Silja Kosonen juhlisti Euroopan mestaruuttaan öisellä mäkkäriaterialla – myös brittiläinen kermakakku sai synninpäästön
Moukarinheiton tuore Euroopan mestari Silja Kosonen sai torstaiyön pimeinä tunteina juhlallisen vastaanoton Birminghamin EM-kisojen urheilijahotellilla, ja päivällä suomalaisjuhlat jatkuivat rakennuksessa mitalikakkukahvien merkeissä.
Keskiviikon myöhäisillassa naisten moukarin EM-kullan kiskaissut Kosonen sai yöllä päällensä kuohujuomasuihkun, mutta muuten juhlinta oli maltillista. Hurjan määrän onnitteluviestejä saanut suomalaissankari kertoi menneensä nukkumaan lähempänä aamuneljää.
– Olin tosi otettu siitä, miten paljon porukkaa hotellilla oli vielä venaamassa. Sitten syötiin vain mäkkäriruokaa Suomi-loungessa. Siinä alkoi väsyttää jo sen verran, ettei ekstrajuhla houkutellut, 23-vuotias Kosonen sanoi kahvitilaisuudessa.
Brittiläinen kakkuosaaminen miellytti kultamitalistia.
– Oli hyvää. En ole niin kermakakkujen fani, mutta tuo ei ollut ehkä ihan sellaista peruskermavaahtoa, jota Suomen kakuissa on yleensä päällä, hän analysoi.
Kososen juhlapäivän ainoa varjopuoli taisi olla se, ettei hänen huonekaverinsa Krista Tervo onnistunut moukarifinaalissa. Selkävaivasta kärsinyt Tervo jäi finaalissa 11:nneksi.
– Juttelimme huoneessa kisoista. Totta kai se on itsellekin vaikea paikka, kun näkee, että toista harmittaa tosi paljon. Harmittaa hänen puolestaan, mutta yritin muistuttaa, että jo hänen pääsemisensä tänne oli hieno saavutus, Kosonen viittasi Tervon vaivaan.
Varsinais-Suomen Raisiossa varttunut Kosonen tuli tunnetuksi 2010-luvun lopulla moukarinheiton superlupauksena.
Nuorten arvokisamestaruuksia kahminut heittäjä osallistui Birminghamissa jo uransa kahdeksansiin aikuisten arvokisoihin. Aiemmilla kerroilla Kososen ja hänen valmentajansa Jani Pihkasen mitaliprojekti oli jäänyt piinallisen lähelle, mutta nyt suomalaistähti onnistui kauden tärkeimmällä hetkellä ja heitti kultatuloksen 76,28.
Kosonen arveli, että kultamitali muuttaa enemmän suomalaisten pessimististen urheiluseuraajien elämää kuin hänen omaa elämäänsä. Hän otti asiaan kantaa myös heti mestaruussuorituksensa jälkeen.
– Minulla on ollut halu näyttää. On tuntunut, että monet ovat leimanneet minut mitalien ulkopuolelle jääjäksi. Suomalaiset ovat vähän pessimististä kansaa välillä, mutta pystyin näyttämään, että nyt se mitali tuli, Kosonen sanoi finaalin jälkeen.
Kososen torstaisuunnitelmissa oli suunnata lentokentän läheisyydessä sijaitsevalta hotellilta Birminghamin keskustaan syömään. Hän sai kahvitilaisuudessa vielä onnitteluhalauksen seiväsfinaaliin valmistautuneelta Wilma Heltelältä.
– Yritän ainakin puhelimesta katsoa hänen finaaliaan. Wilma on tärkeä ihminen, ja hän teki karsintaan ja finaaliin minulle letit. Olen katsonut häntä nuoresta asti ylöspäin, Kosonen sanoi.
Kosonen pääsi juhlimaan mestaruuttaan Birminghamissa erityisissä merkeissä kumppaninsa, futsalpelaaja Senni Virenin kanssa.
– Hän on ollut minulle elämän ilo, Kosonen kuvasi kumppaniaan finaalin jälkeen.
Saksan kieltä Turun yliopistossa opiskelleella Kososella on valtavan laaja urheilutausta lapsuudestaan. Hän on harrastanut yleisurheilun lisäksi muun muassa jalkapalloa, tanssia, voimistelua ja suunnistusta.
Kosonen on myös suuri kirjojen ystävä. Euroopan mestarista julkaistaan syksyllä oma, lapsille suunnattu liikuntakirja.
– Toivon, että pystyn inspiroimaan junnuja urheilemaan enemmän ja myös vanhempia viemään lapsiaan testaamaan eri lajeja. Tuntuu, että nykyään nuoriso on niin paljon puhelimella ja ruudulla, Kosonen kertoi kirjaprojektistaan.
Euroopan mestari kertoi suuntaavansa perjantaina Manchesteriin ja sieltä lauantaina koti-Suomeen. Kososen kilpailukausi jatkuu elokuussa Espoon gp-kisan, Puolan Timanttiliigan ja Helsingin Ruotsi-maaottelun merkeissä.