Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 

Kulmuni viitoitti puoluevaltuustossa järkivihreää toivon tietä: "Keskusta on vaihtoehto äärilaitojen ryskyttäjille"

Keskustan puheenjohtaja väläytti kansallisen ilmastorahaston luomista
Meri Alaranta-Saukko 23.11.2019 13:20, muokattu 25.11.2019 13:39
a– a+
Puoluevaltuusto

Keskustan puheenjohtaja, elinkeinoministeri Katri Kulmuni, jatkoi puoluevaltuustopuheessaan toivon linjalla.

Hänen mukaansa keskustan vaihtoehto sekä talous- että ympäristöpolitiikkaan on järkivihreä toivon tie.

Kulmuni korosti eteenpäin menemisen välttämättömyyttä ja hallittujen uudistusten tietä.

– Uskon, että kestävä uusi rakentuu koetellun vanhan päälle. Tätä maata kantavat myös tästä eteenpäin suomalainen sisu ja sydän.

Kulmunin mukaan keskustaa on turha sovittaa millekään jakolinjoille.

– Maailma ei ole mustavalkoinen. Suomalainen, keskustalainen ratkaisu on aina löytynyt sovitellen ja yhteistyössä, keskinäisen luottamuksen kautta, hän sanoi.

Keskustan on Kulmunin mielestä tuotava kuuluviin niiden ääntä, jotka eivät huuda kovimmin.

Hän totesi vastakkainasettelun johtavan siihen, että ongelmat jäävät riitelyn varjoon.

– Keskusta on vaihtoehto äärilaitojen ryskyttäjille. Kun he repivät, me laskemme kymmeneen ja puhaltelemme. Kun he erottavat ihmisiä, me kohtaamme jokaisen.

Siksi keskusta laittaakin Kulmunin mukaan voimavaransa todellisten isojen yhteiskunnallisten epäkohtien ratkaisemiseen ja tavallisten ihmisten arkisten asioiden hoitamiseen.

Hän viittasi viikolla esitettyyn lapsilisien korottamiseen ja kiitteli SDP:tä pääministeri Antti Rinnettä (sd.) kannustavista kommenteista ehdotukseen.

Taloudessa työn  ja toivon sopimus tarkoittaa Kulmunin mukaan muun muassa sitä, että ihminen nostetaan talouspolitiikassa keskiöön.

– Kilpailukyky- ja välttämättömyys tarvitsevat myös muita hyveitä rinnalleen. Haluan, että keskusta toimii foorumina keskustelulle uuden ajan talouspolitiikasta ja uusien ajatusten löytämiselle. Keskusta rakentaa seuraavan vuosikymmen kestävän talouden ja työn linjan.

Ilmastokeskustelussa ei Kulmunin mielestä kannata olla sinisilmäinen, vaan sinivalkoinen. Hän ihmetteli sitä, milloin ratkaisukeskeinen kansa vaipui sellaiseen epätoivoon, ettei keinoja suurtenkin ongelmien selättämiseksi olisi.

– Keskusta haluaa olla luomassa toivoa, näköaloja ja ratkaisuja ilmastoahdistukseen.

Tätä varten Suomi tarvitsee Kulmunin mukaan oman vihreän teollisuuden ohjelman.

– On aivan turha keskustella siitä, mitä ihminen syö, kun hiilineutraalisuuden ratkaisee teollisuus.

Valtion tuleekin Kulmunin ja keskustan mukaan olla osarahoittajana kaikissa niissä merkittävissä investoinneissa, joilla saadaan vähennettyä päästöjä Suomessa ja edistettyä uuden teknologian käyttöönottoa.

Hän väläytti myös kansallisen ilmastorahaston luomista. Sen pohjana olisi valtion omaisuus, mutta myös kansalaiset voisivat sijoittaa siihen varojaan ja tehdä konkreettisia ilmastotekoja.

Kulmuni huomautti myös, että ilmastopolitiikka on myös aluepolitiikkaa. Hänen mukaansa valtio ei saa jakaa alueita voittajiin ja häviäjiin.

– Oikeudentajuun ei iske se, että vieläpä juuri ne alueet, joissa hiilinielut ja hiilivarastot ovat kaikkein vahvimmat, joutuisivat pelkän maksajan rooliin. Miksi julkisessa keskustelussa tarjotaan syyllisen viittaa juuri heille, jotka viime kädessä hiilinieluja kasvattavat, meidän tavallisten pulliaisten kulutettavaksi, Kulmuni kysyi.

Lopuksi Kulmuni totesi hallituksen nojaavan tavoitteissaan kahteen asiaan: vahvaan työllisyyteen ja vastuulliseen ilmastopolitiikkaan.

– Tavoitteista toinen ei voi toteuta ilman toista.

Kestävä työllisyyspolitiikka on edellytys sille, että ympäristöstä voidaan huolehtia. Toisaalta taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävä ilmastopolitiikka ei onnistu ilman, että suomalaisilla on turvattu toimeentulo.

Kulmuni päätti puheensa Eeva Kilven uskoa valaviin sanoihin.

– Elämä on arvaamatonta. Koska tahansa voi tapahtua jotain hyvää.

Lue myös

Puoluevaltuuston puheenjohtaja Antti Kivelä vetosi kokousväkeen uuden strategian luomisessa: "Meillä itsellämme pitää olla kuva tästä kansanliikkeestä"

Puoluevaltuuston puheenjohtaja Antti Kivelä painotti omassa avauspuheenvuorossaan keskustaväkeä ottamaan rohkeasti vastuuta puolueen uuden...
23.11.2019 10:32

Puoluesihteeri Pirkkalainen: Keskustan uusi ohjelmatyö on jo käynnissä – puoluetyöhön tulee ensi vuonna uusia sähköisen osallistumisen muotoja

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen korosti ohjelmatyön aatteellista merkitystä keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Kalajoella. – Minusta...
23.11.2019 10:41

Keskustaryhmyri Kurvinen tyrmää arkijärjelle vieraan identiteettipolitikoinnin – "Onko Suomi tullut hulluksi?"

Suomalaista elämänmuotoa ja perinteitä pitää puolustaa pystypäin, mutta omantunnonvapautta ja yksilöllisyyttä kunnioittaen, linjaa keskustan...
23.11.2019 10:37

Aihetunnisteet

kulmuni puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste