Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain

17.6.2026 16:19
Lue lisää 
Politiikka
Anna-Kaisa Ikonen (vas.), Antti Kaikkonen, Anders Adlercreutz ja Sofia Virta keskustelemassa Kuntamarkkinoiden järjestämässä puoluejohtajien paneelissa Helsingissä 17. syyskuuta 2025. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

"Turpa kiinni muut, siltähän tämä nyt vaikuttaa" – Oppositio ryöpytti hallitusta Kuntamarkkinoiden tentissä

Antti Kaikkosen mukaan hallituksen pitää luopua 10 prosentin säännöstä hankintalain uudistuksessa
Samuli Vänttilä 17.9.2025 12:31, muokattu 17.9.2025 12:43
a– a+
Politiikka

Oppositiopuolueet ryöpyttivät voimakkain sanankääntein hallitusta hankintalain uudistuksen ”härkäpäisestä” edistämisestä Kuntamarkkinoiden puheenjohtajatentissä keskiviikkona.

Hallitus haluaa hankintalain uudistuksella rajoittaa kuntien omistamien yhtiöiden käyttöä vaatimalla niiltä vähintään 10 prosentin omistusosuuden sidosyksiköistä.

Hanke on herättänyt poikkeuksellisen voimakasta arvostelua etenkin kuntien ja hyvinvointialueiden suunnalta. Myös esimerkiksi valtiovarainministeriö on arvostellut esitystä.

Kuntamarkkinoiden tentissä asian nosti esiin Savitaipaleen kunnanjohtaja Johanna Mäkelä. Hänen mukaansa hallituksen esitys on erityisen hankala pienille ja harvaan asutuille kunnille.

Mäkelän mukaan uudistus nostaisi merkittävästi kustannuksia, lisäisi byrokratiaa ja heikentäisi huoltovarmuutta.

– Kuntavaikutuksia ja yleistä etua ei nyt huomioida lainkaan, hän sanoi.

Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan huoli hankintalain uudistuksen vaikutuksista on aiheellinen ja perusteltu.

Hän huomautti, että hanke kirvoitti jo lausuntokierroksella valtavasti palautetta, joka oli valtaosaltaan kriittistä. Keskustajohtaja hämmästeli, että siitä huolimatta hallitus vie hanketta härkäpäisesti eteenpäin.

– Taisi ministeri (Matias) Marttinenkin (kok.) todeta siihen tapaan joku aika sitten, että tätä viedään tässä muodossa eteenpäin ja sillä selvä. Ja että turpa kiinni muut, siltähän tämä nyt vaikuttaa, Kaikkonen summasi.

Kaikkosen mukaan on kuitenkin selvää, että nykyisessä laissa on epäkohtia, joita on syytä korjata. Pienten- ja keskisuurten yritysten mahdollisuutta päästä markkinoille on syytä helpottaa.

– Mutta ytimessä on tämä 10 prosentin sääntö, joka on väärä, stetsonista vedetty ratkaisu. Siitä pitäisi ehdottomasti luopua.

Kaikkosen mukaan hankintalain uudistamiseen pitäisi miettiä muita ratkaisuja. Esimerkkinä hän mainitsi kuluttaja- ja kilpailuviraston ehdotukset, joita Kaikkonen luonnehti rakentaviksi.

Antti Kaikkosen mukaan 10 prosentin sääntö hankintalain uudistuksessa on väärä, stetsonista vedetty ratkaisu. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sysäsi vastuuta hankintalain ongelmista etenkin hallituspuolue perussuomalaisten niskaan.

Hän kysyi perussuomalaisilta, antaako puolue jälleen kokoomuksen ja markkinavoimien viedä itseään.

Kokoomukselta Tuppurainen penäsi vastausta siihen, luottaako puolue lainkaan kuntiin ja niiden omaan tietotasoon.

– Tästä uhkaa tulla megaluokan lasku kunnille ja etenkin jätehuollossa seuraukset voivat olla todella karmeita. Tämä voi johtaa siihen, että Suomesta tulee pohjoisen Napoli jätehuollon suhteen, demariryhmyri pauhasi.

Tuppuraisen mukaan Suomessa on tapauksia, joissa markkinaoikeus on pystynyt puuttumaan sellaisiin In house -menettelyihin, jotka eivät vastaa tarkoitustaan.

In house -menettelyllä tarkoitetaan tilannetta, joissa kunnat, kuntayhtymät tai hyvinvointialueet välttävät lain määräämän kilpailutuksen ostamalla hankintansa yhtiöiltä, jotka ovat niiden omistamia tai hallinnoimia.

Kilpailutuksen on voinut välttää pienelläkin omistuksella In house -yhtiössä.

– Vaikutelma on se, että kokoomus ajaa nyt ideologisesti yritysten oikeutta kuntalaisten edun ohi. Hyvä kysymys on, pystyykö ja haluaako perussuomalaiset pysäyttää tämän, Tuppurainen sanoi.

Myös vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen arvostelivat hankintalain uudistusta.

Virran mukaan hankintalaki on yksi esimerkki siitä, kuinka hallitus puhuu yhtä mutta tekee toista.

– Moni suomalainen kokee, että teidän puheenne ja tavoitteenne ovat kauniita ja jaettavissa. Mutta sitten keinojen kohdalla teidän korvanne menevät kiinni, vaikka kenttä ja asiantuntijat huutaisivat, että ei näin.

Pekonen painotti sitä, että hankintalaki tarkoittaisi toteutuessaan valtavia kustannuksia kunnille ja hyvinvointialueille, vaikka hallituksen tavoite on nimenomaan vähentää julkisia menoja.

– Vetoan, että te nyt istutte pöydän ääreen, tutustutte tähän huolella ja vedätte tämän sitten pois todettuanne, että asiantuntijat ovat oikeassa, Pekonen sanoi.

Kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikosen mukaan kuntien huolet on kuultu. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Hallituspuolueiden edustajat korostivat omissa puheenvuoroissaan, että hankintalain valmistelu on vielä kesken.

Kuntien ja muiden hanketta arvostelleiden huolet otetaan heidän mukaansa huomioon.

– Sen takia laki ei ole vielä ulkona, että näitä asioita katsotaan vielä. Tästä varmasti tehdään paras mahdollinen laki, kristillisdemokraattien Mika Poutala vakuutteli.

Poutala on hallituksen liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri.

Kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) tähdensi, että hankintalain uudistamiselle on tarvetta.

Hän painotti, että kunnat ovat Suomessa hyvin merkittävä hankkija. Siksi hallituksen on hänen mukaansa luotava selkeitä pelisääntöjä, että yritykset voisivat myös aidosti osallistua kilpailutuksiin.

Ikonen myös sanoi, ettei markkinaoikeuden kyky reagoida nykyisen lain puitteissa In house -menettelyn epäkohtiin ole ollut ihan ongelmatonta.

Syytöksiin kuntien näkemysten ohittamisesta Ikonen vastasi korostamalla, että lain valmistelussa pyritään huomioimaan kunnille erityisen herkkiä paikkoja.

– Totta kai kuntien pitää ilmaista huolensa. Nyt tässä on ollut kuulemiskierros, jossa kunnat ovat tuoneet huoliaan esiin. Niitä käymme nyt työ- ja elinkeinoministeriössä läpi, hän muotoili.

Kuntamarkkinoiden tenttiin osallistuivat myös KP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz ja perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joakim Vigelius.

Lue myös

Yhdysvallat ja Iran allekirjoittivat alustavan rauhansopimuksen

Pakistanin pääministerin mukaan sopimuksen kunniaksi järjestetään seremonia Sveitsissä perjantaina
18.6.2026 8:52

Suomalaisyritykset uskovat viennin kasvuun – eniten potentiaalia puolustusteollisuudessa

Suomalaisyrityksillä on luottoa viennin kasvuun. Yli 65 prosenttia kauppakamareiden kyselyyn osallistuneista 108 yrityksestä...
18.6.2026 8:50

Naton puolustusministerit koolla Brysselissä, Häkkänen paikalla

Natolta on tulossa harvinainen lausunto ydinasepelotteesta. Presidentti Zelenskyi osallistuu Ukrainan koordinaatioryhmän kokoukseen.
18.6.2026 8:47

Aihetunnisteet

hankintalaki kunnat kuntamarkkinat Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Yhdysvallat ja Iran allekirjoittivat alustavan rauhansopimuksen
Uutiset | 18.6.2026 8:52
Suomalaisyritykset uskovat viennin kasvuun – eniten potentiaalia puolustusteollisuudessa
Uutiset | 18.6.2026 8:50
Naton puolustusministerit koolla Brysselissä, Häkkänen paikalla
Uutiset | 18.6.2026 8:47
Saunan pesussa piilee riski – ”Voi höyrystyä hengitysilmaan”
Uutiset | 18.6.2026 7:16
EU-maiden johtajat keskustelevat Kiina-alijäämästä huippukokouksessaan
Uutiset | 18.6.2026 7:06
Kiova ohjushyökkäyksen kohteena G7-maiden julkistettua Ukrainaa tukevan yhteislausunnon
Uutiset | 18.6.2026 7:05
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Ethän syyllisty näihin juhannuksena? Vakuutusyhtiö kertoo, mitkä virheet toistuvat
Uutiset | 17.6.2026 22:29
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yhdysvallat ja Iran allekirjoittivat alustavan rauhansopimuksen
Uutiset | 18.6.2026 8:52
Suomalaisyritykset uskovat viennin kasvuun – eniten potentiaalia puolustusteollisuudessa
Uutiset | 18.6.2026 8:50
Naton puolustusministerit koolla Brysselissä, Häkkänen paikalla
Uutiset | 18.6.2026 8:47
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste