Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Metsätalous

Kuolinpesät omistavat yli miljoona hehtaaria metsää, kertoo tuore selvitys

22.6.2026 10:00
Lue lisää 

Pääministeri Juha Sipilä blogissaan: "Eduskunnan viesti oli selvä. Maamme lait säätää Suomen kansan valitsema eduskunta."

Sipilä kiittää erityisesti opposition tukea ja toivoo kaikilta osapuolilta malttia
Suomenmaa 18.10.2018 8:40, muokattu 18.10.2018 9:17
a– a+
Luottamusäänestys

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) on tyytyväinen keskiviikon luottamusäänestyksen tulokseen.

Eduskunta antoi selvän viestin ja luottamuksen hallitukselle jatkaa työtään Suomen työllisyyden parantamiseksi, Sipilä kirjoittaa blogissaan.  

Sipilän mukaan äänestystulos – 101 puolesta, 73 vastaan – myös osoitti, että hallituksella on mandaatti jatkaa esityksen valmistelua, jolla madalletaan pienyrittäjien työllistämiskynnystä.

Irtisanomislakiesitys on yksi hallituksen useasta kymmenestä työllisyyttä parantavasta toimesta. Ay-liikkeen ja opposition lakia vastustavat ovat väittäneet, että lakiesitys mahdollistaisi mielivaltaisen irtisanomisen.

–  Myös jatkossa pienissä yrityksissä työntekijän saisi irtisanoa vain asiallisesta ja painavasta syystä. Ketään ei edelleenkään saa irtisanoa kevein perustein, Sipilä muistuttaa.  

Muutos olisi siinä, että pienillä yrityksillä asiallisuus ja painavuus täyttyisivät nykyisessä laissa ja oikeuskäytännössä edellytettyä helpommin.

Sipilä uskoo, että lain tarpeellisuuden ymmärtää moni. Hän ottaa esimerkiksi kolmen hengen yrityksen, missä yksi työntekijä laiminlöisi toistuvasti ja tahallisesti työtehtäviään.

– Tällainen yritys olisi erilaisessa tilanteessa kuin 300 hengen yritys vastaavanlaisessa asiassa.

Suomalaiset pienyrittäjät ovat vastuullisia ja ahkeria, he työskentelevät kellon ympäri ja laittavat monesti koko omaisuutensa yritystoimintansa vakuudeksi, Sipilä jatkaa. ­

– Yrittäjät eivät palkkaa ketään irtisanoakseen, vaan työn tarjoaminen toiselle ihmiselle on positiivinen asia.

Ammattiyhdistykset ilmoittivat jo ennen luottamusäänestystä jatkavansa työtaistelutoimia lakia vastaan. Ne vaativat hallitukselta pääsyä neuvottelupöytiin ja vastaantuloa. Samaan aikaan kuitekin kerrotaan, ettei esitystä hyväksytä missään muodossa, se olisi vedettävä kokonaan pois.

– Julkisessa keskustelussa on jäänyt pienemmälle huomiolle, että hallitus tuli tässä asiassa jo käytännössä puoliväliin vastaan. Lausuntokierroksen jälkeen hallitus teki esitykseensä merkittäviä muutoksia kompromissiratkaisuna, Sipilä toteaa.

Yritysten kokorajaa laskettiin alle 20 hengen yrityksistä alle 10 hengen yrityksiin. Lisäksi työttömyysturvan karenssia laskettiin kaikille kolmesta kahteen kuukauteen.

– Jatkossa henkilöperusteisesti eli kansan kielellä oman toimintansa takia irtisanottu työntekijä alkaisi saada työttömyysturvaa nykyistä aiemmin. Hallitus valmistelee ripeästi esityksen loppuun ja tuo sen eduskuntaan, Sipilä kuvaa muutoksia.

Nykyisen esityksen taustalla ovat jo aiemmin epäonnistuneet kolmikantaneuvottelut työaikalaista

Juha Sipilä blogikirjoituksessaan

Vastaantulo ei ole riittänyt ammattiliitoille. Julkisuudessa työmarkkinatoimien on kerrottu olevan laajempi protesti hallituksen työllisyystoimia vastaan.

Sipilän mukaan poliittisilla lakoilla vastustetaan politiikkaa, joka on tuonut Suomeen tutkitusti useita kymmeniä tuhansia uusia työpaikkoja. Suomen työllisyysaste on nyt paras kolmeenkymmeneen vuoteen.

– Työllisyys ei ole parantunut itsestään. Hallitus on tehnyt määrätietoisesti toimia, jotta pääsimme mukaan maailmantalouden kasvuun. Lähes kaikkia hallituksen työllisyysratkaisuja on vastustettu ja kritisoitu eduskunnan vasemmalta puolelta, Sipilä kirjoittaa.

Työllisyysratkaisuja, joihin Sipilä viittaa, ovat muun muassa kilpailukykysopimus, jonka vaikutukseksi on arvioitu noin 30 000-40 000 työpaikkaa.

Tänä syksynä julkaistun tutkimuksen mukaan hallituksen muilla päätöksillä saavutetaan lisäksi noin 33 000-42 000 työpaikan lisäys, eikä tässä selvityksessä ole huomioitu vielä kaikkia hallituksen toimia.

Sipilä kertoo, että hallitus on valmistellut työmarkkinoihin liittyvän lainsäädännön yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa.

– Tätäkin esitystä valmistellessa kokoontui kolmesti epävirallinen kolmikantainen työryhmä, mutta ryhmä ei päässyt yksimielisyyteen asiassa.

Neuvottelupöytiin on siis päästy, mutta niissä on epäonnistuttu toistuvasti. Nykyisen esityksen taustalla ovat jo aiemmin epäonnistuneet kolmikantaneuvottelut työaikalaista, Sipilä muistuttaa.

– Koska työaikalaissa ei päästy yhteisymmärrykseen, hallitus päätti tehdä tällaisen pienemmän toimen, jonka tarkoitus on vähentää työntekijän palkkaamisesta pienille yrityksille koituvaa riskiä.

Sipilä mielestä eduskunnan viesti oli selvä: maamme lait säätää Suomen kansan valitsema eduskunta. Hän kiittää erityisesti niitä opposition kansanedustajia, jotka äänestivät hallituksen luottamuksen puolesta.

– Tukenne osoittaa, että tässä kysymyksessä eivät ole vastakkain hallitus ja oppositio, vaan laajempi rintama, jonka mielestä lainsäätäjä ei voi antaa kenellekään muulle veto-oikeutta Suomen uudistamisesta, vaan eduskunnan pitää aikanaan päättää tästäkin laista.

Blogikirjoituksensa lopussa Sipilä palaa historiaan ja katsoo sen perusteella tulevaisuuteen.

– Suomalaiset ovat historiassa oppineet, mikä merkitys työllä ja vahvalla valtion taloudella on. Suomi ikääntyy, ja tulevina vuosikymmeninä hyvinvointiyhteiskunta vaatii entistä korkeampaa työllisyysastetta.

Hän toteaa lopuksi, että maata rakennetaan yhdessä siitäkin huolimatta, että kaikista toimista ei välttämättä löydy aina yksimielisyyttä.

– Se ei voi olla syy jättää tekemättä. Toivon kaikilta osapuolilta nyt malttia.

Lue myös

Hallitukselle luottamus äänin 101–73 – Sipilä kehottaa ay-liikettä malttiin ja harkintaan

Hallitus on saanut eduskunnan luottamuksen työllisyyspolitiikkaa käsitelleen hallituksen tiedonannon käsittelyn päätteeksi. Hallituksen luottamuksen puolesta...
17.10.2018 14:03

Analyysi: Eduskunnan tahto tai Sipilän kädenojennukset eivät pysäytä vaalivaihteella käyvää ay-liikettä – Uhittelu voi kuitenkin mennä överiksi

Irtisanomislain myötä yhä useampi uupunut pienyrittäjä uskaltaa palkata itselleen työkaverin, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa kommentissaan.
17.10.2018 19:00

Aihetunnisteet

Eduskunta Hallitus irtisanomislaki luottamusäänestys sipilä työllisyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Sydäniskureista lähti liikkeelle väärinymmärryksiä
Uutiset | 22.6.2026 20:45
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Tutkinta valmistui: Epäonnistunut taitolentoliike johti Hornetin maahansyöksyyn Rovaniemellä
Uutiset | 22.6.2026 17:42
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Yhdysvallat jäädyttää Iranin öljypakotteet kahdeksi kuukaudeksi
Uutiset | 22.6.2026 17:17
Pääradan ratajärjestelmävika on korjattu
Uutiset | 22.6.2026 17:00
Vasemmistoliitto esittää Rydmanille epäluottamusta
Uutiset | 22.6.2026 15:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työikäinen muistisairas tarvitsee jotain muuta kuin paikan vanhusten joukossa
Mielipide | 22.6.2026 15:00
Lukijalta: Suomen sähkömarkkinoiden mallia on tarkasteltava geotalouden aikana kriittisesti
Mielipide | 22.6.2026 14:57
Lukijalta: Investointi koulutukseen on investointi tulevaisuuteen
Mielipide | 22.6.2026 14:54
Lukijalta: Sotimalla vallanhalut vain kasvavat
Mielipide | 22.6.2026 14:52
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste