Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikonloppua vietetään sateessa ja viimassa

12.6.2026 18:04
Lue lisää 
Koronavirus
THL:n pääjohtajan Markku Tervahaudan mukaan koronapassin hyllyttämisessä olisi kyse tartuntojen ehkäisystä ja rokottamattomien suojelusta. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva )

THL:n Tervahauta: Koronapassin laittamista jäähylle harkittava

THL:n pääjohtajan mukaan koronapassin logiikka ei tällä hetkellä toimi tartuntojen ehkäisemisen ja terveyden suojelun näkökulmasta
STT-Iiro-Matti Nieminen 18.12.2021 17:01, muokattu 19.12.2021 12:31
a– a+
Koronavirus

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) pääjohtajan Markku Tervahaudan mukaan on harkittava koronapassin laittamista jäähylle tai hyllylle herkästi leviävän omikronmuunnoksen vuoksi.

Tervahauta sanoo STT:lle, että koronapassin logiikka ei tällä hetkellä toimi tartuntojen ehkäisemisen ja terveyden suojelun näkökulmasta.

Hän perustelee näkemystään sillä, että aluehallintovirastojen (avi) asettamia rajoituksia esimerkiksi kokoontumistilojen henkilömääristä voi nykyisin ohittaa ottamalla käyttöön koronapassin.

–  Maailmalta on näytetty useita tilanteita, joissa rokotetutkin ovat jopa ennakkotestin jälkeen yhteiseen tilaisuuteen osallistuessaan saaneet tartuntoja. Joukossa on siis ollut joku, joka on ennakkotoimista huolimatta ollut omikronin kantaja, Tervahauta sanoo.

Tervahauta mainitsee esimerkkinä tapauksen Norjasta, missä useilla työpaikan pikkujouluihin osallistuneilla todettiin koronatartuntoja.

–  Passin turvin tilaisuuksiin pääsee paljon ihmisiä, ja sinne pääsee negatiivisella testituloksella myös rokottamattomia. Heidän osaltaan on suuri riski, kun ei vielä tarkkaan tiedetä omikronin aiheuttaman tautimuodon vaarallisuutta.

Tervahauta nostaa esiin, etteivät avit voi nykyisin rajoittaa tilojen henkilömääriä siten, ettei rajoitusta voisi ohittaa koronapassilla.

–  Tällä hetkellä sääntely ei mahdollista muuta kuin että viranomaisten pitäisi laittaa paikka kiinni kokonaan.

THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta. Lehtikuva: Emmi Korhonen

Tervahaudan mukaan koronapassin hyllyttämisessä olisi kyse tartuntojen ehkäisystä ja rokottamattomien suojelusta.

Koronapassin mahdollinen hyllyttäminen nousi lauantaina esiin, kun Tervahauta sanoi Ylen Ykkösaamussa, että omikronin tullessa on todennäköinen tarve laittaa koronapassi joiltakin osin jäähylle tai hyllylle.

–  Varmasti joudutaan harkitsemaan, voiko lähiviikkojen aikana koronapassi olla sillä tavalla käytössä ja voimassa kuin se tällä hetkellä on, Tervahauta sanoi Ylelle.

Koronapassin laittamista jäähylle on Tervahaudan mukaan mietitty THL:ssä. Hän sanoo, että asiasta on keskusteltu myös sosiaali- ja terveysministeriössä.

–  Asian pohdinta on edelleen käynnissä eri osapuolten kesken.

Tervahaudan mukaan kyse ei välttämättä olisi on–off-tilanteesta, jossa ainoa vaihtoehto olisi ottaa passi kokonaan pois käytöstä. Sen sijaan voisi olla myös välimuotoisia toimenpiteitä.

Tervahaudan mukaan pitää ottaa huomioon myös koronapassin muut vaikutukset. Passin vaatiminen on hänen mukaansa vaikuttanut lisäävän ihmisten halua ottaa ensimmäisiä ja toisia rokoteannoksia.

Tervahauta sanoo, ettei ole olemassa mitään aikataulua siihen, milloin koronapassi voitaisiin ottaa pois käytöstä. Hänen mukaansa viranomaiset seuraavat koko ajan tilannetta, muun muassa koronatartuntojen määriä ja sairaalahoidon kuormitusta.

–  Missä ja milloin tällainen sitten työkalupakkiin tarvittaisiin, tilannetta arvioidaan koko ajan.

Lue myös

Brittitutkimus: Omikronmuunnos näyttää olevan yhtä vaarallinen kuin delta, mutta se on paljon tarttuvampi ja kiertää rokotteiden antamaa suojaa

”Se, kuinka hyvin omikron pystyy immuunisuojan kiertämään, muodostaa välittömän uhan kansanterveydelle.”
18.12.2021 15:29

Marin HS:lle: Rajoitusten kiristäminen ilman hätäjarrua on ensisijainen vaihtoehto epidemian hillitsemisessä

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan koronavirukseen liittyviä rajoitustoimia on mahdollista kiristää myös ilman niin sanotun...
18.12.2021 13:50

Hallitus voi ottaa käyttöön hätäjarrun koronatilanteen hillitsemiseksi – mitä se tarkoittaisi?

Kiuru HS:lle: Sosiaali- ja terveysministeriö on esittänyt, että hätäjarrusta päätettäisiin ensi viikolla
18.12.2021 13:20

Pääjohtaja Tervahauta Ylellä: THL ei ole valmistellut suositusta hätäjarrun käyttöönotosta

Tervahaudan mukaan THL:n kanta on, että Suomen koronatilannetta ja hätäjarrumekanismia tulisi arvioida ensi viikon alussa
18.12.2021 12:56

Ministeri Kiuru HS:lle: Hätäjarrusta päätettävä jo ensi viikolla – "Potilasmäärien ennustetaan nousevan lähiviikkoina hurjasti"

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru ei vielä spekuloi hätäjarrun sisältöä.
18.12.2021 11:00

Aihetunnisteet

koronapassi Koronavirus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Hinnat nousevat nyt jyrkästi – Trump: ”Rakastan inflaatiota”
Uutiset | 11.6.2026 21:53
Raaseporissa hukkuneet vanhempi ja lapsi eivät poliisin käsityksen mukaan olleet uimassa
Uutiset | 11.6.2026 16:35
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Poliisi: Alaikäisen mopoilijan kuolemaan johtanut turma Lappeenrannassa tapahtui ohitustilanteessa
Uutiset | 12.6.2026 18:20
Trump ja Iran jälleen täysin eri linjoilla siitä, mistä mahdollisessa rauhansopimuksessa on sovittu
Uutiset | 12.6.2026 18:09
Viikonloppua vietetään sateessa ja viimassa
Uutiset | 12.6.2026 18:04
Alkojen pyhäaukiolon mahdollistava laki etenee – lopullinen päätös juhannuksen jälkeisellä viikolla
Uutiset | 12.6.2026 16:31
Stubb: Euroopan kannattaisi ottaa kontakti Venäjään seuraavan kahden kuukauden aikana
Uutiset | 12.6.2026 14:51
Espanjan entistä pääministeriä epäillään useista talousrikoksista
Uutiset | 12.6.2026 14:38
Suomen Pankin asiantuntija Solanko Kultarannassa: ”Näkymä Venäjälle on merkittävästi sumuisempi ja huonompi”
Uutiset | 12.6.2026 13:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste