Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjä ei vastusta kolmikantaneuvotteluja Yhdysvaltojen ja Ukrainan kanssa

7.9.2026 13:27
Lue lisää 
Saksa
Saksi-Anhaltin AfD:n näkyvä keulakuva Ulrich Siegmund esiintyy sosiaalisessa mediassa naapurinpoikamaisen rentona ja on rakentanut valtavan yleisön. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake

Pekka Pohjolainen 7.9.2026 14:50, muokattu 7.9.2026 14:56
a– a+
Saksa

Tiivistelmä

  • AfD:n vahva kannatus itäisessä Saksassa juontaa sosiaalisesta ja taloudellisesta katkeruudesta sekä DDR:n jäljiltä jääneistä ongelmista.
  • Vuoden 2015 turvapaikkakriisi ja sen jälkeen tapahtuneet sosiaaliset muutokset herättivät voimakasta vastustusta ja kanavoituivat AfD:n tueksi.
  • Ennen vahva vasemmistopuolue Die Linke on kuihtunut, kun tyytymättömyys on kanavoitunut äärioikeistolle.

Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen poikkeuksellisen vahva kannatus itäisessä Saksassa, entisen DDR:n alueella, ei ole mikään hetkellinen protesti-ilmiö.

Liittotasavallan poliittisen maiseman historiallisen murroksen taustalta löytyy sosiaalista, taloudellista ja identiteettipoliittista katkeruutta, joka on kertynyt vuosikymmenten ajan.

Kehitys sai dramaattisen vahvistuksen, kun AfD nousi sunnuntain vaaleissa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalien suurimmaksi puolueeksi 43,8 prosentin kannatuksella ja 39 paikalla 83-paikkaisessa maapäiväparlamentissa.

AfD nousu nimenomaan idässä juontaa juurensa Saksojen yhdistymiseen sekä prosessiin, jota on kuvattu yhteiskuntatieteissä valtion vetäytymisenä maaseudulta.

DDR:n entisen valtionomaisuuden yksityistämisestä ja uudelleenjärjestelystä vastannut Treuhandanstalt ajoi alas tuhansia elinkelvottomiksi katsottuja tai kannattamattomiksi muuttuneita yrityksiä. Lopputulos oli sosiaalinen katastrofi.

Itä-Saksan teollisuuden työpaikat vähenivät dramaattisesti: noin 3,3 miljoonasta vuonna 1989 noin 1,7 miljoonaan jo vuoteen 1991 mennessä ja noin 885 000:een vuoteen 1995 mennessä. Huomattava osa teollisuuden romahduksesta oli tosin tapahtunut jo ennen kuin yksityistäminen ehti täyteen vauhtiin.

Massatyöttömyys nousi idässä poikkeuksellisen korkeaksi ja esimerkiksi itäsaksalaisten naisten työttömyys ylitti 20 prosentin rajan 1990-luvulla.

Thüringenin Bischofferodessa kaivostyöntekijät ryhtyivät vuonna 1993 kuuluisaan protestiin ja nälkälakkoon, kun kaivoksen sulkeminen näytti väistämättömältä. Paikallisten keskuudessa eli vahvana epäilys siitä, että länsisaksalaisen kilpailijan etua suosittiin.

Poliisi vahtimassa Saksi-Anhaltin parlamenttitaloa sunnuntaina. (AFP/Lehtikuva)

Raju talousshokki käynnisti myös massiivisen väestökehityksen muutoksen.

Miljoonat itäsaksalaiset muuttivat vuosikymmenten kuluessa länteen parempien työmahdollisuuksien perässä, ja etenkin nuoret sekä nuoret naiset olivat yliedustettuina muuttajissa.

Vuosina 1991–2024 Itä-Saksasta muutti länteen nettomääräisesti noin 1,2 miljoonaa ihmistä enemmän kuin vastakkaiseen suuntaan. Monien maaseutualueiden ikä- ja sukupuolirakenne vinoutui, kun nuoria aikuisia katosi ja väestö vanheni.

Monille itäsaksalaisille syntyi kokemus siitä, että heistä oli tehty omassa maassaan länsisaksalaisten hallinnoiman valtiojärjestelmän ”toisen luokan kansalaisia”. Tämä jätti pitkäkestoisen jäljen suhtautumiseen liittovaltion poliittista eliittiä ja instituutioita kohtaan.

Talouden romahduksen vanavedessä käynnistyi julkisten palvelujen keskittäminen ja karsiminen. Se näkyi konkreettisesti maaseudun arjessa.

Syntyvyyden ja lapsimäärän romahtaessa itäisissä osavaltioissa kouluverkkoa jouduttiin supistamaan. Pienistä kylistä katosi koulujen myötä monesti viimeinenkin yhteisöllinen keskus, ja koulumatkat pitenivät osalla lapsista huomattavasti.

Vuoden 1994 rautatieuudistuksessa valtionrautatieyhtiöt yhdistettiin ja rautatieliikennettä ryhdyttiin johtamaan aiempaa kaupallisemmin. Vuoden 1996 alueellistaminen siirsi paikallis- ja alueellisen raideliikenteen järjestämisvastuuta osavaltioille.

Itäisessä Saksassa verkostoa karsittiin rajusti ja tuhansia kilometrejä sivuratoja poistui käytöstä. Kokonaiset pikkukaupungit menettivät junayhteyksiään, ja ruostumaan jätetyt kiskot nähtiin suorana viestinä siitä, ettei alueella ollut enää samaa asemaa kuin ennen.

Hallintouudistuksissa kuntia ja piirikuntia yhdistettiin suuremmiksi kokonaisuuksiksi. Myös poliisiasemien ja muiden paikallisten palvelujen verkostoa supistettiin.

Samalla maaseutusairaaloiden synnytysosastoja ja erikoislääkäripalveluja keskitettiin suurempiin keskuksiin. Näiden muutosten myötä itäiseen Saksaan syntyi monin paikoin maantieteellinen ja sosiaalinen tyhjiö. Maaseudun ja pikkukaupunkien asukkaille iskostui tunne siitä, että valtapuolueet muistivat heidät liian usein vasta vaalien alla.

AfD perustettiin vuonna 2013 alun perin eurokriittiseksi puolueeksi, jonka riveissä oli paljon akateemisesti koulutettuja talous- ja yhteiskunta-alan vaikuttajia. Se muuttui nopeasti maahanmuuttoa, nationalismia ja järjestelmäkritiikkiä korostavaksi protestipuolueeksi.

Muutos osui erityisen otolliseen maaperään itäisessä Saksassa, jossa puoluejärjestelmään ja liittovaltion instituutioihin liittyvä luottamus oli jo valmiiksi heikompaa kuin lännessä.

Saksi-Anhaltista on tullut yksi AfD:n radikaalin ideologisen ympäristön tärkeistä keskuksista. Osavaltion AfD on kuulunut puolueen radikaaleimpiin osavaltiopiireihin, ja sen poliittinen kulttuuri on ollut selvästi kansallismielinen.

Aatteellisena hermokeskuksena toimi Schnellrodan kylässä Institut für Staatspolitik -ajatushautomo. Götz Kubitschekin ympärillä muotoutunut uusoikeistolainen verkosto vaikutti voimakkaasti AfD kansallismielisen ja radikaalin siiven ideologiseen kehitykseen.

Institut für Staatspolitik lakkautettiin muodollisesti vuonna 2024, mutta Schnellrodan ympärille rakentunut verkosto ja sen toimijat jatkavat toimintaansa muissa organisaatioissa ja julkaisuissa.

Samalla puolue on pyrkinyt raikastamaan äärioikeistolaista imagoaan: Saksi-Anhaltin AfD:n näkyvä keulakuva Ulrich Siegmund esiintyy sosiaalisessa mediassa naapurinpoikamaisen rentona ja on rakentanut valtavan yleisön. Radikaaleja maahanmuuttonäkemyksiä esitellään osana arkista, helposti sulavaa poliittista viestintää.

AfD:n töhritty vaalimainos osavaltiovaalien alla. AFP / LEHTIKUVA

Vuoden 2015 turvapaikkakriisi oli ratkaiseva käännekohta. Liittokansleri Angela Merkelin hallitus päätti syyskuun alussa sallia erityisesti Unkarista saapuneiden, siellä jumiin jääneiden turvapaikanhakijoiden pääsyn Saksaan.

Kyse ei ollut kirjaimellisesti siitä, että Saksa olisi vain ”avannut rajansa”, sillä Saksan ja muiden Schengen-maiden väliset sisärajat olivat jo normaalisti avoimet. Idässä, missä maahanmuuttajataustaisen väestön osuus oli pitkään ollut länttä pienempi, vuoden 2015 tapahtumat herättivät kuitenkin voimakasta vastustusta.

Monissa kunnissa syntyi myös kokemus epäoikeudenmukaisuudesta: jos kylän kouluun tai junayhteyteen ei ollut löytynyt rahaa vuosikausiin, turvapaikanhakijoiden majoitukseen näytti löytyvän resursseja.

Kyse oli ennen kaikkea kokemuksesta julkisten varojen jaosta, ei yksinkertaisesta todisteesta siitä, että pakolaisten vastaanotto olisi ollut koulujen tai liikenteen leikkausten syy.

Päätös ajaa kivihiilen ja ruskohiilen energiakäyttö alas osana Saksan energiamurrosta osui myös itäisiin osavaltioihin, kuten Saksiin ja Brandenburgiin, joiden aluetalouksissa ruskohiilellä on ollut suuri merkitys. AfD onkin aktiivisesti hyödyntänyt hiilikaivosten ja voimalaitosten tulevaisuuteen liittyvää epävarmuutta.

Koronavuosien tiukat rajoitukset herättivät Saksassa laajaa vastustusta, ja myös itäisessä Saksassa rajoituksia vastustaneet protestit saivat huomattavaa kannatusta. AfD pyrki kanavoimaan tämän järjestelmäkriittisen tyytymättömyyden omaksi kannatuksekseen.

Venäjän hyökkäyssodan myötä syntynyt energiakriisi nosti energian hintoja voimakkaasti. Itäisessä Saksassa historiallisesti länttä läheisemmät suhteet Venäjään sekä energiasta riippuva teollisuus loivat AfD otollisen maaperän vaatia Venäjä-suhteiden ja halvan venäläisen energian palauttamista.

Vaalimainontaa Magdeburgissa. (AFP/LEHTIKUVA)

Historiallisesti itäinen Saksa oli pitkään demokraattisen vasemmistopuolueen Die Linken tukialuetta. Se, että tyytymättömyys ja kokemus unohdetuksi tulemisesta kanavoituivat ennen kaikkea äärioikeistoon, on yksi Euroopan lähihistorian merkittävistä poliittisista murroksista.

Ajan myötä Die Linke osallistui useiden itäisten osavaltioiden hallituksiin ja joutui käytännön politiikassa tekemään kompromisseja, jotka söivät osan sen protestipuolueen identiteetistä. Sen kannatuksen heikkenemiseen vaikuttivat kuitenkin myös muut tekijät, kuten puolueen sisäiset ristiriidat, sukupolvenvaihdos, AfD:n nousu.

Radikaalioikeiston mahti itäisessä Saksassa on pitkälti seurausta jälleenyhdistymisen traumaattisista teollisuuden alasajoista, väestökadosta, julkisten palvelujen keskittämisestä ja maaseudun aseman heikkenemisestä – sekä myöhemmistä kiistoista maahanmuutosta, ilmastopolitiikasta, energiasta ja Saksan suhteesta Venäjään.

AfD tarjosi tilalle populismille tyypillisen, yksinkertaistetun tilannekuvan: ongelmat eivät johdu ensisijaisesti väestö- ja rakennekehityksestä, vaan siitä, että eliitti käyttää kansalaisten verorahoja EU:hun, ilmastohankkeisiin ja maahanmuuttoon. Tällä vastattiin tunnepitoiseen tarpeeseen löytää selkeitä syyllisiä vuosikymmenten aikana kertyneelle tyytymättömyydelle.

Ilmiön monimuotoisuudesta kertoo kuitenkin myös vuonna 2024 syntynyt uusi vasemmistopuolue Sahra Wagenknechtin liitto (BSW).

Yhdistämällä vasemmistolaisen talouspolitiikan tiukempaan maahanmuuttopolitiikkaan ja arvokonservatiivisiin painotuksiin BSW onnistui osoittamaan, että idässä on kysyntää myös vasemmistolaiselle talouspolitiikalle silloin, kun se myydään sopivassa paketissa.

Lue myös

Itärajan esteaita valmistui alle budjetin – tarkoitus estää välineellistettyä maahantuloa

Aitaa on rakentunut yhteensä 200 kilometrin edestä kymmenille eri alueille. Sisäministerin mukaan esteaita on tärkeä myös Euroopan ulkorajavalvonnalle.
7.9.2026 15:17

Saksan liittokansleri Merz järkyttyi vaalituloksesta

Saksan liittokansleri Friedrich Merz sanoo olevansa järkyttynyt Saksi-Anhaltin osavaltion vaalituloksesta. Radikaalioikeistolainen ja maahanmuuttovastainen AfD...
7.9.2026 15:09

Suomi ja Ruotsi ovat sopineet huoltoyhteistyöstä Ruotsin hankkimalle Himars-raketinheitinjärjestelmälle

Puolustusministeri Antti Häkkänen sanoi Suomen ja Ruotsin puolustusministeriöiden vieneen viime vuosina yhteistyön erittäin syvälle usealle eri osa-alueelle.
7.9.2026 15:00

Aihetunnisteet

Politiikka Saksa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Historia | Carl Zeiss Jena oli valon valtias varjojen valtakunnassa – Itä-Saksan optiikkajättiläinen herätti kunnioitusta lännessäkin
Uutiset | 5.9.2026 21:27
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Väläyttikö vastaantulija valoja? Tästä se voi nyt johtua
Uutiset | 5.9.2026 23:03
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Edesmennyt kuningas Harald pakeni lapsena Yhdysvaltoihin Suomen kautta, joka jo viritteli yhteistyötä Norjaa miehittävien natsien kanssa
Uutiset | 5.9.2026 13:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Jo kahdeksan vuotta matkaa tehnyt avaruusalus saapuu viimein Merkuriuksen läheisyyteen
Uutiset | 3.9.2026 14:11
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Uusimmat

Itärajan esteaita valmistui alle budjetin – tarkoitus estää välineellistettyä maahantuloa
Uutiset | 7.9.2026 15:17
Saksan liittokansleri Merz järkyttyi vaalituloksesta
Uutiset | 7.9.2026 15:09
Suomi ja Ruotsi ovat sopineet huoltoyhteistyöstä Ruotsin hankkimalle Himars-raketinheitinjärjestelmälle
Uutiset | 7.9.2026 15:00
Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 14:50
Yhdysvalloissa ainakin viisi ihmistä kuoli Amazonin rahtikoneen törmäyksessä Miamin lentokentällä
Uutiset | 7.9.2026 14:42
Tulivuori purkautui Indonesiassa, lentokenttiä suljettiin
Uutiset | 7.9.2026 14:14
Nuori tyttö löytyi kuolleena rappukäytävästä Vantaalla – poliisi epäilee nuorta miestä vakavista rikoksista
Uutiset | 7.9.2026 14:02
Etelä-Koreassa alkoivat merisotaharjoitukset, Pohjois-Korean johtaja vihjaili ydinlaivastosta
Uutiset | 7.9.2026 13:59
Venäjä ei vastusta kolmikantaneuvotteluja Yhdysvaltojen ja Ukrainan kanssa
Uutiset | 7.9.2026 13:27
Uudenmaan ainoat raakut yritetään siirtää – ”Alkaa olla viime hetket käsillä”
Uutiset | 7.9.2026 13:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00
Toimittajalta | Sote-järjestöt vietiin Rydmanin giljotiiniin – pohjatyö tehtiin jo vuosia sitten
Uutiset | 2.9.2026 15:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itärajan esteaita valmistui alle budjetin – tarkoitus estää välineellistettyä maahantuloa
Uutiset | 7.9.2026 15:17
Saksan liittokansleri Merz järkyttyi vaalituloksesta
Uutiset | 7.9.2026 15:09
Suomi ja Ruotsi ovat sopineet huoltoyhteistyöstä Ruotsin hankkimalle Himars-raketinheitinjärjestelmälle
Uutiset | 7.9.2026 15:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset nostavat sähkön hintaa – ellei Suomi toimi ajoissa
Mielipide | 4.9.2026 10:35
Lukijalta: Suomen jatkuva talouskasvu perustuu työn tuottavuuteen ja kansalaisten korkeaan koulutukseen
Mielipide | 3.9.2026 14:02
Lukijalta: Kokoomus leikkii turvallisuudella
Mielipide | 3.9.2026 10:24
Lukijalta: Hyvä johtaminen vahvistaa, huono kuluttaa
Mielipide | 3.9.2026 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste