Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Oikeuskansleri moittii ministeri Poutalaa – Kristillisten järjestöjen saamat tuet puutteellisesti perusteltuja

24.9.2026 13:23
Lue lisää 
Koronatilanne
Nyt tarvitaan jaksamista koronan kanssa elämiseen, elinkeinoministeri Mika Lintilä toteaa. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Koronarajoitusten ankeuttama pimeä talvi huolestuttaa Lintilää – ihmisten jaksamista koeteltaisiin, ministeri sanoo keskustan tupaillassa

Talouden täytyy myös olla merkitsevä tekijä koronatilanteessa, elinkeinoministeri korostaa
Pauliina Pohjala 8.10.2020 12:39, muokattu 8.10.2020 12:43
a– a+
Koronatilanne

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) on huolissaan siitä, miten suomalaiset ottavat vastaan uusia koronarajoituksia.

Lintilä toteaa, että keväällä voimakkaisiin rajoituksiin suhtauduttiin vielä hyvin, koska silloin mentiin puhtaasti terveys edellä ja tilanteesta tiedettiin lähinnä se, että liikkeellä on tappava virus.

Kesällä puolestaan päästiin maistamaan vähän vapautta, kun tautitilanne helpottui.

– Nyt jos tulisi syksyllä talvea vasten pimeille illoille voimakkaita rajoituksia, minua vähän huolestuttaa, miten ihmiset ottaisivat sen vastaan. Kyllä siinä varmasti kokeiltaisiin ihmisten jaksamista aika paljon, Lintilä sanoi tiistaina purkitetussa keskustan tupailta -lähetyksessä.

Koronatartunnat ovat kasvussa, mutta kuolleisuus- ja tehohoitoluvut ovat paremmat kuin keväällä.

Lintilä sanoo sen kertovan myös siitä, että koronan kanssa on tietyllä tavalla opittu elämään. Elinkeinoministeri korostaa, että taloudenkin täytyy tässä vaiheessa painaa vaakakupissa, kun erilaisia toimia mietitään.

– Mielestäni on pakko tuoda sitä taloutta merkitseväksi tekijäksi mukaan.

Lintilä muistuttaa, että Suomessa on esimerkiksi paljon pieniä yrityksiä, jotka hakivat keväällä lykkäystä vuokriin, veroihin ja lainoihin. Ne tulevat maksuun marras-joulukuussa, mutta liikevaihto ei välttämättä ole puolen vuoden menolykkäysten aikana kohentunut.

Lisäksi Suomessa on paljon yt-neuvottelut käyneitä, joiden tilanne täytyy ratkaista 200 lomautuspäivän jälkeen.

Jos lomautetut alkavat saada irtisanomislappuja kouraan samaan aikaan kun yrittäjien ongelmat eskaloituvat, tilanne on vaikea, Lintilä varoittaa.

– Silloin aletaan kansakunnan kestävyyttä koettelemaan. Tämä on oikeastaan sellainen, mikä minua itseäni mietityttää aika paljon.

Lintilän kanssa samassa lähetyksessä esiintyvä puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) muistuttaa, että tunnelin päässä on myös valoa.

– Rokotekehitys on aika pitkällä, ennemmin tai myöhemmin saamme rokotteen laajaan jakeluun.

– En usko, että vuoden päästä enää tällaista tilannetta on, Kaikkonen sanoo.

Hän peräänkuuluttaakin ihmisiltä sinnikyyttä koronan leviämistä estävien varotoimien kanssa. Lähikuukaudet pitäisi jaksaa vielä sinnitellä, hän vetoaa.

– Kansalle olisi yhteinen tavoite saada tilanne kääntymään, hän viittaa kasvaviin tartuntalukuihin.

Lintilä uskoo, että rokotteella pystytään varmasti hallitsemaan virusta.

– Todennäköistä on, että virusta ei koskaan pystytä poistamaan, mutta voimme palata mahdollisimman lähelle normaalia elämää. Ei se niin kaukana ole, mutta nyt tarvitaan jaksamista.

Lintilän mukaan nyt on tärkeää laittaa paukut siihen, että vienti saadaan vetämään heti koronakriisin hellittäessä.

– Nyt on kriisiä ja masentuneisuutta, mutta tämä aika pitäisi käyttää optimaalisesti hyväksi oman kilpailukyvyn kasvattamiseen, niin yksittäisen yrityksen kuin koko kansakunnan.

– Nyt jaetaan pelikortit totaalisen uusiksi. Onko se sitten talvi tai kesä, kun pelikirja avataan ja katsotaan, kenellä kilpailukyky on kunnossa ja kenellä ei, kuka on makoillut sen ajan kun olisi pitänyt kehittää ja nostaa tuottavuutta.

Lintilä muistuttaa, että EU on Suomen tärkein vientialue, ja siksi EU:n elvytysrahat tuottavat dominovaikutuksena uusia työpaikkoja. Lintilä sanookin, että elvytysrahat tulisi käyttää asioihin, joilla voidaan synnyttää uutta ja tehostaa toimintaa.

Keskustan tupaillat järjestetään tällä kertaa radiolähetyksinä, ja ne ovat kuunneltavissa puolueen verkkosivuilla.

Lintilän ja Kaikkosen tupailta kuullaan Järviradiossa lauantaina kello 12.15 alkaen. Sen juontaa toimittaja Jari Porttila.

Jalkapalloilevat ministerit Lintilä ja Kaikkonen sekä Sotkamon Jymyn hallussa oleva Poika. Purkitimme Kepun tupaillan…

Julkaissut Antti Kaikkonen Tiistaina 6. lokakuuta 2020

Lue myös

Hallitus esittää: hoidon tarpeen arviointi voitaisiin tehdä jatkossa täysin ilman ihmistä

Hallitus esittää, että hyvinvointialueet voisivat jatkossa käyttää automaatiota perusterveydenhuollon ja suun terveydenhuollon hoidon...
24.9.2026 14:14

Kehitysvammaisten Tukiliitto irtisanoo kahdeksan, Diabetesliitto käynnistää muutosneuvottelut – Syynä hallituksen leikkaukset

STEA-avustusten leikkausten on arvioitu iskevän rajusti järjestökenttään.
24.9.2026 14:10

Zelenskyi: Miamin G20-kokous voi olla tilaisuus tavata Putin

Venäjän johtajan saapumisesta joulukuiseen kokoukseen ei ole varmuutta.
24.9.2026 14:03

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

Hallitus esittää: hoidon tarpeen arviointi voitaisiin tehdä jatkossa täysin ilman ihmistä
Uutiset | 24.9.2026 14:14
Kehitysvammaisten Tukiliitto irtisanoo kahdeksan, Diabetesliitto käynnistää muutosneuvottelut – Syynä hallituksen leikkaukset
Uutiset | 24.9.2026 14:10
Zelenskyi: Miamin G20-kokous voi olla tilaisuus tavata Putin
Uutiset | 24.9.2026 14:03
Ruokavirasto: Afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeen ydinalue laajenee Lappeenrantaan
Uutiset | 24.9.2026 13:49
SOK puolustautuu: Toiminnassamme ei ole todettu kilpailulain vastaisuutta
Uutiset | 24.9.2026 13:29
Oikeuskansleri moittii ministeri Poutalaa – Kristillisten järjestöjen saamat tuet puutteellisesti perusteltuja
Uutiset | 24.9.2026 13:23
”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Tuottajajärjestöt epäilevät S-ryhmää kilpailulain vastaisesta menettelystä
Uutiset | 24.9.2026 10:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus esittää: hoidon tarpeen arviointi voitaisiin tehdä jatkossa täysin ilman ihmistä
Uutiset | 24.9.2026 14:14
Kehitysvammaisten Tukiliitto irtisanoo kahdeksan, Diabetesliitto käynnistää muutosneuvottelut – Syynä hallituksen leikkaukset
Uutiset | 24.9.2026 14:10
Zelenskyi: Miamin G20-kokous voi olla tilaisuus tavata Putin
Uutiset | 24.9.2026 14:03
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste