Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä

10.2.2026 21:35
Lue lisää 
Ulkomaat
Syyrian turvallisuusjoukot saapuivat al-Holin leirille keskiviikkona. (Kuva: Omar Haj Kadour / AFP / Lehtikuva)

Syyrian armeija on saapunut al-Holin leirille – Konsulipäällikkö: Suomalaiset yhä leirillä

Al-Holin leirillä on pidetty ihmisiä, jotka tavalla tai toisella liittyvät terroristijärjestö Isisiin.
STT / Ayla Albayrak, Vilma Malmgren 21.1.2026 14:17, muokattu 21.1.2026 17:57
a– a+
Ulkomaat

Syyrian keskushallinnon joukot saapuivat keskiviikkona al-Holin leirille, josta Syyrian kurdijoukot ilmoittivat tiistaina vetäytyneensä.

Uutistoimisto AFP:n toimittaja kertoi keskiviikkona nähneensä armeijan sotilaiden avaavan leirin portin ja saapuvan leirille. Myös BBC kertoi vahvistaneensa aidoksi videon, jolla aseistautuneet joukot saapuvat leirille useilla ajoneuvoilla.

Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner kertoi keskiviikkona STT:lle, että al-Holissa asuvat suomalaiset ovat tiettävästi yhä leirillä. Hänen mukaansa heitä on noin kymmenen ja suurin osa on lapsia.

Tannerin mukaan on mahdotonta sanoa varmasti, onko tilanne al-Holin leirillä ja pidätyskeskuksissa täysin hallinnassa.

Aiemmin leiri oli Syyrian kurdijoukkojen hallinnassa, mutta kurdijoukot ilmoittivat tiistaina joutuneensa jättämään al-Holin vartioimisen. He syyttivät kansainvälistä yhteisöä piittaamattomuudesta terroristijärjestö Isisin kasvaneesta uhasta alueella. 

Yhdysvallat on aiemmin tukenut voimakkaasti kurditaistelijoita, jotka ovat vartioineet leirejä, joilla on pidetty kymmeniä tuhansia Isis-vankeja ja heidän perheenjäseniään.

Etenkin kurdit ovat epäilleet sitä, onko itsekin jihadistitaustainen presidentti Ahmed al-Sharaa aidosti sitoutunut Isis-vankien valvomiseen.

Tanner uskoo, että myös Syyrian uusi johto haluaisi kontrollin leireillä säilyvän.

– On varmasti myös Damaskoksen keskushallinnon intresseissä, ettei näille leireille ja pidätyskeskuksille synny kaaosta, Tanner sanoi.

Tannerin mukaan myös Yhdysvalloilla pitäisi olla vahva intressi tukea niitä tahoja, jotka pitävät Isis-vankien leiriä kontrollissa.

Al-Hol on Syyrian koillisosassa sijaitseva leirikokonaisuus, jossa on pidetty ihmisiä, jotka liittyvät tavalla tai toisella terroristijärjestö Isisiin. Syyrialaisten ja irakilaisten ohella siellä on ollut muun muassa eurooppalaisia Isis-taistelijoiden perheenjäseniä.

Asukkaat päätyivät al-Holin leirille sen jälkeen, kun Isisin julistama kalifaatti kaatui vuonna 2019. Isisin tavoite on jo vuosia ollut näiden kiinni otettujen vapauttaminen pidätyskeskuksista.

Kurdien johtamien SDF-joukkojen sekä turvallisuusjoukkojen vetäydyttyä jotkut leirin vangeista pakenivat, kun kukaan ei enää vartioinut leiriä. Tannerin mukaan luotettavia lukuja paenneista ei ole.

– Ehkä ennemmin kyse on sadoista kuin tuhansista paenneista, mutta kuten sanoin, emme tiedä, hän sanoi.

Tanner sanoo Suomen seuraavan nyt sitä, kuinka Syyrian uudet vallanpitäjät haluavat ratkaista vankileirien ongelman.

– Näiden leirien pitäminen aavikolla vuosikausia ei ole ollut kestävä ratkaisu missään vaiheessa, ja tätä Suomi on sanonut jo pitkään, Tanner sanoi.

Kurdijoukkojen vetäytymistä tiistaina edelsivät taistelut, joita on viime aikoina käyty SDF-joukkojen ja al-Sharaata tukevien joukkojen välillä. 

Kurdijoukot ja Syyrian hallinto ilmoittivat tiistaina nelipäiväisestä tulitauosta, mutta tilanne on ollut tulenarka.

Vuosia kurdijoukkoja tukenut Yhdysvallat sanoi tiistaina, että sen aiemmin tiivis liittolaisuus kurdijoukkojen kanssa Syyriassa on tullut tarpeettomaksi. 

Nyt Yhdysvallat tukee Syyrian uutta islamistista hallintoa, jonka presidentti al-Sharaa on.

Al-Sharaan hallinto yrittää liittää kurdien asuttamia alueita muuhun Syyriaan, eivätkä kurdit haluaisi luopua alueelle Bashar al-Assadin aikana juurruttamastaan itsehallinnosta. 

Al-Sharaata on tukenut myös naapurimaa Turkki, joka toisaalta yrittää päättää konfliktiaan Turkin kurdien aseellisen PKK-järjestön kanssa. PKK on vuosien aikana tukenut Syyrian kurdeja, ja Syyrian itsehallintoaluetta on hallittu sen aatteilla.

Yhdysvaltain Syyrian-erityislähettiläs Tom Barrack sanoi tiistaina uutistoimisto AFP:n mukaan, että presidentti al-Sharaan johtama Syyrian keskushallinto kykenisi jo valvomaan al-Holin leiriä ja muita vankileirejä.

Yhdysvallat tuki kurditaistelijoita voimakkaasti silloin, kun nämä taistelivat Isisiä vastaan ja onnistuivat lopulta kukistamaan niin kutsutun Isisin kalifaatin vuonna 2019.

Lue myös

Kaaos al-Holin leirillä – "Juuri sellainen käännekohta, jota olemme pelänneet jo vuosia"

Syyrian kurdijoukot ilmoittivat tiistaina joutuneensa jättämään al-Holin leirin vartioimisen ja vetäytymään lähikaupunkeihin.  Ainakin osa...
21.1.2026 9:24

Aihetunnisteet

al-Hol al-holin leiri kurdit Syyria Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Itä-Ukrainassa vuonna 2014 tapahtuneista sotarikoksista tuomittu venäläismies ei halunnut kommentoida kuvaa, jossa tähtää konetuliaseella
Uutiset | 9.2.2026 15:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Politico: Tällainen on Liettuan ”suunnitelma B”
Uutiset | 10.2.2026 22:35
Tapaturmat kasvavat talvilomilla – Yksi helppo keino on halpa henkivakuutus
Uutiset | 10.2.2026 22:04
Ystävänpäivä näkyy myynnissä – nämä tuotteet menevät kuin kuumille kiville
Uutiset | 10.2.2026 22:04
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Poliisi tutkii sairaalahoidossa olleen vanhuksen kuolemaa Vakka-Suomessa
Uutiset | 10.2.2026 18:32
Presidentti Stubb lähtee Münchenin turvallisuuskonferenssiin
Uutiset | 10.2.2026 18:14
Britannian Starmer vakuuttaa hallituksen olevan yhtenäinen Epstein-kohusta huolimatta
Uutiset | 10.2.2026 17:48
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Politico: Tällainen on Liettuan ”suunnitelma B”
Uutiset | 10.2.2026 22:35
Tapaturmat kasvavat talvilomilla – Yksi helppo keino on halpa henkivakuutus
Uutiset | 10.2.2026 22:04
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste