Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna

24.6.2026 12:00
Lue lisää 
SuomiAreena
SuomiAreenan keskustan puoluepäivän tilaisuuteen osallistuivat maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen, konkaripoliitikko Sirkka-Liisa Anttila, kirjailija Rosa Meriläinen ja Suomen Lukiolaisten Liiton puheenjohtaja Lukas Virtala. Tilaisuuden juonsi keskustan viestinnän poliittinen suunnittelija Hanna Markkanen. (Kuva: Lauri Heikkilä)

"Itkin ja ryyppäsin kolme päivää" – tunteet politiikassa puhuttivat keskustan puoluepäivässä

”Voiton hetket ovat hienoja, mutta tappion hetket ovat myös valtavia”
Lauri Heikkilä 14.7.2022 15:05, muokattu 14.7.2022 15:46
a– a+
SuomiAreena

Tunteet ovat ilman muuta läsnä politiikassa.

Tätä mieltä olivat Porin SuomiAreenan keskustan puoluepäivän paneelikeskustelijat. Keskustan järjestämässä Mikä siinä politiikassa oikein viehättää?-tilaisuudessa torstaina iltapäivällä oli puhumassa sekä politiikan konkarikaartia että nuorempaa polvea keskustasta ja sen ulkopuolelta.

Panelistit korostivat, että poliitikkokin saa olla mitä on, eikä muuta tarvitse esittää.

– Suomessa on miljoonia äänestäjiä, ja jokainen heistä on uniikki. Joku haluaa äänestää heittäytyjää, toinen asioiden hoitajaa, yksi vitsiniekkaa. Poliitikon pitäisi saada olla oma itsensä, että äänestäjätkin saavat kuvan siitä, kenelle valtakirjansa antavat, Suomen Lukiolaisten Liiton puheenjohtaja Lukas Virtala kuvasi.

– Politiikassa pitää olla vähän huumoriakin, vaikka turhaa viihteellisyyttä en kaipaa. Kansanedustaja ei voi tietää kaikkea, joten on järkevää alussa selvittää itselleen, mistä on kiinnostunut ja mihin haluaa perehtyä. Kaikkea ei tarvitse yrittää tietää, keskustakonkari Sirkka-Liisa Anttila rohkaisi.

– Ihmiset myös arvostavat sitä, kun rehellisesti sanot, ettet tiedä, sanoi myös puolueen maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen.

Kurvisen mielestä politiikka on liian raskas laji, jos joka päivä pitää näytellä.

– Ja ihmiset myös näkevät näyttelemisen läpi. Intohimo tässä lajissa kantaa. Jos paloa ei ole, eikä tunnu mukavalta, niin sitten pitää tehdä jotain muuta.

Kirjailija, vihreiden kansanedustajana vuosina 2003–2007 toiminut Rosa Meriläinen totesi, että saa olla myös ”tylsä”, jos se sopii itselle.

– Olen ottanut elämäntehtäväksikin olla vapauttamassa ihmisiä. Että jokainen uskoo olevansa riittävä, että kokee kelpaavansa.

Kymykseen siitä, miten tunteet vaikuttavat politiikassa, tuli monenlaista vastausta sekä mukavista että ikävistä tunteista.

– Itseltään pitää kysyä, mistä nautit. Itse nautin politiikassa siitä, kun on saanut asian hoitaakseen ja siihen myönteisen ratkaisun. Ihmiset kyllä kiittävät, kun on aihetta, Anttila kertoi.

Hän korosti myös kohtaamisten merkitystä, joita nyt pahimpien koronaeristysvuosien jälkeen voidaan taas harjoittaa.

– Parasta on se suora, aito kontakti. Yhdessä tehdään tuloksia ja yhdessä siitä nautitaan. Sitten taas tappion hetkellä on tärkeää, että poliitikolla on ihmisiä ympärillä. Että on joku, joka tukee.

Lukiolaisten liiton Virtala korosti vaikuttamistyössä niitä hetkiä, kun näkee työnsä jäljen oikeasti vaikuttaneen.

– Siinä muistaa, että tällä on sittenkin merkitystä.

Meriläinen myönsi, että jotkin hetket, jotka eivät liity edes omaan tekemiseen, voivat mennä tunteisiin.

– Voiton hetket ovat hienoja, mutta tappion hetket ovat myös valtavia. Jälkiviisaudesta olen päässyt nauttimaan vasta tänä vuonna, kun pitkään kannattamani Nato-ratkaisu tehtiin. Voin myös myöntää, että vuonna 2011 persujen jytkyn jälkeen itkin ja ryyppäsin kolme päivää.

Moni asia menee voimakkaasti tunteisiin, totesi myös ministeri Kurvinen. Hän kertoi omakohtaisen esimerkin tappion hetkestä keskustan vuoden 2018 puoluekokouksen tiimoilta.

– Katkerinta minulle on ehkä ollut, kun putosin puolueen varapuheenjohtajan paikalta. Kisassa ei ollut mitään moitittavaa, mutta kohtelu kisan jälkeen loukkasi. Kaksi vuotta oli ollut, voi sanoa, raatamista, enkä saanut pitää edes kiitospuhetta. Tuntui kuin olisi laitettu roskakoriin. Sen jälkeen olen muistuttanut, että hävinneille pitää antaa puheenvuoro. Tuntuu pahalta, jos vain voittajat saavat puhua. Tuli itku, voin suoraan sanoa.

Motivaatiota tappio ei lopulta Kurviselta vienyt.

– Tärkein motivaattori on, että voi parantaa maailmaa, saavuttaa tuloksia. Ihmisten kohtaamisesta saa voimaa, vaikka onkin klisee sanoa näin. Ja huumorihan on se, millä raskaita päiviä jaksaa. Mitä mustempi huumori, sitä paremmin se auttaa pitkinä työpäivinä.

Lue myös

Keskustan Siika-aho vaatii loppua Hitas-asuntojen ruletille – "Järjestely on tyypillinen kolmannen maailman maissa"

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho vaatii tiukkoja toimia Helsingin säännellyssä asuntotuotannossa eli Hitas-järjestelmässä ilmenneiden...
25.6.2026 11:01

Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin

Suomesta pääsee elokuun 10. päivästä alkaen junalla Ruotsiin, kun junaliikenne Oulun, Tornion ja...
25.6.2026 10:30

Paikallislehdet huolissaan ministeriön aikeesta lakkauttaa onnettomuustiedotteet

Sisäministeriön aikomus lakkauttaa medialle suunnattu onnettomuustietopalvelu ja tiedotteet herättää huolta paikallislehdissä. Tähän saakka ensitiedote...
25.6.2026 9:46

Aihetunnisteet

Keskusta poliitikot Politiikka suomiareena tunteet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Keskustan Siika-aho vaatii loppua Hitas-asuntojen ruletille – ”Järjestely on tyypillinen kolmannen maailman maissa”
Uutiset | 25.6.2026 11:01
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Paikallislehdet huolissaan ministeriön aikeesta lakkauttaa onnettomuustiedotteet
Uutiset | 25.6.2026 9:46
Asuntojen hinnat jatkoivat laskuaan
Uutiset | 25.6.2026 9:33
Kahden kerrotaan kuolleen Israelin iskussa Etelä-Libanoniin
Uutiset | 25.6.2026 9:27
Raakaöljyn hinnat laskivat alimmalle tasolleen Lähi-idän sodan alkamisen jälkeen
Uutiset | 25.6.2026 9:00
Syöpäsairaiden lasten vanhemmat voivat entistä huonommin, myös tulot laskevat hoitojen aikana
Uutiset | 25.6.2026 9:00
Joka neljäs peruskoululainen sai osa-aikaista erityisopetusta 2024–2025
Uutiset | 25.6.2026 8:50
Venezuelan maanjäristyksissä massiivista tuhoa
Uutiset | 25.6.2026 8:20
Trumpin mukaan Nato-maat pettivät Yhdysvallat Iranin sodassa
Uutiset | 25.6.2026 8:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siika-aho vaatii loppua Hitas-asuntojen ruletille – ”Järjestely on tyypillinen kolmannen maailman maissa”
Uutiset | 25.6.2026 11:01
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Paikallislehdet huolissaan ministeriön aikeesta lakkauttaa onnettomuustiedotteet
Uutiset | 25.6.2026 9:46
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste