Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat
Terveysministeri Robert F. Kennedy Jr. Andrewsin sotilastukikohdassa Marylandissa 28. maaliskuuta. (Kuva: Brendan Smialowski / AFP / Lehtikuva)

Texasilaislapsilla maksavaurioita – syyksi epäillään terveysministeri Kennedyn suosittelemaa öljyä

Texasilaisen lastensairaalan lääkärit ovat löytäneet maksavaurioita lapsilta, joilla ei ole MPR-rokotusta
Katariina Lankinen 7.4.2025 21:44, muokattu 8.4.2025 11:22
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa on viime viikkojen aikana kirjattu satoja tuhkarokkotapauksia kaikkiaan 22 osavaltiossa. Viikonvaihteessa vahvistettuja tautitapauksia oli 642, joista 499 Texasissa.

Suurin osa tapauksista ja sairaalahoitoa vaatineista tartunnoista on ollut rokottamattomilla lapsilla, ja kaksi rokottamatonta kouluikäistä lasta on kuollut tuhkarokkoon epidemian aikana. Sairaalahoitoon on Texasissa joutunut yli 50 lasta.

Marylandin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan johtokunnan varapuheenjohtaja, professori Omer Awan kirjoittaa uutiskanava MSNBC:n verkkosivulla, että tuhkarokkoa sairastavien rokottamattomien lasten laboratorionäytteistä on tehty itse tuhkarokon lisäksi toinenkin huomionarvoinen löydös: maksavaurio.

Näitä lapsia Covenant-lastensairaalassa Texasin Lubbockissa hoitavien lääkärien mukaan todennäköisin syy lasten maksavaurioihin on suurista kalanmaksaöljyannoksista johtuva A-vitamiinimyrkytys. Kalanmaksaöljy sisältää runsaasti A-vitamiinia.

Sen yhteydestä tuhkarokon vuoksi sairaalahoidossa olevien texasilaislasten maksavaurioihin kirjoittaa myös Washington Post. Lehden mukaan kalanmaksaöljyn kysynnässä on havaittu piikki käynnissä olevan tuhkarokkoepidemian alueella Länsi-Texasissa.

A-vitamiinimyrkytyksen oireita ovat ihon kuivuminen, väsymys, näön hämärtyminen, luukipu ja maksavauriot. Joissakin tapauksissa A-vitamiinimyrkytys voi johtaa koomaan tai jopa kuolemaan.

Yhdysvaltain rokotevastainen terveysministeri Robert F. Kennedy Jr. on useita kertoja mainostanut konservatiivisen tv-kanava Fox Newsin haastatteluissa kalanmaksaöljyä tuhkarokon parannus- ja ehkäisykeinona.

− Texasin tuhkarokkoepidemian alkamisesta lähtien ministeri Kennedy on vähätellyt rokotusten roolia tuhkarokon ehkäisyssä, professori Awan kirjoittaa MSNBC:n verkkosivulla.

Kennedy on viitannut Yhdysvaltain tartuntatautien valvonta- ja ehkäisykeskuksen CDC:n äskettäin päivittämään suositukseen, joka ”tukee A-vitamiinin antamista lääkärin valvonnassa niille, joilla on lievä, keskivaikea ja vaikea infektio”. Kennedyn mukaan ”tutkimukset ovat osoittaneet, että A-vitamiini voi dramaattisesti vähentää tuhkarokkokuolleisuutta”.

− Huolimatta Kennedyn väitteistä, että kalanmaksaöljyä, steroideja ja antibiootteja voidaan käyttää ehkäisemään tai hoitamaan tuhkarokkoa, ainoa näyttöön perustuva menetelmä, jonka on osoitettu estävän tuhkarokkotartuntaa, on rokotus. CDC:n mukaan kaksi MPR-rokotetta antaa 97-prosenttisen suojan tautia vastaan, Awan toteaa.

Hänen mukaansa misinformaatio on syynä siihen, että tuhkarokko on levinnyt Yhdysvalloissa niin laajalle.

− Sen sijaan, että Kennedy olisi tietoisesti ja tarkoituksellisesti kehottanut vanhempia rokottamaan lapsensa tuhkarokkoa vastaan, kuten jokaisen vastuullisen kansanterveysviranomaisen pitäisi tehdä, hän on ilmaissut tukensa vaihtoehtoisille hoitomuodoille, jotka eivät todistettavasti estä tuhkarokkoa.

Väärän tiedon levittämisellä on seurauksensa, Awan muistuttaa.

− Vanhemmat valitsevat vaihtoehtoisia hoitomuotoja sen sijaan, että antaisivat lapsilleen rokotteen, joiden teho tartunnan estämisessä perustuu tieteeseen. Nämä vanhemmat aiheuttavat omille lapsilleen kärsimystä. Muutoin terveen lapseen ei pitäisi olla sairaalassa, vaan ulkona leikkimässä perheensä ja ystäviensä kanssa.

Awanin mukaan suurin osa Yhdysvalloissa esiintyvistä tuhkarokkotapauksista ja kaikki sairaalahoitoa vaatineet tapaukset olisi voitu estää rokotteilla.

Amerikkalaiset ovat ottaneet rokotteita entistä vähemmän koronapandemian jälkeen, kun rokotevastaiset salaliittoteoriat ovat levinneet maassa.

Päiväkoti-ikäisten lasten rokotekattavuus on laskenut CDC:n mukaan 92,7 prosenttiin vuosina 2023–2024. Tartuntoja ehkäisevä laumasuoja vaatisi 95 prosentin kattavuuden.

Gainesin piirikunnassa Texasissa, jossa tuhkarokkoepidemia puhkesi tammikuussa, tuhkarokon rokotekattavuus on vain 82 prosenttia, uutistoimisto Reuters kertoo.

Tuhkarokkoa, sikotautia ja vihurirokkoa vastaan kehitelty MPR-yhdistelmärokote kuuluu lasten rokotusohjelmaan suuressa osassa maailmaa.

Sen jälkeen kun toisen rokottamattoman lapsen tuhkarokkokuolemasta oli uutisoitu Yhdysvalloissa, myös terveysministeri Kennedy totesi MPR-rokotteen olevan tehokkain tapa estää tuhkarokon leviämistä.

Lue myös

Keskustanuoret: Hallitus murentaa koulutustavoitteet leikkauksilla – "Kohtuuton taakka yksilölle"

Keskustanuoret kritisoi ankarasti helmikuun alusta voimaan astunutta toimeentulotuen kiristystä, joka voi asettaa monet...
4.2.2026 15:35

Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: "Moni asia on meillä hyvin"

Suomalainen yhteiskunnallinen keskustelu ei täsmää tutkimuksiin, joiden mukaan Suomi on maailman onnellisin maa...
4.2.2026 14:20

Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle

Keskustan puheenjohtajalta Antti Kaikkoselta kysyttiin eduskunnassa keskiviikkona, onko perussuomalaisista erotettavalla kansanedustaja Mikko Polvisella...
4.2.2026 14:03

Aihetunnisteet

Robert F. Kennedy Jr. Terveys tuhkarokko Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Fortumin osake painui äkisti rajuun laskuun
Uutiset | 3.2.2026 12:13
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Keskustanuoret: Hallitus murentaa koulutustavoitteet leikkauksilla – ”Kohtuuton taakka yksilölle”
Uutiset | 4.2.2026 15:35
Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: ”Moni asia on meillä hyvin”
Uutiset | 4.2.2026 14:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Presidentti Alexander Stubb: Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvot ovat ristiriidassa omiemme kanssa, sopeutuminen vie aikansa
Uutiset | 4.2.2026 14:02
Selvitys: Eduskunnassa jonkin verran häirintää
Uutiset | 4.2.2026 13:54
Trump vetosi Putiniin sodan lopettamiseksi – Kremlistä tyly linjaus
Uutiset | 4.2.2026 13:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Suomen suurimmalta vientialalta hyviä uutisia: tilauskertymät vahvistuneet merkittävästi
Uutiset | 4.2.2026 12:01
Kiinan Xi ja Putin keskustelevat tänään videopuhelun välityksellä
Uutiset | 4.2.2026 11:49
Japanissa ainakin 35 ihmistä on kuollut voimakkaissa lumisateissa – kokonaisia asuinalueita hautautunut
Uutiset | 4.2.2026 11:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Hallitus murentaa koulutustavoitteet leikkauksilla – ”Kohtuuton taakka yksilölle”
Uutiset | 4.2.2026 15:35
Halla-aho puuttui suomalaisten synkistelyyn: ”Moni asia on meillä hyvin”
Uutiset | 4.2.2026 14:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maailman suurin kansa vailla itsenäistä valtiota
Mielipide | 4.2.2026 14:56
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste