Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni varoittaa tulkitsemasta rautatieasetusta väärin

7.5.2026 12:11
Lue lisää 
Ukrainan kriisi
Ukrainan sotilas vartiossa Donetskin alueella. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Ukrainan tilanne erittäin vaarallinen myös ydinaseiden osalta, varoittaa Nobel-palkittu järjestö

Nopeatempoisessa turvallisuusympäristössä asiat voivat eskaloitua, sanoo ICANin johtaja Beatrice Fihn.
STT 28.1.2022 10:19, muokattu 28.1.2022 10:40
a– a+
Ukrainan kriisi

Kiihtyvät jännitteet Ukrainassa lisäävät ydinaseiden käytön riskiä, ​​varoittaa ydinaseita vastustava järjestö. Nobelin rauhanpalkinnon voittaneen ICANin johtaja Beatrice Fihn arvioi uutistoimisto AFP:lle, että Ukrainan pattitilanne asettaa maailman vakavaan vaaraan.

Maailman kaksi suurinta ydinasevaltaa ovat juuttuneet kiistaan ​​Venäjän joukkojen kokoamisesta lähelle Ukrainan rajaa.

–  Jokainen konflikti, johon osallistuu yksi tai useampi ydinasevaltio, on äärimmäisen vaarallinen, Fihn sanoo.

Yhdysvallat hylkäsi tällä viikolla Venäjän keskeisen vaatimuksen Ukrainan mahdollisen Nato-jäsenyyden estämisestä. Yhdysvallat on kuitenkin tarjonnut ”vastavuoroisia” toimenpiteitä molemminpuolisten turvallisuusongelmien ratkaisemiseksi ja pyrkinyt löytämään diplomatialla tien ulos kriisistä.

Fihn korosti, että ”erittäin nopeatempoisessa turvallisuusympäristössä… asiat voivat eskaloitua hyvin nopeasti”, ja jopa tahattomasti.

–  Olen huolissani siitä, että jotain menee pahasti pieleen. Tämä on hetki, jolloin ei ole syytä nojautua sotaa lietsoviin machouhkauksiin, vaan todella tulla pöytään ja neuvotella, hän sanoi.

Fihn tähdensi myös tarvetta edistää ydinaseriisuntaa yleisesti, jotta vastakkainasettelua voidaan lieventää.

–  Olemme kuulleet ääniä Valko-Venäjältä Venäjän ydinaseiden sijoittamisesta sinne.

Ydinaseiden vastaista kampanjaa vetävä ICAN voitti vuoden 2017 Nobelin rauhanpalkinnon. Tunnustus tuli ennen muuta järjestön keskeisestä roolista ​​vuosi sitten voimaan tulleen ydinaseiden kieltosopimuksen laadinnassa.

Sopimuksen on ratifioinut 59 valtiota, ja vielä useampi on allekirjoittanut sen. Joukossa ei kuitenkaan ole yksikään niistä valtioista, joilla tiedetään olevan ydinaseita.

Fihn kuitenkin huomautti, että Kuuba ja Venezuela olivat sopimuksen osapuolia. Tämä tarkoittaa, että kun Venäjä aiemmin tässä kuussa vihjasi voivansa lähettää venäläisiä ohjuksia näihin maihin, ”ainakin ydinaseet ovat poissa pöydästä”.

–  Haluaisimme todella nähdä sekä Ukrainan että Valko-Venäjän sitoutuvan ydinaseiden kieltosopimukseen. Monet muut Euroopan maat voisivat tehdä saman vähentääkseen jännitteitä ja auttaakseen ydinasevaltioita pääsemään pöytään, ICANin johtaja lisäsi.

Fihnin mukaan ydinaseiden kieltosopimus tuo jo nyt konkreettisia tuloksia. Esimerkiksi monet pankit ja eläkerahastot ovat vetäneet sijoituksiaan pois ydinaseita valmistavista yrityksistä.

ICAN odottaa, että ydinaseiden kieltosopimuksella on lopulta sama vaikutus kuin aiemmilla kansainvälisillä sopimuksilla maamiinojen ja rypälepommien kieltämisestä on ollut. Ne pakottivat lopulta jopa valtiot, jotka eivät ole sopimuksia allekirjoittaneet, muuttamaan käyttäytymistään.

Fihn myönsi kuitenkin, että tuo ei ole nopea ratkaisu. Maailmalla ei ehkä ole sitä aikaa, jos se ei pysty välttämään täysimittaista konfliktia Ukrainasta, hän varoitti.

Fihn huomautti, että niin kutsuttu Tuomiopäivän kello, joka edustaa johtavien tieteen ja turvallisuusasiantuntijoiden arviota ihmisten olemassaoloon kohdistuvista vaaroista, pysyy tänä vuonna 100 sekunnin päässä keskiyöstä.

– Tuo osoittaa, kuinka lähellä olemme ydinaseiden käyttöä. Se on todella herätyssoitto. Tuomiopäivän kello on hyvä muistutus siitä, että konfliktit voivat mennä hyvin nopeasti pieleen.

Lue myös

Suomalaisten toiveena omavaraisempi EU, Ukraina-tukea useimmat eivät nostaisi nykyistä suuremmin tapetille

Sitran ja Evan EU-kyselyn vastauksista ilmenee, että kansalaiset haluavat, että EU olisi aktiivinen toimija maailmanpolitiikan myrskyissä
8.5.2026 1:00

Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua

Moni kiinteistön omistaja tekee kalliin virheen heti maalämpöremontin alkumetreillä. Jos kiinteistön ilmanvaihtoa ei...
7.5.2026 21:30

Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa

Britanniaa hallitsevalle työväenpuolueelle povattiin kirveleviä tappioita torstain alue- ja paikallisvaaleissa. Myöhään torstai-iltana päättyneissä...
7.5.2026 18:21

Aihetunnisteet

Ukraina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Venäjä uhkaa iskuilla, kehottaa ulkomaisia lähetystöjä Kiovassa valmistautumaan evakuointiin
Uutiset | 7.5.2026 8:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Suomalaisten toiveena omavaraisempi EU, Ukraina-tukea useimmat eivät nostaisi nykyistä suuremmin tapetille
Uutiset | 8.5.2026 1:00
Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa
Uutiset | 7.5.2026 18:00
WHO: Hantaviruksen leviämisriski risteilyaluksen ulkopuolelle pieni – viisi tartuntaa vahvistettu
Uutiset | 7.5.2026 17:57
”Ikäihmiset ovat ansainneet turvaa, eivät leikkauksia”– keskusta nosti pöytään vanhustenhoidon kohtuuttomuudet
Uutiset | 7.5.2026 17:53
Krista Kiurun valiokunta näkee ongelmia poliisin tiedonsaantioikeuksien laajentamisessa potilaskäynteihin – ”Vaatii vielä puntarointia”
Uutiset | 7.5.2026 17:51
Päivi Räsänen aikoo valittaa tuomiostaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen
Uutiset | 7.5.2026 16:42
SVT: Ruotsille lupa alentaa polttoaineverotusta alle EU:n minimitason
Uutiset | 7.5.2026 16:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaisten toiveena omavaraisempi EU, Ukraina-tukea useimmat eivät nostaisi nykyistä suuremmin tapetille
Uutiset | 8.5.2026 1:00
Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste