Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Viro

Viro syyttää Venäjää elokuun tuhopolttoiskusta – kutsuu asiainhoitajan puhutteluun

29.9.2026 12:12
Lue lisää 

JSN:n ratkaisut herättävät paljon kysymyksiä

Suomenmaa 24.3.2017 4:00, muokattu 24.3.2017 12:21
a– a+
Pääkirjoitus

Julkisen sanan neuvosto antoi torstaina äänin 6-6 Ylelle langettavan päätöksen Terrafamea koskevasta uutisoinnista. Päätöksen mukaan Yle taipui pääministeri Juha Sipilän painostuksesta muuttamaan uutisointiaan ja luovutti näin päätösvaltaa toimituksen ulkopuolelle.

JSN otti ratkaisussaan kantaa vain median toimintaan. Sipilä sai jo viikkoja sitten eduskunnan oikeusasiamieheltä vapauttavan päätöksen, jonka mukaan hän ei ollut esteellinen Terrafame-päätöksessä.
Ratkaisu ja sen syntytapa herättää kysymyksiä.

Ensinnäkin huomiota herättää se, että Ylen langettava päätös syntyi äänin 6-6, jolloin puheenjohtajan Elina Grundströmin ääni ratkaisi.

JSN:n jäsenistä kahdeksan edustaa joukkoviestintää ja viisi suurta yleisöä, viestinnän käyttäjiä. Puheenjohtajaa ei ole määritelty kummankaan ryhmän edustajaksi.

Langettavan päätöksen takana oli puheenjohtaja Grundströmin lisäksi kolme yleisön ja kaksi joukkoviestinnän edustajaa. Viimeksi mainituista toinen oli Grundströmin tavoin entinen Vihreän Langan päätoimittaja.

Vapauttavaa päätöstä kannatti taas viisi joukkoviestinnän edustajaa ja yksi yleisön edustaja. Päätoimittajat ja muut toimitusten ammattilaiset olisivat siis antaneet vapauttavan päätöksen.

On lupa kysyä, vaikuttivatko Vihreän Langan entisten päätoimittajien poliittiset mieltymykset ratkaisuun.

Sipilä viestitteli kieltämättä varsin kärjekkäästi Ylen suuntaan.

JSN antoi lisäksi erillisen lausuman pääministeri Sipilän toiminnasta Terrafame-uutisoinnin yhteydessä. Sen mukaan pääministerin monet viestit jutun tehneelle toimittajalle voitiin tulkita painostukseksi.

Neuvosto piti myös moitittavana Sipilän eräässä viestissä ollutta lausumaa, että hän ei arvosta Yleä.

Pääministerille osoitetut moitteet herättävät nekin kysymyksiä. Onhan JSN:n tehtävä arvioida median eikä yksittäisten poliitikkojen toimintaa. Neuvosto perusteli poikkeuksellista menettelyään tapauksen yhteiskunnallisella merkityksellä.

Sipilä viestitteli kieltämättä varsin kärjekkäästi Ylen suuntaan. Mutta kuten JSN toteaa, jännitteet kuuluvatkin poliitikkojen ja median yhteiselämään.

Tapaukselle löytyy jopa ennakkoratkaisu Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimen päätöksestä vuodelta 2007. Siinä EIT katsoi, että erään puolalaisen kaupungin pormestarilla oli oikeus vastata jopa loukkaavasti sanomalehdelle, jossa häntä oli arvosteltu kärkevästi. EIT:n mukaan pormestari ei ollut ylittänyt sananvapauden rajoja.

Tätä taustaa vasten ei voi pitää kovin raskauttavana Sipilän ilmaisua, että hänen luottamuksensa Yleen on nolla, varsinkin kun hän viestissään arvioi, että tunne on molemminpuolinen.

Lausuman lopputulemaan on kuitenkin helppo yhtyä tilanteessa, jossa väitteet valeuutisista ja informaatiovaikuttaminen valtaavat alaa eri puolilla maailmaa:

”Yhteiskunnan faktapohjaisuuden turvaaminen ja informaatiovaikuttamisen torjuminen ovat suomalaisen yhteiskunnan suurimpia haasteita. Neuvosto toivoo, että vallankäyttäjät ymmärtäisivät tämän eivätkä toiminnallaan turhaan vahingoittaisi vastuullisesti toimivan faktapohjaisen journalismin toimintaedellytyksiä.”

Juha Honkosen vastine pääkirjoitukseen
 

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Aihetunnisteet

JSN

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Tämä voi pienentää erittäin yleisen syövän riskiä, sanoo tutkimus
Uutiset | 29.9.2026 21:51
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Erikoinen fakta kaikkien tuntemasta olympiakaupungista
Uutiset | 29.9.2026 21:01
Tu-95 -pommikone syöksyi maahan Venäjän Kaukoidässä
Uutiset | 29.9.2026 17:18

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Visby-luokan korvetti Suomen merialueiden valvontaan
Uutiset | 28.9.2026 15:13
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 22:55
Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:00
Stubb yhdysvaltalaismedialle: Google ei jää viimeiseksi suomalaisiin datakeskuksiin investoivaksi yhtiöksi
Uutiset | 28.9.2026 16:27
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tämä voi pienentää erittäin yleisen syövän riskiä, sanoo tutkimus
Uutiset | 29.9.2026 21:51
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Koulupoissaolojen juurisyyt ovat muualla kuin koulussa
Mielipide | 29.9.2026 10:11
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste