Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajat Kemppi, Räsänen ja Savola kehottavat hallitusta edistämään omaa hallitusohjelmaansa – ”Noin 1,2 miljoonaa hehtaaria”

6.5.2026 16:56
Lue lisää 
Kreikan velkakriisi
Jutta Urpilainen vaati kymmenen vuotta sitten valtiovarainministerinä Kreikalta vakuuksia. Kuva vuodelta 2020. (Kuva: Emmi Korhonen/Lehtikuva)

Suomi sai kymmenen vuotta sitten konkurssin partaalla keikkuvalta Kreikalta vakuudet, mutta asiantuntijan mukaan niistä on ollut lähinnä haittaa

Samuli Vänttilä 12.9.2021 10:00, muokattu 3.9.2021 10:16
a– a+
Kreikan velkakriisi

Kymmenen vuotta sitten Eurooppa keikkui eurokriisin partaalla. Uutisotsikot olivat täynnä Kreikkaa, Portugalia, Irlantia ja Espanjaa. Yhdenkin jäsenmaan konkurssi olisi ollut katastrofi koko rahaliitolle. 

Heinäkuussa 2011 euromaat kokoontuivat taas yhteen kriisikokoukseen. Kreikalle sorvattiin toista tukipakettia.  

Muualla Euroopassa se herätti raivoa. Hoitakoot itse ongelmansa, kaduilla huudeltiin. Myös Suomessa, jossa perussuomalaiset olivat jysäyttäneet ensimmäisen jytkynsä kevään eduskuntavaaleissa. 

Suomessa demarit vaativat, että Kreikalta täytyy saada vakuudet. Jutta Urpilaisesta oli tullut juuri valtiovarainministeri, ja vaatimuksilla oli siksikin paljon pontta takanaan. 

Lopulta tuossa heinäkuun 2011 kriisikokouksessa sovittiin, että jos Kreikka ei maksa velkojaan, Suomi saa hätälainaan sijoittamiaan rahoja takaisin monimutkaisen vakuusjärjestelyn kautta. 

Mikään muu maa ei sellaista ollut vaatinut. Suomi oli ainoa. 

– Ei niistä vakuuksista ole ollut Suomelle hyötyä. Päinvastoin niistä on tullut vain kuluja – puhumattakaan mainehaitasta, jonka Suomi vaatimuksillaan sai, yliopistotutkija Timo Miettinen Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen keskuksesta sanoo. 

Hänen mukaansa vakuusvaatimuksessa oli kyse osittain sisäpoliittisesta vedosta. SDP halusi vakuuttaa ihmisiä siitä, etteivät Suomen rahat ole uppoamassa jonnekin pohjattomaan kaivoon, vaan ne saadaan tarvittaessa takaisin. 

Kreikka on kuitenkin hoitanut lainojaan EU:n kanssa sovitun ohjelman mukaisesti, vaikka se tarvitsikin vielä kolmannen tukipaketin vuonna 2015. Vakuuksille ei ole tullut käyttöä. Suomi on maksanut niiden hoidosta aiheutuvista hallinnollisista kuluista investointipankeille yli miljoona euroa. Sijoitustuotto on ollut miinusmerkkinen. 

– Ei niissä vakuuksissa ollut taloudellisessa mielessä mitään järkeä, Miettinen summaa. 

Kreikka-vakuudet ovat kuitenkin vain yksi asia monta vuotta kestäneessä eurokriisissä. Miettisen mukaan ajanjakso muokkasi merkittävällä tavalla eurooppalaista politiikkaa ja jakolinjoja. Maanosa ei ole ollut entisensä kriisin jälkeen. 

Merkittävin muutos liittyy Miettisen mukaan EU:n jakautumiseen elvytystoimia ja yhteistä budjettia kannattavaan etelään sekä  tiukkaa talouskuria ja jäsenmaiden omaa vastuuta korostavaan pohjoiseen. Jako näkyy myös suurimpien EU-maiden Ranskan ja Saksan välillä. 

Etelän ja pohjoisen väliin jäi kytemään epäluottamusta. Se näkyy Miettisen mukaan monissa EU:n päätöksentekotilanteissa. 

– Ennen eurokriisiä tätä jakoa ei ollut. Silloin puhuttiin enemmän idän ja lännen välisestä taloudellisesta kuilusta, jota yritettiin kuroa pienemmäksi. 

Ilmiöön liittyy myös oikeistopopulististen voimien nousu eri puolilla Eurooppaa. EU-kriittiset voimat saivat eurokriisistä merkittävää sytykettä ajatuksilleen. Tiukan talouskurin pohjoisessa EU:n koettiin vievän kaikki rahat Brysseliin ja köyhiin jäsenmaihin, etelässä EU:ta taas syytettiin liiallisesta sanelusta ja jäsenmaiden asioihin puuttumisesta. 

Mielenosoittajia Kreikan valtiovarainministeriön edustalla Ateenassa syyskuun 28. päivä 2011. (Kuva: Louisa Gouliamaki / Lehtikuva / AFP)

Eurokriisi muutti merkittävällä tavalla myös Euroopan keskuspankin (EKP) roolia. 

Kesällä 2012 EKP:n pääjohtaja Mario Draghi ilmoitti, että keskuspankki ryhtyy kaikkiin mahdollisiin toimiin euron suojelemiseksi. EKP ilmoitti myös alkavansa ostaa kriisivaltioiden velkakirjoja. 

Miettisen mukaan se rauhoitti markkinoita ja koko kriisiä hyvin paljon. EKP otti myöhemminkin kriisin hoitajan roolin muun muassa ohjauskorkopolitiikallaan. 

– Eurokriisi teki keskuspankista aktiivisen toimijan, joka puolustaa tarvittaessa euroalueen yhtenäisyyttä, Miettinen tiivistää. 

Hänen mukaansa eurokriisi voidaankin myös nähdä tarinana, jossa EU kykeni kaikkien vaikeuksien ja ristiriitaisuuksien keskellä löytämään keinoja, joilla mentiin syvimmistä aallonpohjista eteenpäin. Unioni ei kaatunut tappeluun eikä mikään maa ajautunut konkurssiin. 

– Lopullinen kertomus on vasta rakentumassa. Vasta myöhemmin tiedämme, nähdäänkö tämä suurena auttamistarinana, jolloin jäsenmaat yhdessä etsivät keinoja talouden pelastamiseksi vai suurena eripuran tarinana, joka aloitti koko unionin hajaantumisen. 

Lue myös

Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa

Kelan pääjohtajaksi hakemistaan Satonen sanoo pitävänsä pahana poliittisena virheenä.
7.5.2026 0:01

Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – "Luvat unohtuvat yllättävän usein"

Kevät ja alkukesä ovat terassirakentamisen aikaa. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva muistuttaa, että huolellinen suunnittelu...
6.5.2026 22:39

"Laiduntaako" nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu

Jopa 44 prosenttia 13–17‑vuotiaista nuorista jättää aamupalan syömättä koulupäivinä, paljastaa Arlan ja Mannerheimin...
6.5.2026 22:00

Aihetunnisteet

eurokriisi kreikan velkakriisi Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Venäjä iski Ukrainaan vain päiviä ennen Putinin tulitaukoa – useita kuoli ja haavoittui
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Datakeskusten lisäsähkön tarpeen kattaminen tuulivoimalla ei olisi ”tavatonta”, arvioidaan Fingridistä
Uutiset | 5.5.2026 16:56
Iran: Neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa jatkuvat Hormuzinsalmen tulenvaihdosta huolimatta
Uutiset | 5.5.2026 8:24
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Ministeri Häkkänen STT:lle: Droonituotannon yhteishanketta Ukrainan kanssa vauhditetaan
Uutiset | 6.5.2026 17:59
”Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti”– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista
Uutiset | 6.5.2026 17:52
Sisäministeri Rantasen mukaan poliisin toiminnasta vapunpäivänä ei käynnissä selvitystä – ”Ymmärtääkseni poliisi pyrki tekemään kuten laki vaatii”
Uutiset | 6.5.2026 17:35
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
Puoluejohtoon pyrkivä Markku Siponen haluaa palauttaa keskustan vahvaksi yleispuolueeksi
Uutiset | 6.5.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste