Ilmastoasiat repivät railoa hallituksen sisällä – perussuomalaisten Ranne arvostelee vastuuministeri Multalaa
Perussuomalaisten liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne arvostelee kokoomuksen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalaa. Ranne myös ennakoi viivästystä energia- ja ilmastostrategian valmistumiseen.
Multala sanoi eilen, että Suomi tukee EU-komission ehdottamaa 90 prosentin päästövähennystavoitetta vuodelle 2040. Ranteen mukaan Multala ei olisi saanut kertoa julkisesti Suomen kantaa, koska siitä ei ole vielä päätetty hallituksessa.
EU-ministerivaliokunta linjasi Suomen kantoja EU:n ilmastotavoitteisiin maaliskuussa 2024. Ranne sanoo STT:lle, että aiemmin muodostettu kanta perustui ”vanhoihin kuvioihin” ja olosuhteet ovat siitä muuttuneet.
– Nyt, kun uutta kantaa muodostetaan, niin siitähän ei ole vielä neuvoteltu, eli ministeri Multala ei voi ilmoittaa julkisesti, että on olemassa joku kanta, Ranne sanoo.
Ranteen mukaan perussuomalaiset ei seiso Multalan esittämän kannan takana.
– Emme ole kuittaamassa tässä tilanteessa minkäänlaisia uusia kiristyksiä. Suomen täytyy pitää tiukasti kiinni hallitusohjelmakirjauksesta siinä, että me emme voi aiheuttaa energia- ja ilmastopoliittisilla linjauksilla lisäkustannuksia Suomelle.

Samoista syistä johtuen on Ranteen mukaan epätodennäköistä, että hallitus saisi energia- ja ilmastostrategian lausuntokierrokselle heinäkuun aikana. Luonnoksen oli tarkoitus valmistua tällä viikolla.
– Tilanne ei näytä kauhean hyvältä, Ranne kommentoi neuvottelujen aikatauluja.
Ranteen mukaan neuvotteluissa hiertää useampikin asia. Erimielisyyttä on muun muassa energia- ja ilmastotoimien taloudellisesta puolesta.
Hän viittaa muuttuneeseen talous- ja turvallisuustilanteeseen sekä siihen, että ilmastolain arviointi on kesken. Myös vaikutusarviointien osalta on epävarmuuksia.
– Tässä tilanteessa strategia nojaa liian paljon niihin vanhoihin linjauksiin. Näkyy menneen maailman energia- ja ilmastopolitiikka, Ranne sanoo.
Perussuomalaisten mielestä strategiassa eivät myöskään näy tarpeeksi hallitusohjelman kirjaukset siitä, että energia- ja ilmastopolitiikka ei saa nostaa esimerkiksi sähkön hintoja.
– Pitää huomioida se, että Suomi on edelleen kylmä maa, jossa on pitkät etäisyydet. Energiankulutus on korkealla ja me emme voi olosuhteillemme mitään.
Ministeri sanoo, että strategiassa tulisi huomioida selkeästi myös talvimerenkulun poikkeavat olosuhteet, joilla on vaikutusta viennin ja kaupan logistiikkakustannuksiin.