Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa

21.11.2025 8:00
Lue lisää 
Henkilö
Ei tunnu yhtään, että haluaisin lopettaa. Olen saanut luotua hyvät verkostot ja päässyt vaikuttamaan koko ajan enemmän, Maijala sanoo poliittisen uransa jatkosta. (Kuva: Maria Seppälä)

Eduskuntauransa alussa Eeva-Maria Maijala itki usein peiton alla ihmisten pahoja puheita – "Sitten tajusin, etteivät ne minusta välitä. Itkut loppuivat siihen."

Lappilaisedustaja paasaa tärkeinä pitämistään aiheista, vaikka se herättää välillä voimakkaita tunteita vastapuolella
Meri Alaranta-Saukko 3.3.2019 10:00, muokattu 5.3.2019 20:54
a– a+
Henkilö

– Mie olen tämmönen luonnonlapsi, kansanedustaja Eeva-Maria Maijala heläyttää ja pukkaa punaisen potkukelkan vauhtiin kotitalonsa pihalla Savukosken Nousun kylällä.

Pakkanen nipistelee yli 20 asteen voimalla, mutta Maijalan nutukkaisiin verhottuja varpaita ei palele.

Nahkakintaansa hän luovuttaa vieraan käsiä lämmittämään. Ikänsä pohjoisessa asuneen poronaisen kourat ovat tottuneet koviin keleihin.

Toisen kauden kansanedustaja on muutenkin parkkiintunut eikä vähästä hätkähdä.

Hän puhuu rohkeasti tärkeinä pitämistään asioista silläkin uhalla, että se usein tarkoittaa ”itsensä pieksettämistä”, kuten hän asian ilmaisee.

Petopolitiikka, poro- ja kalatalous, maa- ja metsätalous, keminlappalaisten asema, energia sekä harvaanasuttujen seutujen tilanne herättävät voimakkaita tunteita.

– Ne ovat vaikeita asioita, mutta olen Helsingissä pitääkseni niitä esillä. Kaikki eivät ole samaa mieltä, mutta tavoitteeni on toimia rakentavasti, Maijala sanoo.

Katso video

Ensimmäisen poliittisen puheensa Maijala piti Lapin piirikokouksessa vuonna 2010. Hän kertoi kokousväelle olevansa se akka, jolta karhut tappoivat 75 lammasta.

Väärän akan lampaat erehtyivät syömään. Siitä alkoi paitsi totinen taistelu petopolitiikasta, myös Maijalan poliittinen ura.

– Puhun samoja asioita, joita jo isäni piti esillä. Juttuja,
joita olen lapsesta saakka kuunnellut. En osaa laskelmoida, mistä kannattaa puhua. Haukkuja tulee, mutta myös kiitoksia.

Ensimmäisenä eduskuntavuotenaan Maijala itki usein peiton alla ihmisten pahoja puheita.

– Sitten tajusin, etteivät ne minusta välitä. Asia niitä suututtaa. Itkut loppuivat siihen.

Siksi hän on eduskunnassakin vääntänyt rautalangasta ja paatoksella, vaikka välillä olisi naureskeltukin.

– Mie elän tätä koko ajan todeksi känsät käsissä, Maijala sanoo ja pyöräyttää kaaren ympärilleen.

– Ja se on minulla täällä, hän jatkaa ja painaa sydänalaansa.

Ennen joululomaa istuntosalin vierustoveri Antero Laukkanen (kd.) ihasteli sitä, että saa istua aidon luonnonihmisen vieressä.

– Helsinkiläisen näkökulmasta olen kai jotenkin eksoottinen, Maijala myhäilee.

Ja onhan suorapuheisessa ja reipasotteisessa Maijalassa omaleimaisuutta.

Hänen kielessään kaikuu jäljittelemätön lappilaisaksentti. Murre saa kuulua niin televisioväittelyssä kuin eduskunnan salissakin. Siitäkin on tullut sanomista, mutta moni on myös tykännyt.

Poliitikkouden lisäksi Maijala on suurperheen äiti, parhaimmillaan SM-tason urheilija, himomarjastaja, partiolippukunnan johtaja, poromies, lammastilan emäntä, kirjailija, perinneleipuri ja kokki – näin alkuun.

Joka paikkaan ehtimisen salaisuus ratkeaa hänen joulukortin välissä lähettämästään vihkosesta, jonka yksi slogan kuuluu: Vuorokaudessa on 25 tuntia. Aina on aikaa sille, mitä haluaa tehdä.

Vaalityötä Maijala tekee läpi eduskuntakauden. Hän vierailee vuosittain pariinkin otteeseen kaikissa Lapin kunnissa.

– Olen pitänyt kiinni lupauksestani kiertää maakuntaa. Tärkeimmät evästykseni ja voimani saan keskusteluista lappilaisten ihmisten kanssa, hän perustelee.

Välimatkat ovat pitkiä ja monesti Maijala yöpyy tupailtojen pitopaikoissa – kuin kuka tahansa matkasaarnaaja.

Eeva-Maria Maijala potkuttelee kotimaisemissaan Savukosken Nousun kylällä. (Kuva: Maria Seppälä)

Poroaitauksessa vaatimet ja vasat tulevat katsomaan, onko ruokaa tarjolla. Osaa antautuu rapsutettavaksi, toiset kavahtavat kauemmaksi.

Auringon kajo näkyy persikanvärisenä raitana lumisten havupuiden takana. Maisema on kaunis. Ei ihme, että Maijalan mieli halajaa tänne joka viikko. Kun kysyn, onko hän koskaan kaivannut muualle, kansanedustaja katsoo kuin vähäjärkistä.

– Miksi haluaisin muualle? Täällä on kaikki, mitä ihminen voi toivoa.

Porot hamuavat lehtikerppuja.

– Tuo on minun omamerkkinen vasa, Maijala osoittaa.

Isänsä mukana lapsesta saakka tilan töissä kulkenut Maijala halusi poromieheksi jo pikkulikkana. Se tuntui hienoimmalta ammatilta.

Moni päivitteli, kun laudaturin paperit kirjoittanut tyttö lähti lukion jälkeen maatalousoppilaitokseen.

– Hulluna pitivät, mutta minulla oli jo silloin vahva usko maaseutuun. En edes ajatellut muuta.

Isä tosin ennusti ”meidän Marin” menevän vielä oikeustieteelliseen. Niin tämä tekikin 2000-luvun taitteessa.

– Mullaon tosi hyvä pohja kansanedustajan hommiin. Agrologina tiedän perusteellisesti maa- ja metsätaloudesta. Juridiikka taas on loistava työkalu lainsäädäntötyössä, Maijala toteaa.

Arkadianmäellekin Maijala tiesi haluavansa jo nuorena. Agrologin paperit saatuaan hän hoiti poro- ja lammastilaa miehensä Jari Puskan kanssa, toimi sen ohella maataloussihteerinä ja elinkeinoasiamiehenä Savukoskella, sai neljä lasta.

Kerran hän uskoutui valtuuston puheenjohtajalle aikeestaan pyrkiä kansanedustajaksi.

– Se nauroi rapaisesti päälle. Totesi, ettei ikinä voi Savukoskelta nainen päästä eduskuntaan.

Parikymmentä vuotta myöhemmin kunnanisän väite osoittautui paikkansapitämättömäksi.

– Moni piti minua täyte-ehdokkaana. Läpimenoni oli yllätys, Maijala toteaa.

Nyt olisi taas valtakirjan uusimisen paikka. Edessä häämöttävien vaalien asetelma on Lapissakin tiukka. Mielialat keskustaa kohtaan ovat paikoin kriittisiä. Moni kokee pettymystä puoluetta kohtaan.

– Olen kysynyt ihmisiltä, mitä sinulta on leikattu. Useimmat ovat todenneet, että ei mitään. Yleinen mielikuva vain on se, että kaikilta on viety.

Toisaalta työllisyyden kehittyminen on näkynyt Lapissa vahvasti, ja se on vaikuttanut myönteisesti.

– Vaalikentillä on kerrottava saavutuksista, Maijala painottaa.

Palataan sisälle. Maijala kattaa pöytään puikulaperunoita ja käristystä. Jälkiruokana tarjoiltavassa mustikkasopassa ei ole marjoissa säästelty.

Haastattelun lomassa kansanedustaja leipoo gluteenittomia kampanisuja, kun sivulauseessa on paljastunut toisen vieraan keliakia.

Kaurajauhot pöllyävät ja taikinapyörä hyrrää, mutta puhe ei katkea hetkeksikään. On helppo uskoa, että tältä naiselta valmistuu 500 torttua urheilutapahtuman kahvitukseen tuosta vain.

– Lapissa ei kenenkään tarvitse lähteä talosta tien päälle kylmissään eikä nälissään, Maijala tokaisee ja vetää uunista tuoksuvan pellillisen.

Kysytään nyt, onko eduskuntatyö koskaan kyllästyttänyt.

– Ei sinne päinkään. Rakastan sitä, Maijala huudahtaa.

Somepopulisitien kohkaus on kuulemma tuonut siihen oman leimansa, mutta kovin paljon ilmapiiri ei hänen mielestään ole muuttunut.

– Ei tunnu yhtään, että haluaisin lopettaa. Olen saanut luotua hyvät verkostot ja päässyt vaikuttamaan koko ajan enemmän.

Tämän kauden Maijala on toiminut hallituspuolueiden vastaavana ympäristövaliokunnassa ja tarkistanut jokaisen mietinnön maaseutuvaikutukset.

– Valiokunnassa ovat kaikkien puolueiden idealistit. Minä olen ollut realismin äänenä.

Erityisesti Maijalaa harmittavat punavihreiden vaatimukset hakkuiden vähentämisestä. Hänen mielestään metsien hiilensidontaa voidaan lisätä vain hoitamalla niitä nykyistä paremmin. Vajaatuottoisten metsien uudistaminen pitäisi saada mukaan ilmastopaketteihin.

– Hoitamattomia metsiä on liikaa. Tämä on asia, jolla seuraavaksi alan itseäni pieksettää.

Vaikka välillä otetaan ronskisti kantaa, diplomatia on Maijalan mukaan kuitenkin tärkein työkalu. Ei kannata liikaa kehua itseään saati moittia muita.

– Erävoitoista pitää nauttia hiljaisuudessa, jotta voi pärjätä seuraavassa erässä. Pitää saada luottamus aikaiseksi. Politiikka on yhteistyötä.

Ikkunan takana kaamospäivä hämärtyy, vajoaa pimeyteen. Pohjanpystykorva Lilli käpertyy keittiönsohvalle, nytkähtelee uneen.

Jari Puska ja poika Ari-Veikko tulevat porohommista, asettuvat pöydän ääreen.

Puskalla on paljon hyvää sanottavaa puolisostaan.

– Se ei oo ikinä paikoillaan, vaan aina työn touhussa, hän sanoo ja lohkaisee ison palan hillakakkua.

– Ja se on loistava ruuanlaittaja ja leipuri, tekee kunnollisilla vanhan kansan resepteillä.

Puhutaan maaseudun ahdingosta, nyky-Suomen ilmapiiristä. Kuulee, että kotoa kansanedustaja saa vahvaa evästystä ja tukea.

– Maaseudun byrokratian purkamisessa ei ole onnistuttu, Maijala toteaa.

Keskustakaan ei ole hänen mielestään riittävästi pitänyt syrjäseutujen puolta. Paljon on jäänyt puheiden tasolle.

– Yritetään mielistellä kaikkia. Pitää muistaa, että Suomen vahvuudet kumpuavat harvaan asutuilta alueilta: puu, kaivannaiset, matkailu, luonnontuotteet. Ei niissä ole häpeämistä, Maijala posmentaa.

Työsarkaa ja haasteita riittää edelleen. Ja intoa, sitä Maijalalla on – jos mahdollista – vieläkin enemmän.

Pari viikkoa joulun aikaan voimia kerättyään hän aikoo olla vaalikentillä pitelemätön.

Isänsä mukana lapsesta saakka tilan töissä kulkenut Eeva-Maria Maijala halusi poromieheksi jo pikkulikkana. Se tuntui hienoimmalta ammatilta. (Kuva: Maria Seppälä)

Lue myös

Kurviselta hyytävä skenaario Ilkka-Pohjalaisessa – toteutumassa ilman keskustan "suurta vaalivoittoa"

Keskustan eduskuntaryhmää johtavan Vaasan vaalipiirin kansanedustaja Antti Kurvisen mukaan etelän kabineteissa rakennetaan paraikaa...
21.11.2025 16:13

YK:n ilmastokokous uhkaa päättyä ilman sopimusta, EU:n edustaja varoittaa

YK:n COP30-ilmastokokous saattaa päättyä ilman sopimusta, varoittaa EU:n ilmastokomissaari Wopke Hoekstra. Komissaarin mukaan...
21.11.2025 16:01

Reuters: Yhdysvallat uhkaa katkaista ase- ja tiedusteluavun, jos Ukraina ei suostu rauhaan

Yhdysvallat uhkaa katkaista Ukrainan ase- ja tiedusteluavun, jos se ei suostu allekirjoittamaan aiesopimusta...
21.11.2025 15:59

Aihetunnisteet

aluepolitiikka Keskusta maijala peto vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Euroopan viimeisen fasistidiktaattorin kuolemasta 50 vuotta
Uutiset | 19.11.2025 22:30
Ruotsin ulkoministeri Politicolle: Pohjoismaat kantavat suhteettoman suuren osuuden Ukrainan tukemisesta
Uutiset | 20.11.2025 11:03
Keskustan Hoskonen paheksuu kirkon leikkauksia – ”Monella ihmisellä on jopa nälkä”
Uutiset | 19.11.2025 17:02
Ukraina-luonnos julki – nyt tuli Stubbin kommentti
Uutiset | 21.11.2025 9:45
Trump raivosi demokraattipäättäjille: Uhkasi kuolemantuomiolla
Uutiset | 21.11.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Kurviselta hyytävä skenaario Ilkka-Pohjalaisessa – toteutumassa ilman keskustan ”suurta vaalivoittoa”
Uutiset | 21.11.2025 16:13
YK:n ilmastokokous uhkaa päättyä ilman sopimusta, EU:n edustaja varoittaa
Uutiset | 21.11.2025 16:01
Reuters: Yhdysvallat uhkaa katkaista ase- ja tiedusteluavun, jos Ukraina ei suostu rauhaan
Uutiset | 21.11.2025 15:59
Tutkijan mukaan Trumpin rauhansopimus heikentäisi Nato-pelotetta myös Suomen osalta
Uutiset | 21.11.2025 15:56
Orpolta tiukkaa kritiikkiä rauhansuunnitelmalle: näyttää tulleen hyökkääjän kynästä
Uutiset | 21.11.2025 15:52
Merz, Macron ja Starmer vakuuttivat tukeaan Ukrainalle puhelussa Zelenskyin kanssa
Uutiset | 21.11.2025 15:26
Nigerialaiskoulun asuntolasta siepattiin jälleen oppilaita
Uutiset | 21.11.2025 15:15
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Oikeustoimittajien Sumuverho-palkinto Pohjanmaan poliisille median yhteydenottojen torppaamisesta
Uutiset | 21.11.2025 14:12
Susi lopetettiin Rantasalmella
Uutiset | 21.11.2025 14:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Keskustaedustajalta radikaali uudistuspamfletti: Työttömille takuutyö minimipalkalla, valtion metsiä jakoon periferiassa asuville
Uutiset | 18.11.2025 10:00
Keskusta kiittää avausta lapsilisien uudistamisesta, mutta näkee myös riskejä – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 16.11.2025 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta hyytävä skenaario Ilkka-Pohjalaisessa – toteutumassa ilman keskustan ”suurta vaalivoittoa”
Uutiset | 21.11.2025 16:13
YK:n ilmastokokous uhkaa päättyä ilman sopimusta, EU:n edustaja varoittaa
Uutiset | 21.11.2025 16:01
Reuters: Yhdysvallat uhkaa katkaista ase- ja tiedusteluavun, jos Ukraina ei suostu rauhaan
Uutiset | 21.11.2025 15:59
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste