Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 

Yksi poliisi kuoli ja kaksi haavoittui ampumisessa Pariisin keskustassa

Isis ilmoittautui iskun tekijäksi
STT - AFP 21.4.2017 7:00, muokattu 21.4.2017 9:07
a– a+
Terrorismi

Yksi poliisi kuoli ja kaksi haavoittui Pariisin keskustassa torstai-iltana, kun heitä kohti ammuttiin.

Automaattiaseella ampunut mies avasi tulen poliisiautoa päin noin kello yhdeksän illalla paikallista aikaa vilkkaalla Champs-Elysees-kadulla. Hyökkääjä ammuttiin kuoliaaksi.

Guardianin mukaan ampuja oli ajanut autonsa lähelle pysähdyksissä ollutta poliisiautoa, jossa oli sisällä useita poliiseja. Mies oli tullut ulos autosta ja alkanut ampua.

Epäilty ampui kuoliaaksi yhden poliisin ja haavoitti kahta, minkä jälkeen poliisit ampuivat hänet. Poliisilähteen mukaan mies yritti paeta jalan.

Ranskan sisäministeriön edustajan Pierre-Henry Brandetin mukaan haavoittuneet poliisit eivät ole hengenvaarassa, Guardian kertoo.

Äärijärjestö Isis on ilmoittanut tehneensä iskun. Isis ilmoitti Amaq-propagandatoimistonsa kautta, että ampuja oli Isisin taistelija.

Ranskan viranomaiset eivät yöllä kommentoineet Isisin ilmoitusta tai ottaneet kantaa iskun tarkempiin yksityiskohtiin.

Ampuja oli turvallisuusviranomaisten tuntema. Hänet oli pidätetty helmikuussa, sillä hänen epäiltiin suunnittelevan poliisien tappamista. Mies oli vapautettu, sillä häntä vastaan ei ollut todisteita.

Vuonna 2005 mies oli tuomittu kolmesta murhan yrityksestä, kertoi AFP:n lähde. Hän oli yrittänyt surmata poliiseja.

Vuonna 2001 mies ajoi aseistautuneena varastetulla autolla toista autoa päin.

Hän pakeni jalan ennen kuin toista autoa ajanut mies ja matkustajan paikalla istunut poliisiharjoittelija saivat hänet kiinni.

Mies ampui kahdesti ja haavoitti molempia miehiä rintaan. Kaksi päivää myöhemmin mies vahingoitti vakavasti poliisia, joka oli hakemassa häntä ulos sellistä. Mies sieppasi poliisin aseen ja ampui useita kertoja.

Viranomaiset eivät ole suostuneet paljastamaan ampujan henkilöllisyyttä. AFP kertoi aiemmin miehen olevan 39-vuotias Ranskan kansalainen.

Ranskalaiset osoittivat tukensa poliisille yhteisöpalvelu Twitterissä pian Pariisin iskun jälkeen. Twitterissä levinnyt hashtag #JeSoutiensLaPolice tarkoittaa suomeksi ”minä tuen poliisia”.

Poliisi teki etsinnän miehen kotiin Pariisin itäpuolella. Poliisit etsivät ampujan mahdollisia kumppaneita, kertoi Ranskan sisäministeriön edustaja CNN :lle. Ranskan terrorisminvastaiset tutkijat selvittävät ampumista. 

Reuters kertoi, että poliisi on antanut pidätysmääräyksen toisesta epäillystä. Reuters viittaa sille luovutettuun asiakirjaan.

Poliisien ammattiliitto kertoi aiemmin toisenkin poliisin kuolleen. Tieto ei ilmeisesti pitänyt paikkaansa ja sitä korjattiin yöllä.

Tiedot sekä ampujien että haavoittuneiden määrästä vaihtelivat iskun jälkeen. Pian iskun jälkeen yhden tekijän uskottiin olleen pakosalla. Poliisin mukaan ampujia olisi ollut ainakin kaksi.

Uutistoimisto AP kertoi, että sen saamien viranomaistietojen perusteella ampuja olisi toiminut yksin.

Osa Champs-Elysees-katua suljettiin iskun jälkeen, ja poliisi ohjeisti ihmisiä välttämään aluetta.

Silminnäkijöiden mukaan paikalla oli runsaasti poliisiautoja, ja poliisihelikopteri partioi alueen yllä. Metroasemia suljettiin iskun takia.

Poliisi teki tapauksen vuoksi kotietsintöjä Pariisin lähiöissä. Viranomaistietojen mukaan pommiryhmä tutki autoa, jolla ampuja tuli paikalle.

Presidentti Francois Hollande kutsui hätäkokouksen koolle ampumisen vuoksi.
Mediatietojen mukaan myös läheiseltä kadulta kuului ammuskelua, mutta tietoa ei vahvistettu.

Ampuminen tapahtui vain kaksi päivää sen jälkeen, kun poliisi pidätti Marseillessa kaksi miestä terrori-iskun valmistelemisesta Ranskan presidentinvaalien häiritsemiseksi.

Vaalien ensimmäinen kierros järjestetään sunnuntaina. Ampumisen aikaan Ranskan televisiossa oli käynnissä vaaliväittely.

Ainakin osa ehdokkaista peruutti kampanjatilaisuutensa Pariisin torstai-iltaisen iskun takia.

Äärioikeiston Marine Le Pen ja oikeiston Francois Fillon ilmoittivat keskeyttävänsä kampanjansa perjantaiksi pian iskun jälkeen.

Le Pen sanoi iskun jälkeen, että Ranska tarvitsee keinoja puuttua islamistiseen terrorismiin.

– Mitään ei ole tehty. Kansalaisemme eivät ole turvassa.

Fillon puolestaan totesi, että seuraavan presidentin ja tämän hallituksen tulee panna terrorismin torjunta etusijalle.

Ranskan presidentti Francois Hollande sanoi, että ampumista epäillään terrorismiksi.

Hän lupasi ehdotonta valppautta seuraavien kahden päivän aikana ja osoitti suruvalittelunsa kuolleen ja haavoittuneiden poliisien omaisille.

Ranska on ollut viime ajat korkeimmassa terrorivalmiudessa aiempien terrori-iskujen vuoksi, joissa on kahden viime vuoden aikana kuollut yhteensä yli 230 ihmistä.

Toissa vuoden tammikuussa yhteensä 12 ihmistä saa surmansa, kun kaksi veljestä hyökkäsi satiirilehti Charlie Hebdon toimitukseen Pariisissa.

Seuraavana päivänä aseistettu hyökkääjä tappoi poliisin ja otti panttivankeja juutalaisessa supermarketissa, jolloin 4 ihmistä kuoli.

Marraskuussa 2015 hyökkääjät iskivät Pariisissa useisiin kohteisiin sarjatuliasein ja pommein. Iskuissa kuoli 130 ihmistä, suurin osa Bataclanin konserttisalissa.

Tekijäksi ilmoittautui Isis. Kyseessä on pahin Ranskassa rauhan aikana tehty terroriteko.

Heinäkuussa 2016 mies ajoi kuorma-auton väkijoukkoon Nizzan rantakadulla, jolloin yhteensä 86 ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Poliisi surmasi tekijän. Isis kertoi tehneensä iskun.

Tämän vuoden helmikuussa viidakkoveitsellä aseistautunut egyptiläismies hyökkäsi neljän sotilaan kimppuun Louvren ostoskeskuksen sisäänkäynnin tuntumassa.

Lue myös

Ranskan eilisen iskun jälkeen etsitty mies antautui poliisille

Pariisin torstaisen iskun jälkeen etsitty mies on antautunut poliisille Belgiassa. Ranskan sisäministeriö ei ole tarkentanut...
21.4.2017 10:48

Aihetunnisteet

ampumavälikohtaus pariisi terrorisimi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Eva: Valtaosa työttömistä jäisi työmarkkinoiden ulkopuolelle, vaikka talous kasvaisi ja työn tarjontaa lisättäisiin
Uutiset | 17.3.2026 6:01
Jo yli 100 000 suomalaista käyttää lihavuuslääkkeitä – niistä valtaosa ostetaan omaan piikkiin
Uutiset | 17.3.2026 6:00
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eva: Valtaosa työttömistä jäisi työmarkkinoiden ulkopuolelle, vaikka talous kasvaisi ja työn tarjontaa lisättäisiin
Uutiset | 17.3.2026 6:01
Jo yli 100 000 suomalaista käyttää lihavuuslääkkeitä – niistä valtaosa ostetaan omaan piikkiin
Uutiset | 17.3.2026 6:00
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste