Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Työmarkkinat
STTK:n Antti Palolan mukaan järjestäytymisen merkitys työpaikalla kasvaa yrityskohtaisen sopimisen myötä. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

STTK:n Antti Palola näkee Metsäteollisuuden haikailevan paluuta isäntävaltaan – "Jokainen on varmaan omat Linnansa ja Päätalonsa lukenut"

Pekka Pohjolainen 7.10.2020 12:07, muokattu 7.10.2020 14:11
a– a+
Työmarkkinat

Työehdoista neuvottelemisen yrityksille siirtävä Metsäteollisuus pyrkii ”isäntävallan” lisäämiseen, arvioi toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n puheenjohtaja Antti Palola.

Palola huomautti toimittajatapaamisessa Helsingissä, että Metsä Groupin pääjohtaja ja Metsäteollisuus ry:n hallituksen puheenjohtaja Ilkka Hämälä sanoi Helsingin Sanomien haastattelussa, että ratkaisun taustalla on muun muassa työnantajan direktio-oikeuden vahvistaminen ja lisääminen.

Palolan mukaan tämä tarkoittaa Suomeksi isäntävallan lisäämistä.

– Ja kyllä se oli silloin selkeää puhetta, mitä paikallisella sopimisella tarkoitetaan. Kyllä siinä voi kertaheitolla heittää romukoppaan monet elinkeinoelämän järjestön kellokkaiden kauniit puheet paikallisen sopimisen laajentamisen vapauttamisen vaikutuksesta, Palola napauttaa.

– Kyllä me tiedetään, millaista oli isäntävalta aikoinaan. Ja meistä jokainen on varmaan omat Linnansa ja Päätalonsa lukenut, että tiedetään, minkälainen tämä työelämä oli sata vuotta sitten.

Palolan mukaan Metsäteollisuuden ilmoituksen ajankohta oli hieman yllättävä. Päätöksen sisältö ei kuitenkaan ollut täysin odottamaton.

Palola arvioi, että taustalla on strategia, jossa ensin ajetaan alas laajemmin keskitettyjä ratkaisuja tehneet keskusjärjestöt molemmin puolin, sitten luovutaan myös toimiala- ja liittokohtaisista sopimuksista ja mennään paikalliselle tasolle ja suoraan henkilökohtaiseen sopimiseen.

Palola pitää selvänä, että ay-liikkeen täytyy arvioida omia toimintatapojaan uudelleen ja myös terävöittää niitä.

– Ei me mitenkään pelätä tätä tai olla hermostuneita. Uskomme, että jatkossakin meidän jäsenliitot sopivat palvelusuhteen ehdoista siellä työpaikoilla.

Palolan mukaan henkilöstön edustajat saavat neuvotteluissa järjestöiltä täyden tuen.

– Jos kuvitellaan, että olemme jotenkin menossa kanveesiin, se on täysin turha luulo. Päinvastoin nythän järjestäytymisen merkitys tulee kasvamaan entisestään ja me tulemme tätä viestiä kyllä viemään työntekijöiden pariin ja suomalaisille työpaikoille.

Palola ihmettelee myös työnantajien täyskäännöstä suhtautumisessa neuvoteltavien sopimusten lukumäärään. Aiemmin niitä on haluttu karsia voimakkaasti.

– Jos nyt lähdetään tekemään työehtosopimuksia talokohtaisesti ja yrityskohtaisesti, niin kyllähän työehtosopimusten määrä moninkertaistuu.

Palolan mukaan nähtäväksi jää, mitkä ovat yritysten resurssit sopimusten tekoon.

– Oma arvioni on se, että onkohan tätä päätöstä mietitty ihan loppuun asti. Mutta se on heidän päätöksensä, ja sen mukaan me elämme, Palola toteaa.

Palolan mukaan metsäteollisuudessa kaikki yritykset eivät ole yrityskohtaisesta sopimisesta aivan samaa mieltä kolmen suuren metsäyhtiön kanssa.

Monet pienet yritykset eivät ole Palolan mukaan edes halunneet tehdä sopimuksia itse.

– Kyllähän tämä tarkoittaa ilman muuta sitä, että siellä tarvitaan lisää resursseja ja onhan sillä sitten ainakin joku työllistävä vaikutus. Mutta yritystasolle lähteminen tulee ilman muuta lisäämään työtä yrityksissä.

Palola muistuttaa myös, että siellä missä sovitaan työehdoista, sovitaan myös työrauhasta.

– Tämä saattaa johtaa turbulentimpaan työmarkkinailmastoon.

STTK:n edunvalvontajohtajan Katarina Murron mukaan on vielä ennenaikaista arvioida, lisääntyvätkö työtaistelut yrityskohtaisen sopimisen levitessä.

Murron mukaan on mielenkiintoista nähdä, onko yrityksillä halukkuutta tehdä ammattiliittojen kanssa yrityiskohtaisia työehtosopimuksia vai halutaanko sopia suoraan henkilöstön kanssa.

Murto uskoo, että ammattiliittojen taistelutahto kasvaa sitä mukaa, mitä enemmän heitä yritetään ohittaa sopimuksista neuvotellessa. Myös sovittelijajärjestelmän resurssit voivat joutua lujille.

– Ei varmasti näillä resursseilla pystytä pyörittämään työriitoja sovittelujärjestelmän osalta.

Murron mukaan myös niin sanotun yleisen linjan hakeminen voi olla uudessa mallissa vaikeaa.

Lue myös

STTK:n Palola: Työttömyysputken poistamiselle äärimmäisen vaikeaa löytää vaihtoehtoja – mutta riittääkö edes se työllisyystavoitteen saavuttamiseen?

Hallituksen asettaman työllisyystavoitteen saavuttaminen on vaikeaa ilman työttömyyseläkeputken poistamista, sanoo palkansaajien keskusjärjestö STTK:n...
7.10.2020 12:33

Aihetunnisteet

Antti Palola metsäteollisuus paikallinen sopiminen STTK työehtosopimukset Työmarkkinat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste