Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iranin sota

Trump: Aselepo Iranin kanssa ei ole enää voimassa, neuvottelut ajanhukkaa

8.7.2026 11:56
Lue lisää 
Politiikka
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan hanketta koskeva esitys oli hallituksen kehysriihessä mukana kokoomuksen niin sanotussa neuvottelukorissa. Hallituspuolueiden puheenjohtajat päättivät ehdollisesta tuesta riihen lopulla. (Kuva: Lehtikuva / Mikko Stig)

VM:n muistio paljastaa: Garden Helsingille ajettu valtiontakaus oli liian suuri riski

Hankkeen puuhamies Jan Vapaavuori kävi vuosina 2024–2025 ahkeraa sähköpostiviestittelyä valtiovarainministeriön virkamiesten kanssa valtion tuesta monitoimiareenalle
STT-Sanna Nikula, Aliisa Uusitalo 7.7.2026 11:15, muokattu 7.7.2026 11:55
a– a+
Politiikka

Garden Helsinki -areenahankkeelle haettiin alun alkaen 110 miljoonan euron valtiontakausta, mutta valtiovarainministeriö (VM) arvioi riskit takaukselle liian suuriksi. Asia ilmenee valtiovarainministeriön STT:lle tietopyynnöllä luovuttamasta taustamuistiosta ja sähköpostiviestittelystä.

Lopulta hallitus päätti tukea hanketta kevään 2025 kehysriihessään 35 miljoonalla eurolla. Kyseessä on ehdollinen valtiontuki, joka tarkoittaa sitä, että hanke saa sille kaavaillun rahoituksen vasta sen toteuduttua. VM nosti tämän vaihtoehdon esille taustamuistiossaan jo vuonna 2024.

Taustamuistion mukaan hankkeella olisi erittäin iso riski siihen, että sen rahat loppuvat kesken projektin ja että julkista sektoria painostettaisiin myöhemmin antamaan hankkeelle lisää rahaa sillä perusteella, ettei sitä voi jättää kesken. Esimerkkinä rakennushankkeiden kustannusten paisumisesta muistiossa tuodaan esille Tampereen Nokia-areena, jonka kustannukset ylittyivät sille suunnitellusta alkuperäisestä 45 miljoonasta eurosta lopulta yli 95 miljoonaan euroon.

Garden Helsingin hankeyhtiön hallituksen puheenjohtaja, kokoomusvaikuttaja Jan Vapaavuori sanoo sähköpostiviestissä keskustelleensa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen ja budjettipäällikkö Mika Niemelän kanssa siitä, että hanketta voitaisiin tukea muuten kuin suoralla valtiontuella.

– Keskusteluissamme nousi esille vaihtoehto, jonka mukaan valtiovalta ei – – olisi mukana Garden-hankkeessa perinteisellä tavalla eli suoran valtiontuen muodossa, vaan lähtisi tukemaan hanketta ja siihen liittyvän suurinvestoinnin toteutumista oman pääoman ehtoisella sijoituksella perustettavaan areenayhtiöön ja/tai valtion antamalla takauksella, Vapaavuori kirjoitti helmikuussa vuonna 2024 aiempaan keskusteluun viitaten.

Myöhemmin VM:n virkamiehet vastaavat Vapaavuorelle, ettei hankkeen rahoitukselle ole edellytyksiä myöntää valtiontakausta. Asiaa perustellaan muun muassa valtiontalouden heikolla tilanteella. Lisäksi virkamiesvastauksessa todetaan, että Garden Helsingin lisäksi Suomessa on vireillä useita muita areenahankkeita ja että valtio ei voi lähteä tukemaan yksittäistä hanketta.

Sähköpostiviesteistä ja VM:n muistioista uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.

VM:n muistiot ja sähköpostiviestit ajoittuvat vuosille 2024–2025. Tuolloin Garden Helsingin kokonaiskustannuksiksi arvioitiin yli 800 miljoonaa euroa. Nykyinen kustannusarvio hankkeelle on puolittunut aiemmasta ja on nyt noin 400 miljoonaa euroa. Syynä kustannusarvion laskuun on se, että hanke päätti luopua monitoimiareenan yhteyteen suunnitelluista hotelleista, liiketiloista ja asunnoista.

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan hanketta koskeva esitys oli hallituksen kehysriihessä mukana kokoomuksen niin sanotussa neuvottelukorissa. Hallituspuolueiden puheenjohtajat päättivät ehdollisesta tuesta riihen lopulla.

Helsinki Gardenin saama tuki on saanut julkisuudessa runsaasti kritiikkiä muun muassa siitä, että sen perusteluja tai valmisteluketjua ei ole tuotu läpinäkyvästi julki.

Asia on saanut oppositiosta myös epäilyjä korruptiosta. Pääministeri Orpo kiisti mediatilaisuudessa kesäkuun lopulla, että tukipäätökseen liittyisi minkäänlaisia palveluksia kokoomuksen vaalirahoittajille. Helsingin Sanomat kertoi aiemmin, että hankkeen takana on rakennusyhtiö SRV, jonka johtaja Ilpo Kokkila tunnetaan kokoomuksen vaalirahoittajana.

Oppositiosta on myös epäilty, olisivatko Vapaavuori ja Orpo voineet puoluetovereina sopia hankkeen saamasta tuesta. Orpo sanoi, ettei ole koskaan puhunut hankkeen sisällöstä tai suunnitelmista Vapaavuoren kanssa. Myös Vapaavuori on kiistänyt neuvotelleensa tuesta Orpon kanssa.

Sähköposteista käy ilmi, että Orpo on kannustanut Vapaavuorta keskustelemaan asiasta valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) kanssa.

– VM:n virkakunnan (ja pääministeri Orpon) kannustamana pyydän mahdollisuutta tulla esittelemään teille – – vireillä olevaa ns Garden-projektia.

Purra on sanonut Helsingin Sanomille kieltäytyneensä tapaamisesta Vapaavuoren kanssa, koska ei pitänyt vuonna 2024 hankkeen valtiontakausta hedelmällisenä. Purra kuitenkin siunasi myöhemmin kehysriihessä kokoomuksen ajaman ehdollisen tuen puheenjohtajanelikossa.

Lue myös

MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa

Maanviljelijöistä 55 prosenttia äänestäisi keskustaa, jos vaalit olisivat nyt. Keskusta on nostanut kannatustaan...
8.7.2026 15:36

Orpo: Kehotin Vapaavuorta olemaan Garden Helsingistä yhteydessä valtiovarainministeriöön

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) on kommentoinut Garden Helsinki -jupakkaa tiedotteella. Tiedotteessa Orpo sanoo, että...
8.7.2026 15:22

Ranskalta sotilaita Naton maavoimajoukkoihin Suomessa

Ranska osoittaa joukkoja Naton eteentyönnettyihin maavoimajoukkoihin Suomessa. Ranskan, Ruotsin ja Suomen yhteinen julkilausuma...
8.7.2026 15:13

Aihetunnisteet

avustukset Helsinki Garden Orpon hallitus Petteri Orpo Politiikka rakennushankkeet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Trump Ankarassa: Olin hyvin pettynyt Natoon
Uutiset | 7.7.2026 16:44
Etnan purkautuminen aiheutti lentokaaoksen Sisiliassa
Uutiset | 6.7.2026 16:29
Häkkänen: Suomikin aikoo hankkia oman GlobalEye-valvontakoneen
Uutiset | 7.7.2026 13:25
Merenkulkuviranomainen: Useampaan öljytankkeriin isketty Hormuzinsalmella
Uutiset | 7.7.2026 17:35
Aiotko laittaa lapsille altaan parvekkeelle? – Vakuutusyhtiö tyrmää
Uutiset | 7.7.2026 22:46
Sukunimen vaihtoon helpotusta
Uutiset | 7.7.2026 21:30
Kuivuus jatkuu, vaikka lähes koko Suomeen saadaan sateita
Uutiset | 7.7.2026 15:56
Monacon pommi-iskusta epäilty ukrainalaisnainen löytyi kuolleena
Uutiset | 7.7.2026 13:55
Ei sittenkään yksinäinen susi – ihmisellä vahva vaikutus evoluutioon
Uutiset | 7.7.2026 23:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45

Uusimmat

MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Orpo: Kehotin Vapaavuorta olemaan Garden Helsingistä yhteydessä valtiovarainministeriöön
Uutiset | 8.7.2026 15:22
Ranskalta sotilaita Naton maavoimajoukkoihin Suomessa
Uutiset | 8.7.2026 15:13
EU-parlamentti hyväksyi EU:n ja Meksikon välisen kauppasopimuksen
Uutiset | 8.7.2026 14:28
EU: Grönlannin tulevaisuudesta päättävät grönlantilaiset ja Tanska
Uutiset | 8.7.2026 14:19
Enemmän vastuuta pohjoisen merialueiden turvallisuudesta, Suomi mukana
Uutiset | 8.7.2026 14:15
Työministeri Marttinen haluaa marja-alan edustajilta toimia
Uutiset | 8.7.2026 13:59
Jan Vapaavuori STT:n näkemässä sähköpostiviestissä Orpolle: Luotan siihen, että saatte runtattua Garden-hankkeen läpi puoliväliriihessä
Uutiset | 8.7.2026 13:42
Damaskoksen pommi-iskussa kuoli ainakin yksi
Uutiset | 8.7.2026 13:15
Kiinan äärisäissä kymmeniä kuolleita
Uutiset | 8.7.2026 12:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Orpo: Kehotin Vapaavuorta olemaan Garden Helsingistä yhteydessä valtiovarainministeriöön
Uutiset | 8.7.2026 15:22
Ranskalta sotilaita Naton maavoimajoukkoihin Suomessa
Uutiset | 8.7.2026 15:13
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52
Lukijalta: Lapsiperheköyhyydessä radikalisoitumispommi
Mielipide | 6.7.2026 14:50
Lukijalta: Yksinasuvien arkea ei saa enää sivuuttaa
Mielipide | 6.7.2026 14:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste