Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen

4.6.2026 22:16
Lue lisää 
Historia
Tänä päivänä Hailuodon seudun rauhallisia merimaisemia katsova ei ehkä arvaa, että alueella on nähty massiivinen terroriteko. (Kuva: CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Venäjän terrorin jälkeen elämää sykkinyt saari jäi kokonaan autioksi – aikansa suurvaltapolitiikka jätti suomalaiset kahden tulen väliin

Isonvihan verisin yksittäinen terroriteko tapahtui saarella Oulun alueen edustalla
Lauri Heikkilä 4.10.2024 21:30, muokattu 4.10.2024 16:27
a– a+
Historia

Hailuodon saari on yksi Suomen kansallismaisemista. Sisäsaaren jäkäläkankaiden männiköt, laajat hiekkarannat ja Perämeren tuulten tuiverrus tuovat saarelle ihmettelijöitä vuodesta toiseen.

Paikalla ei heti arvaisi, että saari on todistanut erästä Suomen historian suurimmista murhenäytelmistä.

Suuri Pohjan sota alkoi vuonna 1700 vastatoimena Ruotsin, johon suuri osa nykyisen Suomen aluettakin kuului, suurvalta-asemalle.

Ruotsin viholliset Tanska, Venäjä, Saksi ja Puola-Liettua muodostivat liittokunnan, joka hyökkäsi Ruotsia vastaan. Liittolaiset ajattelivat, ettei uusi nuori kuningas Kaarle XII kykenisi vastustamaan heitä.

Vastoin kaikkia odotuksia Kaarle saavutti menestystä. Hän eteni voitosta voittoon vuosikaudet. Lopulta kuningas yritti haukata liian suurta palaa ja koki murskatappion Pultavan taistelussa 1709. Sota kuitenkin jatkui vielä 12 vuotta eri muodoissa.

Venäjän tsaari Pietari I Suuren joukot hyökkäsivät Suomen alueelle vuonna 1713. Taistelut pakottivat armeijan vetäytymään, ja tie oli auki venäläisille taivasta myöten. Venäjä miehitti Suomen kokonaan vuoden 1714 aikana. Kovaotteinen miehitysaika tunnetaan isonavihana.

Kaarlen pääarmeija oli joko tuhottu tai kaukana kotimaasta, joten Ruotsilla ei ollut kykyä ajatellakaan ottaa Suomea takaisin. Isoviha jatkui vuosikausia.

Vihoiksi Suomen historiassa on kutsuttu miehityksen tai terrorin aikoja. Vanha viha 1400-luvun ja pitkä viha 1500-luvun lopulla olivat venäläismiehityksen aikoja, juuttiviha Tanskan Suomen rannikoilla harjoittamaa terroria 1500-luvun alussa. Isoavihaa seurasi vielä pikkuviha 1740-luvulla.

Ruotsin sotaonni kääntyi maalauksen esittämässä Pultavan taistelussa 1709. (Maalaus: Nicolas de Larmessin 1725. Kuva: http://www.battle.poltava.ua/images/poltavalarmessen.jpg / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Syyskuun lopulla tuli kuluneeksi 310 vuotta isonvihan pahimmasta terroriteosta Suomen alueella.

Lukuisia Uudenkaarlepyyn, Kokkolan, Pietarsaaren ja Raahen kaupunkien sekä rannikkopitäjien asukkaita pakeni isoavihaa Hailuotoon. Toiveena oli, että saari tarjoaisi turvaa matkalla emämaa-Ruotsin alueelle. Hailuodossa oli myös vakituisia asukkaita.

29. syyskuuta 1714 Hailuodon asukkaat ja pakolaiset nukkuivat tupiin ahtautuneina tai veneissä. Heidän kannaltaan venäläinen kasakkalaiva sattui paikalle aivan väärään aikaan.

Kasakat havaitsivat lukuisia veneitä ja päättivät nousta maihin. Heitä oli noin kaksi sataa. Nukkuva väki koki täydellisen yllätyksen.

Tilannetta kuvaa Meren ja veren liitto -romaanissaan (2024) seuraavalla tavalla Päivi Alasalmi.

”Venäläiset levittäytyivät rannalle verisenä viuhkana, joka pyyhkäisi kaiken altaan. Verilöyly levisi nopeasti kuin kulopalo, jota tuuli ruokki. Hyökkääjät hutkivat kirveillään sinne tänne ja tappoivat avuttomia ihmisiä kuin linnunpoikasia. Joku aseeton yritti kohottaa käsivartensa suojakseen, mutta sai huomata koko raajansa irtoavan kirveen iskusta. Äsken pystyyn pyrkineet ihmiset lakosivat hiekalle kuin rankkasateen kaatama heinä.”

Perimätiedon mukaan noin 800 suomalaista sai surmansa. Käytännössä kaikki saarella olleet miehet ja suurin osa lapsista surmattiin eri teräaseilla. Yhden talon miesväki säästettiin, jotta he voisivat kaivaa surmatuille haudat.

Tapaus jäi elämään murhaperjantain nimellä.

Hailuodossa oli tuolloin noin 300 asukasta, eli suurin osa uhreista oli väkisinkin pakolaisia. Pakoaan saivat jatkaa murhaperjantaista selvinneet naiset.

Arvo-omaisuuden lisäksi kasakat veivät mennessään parhaassa kunnossa olleet lapset. Heistä tuli Venäjällä orjia.

Suomesta vietiin Venäjälle orjiksi isonvihan aikana noin 20 000 ihmistä. Vain osa, ehkä alle kymmenes, orjista palasi Pohjan sodan jälkeen, osa vasta vuosikymmeniä myöhemmin.

Hailuodossa Venäjä iski vielä muutaman kerran, mutta nämä terroriteot olivat uhriluvuiltaan pienempiä. Saari jäi tämän jälkeen autioksi.

Hailuodon ranta-alue on suurelta osin karua hiekkaista ja matalaa heinää kasvavaa merellistä rantaa. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Isoviha päättyi Pohjan sodan kanssa 1721. Muistot jäivät kummittelemaan paitsi kauhut kokeneiden myös heidän jälkeläistensä mieliin. Kasakkaa pelättiin rauhankin aikana.

Suomea kohdannut hävitys ei ollut tavatonta tuon ajan sotapolitiikkaa. Sotilaita palkitsi valtio jos toinenkin antamalla heidän ryöstellä. Hävityksen taktinen ja strateginen tarkoitus oli myös se, ettei vihollinen voisi hyödyntää hävitettyä aluetta esimerkiksi sotajoukkojensa huoltoon.

Isostavihasta jäi elämään lukuisia tarinoita, eivätkä kaikki ole tietenkään täysin totta. Hailuodon murhaperjantainkin suhteen osa tiedoista voi olla epäluotettavaa.

Massamurha toki tapahtui, siitä ei ole epäselvyyttä. Mutta esimerkiksi uhriluku 800 on perimätietoa, jota ei ole helppo varmistaa.

Uhrien suuren määrän puolesta puhuu se, että alue oli paljon käytetty pakoreitti. Ihmisiä oli paljon, joten suuretkin joukkotapot olivat mahdollisia.

Sukupolvelta toiselle kulkeneita tarinoita tunnetaan, ja niissä on myös keskinäisiä ristiriitoja. Yhden tarinan mukaan kasakat seurasivat pakolaisia koko ajan, toisen, tässäkin siteeratun, mukaan kasakat osuivat (omalta kannaltaan) oikeaan paikkaan oikeaan aikaan partioidessaan merellä.

Yksi tarina kertoo, että ruumiit vietiin merelle, toisen mukaan yksi perhe jätettiin hautaamaan ruumiit.

Asiakirjoja tai hautalöytöjä minkään väitteen tueksi ei ole säilynyt tai löytynyt.

Ryöstelyn pelossa suomalaiset usein kätkivät omaisuuttaan. Kuvassa Hailuodosta löytyneitä plootuja. Vuonna 1880 löytynyt kätkö sisälsi neljä kahden taalerin rahaa vuosilta 1682, 1711 ja 1712, kolme yhden taalerin rahaa vuodelta 1710 sekä 1/2 taaleria vuodelta 1710. (Kuva: Museovirasto / Suomen kansallismuseo / numismaattiset kokoelmat)

Suuren Pohjan sodan lopetti Uudenkaupungin rauha 30. elokuuta 1721. Ruotsi menetti Venäjälle Baltian, Karjalan Kannaksen ja muita Karjalan osia, myös nykyisin Suomeen kuuluvia alueita.

Kaarle XII oli kuollut sotaretkellä Norjassa muutama vuosi aiemmin, ja uusi hallinto halusi vähentää kuninkaan valtaa. Katastrofaalinen sota sälytettiin paljolti Kaarlen ja itsevaltiuden syyksi.

Neuvotteluvaraa oli vähän, mutta Lappeenrannan ruotsalaiset onnistuivat sopimaan jäämään osaksi Ruotsia. Lappeenrannan kuten myös Haminan ja Savonlinnan alueet menetettiin kuitenkin jo muutaman vuosikymmenen päästä hattujen sodassa.

Suomessa voi nähdä, että isoviha antoi ensimmäisiä viitteitä siitä, että pyrkimys itsenäisyyteen oli tulossa. Monet suomalaiset ymmärsivät Ruotsin vallan alla olemisen sotkeneen myös suomalaiset sotaan, ja venäläisten kostaneen Ruotsin kuninkaan teot. 1780-luvulla Anjalan liitto tähtäsikin Suomen itsenäistymiseen, ettei suomalaisten jatkuvasti tarvitsisi olla Ruotsin kuninkaan sotaoikkujen uhreina.

Lähteitä ja lisätietoa

Kaleva 1.9.2024

Yleisradio 30.8.2021

Lue myös

Unohdettu viha – Suomalaiset ja tanskalaiset taistelivat toisiaan vastaan Suomen alueella

Juuttiviha liittyi Kalmarin unionin hajoamissotiin
2.10.2024 21:15

Aihetunnisteet

hailuoto Historia isoviha murhaperjantai Suuri Pohjan sota terrori

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lihavuuslääkkeet voivat vähentää ratkaisevasti riskiä sairastua maailman yleisimpään syöpään
Uutiset | 2.6.2026 21:25
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Ukraina iski lennokeilla Pietariin talousfoorumin alla – myös Putin osallistuu
Uutiset | 3.6.2026 10:00
Kuivuustilanne näkyy edelleen pohjavedessä, maaperässä ja järvien vedenkorkeuksissa
Uutiset | 2.6.2026 16:23
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
”Herrat haukutaan ja valitaan sitten uudelleen” – keskusta kokousti Tampereella viimeksi vuonna 2004 ja teki historiaa
Uutiset | 4.6.2026 19:30
Useita loukkaantunut Frankfurtin lentoasemalla Lufthansan koneen laskutelineen petettyä
Uutiset | 4.6.2026 18:56
Keskusta kaivoi Kataisen hallituksen kuntakartan esiin kyselytunnilla, hallitus naureskeli aitiossa
Uutiset | 4.6.2026 18:26
Oppositio herätteli hallitusta hoitojonojen todellisuuteen tilastovyörytyksellä
Uutiset | 4.6.2026 17:39
Norjan kruununprinsessa Mette-Marit joutui sairaalaan
Uutiset | 4.6.2026 17:02
Itäraja pysyy edelleen kiinni
Uutiset | 4.6.2026 16:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38
Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen nuorten työttömyydestä – vaativat takuutyötä jokaiselle vastavalmistuneelle
Uutiset | 3.6.2026 10:40
Soini, Väyrynen ja tuhannet muut suuntaavat keskustan puoluekokoukseen – ”Meillä on katto korkealla ja seinät leveällä”
Uutiset | 2.6.2026 15:26

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Mihin perustuvat vaatimukset puolustusmenojen hurjaksi kasvattamiseksi?
Mielipide | 4.6.2026 12:27
Lukijalta: Ydinaseistettu Pohjola
Mielipide | 4.6.2026 12:19
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IL: Keskustan Polvinen ehdottaa ajokortin ja henkilökortin yhdistämistä
Uutiset | 3.6.2026 14:17
Ovaska: Välikysymys on välttämätön – ”Olen erittäin huolissani”
Uutiset | 3.6.2026 13:57
Keskustan on luvattava, ettei nuorilta leikata, vaatii keskustanuoret
Uutiset | 1.6.2026 9:38
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste