Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa

23.6.2026 14:03
Lue lisää 

Antti Rinteen sairasloma varjostaa demarien vaalikampanjaa, mutta tutkijoiden mukaan Sanna Marin on selvinnyt vetovastuusta mallikkaasti

STT-Liisa Kujala 11.2.2019 9:52, muokattu 11.2.2019 10:27
a– a+
SDP

SDP.n varapuheenjohtaja Sanna Marin on selvinnyt hyvin viime viikoista demareiden ruorissa, arvioivat STT:n haastattelemat politiikan tutkijat.

Professori Markku Jokisipilä Turun yliopistosta uskoo, että puolueen vetovastuu on tullut myös Marinille itselleen yllätyksenä. Yleensä puolueiden varapuheenjohtajien paikat ovat enemmän seremoniallisia, eikä niihin liity kovin raskasta kuormaa.

– Kun Marin joutuu käyttämään pääministerikandidaatin ääntä ja osallistumaan kaikkein isoimpaan poliittiseen kamppailuun suurten puolueiden välillä, niin kyllä hän ensimmäisen kauden kansanedustajaksi on vähintäänkin kohtuullisesti pärjännyt, Jokisipilä sanoo.

Samoilla linjoilla on emeritusprofessori Heikki Paloheimo Tampereen yliopistosta. Hänen mielestään SDP.n varapuheenjohtajat ovat hoitaneet tilanteen kohtalaisen tyylikkäästi ja puolueen linja on tullut selkeästi esille.

– Sanna Marin on sujuvasanainen esiintyjä ja tuonut SDP:n viestiä esille ihan hyvällä tavalla, Paloheimo arvioi.

Professori Ilkka Ruostetsaari Tampereen yliopistosta muistuttaa, että vaalikampanja kovenee loppua kohti.

– Siinä sitten punnitaan Marinin osaaminen, Ruostetsaari sanoo.

Marin ei Jokisipilän mielestä ole tehtävässä lähtenyt isommin erottautumaan Antti Rinteestä poliittisesti. Vaalikampanjassa ovat taustalla puolueen vaaliohjelma ja SDP:n pitkät, historialliset kannat.

– Jos ihan henkilökohtaista profiilia miettii, niin Marin on jonkin verran vasemmalla Rinteeseen verrattuna. Esimerkiksi sosiaali- ja terveyspuolen kysymykset ovat hänelle läheisempiä kuin vaikkapa työmarkkinakysymykset, jotka ovat Rinteelle leipälajia ammattiyhdistysliiketaustan takia. Mutta missään nimessä mitään kauhean radikaaleja, isoja eroja heidän välillään en näe, Jokisipilä sanoo.

– En näe, että Marin olisi profiloitunut Antti Rinteestä uudella tavalla, vaan hän on vienyt eteenpäin SDP:n poliittista linjaa, Ruostetsaari sanoo.

Tutkijoiden mukaan on vaikea arvioida, millainen vaikutus SDP:n kannatukseen on sillä, että 56-vuotiaan entisen ay-johtajan sijaan vaalitenteissä nähdään 31-vuotias hallintoammattilainen.

Paloheimo huomauttaa, että SDP on sisäisesti jakautunut. Toisaalta puolueessa ovat perinteisen duunarilinjan kannattajat, toisaalta ovat taajamissa asuvat toimihenkilöt, jotka usein työskentelevät julkisella sektorilla esimerkiksi hoito- tai opetustöissä.

Paloheimo arvioi, että Rinne vetää SDP:n kannattajaksi perinteisen duunarilinjan edustajia, kun Marin vetoaa enemmän nuoriin ja naisiin.

– Vähän luulen, että painotuserot tuppaavat kumoamaan toinen toisensa, Jokisipilä puolestaan sanoo.

Ruostetsaaren mielestä voi olla hyväkin, että puolue saa uusia kasvoja näkyviin. Nuoren naisen toimiminen puolueen kasvoina antaa mahdollisuuden siihen, että puolueesta syntyvä kuva saa uusia, nuorekkaampia sävyjä.

Jokisipilä pitää SDP:n puheenjohtajatilannetta kaikkea muuta kuin optimaalisena vaalikampanjan kannalta. Pääseminen samaan tulokseen kuin normaalitilanteessa vaatii hänen mukaansa nyt onnistumisen kaikissa asioissa.

– Tilanne aiheuttaa hämmennystä puolueen sisällä ja ulkopuolellakin ennen kaikkea sen takia, että meillä vaalikampanjat ovat aika vahvasti henkilöityneet puheenjohtajiin, ja suurten puolueiden puheenjohtajien yhteydessä puhutaan pääministerikandidaateista.

Paloheimo sanoo, että Rinteen sairasloma synnyttää selvän epävarmuustilanteen SDP:n vaalikampanjaan.

– Jos Rinne palaa maaliskuun alussa tähän kampanjaan, niin hän palaa kuitenkin sairaslomalta ja ei ole ollut aktiivisesti mukana vaalikampanjan alkuvaiheessa. Hän joutuu tältä osin vähän niin kuin takamatkalta tulemaan mukaan vaalikampanja-asetelmaan.

Yhä hankalammaksi tilanne kävisi, jos Rinteen sairasloma venähtäisi ilmoitettua pidemmäksi. Paloheimon mukaan siinä vaiheessa jouduttaisiin jo pohtimaan, kuka tosiasiassa on SDP:n pääministeriehdokas, jos puolue päätyy vaaleissa suurimmaksi puolueeksi.

–  Sanna Marin on kuitenkin aika nuori ja monet ovat varmasti sitä mieltä, että pääministeriksi hän olisi vielä aivan liian kokematon, Paloheimo arvioi.

Lue myös

Tilastokeskus: Työttömien määrä suurimmillaan 2000-luvulla

Työttömien määrä on kasvanut suurimmilleen 2000-luvulla, kertoo Tilastokeskus. TYÖTTÖMIÄ 15–74-vuotiaita oli toukokuussa 376 000, mikä...
24.6.2026 8:18

Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys

Turun yliopiston, Turun valtakunnallisen PET-keskuksen ja THL:n 20 vuoden seurantatutkimus osoittaa, että keski-iän...
23.6.2026 22:15

Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara

Moni suomalainen ketjuttaa kotonaan jatkojohtoja, mikä lisää sähköjohtojen ylikuumenemisen ja palon riskiä. Jatkojohtojen...
23.6.2026 21:44

Aihetunnisteet

demarit eduskuntavaalit SDP

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Tilastokeskus: Työttömien määrä suurimmillaan 2000-luvulla
Uutiset | 24.6.2026 8:18
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Muistatko, kuinka tiukille äänestys Britannian EU-erosta meni?
Uutiset | 23.6.2026 21:31
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Lentomatkustajat voivat aiheuttaa yllättävän vaaran
Uutiset | 23.6.2026 21:01
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Kurvinen: Keskusta suojaisi ennen kaikkea pienyrittäjiä
Uutiset | 23.6.2026 18:20
Talebanin edustajat tapasivat EU:n virkamiehiä Brysselissä
Uutiset | 23.6.2026 17:41
Sopimustuottajan kanalasta löytyi salmonellaa – Munax vetää tilan toisen kanalan munat myynnistä
Uutiset | 23.6.2026 17:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tilastokeskus: Työttömien määrä suurimmillaan 2000-luvulla
Uutiset | 24.6.2026 8:18
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste