Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sopeutustoimet

Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”

30.9.2026 17:37
Lue lisää 
Eduskunnan kyselytunti
Pääministeri Sanna Marin selvitti jälleen hallituksen koronapassihanketta eduskunnalle. (Kuva: Lehtikuva)

Koronapassi kuumensi kyselytuntia – Marin ja Kiuru väänsivät perussuomalaisille rautalankaa, Kurvinen taitteli foliohattuja

Pekka Pohjolainen 23.9.2021 17:36, muokattu 24.9.2021 8:16
a– a+
Eduskunnan kyselytunti

Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) joutuivat eduskunnan kyselytunnilla avaamaan selkokielellä, mitä kiistelty koronapassi on ja mitä se ei ole.

Asiasta kysynyt perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio tulkitsi koronapassin järeäksi rajoitustoimeksi, jolla kansalaisia lajitellaan rokotettuihin ja rokottamattomiin jopa julkisissa palveluissa, uimahalleja myöten. Hän kyseli, onko ihmisten jyrkkä jaottelu rokotettuihin ja rokottamattomiin välttämätöntä.

Marin painotti, että hallitus haluaa avata yhteiskunnan ja tulee sen tekemään.

– Siis meidän lähtökohtamme on se, että ei ole rajoitustoimia missään päin Suomea käytössä — kaikki palvelut, kaikki esimerkiksi vapaa-aikaan liittyvät toiminnot, ovat kaikille avoimia, aivan kaikille: rokotetuille, rokottamattomille, kaikille suomalaisille kaikki nämä toiminnot ovat avoimia, Marin selvitti.

Jos paikallisesti rajoitustoimia jouduttaisiin kuitenkin ottamaan käyttöön, passin avulla niistä voisi vapautua.

– Eli se on väline yhteiskunnan pitämiseksi auki sellaisissa tilanteissa, joissa viranomaiset joutuisivat ottamaan kohdennetusti ja hyvin tarkkarajaisesti rajoitustoimia käyttöön. Me emme siis kaavaile sellaista yhteiskuntaa, että toiminnot ovat kiinni kaikilta — paitsi passilla — vaan lähtökohta on se, että kaikki on kaikille auki, pääministeri korosti.

Kiuru jatkoi omassa puheenvuorossaan vielä siitä, mihin Marin jäi.

– Perussuomalaisten ryhmä tuntuu antavan ymmärtää, että me otamme Suomessa koronapassin käyttöön jokaisen ravintolan ovella, jokaisen harrastustoiminnan ovella. Tällaista ei ole.

Kiuru valitteli sitä, että asia ei tunnu menevän millään ymmärrykseen.

– Toivoisin, että perehdytään tähän esitykseen, ennen kuin annetaan väärää todistusta siitä, mihin koronapassia tarvitaan.

Kiurun mukaan lasten ja nuorten harrastustoiminnan rajoituksista vapauttamisessa ajatuksena on ollut, että lapset pääsisivät ”aivan ensimmäiseen porukkaan”.

– Eli emme suosittele tänään sosiaali- ja terveysministeriöstä lähteneessä ohjauskirjeessä lasten ja nuorten harrastuksiin näitä rajoituksia.

Jos rajoituksiin jossain kuitenkin jouduttaisiin, 12-17-vuotiaat vapautuisivat niistä passilla, Kiuru selvitti.

Melko lämpimänä käyneeseen väittelyyn tuli vielä lisää kierroksia, kun tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) piti pienen palopuheen tieteellisen maailmankuvan puolesta kaikenkarvaista koronadenialismia ja salaliittoteoriointia vastaan.

Kurvinen sanoi olevansa huolissaan salin keskustelusta ja vähän Suomen julkisesta keskustelusta muutenkin.

– Nojaammeko me enää Suomessa tieteeseen, uskommeko me lääkäreihin, uskommeko me terveydenhuollon ammattilaisiin, vai uskommeko me joihinkin valesivustoilta leviäviin salaliittoteorioihin?

Kurvinen kiitteli rokotteiden puolesta puhuneita monia perussuomalaisten poliitikkoja, mainiten nimeltä Sanna Antikaisen ja Riikka Purran.

– Toivon, että jokainen tässä salissa oleva mielipidejohtaja, edustaja kannustaa jokaista, jolla ei ole terveydellistä estettä, ottamaan koronarokotteen.

Kurvinen muistutti, että Suomi on rakennettu länsimaisille arvoille.

– Länsimaiset arvot on rakennettu valistuksen aatteelle, tieteelle, tieteeseen perustuvaan päätöksentekoon, ei foliohattuteorioihin, hän opasti.

Keskustan Petri Honkonen kehotti perussuomalaisia ottamaan korona- ja rokotedenialistien puheenvuoroilla flirttaillun sijasta selvästi kantaa siihen, onko rokote hyvä asia vai huono asia.

Puheenvuoron ottanut elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) ei ehkä taklannut aivan puhtaasti sanoessaan olevansa ”pikkasen hämmentyneen pettynyt” perussuomalaisten julistautumisesta rokotevastaiseksi puolueeksi.

Perussuomalaisten Leena Meri piti Lintilän tulkintaa törkeänä.

– Minä olen erittäin pettynyt siihen, että ministeri vääristelee perussuomalaisten näkemyksiä. Mehän emme ole sanoneet, että olemme rokotevastaisia, vaan me haluamme, että kansalaisille puhutaan totta siitä, mitä ajetaan.

Meri puuttui myös Kurvisen puheisiin tulkitsemalla tämän kutsuneen sairaiden ja perusteltua rokotepelkoa tuntevia ihmisiä foliohatuiksi. Kurvinen kiisti Meren tulkinnan sanomisistaan ja selvitti tarkoittaneensa internetissä ja sosiaalisessa mediassa täysiä valheita levittäviä toimijoita.

– He kertovat, että koronaa ei ole. He kertovat, että rokote on suolaliuosta. Nämä ovat aivan silkkaa valhetta, ja luulen, että niitä levitetään myös horjuttaakseen meidän suomalaista länsimaista yhteiskuntaa, Kurvinen totesi.

Lue myös

Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: "Hän ei voi koskaan voittaa Natoa"

Naton pääsihteeri Mark Rutte sanoo, ettei puolustusliiton alueelle kohdistu välitöntä uhkaa, eikä hän...
30.9.2026 22:03

Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi

Eurooppaa odottaa ”synkkä talvi”, sanoo Belgian puolustusministeri Theo Francken. Hän viittaa arviollaan Venäjän...
30.9.2026 21:32

Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja

Marraskuussa 1970 kauppoihin ilmaantui uutuuslevy, joka ei syntynyt järjellä tai laskelmoinnilla, vaan puhtaalla...
30.9.2026 21:09

Aihetunnisteet

eduskunnan kyselytunti koronapassi krista kiuru Perussuomalaiset Sanna Marin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
SDP esittää hallitukselle epäluottamusta Lähi-idän politiikasta – Kurvinen: Näin äänestää keskusta
Uutiset | 29.9.2026 16:01
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:00
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Oikaisu uutiseen Britannian ydinasesuojan laajentamisesta
Uutiset | 30.9.2026 17:36
Kehitysjärjestöt: Kokoomuksen leikkausohjelma tarkoittaisi kehitysyhteistyön totaalista romuttamista
Uutiset | 30.9.2026 17:34
Keskustan Ovaska: Hallituksella ei pitäisi olla varaa seistä tumput suorina, kun Suomeen syntyy uutiserämaita
Uutiset | 30.9.2026 16:32
Jouni Ovaska: Suomelle selkeämpi strategia datakeskusinvestointeihin
Uutiset | 30.9.2026 16:13
Ylen ohjelmatyöntekijät vetoavat poliitikkoihin kotimaisen median turvaamiseksi
Uutiset | 30.9.2026 15:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21
Lukijalta: Poliitikkojen tunnustettava julkisen talouden tosiasiat – eläkkeitä leikattava ja veroja korotettava
Mielipide | 30.9.2026 8:41
Lukijalta: Tekopyhää toimintaa
Mielipide | 30.9.2026 8:40
Lukijalta: Suomen olemassaolon reunaehdot talvisodan jälkeen
Mielipide | 30.9.2026 8:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste