Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) saapuivat hallituksen tiedotustilaisuuteen Helsingissä korona-aikana 25. tammikuuta 2021. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Tutkimus: Rajoitustoimien hyöty ei aina selvinnyt korona-ajan lainvalmistelusta

Suomenmaa 16.8.2025 15:31, muokattu 16.8.2025 15:31
a– a+
Politiikka

Tuoreessa Itä-Suomen yliopiston tutkimuksessa tarkasteltiin korona-ajan lainvalmistelun onnistumisia ja ongelmakohtia, joista voitaisiin ottaa oppia tulevissa kriisitilanteissa. Tutkimuksessa havaittiin, että hallituksen lakiesitysten perusteella ei aina ollut selvää, miksi rajoitustoimilla arvioitiin saavutettavan enemmän hyötyä kuin haittaa.

– Vaikka tieto on kriisitilanteissa epävarmaa, tulisi kiireellisissä ja epävarmoissakin olosuhteissa aina perustella, miksi arvioidaan, että ehdotetusta sääntelystä on käytettävissä olevan tiedon perusteella enemmän hyötyä kuin haittaa, Itä-Suomen yliopiston väitöskirjatutkija Elina Lindström ja lainsäädäntötutkimuksen yliopistonlehtori Niko Vartiainen painottavat tiedotteessa.

– Tällä tavoin varmistetaan, ettei yhteiskunnan toimintaa ja yksilöiden vapauksia rajoiteta mielivaltaisesti.

Lindströmin ja Vartiaisen mukaan tulevissa kriisitilanteissa tulisikin kiinnittää huomiota siihen, että esitetty sääntely pystyttäisiin aina oikeuttamaan vaikutusarviointien pohjalta.

Lisäksi rajoitusten täytyy olla välttämättömiä ja oikeasuhtaisia, kun rajoitetaan yksilöiden perusoikeuksia.

Korona-aikana perustuslakivaliokunta joutui toistuvasti pyytämään lakiesityksiin korjauksia muun muassa siksi, että rajoitusten välttämättömyydestä ja suhteellisuudesta voitaisiin varmistua.

Lindströmin ja Vartiaisen mukaan tämä johtui osaltaan lakien vaikutusarviointien puutteellisuudesta. He painottavat, että rajoitusten välttämättömyyden ja suhteellisuuden perustelemiseksi on olennaista arvioida vaikutuksia rajoittamattoman yhteiskunnan sekä eri asteisten rajoitustilanteiden välillä.

Lapset kävivät etäkoulua keväällä 2020. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Koska olosuhteet muuttuvat kriisitilanteissa nopeasti, vaikutusarviointeja tulisi täydentää tai tehdä osin uudelleen, jos aiemmin voimassa olleita rajoituksia joudutaan jatkamaan tai ottamaan myöhemmin uudelleen käyttöön, tutkijat toteavat.

Osassa korona-ajan lakiesityksistä näin oli tehty. Positiivista lakiesityksissä oli tutkijoiden mukaan myös se, että esityksissä kerrottiin avoimesti rajoitusten vaikutuksiin liittyvistä epävarmuuksista sekä esitettyjen rajoitusten negatiivisista vaikutuksista.

Tutkijat ymmärtävät, että kriisitilanteissa riittäville ennakollisille vaikutusarvioinneille ei välttämättä ole aikaa. Siksi lain voimaan tulon jälkeinen arviointi on tärkeää.

– Jälkikäteiset arvioinnit antavat tietoa tuleviin samankaltaisiin tilanteisiin. Jos jälkikäteisiä arviointeja ei tehdä, sama ongelma riittämättömästä tietopohjasta nousee esiin, kun seuraava kriisi tulee, he sanovat.

Jälkikäteiset arvioinnit pitäisi Lindströmin ja Vartiaisen mukaan suunnitella mahdollisimman tarkasti jo lainvalmisteluvaiheessa, jotta ne varmasti toteutettaisiin. Lisäksi jälkikäteisissä arvioinneissa tulisi arvioida paitsi eri rajoitustoimenpiteiden yhteisvaikutusta mahdollisuuksien mukaan myös yksittäisten rajoitustoimenpiteiden vaikuttavuutta.

Tutkimuksessa tarkasteltiin 17:ää korona-ajan perusoikeusrajoituksia sisältävää hallituksen lakiesitystä. 

Lue myös

Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian "tuhannen droonin parvia"

Innovaatiotahti on nopeampi kuin mitä olen koskaan nähnyt, ja minä sentään työskentelen teknologia-alalla. Näin...
20.9.2026 21:02

Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla

Sähkötupakkaa käyttävät nuoret saattavat olla suurentuneessa vaarassa saada sydämen rytmihäiriöitä ja muita sydämen...
20.9.2026 20:12

"Nyt rotia tähän hommaan" – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi

Puolueen vaalimenestys kiteytyy usein yhteen mieleenpainuvaan iskulauseeseen. Keskustapiirien puheenjohtajat tarttuivat haasteeseen ja pyöräyttivät...
20.9.2026 12:01

Aihetunnisteet

Koronavirus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste