Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein

24.4.2026 8:39
Lue lisää 
Ulkomaat
Se on Yhdysvallat eikä Kiina, joka lähettää loputtomasti aseita taistelukentälle, Kiinan ulkoministeri Qin Gang sanoi tiedotustilaisuudessa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Kiina syvästi huolissaan sodasta Ukrainassa – ulkoministeri kehotti asianomaisia maita olemaan vierittämättä syytä Kiinalle

Ministeri myös peräänkuulutti, että muut maat lakkaisivat aiheuttamasta sekasortoa huutamalla ”tänään Ukraina, huomenna Taiwan”
STT 21.2.2023 8:46, muokattu 21.2.2023 9:06
a– a+
Ulkomaat

Kiina on syvästi huolissaan sodasta Ukrainassa, sanoo Kiinan ulkoministeri Qin Gang, joka kuvailee konfliktin kiihtyvän ja jopa riistäytyvän hallinnasta. Ulkoministeri kommentoi sotaa kansainvälistä turvallisuutta käsittelevässä puheessaan.

Kiina on sanonut aikovansa julkaista tällä viikolla oman ehdotuksensa poliittisen ratkaisun löytämiseksi Ukrainassa riehuvaan sotaan, jonka Venäjä aloitti viime vuoden helmikuussa. Venäjän laajan hyökkäyksen alkamisesta tulee perjantaina kuluneeksi vuosi.

Kiinalaisministerin mukaan Kiina jatkaa rauhanneuvotteluiden edistämistä sekä kiinalaisten viisauksien tarjoamista kriisin poliittiseksi sopimiseksi.

Qinin mukaan Kiina aikoo myös tehdä yhteistyötä kansainvälisen yhteisön kanssa muun muassa edistääkseen vuoropuhelua, käsitelläkseen kaikkien osapuolten huolenaiheita ja etsiäkseen yhteistä turvallisuutta.

– Samalla kehotamme asianomaisia maita lakkaamaan lisäämästä bensaa liekkeihin niin pian kuin mahdollista ja lopettamaan syyn vierittämisen Kiinalle, Qin jatkoi.

Yhdysvallat on aiemmin väittänyt, että Kiina saattaa harkita toimittavansa aseita Venäjälle.

Kiinan ulkoministeriön edustaja Wang Wenbin sanoi maanantaina, ettei Kiina hyväksy syyttelyä tai painostusta Yhdysvalloilta.

– Se on Yhdysvallat eikä Kiina, joka lähettää loputtomasti aseita taistelukentälle, hän sanoi tiedotustilaisuudessa.

Kiinan hallinnon sisäpiiriin kuuluva Wang Yi sanoi lauantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa, että Kiina vastustaa iskuja ydinvoimalaitoksiin ja biokemiallisten aseiden käyttöä. Hän sanoi Kiinan myös olevan halukas tekemään työtä kaikkien osapuolten kanssa.

Wang varoitti lauantaina maailmaa ajautumasta kylmän sodan kaltaiseen nollasummapeliin ja blokkiutumiseen. Puheensa päätteeksi hän päätyi kuitenkin itse antamaan täyslaidallisen Yhdysvalloille.

Wang siirtyi vuodenvaihteessa pois Kiinan ulkoministerin tehtävästä, jota hän hoiti noin yhdeksän vuoden ajan. Nyt hän on johtajana Kiinan kommunistisen puolueen keskuskomitean ulkosuhteita valvovassa toimikunnassa.

Wangin retoriikka Yhdysvaltoja kohtaan koveni, kun häneltä kysyttiin niin sanotusta vakoilupalloskandaalista. Yhdysvallat ampui aiemmin tässä kuussa alas taivaalla leijailleita kappaleita, joista yhtä se pitää Kiinan vakoilupallona. Kiinan mukaan Yhdysvallat ampui alas eksyneen sääpallon.

Kiina pyysi Wangin mukaan Yhdysvaltoja hoitamaan tilanteen rauhallisesti ja ammattimaisesti sekä Kiinan kanssa keskustellen. Tästä huolimatta Yhdysvallat käytti hävittäjiään ja ampui pallon alas, hän sanoi.

Kiinalaisdiplomaatin on määrä vierailla Venäjällä, joka on viimeinen etappi hänen Euroopan-kiertueellaan. Hän on vieraillut myös Ranskassa, Italiassa, Unkarissa ja Saksassa.

Wang kommentoi lauantaisessa puheessaan myös Taiwanin tilannetta.

– Taiwan on osa Kiinan aluetta. Se ei ole koskaan ollut valtio, eikä se tule olemaan, Wang sanoi.

Münchenissä samaisella lavalla nähtiin hetkeä myöhemmin Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg, joka varoitti siitä, että tämän päivän tapahtumat Ukrainassa voivat tapahtua Aasiassa huomenna. Stoltenberg varoitti, että Kiinan kanssa ei saa tehdä samoja virheitä kuin Venäjän kanssa.

Tiistaina ulkoministeri Qin kommentoi vuorostaan Taiwania, jota Kiina pitää omana kapinallisena maakuntanaan, jonka se on valmis palauttamaan itselleen tarvittaessa sotilasvoimin.

Ministeri peräänkuulutti puheessaan, että muut maat lakkaisivat aiheuttamasta sekasortoa huutamalla ”tänään Ukraina, huomenna Taiwan”.

– Ulkopuolelta tuleva painostus ja pyrkimykset Kiinan hillitsemiseksi voimistuvat ja voimistuvat, ne pahenevat pahenemistaan ja muodostavat vakavan uhan Kiinan suvereniteetille ja turvallisuudelle, Qin sanoi.

– Vastustamme jyrkästi kaikenlaista hegemonismia ja valtapolitiikkaa sekä kylmän sodan mentaliteettia ja leirien vastakkainasettelua, ja vastustamme jyrkästi kaikkea ulkoista sekaantumista Kiinan sisäisiin asioihin.

Lue myös

Taiwan ilmoitti lisäävänsä sotilaallista yhteistyötä Yhdysvaltojen kanssa

Taiwan sanoo lisäävänsä sotilaallista yhteistyötään Yhdysvaltain kanssa. Asiasta kertoi Taiwanin presidentti Tsai Ing-wen...
21.2.2023 8:41

Aihetunnisteet

Kiina suurvallat Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Israelilta jälleen uusi evakuointikehotus Etelä-Libanoniin
Uutiset | 24.4.2026 17:55
Netanjahu kävi salaa syöpähoidossa
Uutiset | 24.4.2026 17:49
Zelenskyi vieraili taas Saudi-Arabiassa
Uutiset | 24.4.2026 17:46
HS: Seksuaalirikoksista epäillyn papin uhrit olivat lapsia
Uutiset | 24.4.2026 17:44
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Ukraina ja Venäjä vaihtoivat satoja sotavankeja – Iskut siviilikohteisiin jatkuivat
Uutiset | 24.4.2026 17:33
Orpo: Tietyn päivämäärän sanominen Ukrainan EU-jäsenyydelle on epärealistista
Uutiset | 24.4.2026 17:31
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Israelilta jälleen uusi evakuointikehotus Etelä-Libanoniin
Uutiset | 24.4.2026 17:55
Netanjahu kävi salaa syöpähoidossa
Uutiset | 24.4.2026 17:49
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste