Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Blogi: Annika Saarikko
Annika Saarikko:

Elämältä voi saada paljon, mutta kaikkea ei tarvitse saada kerralla

24.4.2019 9:45, muokattu 24.4.2019 9:51
a– a+
Blogi

Pääsiäisen alusviikolla Juha Sipilä ilmoitti luopuvansa tehtävästään Keskustan johdossa. Puoluehallitus päätti, että puolueen uusi puheenjohtaja valitaan ylimääräisessä puoluekokouksessa 7. päivä syyskuuta.

Olen toiminut ja toimin parhaillaan Keskustan riveissä monenlaisissa, upeissa tehtävissä. Olen antanut puolueelle paljon, mutta saanut vielä enemmän. Puolueen varapuheenjohtajana vuosina 2010-2016 näin erittäin läheltä, miten vaativa ja kokonaisvaltainen puheenjohtajan tehtävä kansanliikkeessämme on.

Olen aiemmin kertonut, että perheeseemme odotetaan toista lasta. Se on suuri ilon ja kiitollisuuden aihe. Toivomme, että kaikki sujuisi hyvin. Uuden tulokkaan laskettu aika on reilu viikko ylimääräisen puoluekokouksen jälkeen.

Olen saanut runsaasti kannustusta tavoitella Keskustan johtajan tehtävää. Pyynnöt tuntuvat vilpittömiltä ja sydänlämpöisiltä – ne ilahduttavat ja imartelevatkin. Ne ovat saaneet ajattelemaan ehdokkuutta paljon ja tosissaan. Koen, että työtäni Keskustan hyväksi ja toimintatapaani aiemmissa vastuullisissa tehtävissä on arvostettu. Kiitos jokaiselle kaikista palautteista ja rohkaisusta.

Perhetilanteen ja mahdollisen puolueen puheenjohtajuuden yhteensovittaminen on herättänyt paljon yhteiskunnallista keskustelua. Perheen ja työn sujuva yhteensovittaminen onkin keskeisimpiä kysymyksiä tämän päivän vanhemmuudessa – ja sen ytimessä meidän aikuisten kokemus riittävyydestämme tai riittämättömyydestämme. Uskallan väittää, että nämä tunteet jakaa tavalla tai toisella kanssani jokainen suomalainen työssäkäyvä vanhempi.

Silti koen hämmentäväksi sen, että oman elämäni ratkaisut asettuvat joidenkin silmissä keskustalaisen arvopohjan mittareiksi. On puhuttu maatalon emännistä, imetyksestä, konservatiiveista ja toisaalta modernin maailman esimerkkinä toimimisesta. Huomattavan paljon tätä keskustelua on käyty Keskustan ulkopuolelta.

Jokainen perhe on erilainen. Jokainen vanhempi on erilainen. Jokainen vauva on erilainen. Jokainen työ on erilainen. Jokainen elämäntilanne on erilainen. Siksi jokainen perhe tekee omat ratkaisunsa.

Teen, kuten sydämessäni tuntuu oikealta. Ja se on ainut pätevä mittari. Juuri minulle. Ja meille.

Jokainen aikakausi on erilainen. Saan itse kokea vanhemmuuden aikana, jolloin Suomi on monella mittarilla maailman onnellisin maa ja pitää vastasyntyneistään huolta poikkeuksellisen hienolla tavalla. Etuoikeutetuksi koen myös sukupolvelleni suodun oikeuden rauhoittaa työelämän toviksi sivummalle perhevapaiden avulla vauvan saapuessa – ja toisaalta oikeuden palata työhön erinomaisen varhaiskasvatuksen mahdollistamana.

Minun ratkaisuni eivät ole viestejä Keskustasta, eivätkä ne ole yleistettävissä kuvaksi naisen asemasta politiikassa. Ratkaisut ovat vain ja ainoastaan minun ja perheeni. Teen, kuten sydämessäni tuntuu oikealta. Ja se on ainut pätevä mittari. Juuri minulle. Ja meille.

Lapsiystävällisemmän Suomen rakentamiseen kuuluu yhteinen ymmärryksemme siitä, että lapset saavat vaikuttaa moneen asiaan ja muuttavat elämää paljon. Niin sen kuuluu mennä. Lapset tuovat mukanaan ainutlaatuisen ilon ja suuren vastuun. Juuri nyt omassa elämässäni koen, että pikkulapsiarkeeni – niin mahtavaa kun se onkin – olisi liian vaativaa yhdistää politiikan ykköstason tehtävää, jonka perimmäinen tarkoitus on johdattaa puolue kohti uutta nousua ja henkilökohtaisesti samalla pyrkiä maan pääministeriksi.

Olen tehnyt päätökseni. Siksi minulla on syvä mielenrauha siitä, että en aio nyt syksyllä 2019 tavoitella puolueen puheenjohtajuutta. Uskon vakaasti, että jos tulisin valituksi, sijaisjärjestelyt saataisiin hoitumaan, lapselle löytyisi hoitoapua, ja kaikkein tärkein – tasa-arvoinen vanhemmuus mieheni kanssa toteutuisi taatusti. Hän on kannustanut minua tekemään päätöksen juuri siten kuin parhaalta tuntuu. Kiitän häntä siitä.

Minulle 2020-luvun tasa-arvo merkitsee sitä, että naisella on vapaus toimia kuten haluaa ja toimia vielä siten, ettei tulisi valinnoistaan arvostelluksi tai kyseenalaistetuksi – tai peräti mitätöidyksi. Siksi pyydän ymmärrystä ratkaisulleni.

Tasa-arvo on sitä, että myös suomalaiset isät sekä työnantajat pohtivat perheasioita enemmän. Jokaisella äidillä ja isällä on oikeus edetä uralla, valita perhe tai saada molemmat.

Kysymys ei ole synnytyksestä, lapsen elämän ensimmäisistä viikoista tai muutamasta kuukaudesta perhevapaata. Kysymys on vanhemmuudesta, lapsuudesta ja koko elämän mittaisesta matkasta. Kysymys on siitä, mihin kaikkeen koen kerralla pystyväni siten, että saatan edelleen rakastaa itseäni, koen riittäväni kaikkiin sitoumuksiini, ja täytän minulle asetetut odotukset tehtävissäni.

Olen ollut onnekas 35-vuotias saatuani elämältä jo nyt näin paljon. Olen saanut lapsen kansanedustajana, kuten tänä päivänä moni muukin. Samaan aikaan olin puolueeni varapuheenjohtaja. Olen ollut ministeri, jonka perheessä pyörii touhukas ja onnellinen pikkulapsiarki. Olen myös saanut vahvan valtakirjan kansanedustajan työlleni varsinaissuomalaisilta seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Suhtaudun eteeni tuleviin työhaasteisiin ja luottamustehtäviin kunnianhimoisesti jatkossakin.

Vaadin paljon muilta, mutta eniten aina itseltäni. Kieltäytymiseni keskeisin peruste on valtaisa kunnioitus kansanliikettämme kohtaan. Keskustan puheenjohtajuus tällaisena yhteiskunnallisena murrosaikana yhdistettynä perhetilanteeseeni on niin valtava vastuu, etten voisi sitä sataprosenttisesti nyt kantaa. Toisenlaisessa elämäntilanteessa pohdintani olisi kenties kallistunut toisin.

Keskusta on minulle puolueena rakas ja tärkeä. Oikeastaan kaikki määreet tuntuvat tässä suhteessa aika lattealta. Kysymys on arvojeni kodista sekä aatteesta, johon olen saanut kasvaa. Tulen omalta osaltani tekemään kaikkeni ihmisten luottamuksen palauttamiseksi Keskustaa kohtaan. Olen valmis monin tavoin palvelemaan puoluetta ja sen arvojen vahvistumista yhteiskunnassamme.

Poliitikkojen jaksamisesta on puhuttu viime aikoina paljon, ja hyvä niin. Mekin olemme ihmisiä. Ei ole äänestäjienkään etu, jos revimme itsestämme liikaa väärässä paikassa.

Ja lopuksi. Kunnioitan paljon jokaista aatesisartani ja aateveljeäni, joka päättää tavoitella puheenjohtajan tehtävää. Jäsentemme valitsemalle uudelle puheenjohtajalle annan täyden tukeni.

Annika Saarikko Annika Saarikko on keskustan puheenjohtaja ja neljännen kauden kansanedustaja Varsinais-Suomesta.

Lue myös

Blogi
Annika Saarikko:

Luottamus hyvään hoivaan

Kipeästi kaivattu ratkaisu hoitajien työkiistaan vakauttaa julkisen sektorin työmarkkinoiden tilanteen. Neuvottelutilanne ennätti kiristyä erittäin...
4.10.2022 9:26
Blogi
Annika Saarikko:

Lapsilisät

Esitykseni perheiden tukemisesta nousevien hintojen kurimuksessa on herättänyt runsaasti keskustelua. Kehuja ja haukkuja...
7.8.2022 9:49
Blogi
Annika Saarikko:

Reilusti historian oikealla puolella

”Varmasti teillä on siellä paljon vaikeita asioita ja tärkeitä kokouksia”, arvioitiin päättäjän työtä...
11.9.2021 10:51

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tuomas Vanhanen:
Riitelykulttuurista luottamuksen Suomeen
Blogi | 9.5.2025 13:23
Jari Haapiainen:
Suomi tarvitsee selkeän EU-vision
Blogi | 7.5.2025 9:58
Elsi Katainen:
Susia, tullisotaa ja turvallisuutta
Blogi | 6.5.2025 15:19
Jari Rauhamäki:
Politiikan toipilas
Blogi | 5.5.2025 12:53
Vesa Kallio:
Jos keskusta kadottaa ihmisyyden, meitä ei tarvita
Blogi | 2.5.2025 10:43
Näytä lisää

Uusimmat

Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Puoluekokouksessa muutoksia ainakin varapuheenjohtajistoon
Uutiset | 10.5.2025 16:24
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit.
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
”Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen” – Perussuomalaiset luettelevat syitä kannatusalhoon
Uutiset | 10.5.2025 14:25
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Tiesitkö? Sairaala ei saa estää humalaista teiniä poistumasta päivystyksestä – Eikä se saa ilmoittaa siitä kotiin
Uutiset | 9.5.2025 21:15
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen