Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Keskustan varapuheenjohtajiksi ovat ehdolla Hilkka Kemppi, Pasi Kivisaari ja Riikka Pakarinen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Lähtöasetelmassa keskustan varapuheenjohtajien paikoista ei ole kisaa – ehdolla ovat Kemppi, Kivisaari ja Pakarinen

Pauliina Pohjala 4.9.2020 12:20, muokattu 4.9.2020 12:29
a– a+
Keskustan puoluekokous

Keskusta valitsee viikonlopun puoluekokouksessaan uuden puoluejohdon.

Nykyisistä varapuheenjohtajista Hannakaisa Heikkinen ja Juha Rehula jättävät pestinsä ja Petri Honkonen pyrkii puolueen johtoon.

Ensi kertaa varapuheenjohtajiksi ovat ehdolla kansanedustajat Hilkka Kemppi ja Pasi Kivisaari. Ehdokkaista Riikka Pakarinen oli varapuheenjohtajana vuosina 2012–2014.

Puheenjohtajavalinnan jälkeen kisaan voi tulla vielä lisää ehdokkaita. Puheenjohtajaksi ovat Honkosen lisäksi ehdolla istuva puheenjohtaja Katri Kulmuni, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko sekä yrittäjä Ilkka Tiainen.

Varapuheenjohtajaehdokkaat vastasivat Suomenmaan kysymyksiin:

  1. Millaisena näet keskustan varapuheenjohtajan tehtävän?
  2. Mitä tarjottavaa keskustalla on niille, jotka eivät ole kiinnostuneita politiikasta?
  3. Keskusta on pitkästä aikaa hallituksessa kakkospuolueena. Millaiselta tämä rooli tuntuu?
  4. Miten keskustan kannatus nousee?

Hilkka Kemppi. Kuva: Jari Laukkanen


Hilkka Kemppi: Liian moni juoksee ääripäitä kohti 
 
1. Varapuheenjohtaja johtaa kansanliikettä puheenjohtajan tukena. Pyrkisin tuomaan puheenjohtajan tueksi taitoja, joita olen elämässä ehtinyt oppia. Näitä ovat muun muassa rakkaus paikallisuuteen ja kuntapolitiikkaan, koulutuspoliittinen asiantuntijuus ja perhepoliittiset verkostoni.

Olen toiminut kolme vuotta puolueen johtotehtävissä sisarjärjestöjensä puolella ja koen tuntevani keskustan sudenkuopat ja vahvuudet. 
 
2. Me elämme pelon ja äärimmäisyyksien aikaa, johon keskustan tulee tuoda väriä, kohtuullisuutta ja tasapainoa. Keskustan tulee johtaa arvojen muuttumista hieman pehmeämmiksi ja yksilökeskeisyyden vähentymistä. Keskustan tulee toimia keskustelualustana myös heille, jotka eivät halua sitoutua puolueeseen. 
 
3. Vaalien alla puolueissa haetaan eroa kilpailijoihin. Vaalien jälkeen on haettava kansakunnan yhteistä etua. Minusta on luontevaa, että keskusta osaa olla hallituksessa niin oikeiston kuin vasemmistonkin kanssa.

Meidän tulee löytää hallituksen sisällä nykyistä parempi luottamus puolueiden kesken. Emme ole yhden asia liike, koska kapea-alainen toiminta lyö toista korville.  
 
4. Nyt tarvitaan vahvaa hallituspolitiikkaa, arvojohtamista ja kestävää paikallispolitiikkaa. Keskustan on rakennettava siltoja paitsi puolueen, mutta myös hallituksen sisällä, jotta tavoitteemme etenevät. Koronan jälkeisessä Suomessa ihmisten arvoissa korostuvat turvallisuus ja hyvinvointi. Ne ovat keskustalle sydämen asioita.

Suomen teille saatiin kesällä uusi tikkataulun näköinen liikennemerkki osoittamaan keskustan paikka. Selkeyttä tulee saada myös aatteelliseen keskustaan. Liian moni juoksee keskustan ohitse ääripäitä kohti.

Perhearvot, lähimmäisen rakkaus, luonnossa liikkuminen, hyvinvoinnistaan huolehtiminen, lähiruoka ja kohtuullisuus kuuluvat keskustalaisuuteen. Nyt tarvitaan erityistä rakkautta paikallisuutta kohtaan, jonka varaan keskusta on rakentanut jo yli sata vuotta.

Pasi Kivisaari. Kuva: Jari Laukkanen


Pasi Kivisaari: Meidän on askellettava ihmistä kohti 
 
1. Äärimmäisen kiinnostavana. Varapuheenjohtajat ovat viestinviejien ja vastuunkantajien tiimi, jonka tehtävä on kuljettaa kentän äänet ja tunnot puoluejohtoon. Varapuheenjohtajat sparraavat ja tukevat työllään puheenjohtajaa.

2. Keskusta tarjoaa ihmiselle mahdollisuuden tulla kuulluksi ja nähdyksi riippumatta siitä, kiinnostaako politiikka häntä. Koko Suomen kattavalla toiminnalla ja puolueorganisaatiolla on silmät ja korvat suomalaisten oloihin ja ongelmiin. Alueellista, taloudellista ja inhimillistä tasa-arvoa rakentavan keskustan arvojen ja toiminnan ytimessä on aina ihminen. Hyvän elämän edellytykset halutaan taata kaikille.

3. Se on isänmaallinen tehtävä. Kansanvallassa vaikuttamiseen tarvitaan luottamusta ja kykyä yhteistyöhön. Parhaiten se tehdään olemalla niissä pöydissä, joissa päätöksiä tehdään. Valtiovarainhoidosta huolehtivana hallituspuolueena keskustan rooli vastuunkantajana on nyt korostunut. 

Koronapandemia on nostanut esiin keskustalle tärkeitä arvoja; koko Suomen asuttuna pitäminen tarkoittaa myös huoltovarmuutta, monipaikkatyötä ja turvallisuutta. Aluepolitiikka on noussut arvoonsa, siinä keskusta ei ole koskaan jäänyt kakkospuolueen asemaan.

4. Keskustan kannatus ei nouse taivastelemalla. Haastetun asemasta on noustava haastajaksi. Hyvistä päätöksistä ja tavoitteista on osattava viestiä selkeästi ja nopeasti. Jokaisen keskustalaisen paikallistasolta eduskuntaan on ymmärrettävä olevansa puolueen käyntikortti, aivan kaikessa. 
Meidän on askellettava ihmistä kohti, kohdattava ja kuunneltava. Puolueen linjan on oltava terävämpi ja yksinkertaisempi.

Riikka Pakarinen. Kuva: Jari Laukkanen

Riikka Pakarinen: Ollaan rohkeasti keskustalaisia 
 
1. Varapuheenjohtajan tehtävä on arvokas ja merkityksellinen. Itse ajattelen, että varapuheenjohtajana haluan ensinnäkin tukea kaikin tavoin puheenjohtajaa. Haluan innostaa ja inspiroida, kiertää mahdollisimman paljon kenttää, tavata ihmisiä ja olla läsnä. 

Jokaisen varapuheenjohtajan on tärkeä tuoda oma ydinosaamisensa puoluejohdon voimavaraksi. Minun ydinosaamiseni liittyy EU-politiikkaan, alueiden, maatalouden sekä kaupunkipolitiikan tuntemukseen.

2. Keskusta puolustaa jokaisen suomalaisen mahdollisuutta elää omannäköistä ja omanlaistaan elämää, tapahtuu se sitten kaupungissa tai maaseudulla. Keskusta puolustaa arjessa kohtuullisuutta ja maltillisuutta, joita valtaosa suomalaisista pitää hyveenä.

3. Keskustan on tehtävä rohkeasti keskustalaista politiikkaa.

4. Ensinnäkin haluan palauttaa keskustalaisten itseluottamuksen. Ollaan rohkeasti keskustalaisia sivuille vilkuilematta! Haluan tuoda keskustaan iloa ja luottamusta. Tahdon rakentaa hyvähenkistä keskustelukulttuuria myös vaikeista asioista, julkisuudessa riitelyn on loputtava. Tarvitsemme kannatusta tasaisesti kaikkialla Suomessa, maaseudulla ja kaupungeissa.

Keskustan tulee olla läsnä, näkyä ja kuulua myös ihmisten arjessa myös vaalien välillä. Ihmisiä tulee pyytää mukaan keskustan toimintaan ja tarjota monipuolisia mahdollisuuksia osallistua oman kunnan kehittämiseen.

Keskustan on tuotava rohkeasti omaa politiikkaansa esille ja nostettava hallitustyöskentelyn lisäksi myös puolueen omia linjauksia esille. 

Lue myös

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – "Kriittinen hetki on juuri nyt"

Monet suomalaiset säästävät mökin kustannuksista jättämällä sen talveksi peruslämmölle tai kylmäksi, LähiTapiolasta kerrotaan. Tällöin...
26.9.2026 21:35

Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt

Kun yhdysvaltalainen NBC-kanava esitti tammikuun 15. päivänä vuonna 1981 uuden poliisisarjan ensimmäisen jakson...
26.9.2026 21:29

Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa

D-vitamiinin puute voi olla yksi syy toistuviin flunssiin, sisä­tautien ja infektio­tautien erikoislääkäri Esa Rintala Terveys­talosta...
26.9.2026 20:56

Aihetunnisteet

Hilkka Kemppi Keskusta keskustan puoluekokous Pasi Kivisaari Riikka Pakarinen varapuheenjohtajakisa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Kreml kimpaantui, kun venäläinen mediakommentaattori joutui EU:n pakotelistalle
Uutiset | 25.9.2026 15:25
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Viherpesulaki raivaa pian heppoiset ympäristöleimat kauppojen hyllyiltä
Uutiset | 26.9.2026 9:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste