Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjän vaalit

Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta

21.9.2026 13:32
Lue lisää 
Politiikka
Ministeriö ennustaa velkasuhteen kasvun hidastuvan kuluvana ja ensi vuonna. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Valtiovarainministeriö: Talouskasvun jarru on hellittämässä – julkisen talouden epätasapainoa se ei oikaise

Työttömyysasteen ennustetaan nousevan kuluvana vuonna 10,3 prosenttiin.
STT / Kaisu Suopanki 21.9.2026 10:02, muokattu 21.9.2026 13:55
a– a+
Politiikka

Suomen talous kasvaa odotettua nopeammin, valtiovarainministeriö ennustaa. Bruttokansantuotteen (bkt) ennustetaan kasvavan tänä vuonna 1,6 prosenttia, ensi vuonna 1,8 prosenttia ja vuonna 2028 puolitoista prosenttia.

Vielä huhtikuussa ministeriö arvioi Suomen talouden kasvavan tänä vuonna vain 0,6 prosenttia. Piristynyt talouskasvu on kirkastanut sekä yritysten että kotitalouksien näkymiä.

Valtiovarainministeriön kuva taloudesta ei ole pelkästään myönteinen. Noususuhdanne ja talouskasvu eivät riitä ministeriön mukaan oikaisemaan julkisen talouden rakenteellista epätasapainoa.

– Näyttäisi, että jarru, joka jumitti kysynnän ja tuotannon kasvua viime vuoden aikana, olisi hellittämässä ja taloudessa olisi nyt eväitä perinteiseen kunnon noususuhdanteeseen. Julkisessa taloudessa käänne on sen sijaan jäämässä vaisuksi, sillä suhdannenousu ei riitä oikaisemaan rakenteellista epätasapainoa, joka julkiseen talouteen on syntynyt, sanoo ylijohtaja, osastopäällikkö Mikko Spolander tiedotteessa.

Julkisyhteisöjen alijäämä syvenee tänä vuonna 4,2 prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen, kun puolustushankinnat lisääntyvät voimakkaasti. Ensi vuonna alijäämä kasvaa 4,5 prosenttiin, kun erityisesti paikallishallinnon alijäämä kasvaa.

Julkisyhteisöjen velkasuhde nousee kuluvana vuonna 90 prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Ennusteen mukaan julkisen talouden alijäämä ei juuri pienene pidemmälläkään aikavälillä, koska puolustus- ja korkomenojen kasvu pitää sen 4,4 prosentissa vielä vuonna 2030.

Ministeriö ennustaa velkasuhteen kasvun hidastuvan kuluvana ja ensi vuonna talouskasvun sekä valtion eläkerahastosta vuonna 2027 tehtävän kertaluonteisen siirron ansiosta. Kasvu kiihtyy jälleen vuodesta 2028 alkaen ja vuoteen 2030 mennessä velkasuhde kohoaa jo lähes 98 prosenttiin.

Työllisten määrä alenee edelleen, eikä asuntomarkkinoiden ja asuntorakentamisen toipumisesta ole vielä merkkejä.

Työttömyys on suurinta 2000-luvulla, ja työttömyysasteen ennustetaan nousevan kuluvana vuonna 10,3 prosenttiin. Ensi vuonna sen odotetaan laskevan alle kymmenen prosentin. 20–64-vuotiaiden työllisyysaste jää tänä vuonna 75,5 prosenttiin.

– Meillä on nyt todella paljon työvoimaa työmarkkinoilla, finanssineuvos Janne Huovari sanoi tiedotustilaisuudessa maanantaina.

Kotitalouden ostovoiman odotetaan vahvistuvan ensi vuonna, kun työllisyys kääntyy kasvuun ja sopimuskorotukset nostavat palkkoja. Varovaisuus jarruttaa yhä kotitalouksien kulutusta, ja säästämisaste pysyy aiempaa korkeammalla.

Suomen vienti on kasvussa ja kysynnän piristyminen näkyy vientiyritysten tilauskannoissa. Investointien kasvua vetävät erityisesti datakeskukset ja monitoimihävittäjien toimitukset. Datakeskushankkeet lisäävät sekä rakentamista, kone- ja laiteinvestointeja että aineettomia investointeja.

Ennuste on tehty hallituksen budjettiriihen käyttöön, eikä sisällä tietoa Googlen datakeskushankkeista, jotka lisäävät investointeja ennakoitua enemmän vuosina 2027 ja 2028.

Toisaalta öljyn hinta on noussut selvästi korkeammalle kuin ennusteessa on oletettu, mikä tulee vaikuttamaan negatiivisesti kuluvan ja tulevan vuoden kasvuun.

Lue myös

YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – "Odotukset ovat valtavat"

New Yorkissa alkaa tiistaina YK:n yleiskokouksen korkean tason viikko, jossa Suomesta on mukana muun muassa presidentti Alexander Stubb.
21.9.2026 17:10

Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa

Kolmea ihmistä epäillään muun muassa ampuma-aserikoksista.
21.9.2026 16:40

Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä

Suojelupoliisin eli supon entinen päällikkö Antti Pelttari on saanut syytteen maanpetos- ja virkarikoksista....
21.9.2026 16:17

Aihetunnisteet

Politiikka Talous talouskasvu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 16:17
Mikkeliläisiä ei tunnu kiinnostavan, vaikka kaupungin kiekkoseura Jukurit pärjää kaukalossa
Uutiset | 21.9.2026 16:14
Trump hääti medioita Valkoisesta talosta – Nyt mediat haastoivat presidentin ja kolme neuvonantajaa oikeuteen
Uutiset | 21.9.2026 16:12
Syyttäjä nosti syytteet seitsemää ihmistä vastaan suojelupoliisin tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 15:55
Iran uhkasi uusilla iskuilla, jos USA hyökkää maahan
Uutiset | 21.9.2026 15:46
Saksan Merz: En taivu
Uutiset | 21.9.2026 15:37
Kokoomusministerit hermostuivat aborttisyytöksistä – ”Väärä kuva”
Uutiset | 21.9.2026 15:28
Kysely: Käsitys ihmisarvosta jakaa puolueita – Perussuomalaisten kannattajat uskovat vähiten yhtäläiseen ihmisarvoon
Uutiset | 21.9.2026 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 16:17
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi estää verotettavan tulon tekeminen?
Mielipide | 21.9.2026 14:23
Lukijalta: Maaseutumyönteisyys puntarissa
Mielipide | 21.9.2026 14:19
Lukijalta: Evankelisluterilainen kirkkomme laahaa mennessä
Mielipide | 21.9.2026 14:11
Lukijalta: Tarvitaan uutta
Mielipide | 21.9.2026 14:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste