Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustakaksikko: Suomesta on tulossa datan banaanivaltio

14.5.2025 14:32
Lue lisää 
Historia
Suomen ensimmäinen ja pitkään ainoa helikopteri oli harvinainen ja huomiota herättävä näky lasipallo-ohjaamoineen. (Kuva: Suomen Ilmailumuseo/Museovirasto)

Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 

Pekka Pohjolainen 10.5.2025 21:00, muokattu 8.5.2025 15:35
a– a+
Historia

Vaikka ensimmäiset helikopterit olivat lentäneet jo ennen toista maailmansotaa, laajempaan käyttöön uudentyyppinen lentolaite ehti vasta rauhan tultua. 

Maailman ensimmäinen siviilihelikopteri, amerikkalaisen Bellin valmistama Bell 47 tuli käyttöön vuonna 1946. Jälleenrakennusajan Suomessa Imatran Voima kiinnostui helikopterista nopeasti kasvavan voimansiirtoverkoston tarkkailun apuvälineenä. 

Helikopterille oli tarvetta myös vesistötutkimuksissa uusien voimalaitosten rakentamisen yhteydessä.  

Imatran Voiman tilaama Bell 47 D-1 tuotiin Yhdysvalloista laatikkoihin pakattuna Suomeen keväällä 1953. Se koottiin Veljekset Karhumäki Oy:n lentokonetehtaalla Kuoreveden Hallissa ja rekisteröitiin tunnuksella OH-HIA.  

Ensimmäinen lento Suomessa suoritettiin 8. toukokuuta 1953. Suomen ensimmäinen ja pitkään ainoa helikopteri oli harvinainen ja huomiota herättävä näky lasipallo-ohjaamoineen. Koneeseen mahtui ohjaajan lisäksi kaksi henkilöä.   

Kiinnostusta helikopteritoiminnan käynnistymiseen oli myös Ilmavoimissa, ja voimayhtiön ja Ilmavoimien kesken sovittiin käytännöstä, jossa Ilmavoimat antoi Imatran voimalle käyttöön ohjaajan ja mekaanikon. Tyyppikoulutus annettiin Tukholmassa. 

Sopimuksen mukaan Ilmavoimilla oli myös oikeus käyttää kopteria 30 lentotuntia vuodessa ja sitä saatiin säilyttää Ilmavoimien hallissa Luonetjärvellä. 

IVO:n helikopteri Bell 47 D-1 OH-HIA Veljekset Karhumäki Oy:n hallissa. (Suomen Ilmailumuseo/Museovirasto)

Imatran Voimalle helikopterin hankinta oli 1950-luvun alussa iso ja riskialtis investointi. Seitsemän vuoden ajan OH-HIA toimi Suomen ainoana helikopterina. Ilmavoimien saatua omat neuvostoliittolaiset kopterinsa 1960-luvun alussa OH-HIA jäi puhtaasti voimayhtiön käyttöön. 

Ensimmäisen helikopterin tukikohdaksi organisoitiin voimajohtojen risteyskohdassa sijainnut Petäjäveden toimipaikka, jonne sijoitettiin työkaluja yleisempien voimajohtovikojen korjaamiseksi ja tarvittavien varusteiden kuljettamiseksi vikapaikalle.

Kun Petäjäveden muuntoasemalla havaittiin vikaa Pohjois-Suomesta etelään tulevissa voimajohdoissa, Jyväskylän Luonetjärvellä päivystänyt helikopteri hälytettiin paikalle ottamaan kyytiin johtotarkastaja. Tämän jälkeen lähdettiin vianetsintään. 

Jo ensimmäisinä vuosina OH-HIA lähetettiin Lappiin auttamaan vesistöjen ja tekojärvien tutkimuksissa vaikeasti maateitse lähestyttävässä ja huonoteisessä ympäristössä. Voimayhtiössä on arvioitu, että alkuvuosina Lapissa helikopteri ansaitsi alkuperäisen hintansa takaisin jokaisena toimintavuotena. 

Helikopterille löytyi käyttöä myös 1950-luvun alkupuolella syttyneissä Kuusamon koskisodissa, kun valtiollinen Imatran Voima ja yksityinen Pohjolan Voima kävivät kovaa kilpailua siitä, kumpi saisi valjastetuksi sähköntuotantoon Kuusamon jokien kuuluisat kosket. 

Toukokuussa 1955 Kuusamon kirkonkylän asukkaat herätti Imatran Voiman helikopteri, joka pudotti asukkaille lentolehtisiä, joissa kerrottiin yhtiön ostavan koskiosuuksia käypään hintaan. Yllätetyksi tullut Pohjolan Voima vastasi vuokraamalla kunnan kaikki taksit käyttöönsä muutamaksi päiväksi. 

Kertaalleen helikopterin tiedetään laskeutuneen kylään, joka oli kilpailevan yhtiön vankkaa tukialuetta. Vakavamieliset haulikkomiehet kertoivat lentäjälle kylällä jo jatkosodan aikana ammutun alas lentäviä koneita menestyksellisesti, toimittaja Pekka Ervasti kirjoitti Helsingin Sanomissa marraskuussa 1979. 

Kuusamon ”koskisota”. Johtaja Lauri Haro Keskustelee lentäjä Orvo Heleniuksen kanssa. (Suomen Ilmailumuseo/Museovirasto)

Ilman haavereitakaan ei selvitty. Ensimmäinen ja vakavin OH-HIA:n onnettomuuksista sattui heinäkuussa 1953, kun kopterin kun ohjaaja Orvo Helenius joutui tekemään 21.7.1953 pakkolaskun lampeen Naruskajoen latvavesillä, hänen ja mekaanikon loukkaannuttua vakavasti. Helikopteri koki käyttöhistoriansa aikana vielä neljä muuta onnettomuutta. 

Kiinteäsiipisten lentokoneiden lisäksi myös OH-HIA oli mukana Taipalsaarella ja Puumalassa ensimmäistä kertaa ilma-aluksilla suoritetussa tuhohyönteisten pölytyksessä vuonna 1959. Metsähallitus kokeili helikopteria myös tiettömien taipaleiden takana olleiden metsien arvioinneissa.  

Vuosien varrella koneyksilöä käytettiin myös Suomen Punaisen Ristin pelastuslentotoiminnassa vaikeasti saavutettavissa olevilla alueilla. Käyttöhistorian loppuaikoina OH-HIA:n asemapaikkana toimi Inkoon Kopparnäs, josta käsin helikopterilla suoritettiin lähinnä voimalinjojen valvontalentoja.  

OH-HIA:n käyttöhistorian aikana helikopterin alkoi menettää etulyöntiasemaansa maa-ajoneuvoihin verrattuna huoltotöissä, kun tieyhteydet parantuivat ja autojenkin maastokelpoisuus parani. Vikapaikalle tarvittiin usein raskaampaa, helikopterille liian painavaa kalustoa. 

Imatran Voima lahjoitti OH-HIA:n käyttökunnossa Ilmailumuseoyhdistykselle vuonna 1976. Kopteri oli ensin näytteillä Helsinki-Vantaan lentoaseman parkkihallissa, josta se siirrettiin Suomen Ilmailumuseon uusiin tiloihin 1980-luvun alussa.  

Lue myös

USA:n kenraalilta hyytävä muistutus

Ukrainan sota saattaa kärjistyä suoraksi yhteenotoksi Yhdysvaltain ja Venäjän välillä, arvioi Yhdysvaltain ilmavoimien...
14.5.2025 22:32

Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä

Erikoislääkärin mukaan taustalla voi olla lihavuuden yleistyminen.
14.5.2025 22:15

PLL: Pekka Puska joutui ikävän toiminnan kohteeksi – "Tämä on törkeää"

Puskaa käytetään asiantuntijana perättömässä lääkemainoksessa, jossa mikään ei pidä paikkaansa
14.5.2025 22:00

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nyt tuli Zelenskyin ehto neuvotteluille
Uutiset | 13.5.2025 12:38
Päätös: Kreml syypää Malaysia Airlinesin koneen tuhoamiseen
Uutiset | 13.5.2025 9:04
Jättivaltion johtaja: Painostan Putinia
Uutiset | 14.5.2025 10:00
Britanniassa ymmärretään Venäjän naapuria: ”Käsitys uhkasta istuu syvällä”
Uutiset | 13.5.2025 14:17
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Saapuuko Putin Turkkiin? – Näin vastasi Trump
Uutiset | 14.5.2025 14:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Uusimmat

USA:n kenraalilta hyytävä muistutus
Uutiset | 14.5.2025 22:32
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
PLL: Pekka Puska joutui ikävän toiminnan kohteeksi – ”Tämä on törkeää”
Uutiset | 14.5.2025 22:00
Jyrähdys: On aika tukahduttaa Kremlin sotakone lopullisesti
Uutiset | 14.5.2025 21:48
Tutkimus: Tämän vuoksi miehet tuottavat enemmän päästöjä kuin naiset
Uutiset | 14.5.2025 21:42
Avokadon syönti raskaana kannattaa – suomalaistutkimus löysi merkittävän hyödyn
Uutiset | 14.5.2025 21:40
Entinen Nato-pomo: Trump on ”pelannut korttinsa erittäin huonosti”
Uutiset | 14.5.2025 21:39
WaPo: Tämä sai Trumpin tekemään täyskäännöksen Kiinan tulleissa
Uutiset | 14.5.2025 21:29
Macron: Paljastus Ranskan ydinaseista
Uutiset | 14.5.2025 21:05
Historia | Varsovan liiton sotajoukkojen pelättiin rynnivän kanaalin rannoille asti – Naton itäinen vastine syntyi 70 vuotta sitten 
Uutiset | 14.5.2025 21:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n kenraalilta hyytävä muistutus
Uutiset | 14.5.2025 22:32
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
PLL: Pekka Puska joutui ikävän toiminnan kohteeksi – ”Tämä on törkeää”
Uutiset | 14.5.2025 22:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuntien rooli yrityksien osaamisen kehittämisessä – esimerkkinä Vantaan puolijohdeala
Mielipide | 14.5.2025 13:48
Lukijalta: ”Kyllä kansa tietää!”
Mielipide | 14.5.2025 9:35
Lukijalta: Ei ole enää lottovoitto olla suomalainen
Mielipide | 13.5.2025 15:00
Lukijalta: Hallituksen alv-vuoristorata kurittaa pahiten liikunta-alaa
Mielipide | 12.5.2025 15:24
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste