Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa

23.6.2026 14:03
Lue lisää 
Saksa
Elon Musk puhui konferenssissa Los Angelesissa toukokuussa 2024. (Kuva: Frederick J. Brown / AFP / Lehtikuva)

Elon Muskin röyhkeä sekaantuminen vaalikampanjointiin järkyttää Saksassa

Tesla-miljardööri ei ole peitellyt sympatioitaan Saksan laitaoikeistolle, jota myös Venäjä tukee
STT / Niilo Simojoki 3.1.2025 9:00, muokattu 3.1.2025 10:55
a– a+
Saksa

”Vain AfD (Vaihtoehto Saksalle -puolue) voi pelastaa Saksan.” Elon Muskin, maailman rikkaimman henkilön ja Yhdysvaltain tulevan presidentin Donald Trumpin läheisen liittolaisen avoin tuki laitaoikeistolle on hämmentänyt ja vihastuttanut ennenaikaisiin vaaleihin valmistautuvaa Saksaa.

Muskin toiminta rikkoo räikeästi perinteistä kansainvälisen kanssakäymisen etikettiä, mutta saksalaisten ei oikeastaan pitäisi olla yllättyneitä.

Musk pisti jo loppukesästä lusikkansa syvälle Britannian sisäpoliittiseen soppaan ja kommentoi sikäläisiä levottomuuksia todeten ”sisällissodan olevan väistämätön” saarivaltiossa. Tämän vuoden alkajaisiksi hän kuvasi Nigel Faragen oikeistopopulistisen puolueen olevan Britannian ”ainoa toivo”.

Saksassa liittokansleri Olaf Scholz katsoi tarpeelliseksi noteerata Muskin sanomiset uudenvuodenpuheessaan, häntä tosin nimeltä mainitsematta:

– Mitä Saksassa seuraavaksi tapahtuu, siitä päättävät kansalaiset. Siitä eivät päätä sosiaalisten medioiden omistajat, Scholz sanoi.

Vain hieman aiemmin Musk oli hyökännyt Saksan liittopresidenttiä Frank-Walter Steinmeieria vastaan nimittämällä tätä demokratiaa vastustavaksi ”tyranniksi”.

Muskin toimet on tuomittu Saksassa AfD:tä lukuun ottamatta kautta koko puoluekentän. Kristillisdemokraattien johtaja ja todennäköinen seuraava liittokansleri Friedrich Merz kuvaili Tesla-miljardöörin toimintaa ”röyhkeäksi”.

– En muista länsimaisten demokratioiden historiasta vastaavaa tapausta puuttumisesta ystävällismielisen maan vaalikampanjaan, Merz sanoi.

Musk on käyttänyt omistamaansa X-viestipalvelua tehokkaasti poliittisena äänitorvenaan. Vuoden viimeisenä viikonloppuna hän pääsi kuitenkin perustelemaan tukeaan AfD:lle myös perinteisessä saksalaislehdessä Welt am Sonntagissa julkaistussa kirjoituksessa.

Musk sanoi vain AfD:n voivan uudistaa perusteellisesti Saksaa. Hän pyrki myös torjumaan ajatuksen puolueen äärioikeistolaisuudesta huomauttamalla, että AfD:n johtajalla Alice Weidelilla on samaa sukupuolta oleva puoliso, joka on kaiken kukkuraksi kotoisin Sri Lankasta.

– Kuulostaako tämä Hitleriltä, Musk kyseli saksalaisilta.

Palstatilan antaminen Muskille oli liikaa monille, myös Weltin mielipideosaston päätoimittajalle Eva Marie Kogelille, joka ilmoitti kirjoituksen ilmestyttyä eroavansa tehtävästään.

Muskin tuki AfD:lle ei ole jäänyt vain julkisiin kommentteihin. Weidelin tiedottaja kertoi Spiegel-lehdelle puoluejohtajan lähipiirin olevan säännöllisesti yhteydessä Muskiin. Weidelin ja Muskin suoraa keskusteluyhteyttä ei tosin ole vielä avattu.

– Mutta se muuttuu varmasti pian, tiedottaja Daniel Tapp sanoi.

Weidelin ja Muskin on huhuttu jo valmistelevan live-keskustelua X-palvelussa.

Saksalaisen politiikan tutkijan Hajo Funken mukaan Muskin suorasukaiset vaikutusyritykset ovat olleet järkytys Saksassa, missä monet yhä pitävät Yhdysvaltoja jonkinlaisena demokratian mallimaana.

Michael Bröning Friedrich Ebert Stiftung -tutkimuslaitoksesta arvioi Trumpin lähipiirin maksavan nyt saksalaisille samalla mitalla takaisin siitä, että Trumpin vastainen retoriikka oli niin vahvaa Saksassa ennen Yhdysvaltain presidentinvaaleja.

– Saksalla on edessään uuden vuoden krapula ilman edeltävää juhlintaa, hän kuvaili AFP:lle.

Samaan aikaan Saksan tiedustelu on varoittanut Venäjän levittäneen aktiivisesti disinformaatiota ja järjestäneen kyberiskuja tavoitteena rapauttaa uskoa demokratiaan sekä lisätä Naton ja EU:n vastustusta Saksassa.

AfD:n kannatus on ollut tuoreissa mielipidemittauksissa 20 prosentin tuntumassa, muutaman prosenttiyksikön edellä Scholzin sosiaalidemokraatteja mutta selvästi jäljessä opposition kristillisdemokraateista.

Vielä ei tiedetä varmuudella, miten ulkopuoliset vaikutusyritykset lopulta vaikuttavat laitaoikeiston menestykseen vaaleissa 23. helmikuuta.

Tutkija Funke arvioi Muskin vaikutusvallan jäävän rajalliseksi, koska suuri osa AfD:n tutkijoista sympatisoi Venäjää ja suhtautuu siksi epäilevästi kaikkeen amerikkalaiseen.

Poliittiseen viestintään erikoistunut Johannes Hilje on eri linjoilla. Hänen mukaansa menestyksekkään yrittäjän tuki voi houkutella AfD:n taakse perinteisempiä konservatiiveja, jotka ovat aiemmin suhtautuneet epäillen puolueen talouspolitiikkaan.

– AfD ei olisi voinut toivoa parempaa avustajaa kampanjalleen, Hilje sanoo Spiegel-lehdelle.

Lue myös

Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen

Ranskassa helleaalto on aiheuttanut laajan sähkökatkon maan länsiosassa. Paikallisviranomaisten mukaan noin 68 000 kotitaloutta...
24.6.2026 9:24

Tilastokeskus: Työttömien määrä suurimmillaan 2000-luvulla

Työttömien määrä on kasvanut suurimmilleen 2000-luvulla, kertoo Tilastokeskus. Työttömiä 15–74-vuotiaita oli toukokuussa 376 000, mikä...
24.6.2026 8:18

Sateet ovat helpottaneet viljelykasvien ahdinkoa – kasvukausi tavanomaista edellä

Viljelykasvien kuivuus on helpottanut sateiden myötä, kertoo maatalousalan asiantuntijajärjestö Pro Agria. Kasvuolosuhteet ovat viljelykasveille...
24.6.2026 7:34

Aihetunnisteet

AfD elon musk Saksa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen
Uutiset | 24.6.2026 9:24
Tilastokeskus: Työttömien määrä suurimmillaan 2000-luvulla
Uutiset | 24.6.2026 8:18
Sateet ovat helpottaneet viljelykasvien ahdinkoa – kasvukausi tavanomaista edellä
Uutiset | 24.6.2026 7:34
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Muistatko, kuinka tiukille äänestys Britannian EU-erosta meni?
Uutiset | 23.6.2026 21:31
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Lentomatkustajat voivat aiheuttaa yllättävän vaaran
Uutiset | 23.6.2026 21:01
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Kurvinen: Keskusta suojaisi ennen kaikkea pienyrittäjiä
Uutiset | 23.6.2026 18:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen
Uutiset | 24.6.2026 9:24
Tilastokeskus: Työttömien määrä suurimmillaan 2000-luvulla
Uutiset | 24.6.2026 8:18
Sateet ovat helpottaneet viljelykasvien ahdinkoa – kasvukausi tavanomaista edellä
Uutiset | 24.6.2026 7:34
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste