Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

EU vastaa Trumpille: Kanada-ehdotus ei suunnattu ketään vastaan

17.9.2026 10:02
Lue lisää 
Blogi: Juhani Wiio
Juhani Wiio:

Jos myönteistä suhtautumista on – se pitää osata hyödyntää!

15.7.2026 11:50, muokattu 6.8.2026 15:21
a– a+
Blogi

Uutissuomalainen julkaisi äskettäin uusimman mielipidekyselynsä tulokset. Tällä kertaa tiedusteltiin sitä, mitä puoluetta vastaaja äänestäisi kaikkein viimeiseksi.

Perussuomalaisia äänestäisi kyselyn mukaan viimeisenä 42 prosenttia suomalaisista. Vasemmistoliitto olisi viimeinen vaihtoehto 19 prosentille ja vihreät 12 prosentille suomalaisia. Keskustaa ei sen sijaan asettanut viimeiseksi vaihtoehdoksi kukaan. Keskusta osalta tulos oli pyöreä nolla.

Tällaisten kyselyjen suurin arvo on viihdearvo. Niille ei pidä panna turhan suurta painoa. RKP:ta, SDP:ta ja Liike Nytiäkin äänestäisi kyselyn mukaan viimeisenä vain kolme prosenttia.

Huomioon pitää ottaa sekin, että kokonaistuloksen virhemarginaali oli kyselyssä 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Vaikka otos ei olisi tuhatta henkilöä enempää, jotakin tällaiset gallupit kertovat kuitenkin. Apulaisprofessori Hanna Wass Helsingin yliopistosta arvioi Uutissuomalaiselle, että tulokset heijastavat yhä keskeisemmäksi nousevaa tunneperäistä polarisaatiota puoluearvoissa.

Tällä hän viittaa siihen, että äänestäjät eivät vain kannata omaa puoluettaan vaan tuntevat kasvavaa vastenmielisyyttä tiettyjä toisia puolueita ja näiden kannattajia kohtaan. Näppituntumalta tuntuu, että Wassin tulkintaan sisältää vähintäänkin totuuden siemenen.

Antipatiaulottuvuus on varmasti voimistunut politiikassa sitä mukaa, kun ääri- ja laitaoikeistolainen arvomaailma on tullut perussuomalaisten myötä mukaan politiikkaan. Perussuomalaisten toiminta kuluvalla hallituskaudella on saanut varmasti sapen nousemaan monen äänestäjän kurkkuun.

Keskustalle pyöreä nolla on periaatteessa joko hyvä tulos tai huono tulos. Pahimmassa tapauksessa se voi vihjata siitä, että keskustaa ei enää noteerata samalla tavalla kuin aikaisemmin. Tai siitä, että sitä ei ehkä koeta enää yhtä tärkeäksi puolueeksi, kuin aikaisemmin. Tai jopa siitä, että sen olemassaoloa ei ole kyselyyn vastattaessa edes muistettu.

Unohtamista tukee se, että nykyisin viestinnän kautta kansalaiselle syntyvä kuva politiikan kentästä on kaksijakoinen. Poliittinen viestintä keskittyy toisaalta laita- ja muiden oikeistolaisten ja toisaalta vasemmistolaisten näkemysten esittelyyn. Keskustaa ei nähdä mediassa samalla tavalla poliittista kenttää jäsentävänä tekijänä.

Myönteisesti ajatellen kyselyn tulos voi vihjata myös siitä, että poliittiseen keskustaan sijoittuva ajattelu ja Suomen Keskusta r.p. puolueena koetaan tällä hetkellä rakentavaksi ja asialliseksi politiikan vaihtoehdoksi.

Saattaahan kyselyn tulos kertoa jopa siitä, että perussuomalainen politikointi on herättämässä kansalaisissa laajamittaista kaipuuta poliittiselle keskustalle rakentavan politiikanteon perään. Jopa niin, että yhä useampi suomalainen olisi valmis valitsemaan maahan laajalle poliittiselle keskustalle rakennetun hallituksen.

”Laaja poliittinen keskusta” tarkoittaa tässä yhteydessä tekoälyä lainaten ”poliittista tilaa tai aatetta, joka sijoittuu vasemmiston ja oikeiston väliin. Se edustaa yleensä maltillisuutta, kompromisseja ja tasapainoa julkisen vallan ja vapaan markkinatalouden välillä”.

Pieninä palasina politiikan tantereelle tuodut hyvätkin ratkaisuehdotukset hukkuvat ääripäiden kiistelyn alle.

Tietoisesti tai tiedostamattaan poliittisesti maltillisiksi ja rakentaviksi itsensä tuntevia henkilöitä on myös muiden puolueiden kuin Suomen Keskusta rp:n äänestäjissä. Itse asiassa suurin osa suomalaisista on varmasti järkeviä ja asiallisia kansalaisia. Heistä keskustan pitäisi osata ottaa paremmin koppi.

Keskustan mahdollisuus on yhä siinä, että se pystyy kokoamaan yhteen maltilliset poliittiset voimat sekä omaa kannatustaan kasvattamalla että yhteistyötä rakentamalla.

Pelkästään ampumalla politiikan nuolia estradille tämä asia ei etene. Pieninä palasina politiikan tantereelle tuodut hyvätkin ratkaisuehdotukset hukkuvat ääripäiden kiistelyn alle. Ne eivät pääse mukaan keskusteluun vaan ne jätetään mielellään keskustelun ulkopuolelle ja unohduksiin.

Siksi keskusteluun tarvitaan koko poliittista kenttää jäsentävät jäntevät isommat raamit.

Tässä katsannossa hämmästyttää edelleen se, että Suomen Keskusta ei puhu painavammin ja voimakkaammin poliittisesta keskustasta, johon se kuuluu. Ei, vaikka juuri tietoisuuden levittämisen poliittisesta kentän kolmijaosta luulisi olevan yksi sen tärkeimmistä tehtävistä.

On syytä uskoa, että poliittisen keskustan – ja Suomen Keskusta rp:n vahva esilletuominen sen ytimenä – voisi antaa hyvän mahdollisuuden kutsua monia rakentavaa, maltillista ja sivistynyttä politiikantekoa kannattavia kansalaisia mukaan tekemään yhteistyöhön perustuvaa politiikkaa.

Jos myönteistä suhtautumista on – se pitää osata hyödyntää!

Juhani Wiio Juhani Wiio (YTT) on pitkän linjan toimittaja, viestinnän asiantuntija ja dosentti. Wiio työskenteli Ylen palveluksessa vuosina 1972–2005 muun muassa A-studion toimittajana, TV2:n ohjelmapäällikkönä sekä kehitysjohtajana. Lisäksi Wiio toimi Euroopan yleisradiounionin International Training Steering Committeen jäsenenä vuosina 1988–2000 ja puheenjohtajana 2001–2005.

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katri Kulmuni:
Puhtaan teollisuuden tuki
Blogi | 17.9.2026 13:21
Mikko Polvinen:
Polttoainehinnoilla suomalaiset kyykkyyn
Blogi | 17.9.2026 8:40
Lauri Kontro:
Seuraava hallitus joutuu sopeutumaan realiteetteihin
Blogi | 16.9.2026 9:24
Aleksi Sandroos:
Keskusta löysi taas maatalouden, mutta missä on iso kuva?
Blogi | 14.9.2026 13:57
Juha Kuisma:
Miten keskusta määritellään? 
Blogi | 9.9.2026 11:20
Näytä lisää

Uusimmat

Tuomio: Iitin murhasta tuomittu 15-vuotias kyseli baarissa ennen murhaa, voiko hakata uhrin
Uutiset | 17.9.2026 16:55
Ministeri Ikonen: Keskustan lähimalli on ”tunkkainen retrotuulahdus”
Uutiset | 17.9.2026 16:23
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 17.9.2026 16:00
Selvitys vankipaikkojen ulkomailta vuokraamisesta valmistui – perustuslaillisia kysymyksiä edelleen auki
Uutiset | 17.9.2026 15:43
Opposition voitto varmistui: Ruotsissa alkavat hallitusneuvottelut, ja päävaihtoehtoja näyttäisi olevan kolme
STT | 17.9.2026 15:15
Tarkastusvaliokunta: Fortumin olisi pitänyt informoida valtio-omistajaa paremmin Uniper-kaupoista
Uutiset | 17.9.2026 15:07
Luonnonsuojeluliitto: Googlen datakeskustyömailla tehty epäiltyjä laittomia hakkuita – yhtiö kiistää
Uutiset | 17.9.2026 15:02
YTL valmistelee suullista osaa vieraiden kielten ja toisen kotimaisen kielen kokeisiin
Uutiset | 17.9.2026 14:56
Keskustapomolta tiukkaa tekstiä perussuomalaisille: ”Miksi pidätte kiinni jokaisesta ministeriöstä ja pöhöttyneestä keskushallinnosta?”
Uutiset | 17.9.2026 14:28
Ruokavirasto tutki kasvipohjaisten maitotuotteiden turvallisuutta – kuluttajien toiminnassa piilee riski
Uutiset | 17.9.2026 13:40
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Piikki on auki – USA:ssa soitetaan hälytyskelloja Iranin sodan kustannuksista
Uutiset | 16.9.2026 10:50
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuomio: Iitin murhasta tuomittu 15-vuotias kyseli baarissa ennen murhaa, voiko hakata uhrin
Uutiset | 17.9.2026 16:55
Ministeri Ikonen: Keskustan lähimalli on ”tunkkainen retrotuulahdus”
Uutiset | 17.9.2026 16:23
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 17.9.2026 16:00
Selvitys vankipaikkojen ulkomailta vuokraamisesta valmistui – perustuslaillisia kysymyksiä edelleen auki
Uutiset | 17.9.2026 15:43
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59
Lukijalta: Isovanhemmuus on taakan jakamista
Mielipide | 17.9.2026 12:48
Lukijalta: Velkajarru – paljon melua tyhjästä?
Mielipide | 17.9.2026 10:36
Lukijalta: Radiokirkko sata vuotta
Mielipide | 17.9.2026 10:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen