilannetta, jossa jokin jäsenmaa olisi itse vaarantanut tai kyseenalaistanut niin selkeän rahoitusperustan, kuin Pohjoisten harvaan asuttujen alueiden tuki Suomelle on.

Hämmästyin kuultuani viime vuoden lopulla suoraan hallituksen ytimestä väitteen, ettei Suomi aio priorisoida NSPA-rahoitusta, vaan sitä aiottaisiin käyttää vasta ”loppusuoralla”. Varminta olisi toimia toisin päin.

Nyt näyttää syntyneen outo ristiriita NSPA-rahoituksen ja olemukseltaan epämääräisen ”rajapaketin” välillä.

Väitän, että raja-alueiden merkitystä korostamalla siirretään entistä enemmän rahaa Itämeren ja Mustanmeren välillä sijaitseville Suomeen verrattuna väkirikkaille ja köyhille alueille.

Suomessa on edelleen tahoja, jotka haluavat tosiasioiden vastaisesti väittää ja kuvitella, että ainoastaan raja Venäjän kanssa olisi EU:n ulkorajaa ja sitä kohdeltaisiin erityishuomiolla. Näin ei ole, vaan unionilla on ulkorajat etelässä, lännessä, pohjoisessa ja idässä.

Väitän, että raja-alueiden merkitystä korostamalla siirretään entistä enemmän rahaa Itämeren ja Mustanmeren välillä sijaitseville Suomeen verrattuna väkirikkaille ja köyhille alueille.

Ne ovat sitä paitsi lähellä Ukrainan sotaa ja kriittisiä Turkin, Balkanin ja Välimeren ulkorajoja, joilla Lähi-idän tilanne voi eskaloitua nopeasti ja vakavasti.

Suomen itäraja on tärkeä alue, johon pitää panostaa. Siihenkin saamme kuitenkin EU-budjetista varoja todennäköisimmin vakiintuneella kuin epävarmalla perusteella.

Sitä paitsi Suomen itäraja kuuluu lähes kokonaan NSPA-alueeseen, ja NSPA-perusteella saatavaa rahaa on aina siirretty myös muille kuin NSPA-alueille. 

Välillä itse kunkin on myös hyvä muistuttaa itseään siitä, että EU:n kautta kiertävät rahamme ovat pieni liraus oman maamme budjetin rinnalla. ”EU-raha” sekoittaa mittasuhteet.

Hiljattain vietettiin suorastaan kansallista juhlaa, kun EU-komissio osoitti 50 M€ Suomen itärajan turvallisuuden parantamiseen. Unohtuiko, että Suomi käyttää tuohon tarkoitukseen omasta budjetistaan saman summan reilun kahden vuorokauden aikana.

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46
Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31
Blogi
Ossi Martikainen:

Housut kintuissa

Paavo Lipponen on Suomen tähänastisen EU-jäsenyyden ajan keskeisin ja vahvin vaikuttaja. Lipposen linjana...
30.5.2025 13:37

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Antti Siika-aho:
Ahkerat suomalaiset, yhtykää!
Blogi | 30.4.2026 13:40
Aleksi Sandroos:
Maakunnan oppilaitosverkosto on vaarassa kotoutumispalvelujen uudistamisessa
Blogi | 29.4.2026 17:53
Hanna-Leena Mattila:
Kännykkäkielto toiselle asteelle on nuorten puolella
Blogi | 29.4.2026 11:18
Vesa Kallio:
Suomi ansaitsee parempaa politiikkaa
Blogi | 29.4.2026 11:14
Elsi Katainen:
Ruotsissa uhkaavan ruokakriisin hätähuuto, Suomessakin toimet jääneet vajaiksi
Blogi | 28.4.2026 11:19
Näytä lisää

Uusimmat

Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Eduskuntaa johti 30 vuotta sitten ensimmäistä kertaa kolme naista
Uutiset | 2.5.2026 20:30
USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
Yksi virhe pihan siivouksessa voi aiheuttaa talolle pahoja kosteus- ja homevaurioita
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Sää viilenee sunnuntaina, maanantain vastaisena yönä luvassa yöpakkasia
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Puolustusministeri Häkkänen: Turvallisuutta uhkaaviin ulkomaisiin yrityskauppoihin tulossa ratkaisuja pian
Uutiset | 2.5.2026 12:40
”Antakaa markkinoiden toimia”– turveasiantuntija on syvästi turhautunut päättäjiin ja kasvu- ja kuiviketurpeen kohteluun
Uutiset | 2.5.2026 8:00
Kysely: Kansa vastustaa useimpia julkisen talouden säästötoimia – koulutusleikkauksille täystyrmäys
Uutiset | 2.5.2026 0:05
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Datakeskusbuumi voi johtaa sähkön hinnan karkaamiseen, Kaikkonen varoittaa – ”Tilanne ei näytä olevan kenenkään hallussa”
Uutiset | 1.5.2026 13:00
Cava, prosecco vai samppanja? Kuohuviineissä on yllättävän isoja eroja
Uutiset | 30.4.2026 21:18
Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi
Uutiset | 1.5.2026 7:23
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa
Uutiset | 1.5.2026 10:39
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Eduskuntaa johti 30 vuotta sitten ensimmäistä kertaa kolme naista
Uutiset | 2.5.2026 20:30
USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen