Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Sananvapauslistauksessa luisuvan Tshekin journalistit haluavat estää maata seuraamasta Unkarin ja Puolan tiellä

Uusi toimittajajärjestö ponnistelee oligarkkien omistusta, valeuutisia ja Venäjän vaikutusyrityksiä vastaan
Erkki Mervaala, STT 24.2.2019 15:02, muokattu 24.2.2019 15:09
a– a+
Sananvapaus

Lehdistönvapaus kapenee huolestuttavaa vauhtia itäisen Keski-Euroopan maissa.

Toimittajat ilman rajoja -järjestön lehdistönvapausindeksissä Tshekin, Slovakian, Puolan ja Unkarin sijoitus tippui viime vuonna.

Eniten sijoitustaan menetti Tshekki, joka putosi sijalta 23 sijalle 34. Sananvapauden tilasta huolestuneet tshekkijournalistit perustivat helmikuussa uuden järjestön turvaamaan lehdistön toimintaa maassa.

– Päätimme perustaa järjestön, koska journalistien ja median asema on viime vuosina heikentynyt jatkuvasti, Kansainväliseen lehdistöinstituuttiin (IPI) kuuluva CZ IPI -järjestön puheenjohtaja Michal Klima kertoo.

Järjestön mukaan Tshekissä suurimpia uhkia lehdistönvapaudelle ovat median omistuksen keskittyminen, valeuutiset ja Venäjän propaganda. Myös johtavat tshekkipoliitikot suhtautuvat entistä vihamielisemmin toimittajiin, Klima kertoo.

Alamäki alkoi kymmenisen vuotta sitten, kun muilla aloilla rikastuneet oligarkit ryhtyivät ostamaan mediayrityksiä. Sittemmin moni heistä siirtyi politiikkaan ja alkoi käyttää omistamaansa mediaa poliittisten tavoitteidensa ajamiseen.

– Meillä ei enää ole jäljellä montaa sanomalehteä, jota ei omistaisi joku oligarkki, Klima sanoo.

Esimerkiksi Tshekin toiseksi rikkain mies ja nykyinen pääministeri Andrej Babis osti vuonna 2013 mediajätti Mafran ja sen mukana maan suurimman sanomalehden Dnesin.

– Sen jälkeen lehti ei enää kritisoinut Babisia tai hänen politiikkaansa. Etusivulle ei enää nostettu tärkeitä ja kriittisiä uutisia, vaan aiheita, jotka eivät liittyneet Babisiin. Toimittajia kehotettiin kirjoittamaan jostain muusta. Se muistutti kommunistien misinformaatiokampanjoita, Klima kertoo.

Tshekissä toimii myös Venäjä-myönteinen ja presidentti Milos Zemania avoimesti tukeva Barrandov-televisioyhtiö, jonka omistaa tammikuussa oman puolueensa perustanut miljardööri Jaromir Soukup. Soukup omistaa myös muuta mediaa Tshekissä ja Slovakiassa.

Klima on kuitenkin toiveikas tulevaisuuden suhteen, sillä viime aikoina kansa on alkanut vaatia muutoksia mediassa.

– Lukijat ovat myös alkaneet maksaa sisällöstä jälleen. Pari vuotta sitten näin ei ollut.

Lehdistönvapausindeksissä eniten Tshekin jälkeen putosi Slovakia, joka päätyi sijalta 17 sijalle 27.

Sijoitukseen vaikutti vuosi sitten tapahtunut tutkivan journalistin Jan Kuciakin palkkamurha. Sitä ennen pääministeripuolueen kärkipoliitikot olivat suhtautuneet vihamielisesti mediaan ja journalisteihin koko hallituskauden ajan.

Myös Slovakian yleisradioyhtiön johtajaa Jaroslav Reznikiä on kritisoitu sananvapauden rajoittamisesta. Reilu vuosi sitten hän lakkautti maan ainoan tutkivan journalismin tv-ohjelman sen jälkeen, kun se oli käsitellyt kriittisesti hallituspuoluetta.

Myös jo aiemmin surkeasti sijoittuneet Puola ja Unkari putosivat muutaman pykälän sijoille 58 ja 73. Puolassa hallituspuolue Laki ja oikeus on rajoittanut median vapautta. Viime vuonna maan puolustusministeriä arvostellutta toimittajaa uhattiin vankilatuomiolla.

Puola on ottanut osin mallia Unkarista, missä vapaa media on liki kadonnut Fidesz-puolueen lähes 10-vuotisen valtakauden aikana.

Viimeinen hallitusta kritisoiva lehti Magyar Nemzet lopetettiin Fideszin voitettua viime huhtikuussa kolmannet peräkkäiset parlamenttivaalit.

Lue myös

Onko brexit vihdoinkin valmis? EU ja Britannia pääsivät sopuun Pohjois-Irlannista

Pääministeri Sunak kehui uuden Windsorin puitesopimuksen aloittavat uuden luvun Britannian suhteissa EU:hun. EU-laille ja EU:n tuomioistuimelle jää kuitenkin vielä oma roolinsa Pohjois-Irlannissa
27.2.2023 19:19

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Aihetunnisteet

Itä-Eurooppa media sananvapaus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Professori: Kehitystahdin hidastaminen ei pysäytä tekoälyn kehitystä – ”Tarvitaan jokin muu ratkaisu”
Uutiset | 19.9.2026 15:55
Työntekijät eivät nyt uskalla jäädä kotiin sairastamaan, sanoo asiantuntija – Pelkona työpaikan menetys
Uutiset | 19.9.2026 15:41
Keskustan Lohi: Työnantajan sivukulut pitää puolittaa työllistämisen helpottamiseksi
Uutiset | 19.9.2026 15:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste