Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Huoltovarmuus

Elinkeinoministeri Puisto: Noin kaksi prosenttia korotettujen varmuus­varasto­jen viljasta on tuotu ulkomailta

8.9.2026 15:10
Lue lisää 
Mielipide
(Kuva: Petra Pöyliö)

Kiusaaminen loppuu ja koulurauha palautuu

Vesa Vuorinen 6.11.2019 15:28, muokattu 6.11.2019 15:51
a– a+
Mielipide

Helsingin yliopiston ja Folkhälsanin yhteisestä tutkimushankkeesta ”terveoppivamieli” on saatu erinomaisia tuloksia ja kokemuksia.

Hanke käynnistyi vuonna 2014 ja siihen on osallistunut 12–15 vuotiaita peruskoululaisia yhteensä 3 519. Oppilaiden lisäksi hankkeeseen on osallistunut opettajia ja oppilaiden vanhempia.

Hankkeen käytännön toteutus tarkoittaa sitä, että jokaisena koulupäivänä oppilaat osallistuvat Mindfulnessin mukaisiin rentoutushetkiin. Niiden aikana oppilaat oppivat hyväksyvää läsnäoloa ja tarkkaavaisuuden suuntaamista kyseessä olevaan hetkeen.

Opettajien kommenteja: ”Tietoisen läsnäolon menetelmä auttaa keskittymään. Ei huutoa, hälinää eikä levotonta tungeksimista luokan ovella. Oppilaat tulevat paikoilleen ääneti. Luokka pysyy rauhallisena. 5B-luokka on hiljainen. Porukka on innokasta oppimaan uusia asioita. Luokassa on hyvä henki ja kaikki otetaan huomioon. Opettaja ei ole havainnut kiusaamista, tai että joku jätettäisiin yksin. Oppilaat selvittävät riidat itse.”

Oppilaiden kommentteja: ”Ennen suutuin ja aloin huutaa, mutta nyt mietin, mitä oikeasti haluan sanoa ja mitä haluan tehdä. Saan tehtyä asioita nopeammin ja huolellisemmin. Nyt tiedän mitä teen, kun panikoin tai stressaan. Rentoutuksella aloitetut oppitunnit sujuvat tavallista rauhallisemmin, ja tehtäviin keskittyminen on helpompaa.”

Päivittäin toteutettujen rentoutushetkien seurauksena oppilaitosten ilmapiiri paranee olennaisesti, kiusaaminen loppuu, oppilaiden häiritsevä käyttäytyminen oppituntien aikana vähenee tai loppuu kokonaan, oppilaiden oppimiskyky paranee huomattavasti, opettajat pystyvät paremmin suorittamaan tehtäväänsä. Opettajat pystyvät rauhallisesti selvittämään haastavat tilanteet.

Lisäksi rentoutuksen säännöllisellä harjoittamisella on lukuisissa tutkimuksissa todettu stressin hallitsemisen myötä monia terveydellisiä vaikutuksia, koska rentoutus vaikuttaa kehoon täysin päinvastoin kuin stressi.

Helsingin yliopistolla on pääkaupunkiseudun päiväkodeissa meneillään myös tutkimushanke ”pienioppivamieli”. Hankkeesta saadut kokemukset ovat yhtä erinomaisia kuin peruskouluja koskevasta hankkeesta on saatu. Päiväkodeissa on tunnetusti paitsi hälinää myös kiusaamista. Hankkeessa ovat mukana 3–6 vuotiaat lapset.

Huutoa ja hälinää. Harmistusta ja hikihelmiä. Normitilanne päiväkodissa? Näin ei suinkaan tarvitse olla, jos lasten arjen kitkakohtiin paneudutaan ajan ja asiantuntemuksen avulla.

Hankkeeseen kuuluu lempeä asenne haastavissa tilanteissa. Vähäinenkään rankaiseminen ei enää ole nykyaikaa, vaan asiat hoidetaan muulla tavalla kuntoon. Päiväkodeissa lapsille pidetään päivittäin kolme minuutin mittaista rentoutushetkeä. Jo kolmivuotiaatkin ovat innolla mukana.

Lapset pitävät niistä niin kovasti, että he oikein odottavat ja pyytävät, että pidettäisiin taas POM-hetki (PieniOppivaMieli). Lisäksi lapsille annetaan aivo-oppia pehmolelujen avulla ja opetetaan vuorovaikutustaitoja.

Jotkut lapset ovat vieneet rentoutusta kotiinkin. Kun äiti ja isä ovat sanailleet kovalla äänellä, lapset ovat neuvoneet heitä keskittymään hengityksen seuraamiseen.

Rentoutuksen käyttöön ottaminen on nykytilanteessa olennaisesti riippuvainen opettajien aktiivisuudesta ja ymmärryksestä. Me kaikki ihmiset olemme omien uskomusten ja ennakkoluulojen orjia. Toiset kuitenkin huomattavasti enemmän kuin toiset.

En malta olla lainaamatta Vaasan yliopiston tutkimusjohtaja Mari K. Niemen lausumaa Nette-lehden haastattelussa: ”Kriittinen saa olla mutta ei ennakkoluuloinen. Ja yksi piirre on ylitse muiden, ja se on uteliaisuus.”

Vaasan peruskoulujen ja päiväkotien opettajille on pidetty esitelmiä edellä mainituista hankkeista. Kaikki opettajat eivät kuitenkaan vielä ole toteuttaneet rentoutusta käytännössä, vaikka kouluista on jo saatu palautetta erittäin myönteisistä  kokemuksista.

Kiusaaminen ja siihen puuttuminen on ollut jo vuosikausia ollut näyttävästi esillä mediassa. Ongelman kitkemiseksi rentoutus on osoittautunut oivaksi ja lempeäksi keinoksi vaikuttaa lasten ja aikuisten mieliin.

Hankkeista ja niiden myönteisistä kokemuksista on tieto toimitettu myös opetusministeriöön ja opetushallitukseen. Mielestäni rentoutuksen tulisi kuulua kaikissa kouluissa keskiasteen oppilaitokset mukaan luettuna pakollisena osana opetussuunnitelmaa ja päiväkotien päivärutiineihin.

Ennen kuin tämä tavoite toteutuu, tulisi kaikkiin kiusaamistapauksiin puuttua välittömästi. Kiusaaminen johtuu aina siitä, että kiusaajalla itsellään on jokin ongelma. Kun ongelma saadaan psykoterapialla poistetuksi, niin kiusaaminen loppuu hänen osaltaan. Sen vuoksi on tärkeää, että sekä kiusaaja että kiusattu pääsevät välittömästi psykoterapiaan.

Vesa Vuorinen

Vaasa

Lue myös

Lukijalta: Ammattiosaajien saatavuus haastaa pohjoisen yrityksiä 

Pohjois-Suomen yrityksillä on edessään kiinnostava ristiriita. Alueella on vahvaa kasvupotentiaalia, investointisuunnitelmia ja uusia...
8.9.2026 18:47

Lukijalta: Ryhtiliike koko kansaan

Pisa-tulosten heikkeneminen vaatii monia ja monitahoisia toimenpiteitä. Ryhtiliikettä koteihin ja kouluihin tarvitaan. Vanhempien...
8.9.2026 18:39

Lukijalta: Lipposen hallituksen teko on aika korjata

Kuka muistaa enää 1990-luvun lamaa ja Lipposen hallituksen aikaa saatikka sen tekoja? Mutta...
8.9.2026 18:34

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Kela: Maahan muuttaneet äidit vähentäneet kotihoidon tuen käyttöä
Uutiset | 9.9.2026 6:00
Viime kuussa tehtiin vähemmän käytettyjen asuntojen kauppoja kuin yhdessäkään elokuussa yli 20 vuoteen
Uutiset | 9.9.2026 0:00
Jättimäinen palkankorotus maailman eniten tienaavalle pääministerille
Uutiset | 8.9.2026 22:02
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Luonto | Painajaismainen vitsaus piinasi USA:n sydänmaita – sitten tapahtui käänne, jota kukaan ei osannut selittää
Uutiset | 8.9.2026 21:20
Kärsitkö ummetuksesta? Se voi lisätä sydänriskejä, sanoo tutkimus
Uutiset | 8.9.2026 21:16
Saksassa jysähti – mutta nyt Euroopan laitaoikeiston vaitonaisuus on korvia huumaavaa
Uutiset | 8.9.2026 21:03
Hyökkääjätähti sairastui syöpään – Joukkue teki kuitenkin jatkosopimuksen
Uutiset | 8.9.2026 21:01
Israel sulkee Britannian Jerusalemin-konsulaatin vastatoimena uusille siirtokuntapakotteille
Uutiset | 8.9.2026 18:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Kela: Maahan muuttaneet äidit vähentäneet kotihoidon tuen käyttöä
Uutiset | 9.9.2026 6:00
Viime kuussa tehtiin vähemmän käytettyjen asuntojen kauppoja kuin yhdessäkään elokuussa yli 20 vuoteen
Uutiset | 9.9.2026 0:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ammattiosaajien saatavuus haastaa pohjoisen yrityksiä 
Mielipide | 8.9.2026 18:47
Lukijalta: Ryhtiliike koko kansaan
Mielipide | 8.9.2026 18:39
Lukijalta: Lipposen hallituksen teko on aika korjata
Mielipide | 8.9.2026 18:34
Lukijalta: Iskevätkö edustajat Hoskonen ja Honkonen nyrkkiä pöytään perustuslakivaliokunnassa?
Mielipide | 8.9.2026 18:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste