Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Miten oppositiopuolueet hoitaisivat taloutta? – Eduskunnassa ruoditaan vaihtoehtobudjetteja

26.11.2025 1:00
Lue lisää 
Tasa-arvo
Anna-Maja Henriksson, Li Andersson, Sanna Marin, Maria Ohisalo ja Annika Saarikko muodostavat hallituksen johtoviisikon. Kuvassa myös valtiovarainministeri Matti Vanhanen. (Kuva: Laura Kotila / Valtioneuvoston kanslia)

Suomi niittää mainetta näkyvillä naispoliitikoillaan, mutta se ei ole koko totuus politiikan tasa-arvosta – tutkija listaa pinnan alla kytevät ongelmat

Keskustan puheenjohtajakamppailu oli suomalaisittain poikkeuksellinen, sillä kaksi kärkiehdokasta olivat molemmat naisia.
Samuli Vänttilä 1.11.2020 10:00, muokattu 3.11.2020 7:42
a– a+
Tasa-arvo

Keskustan alkusyksystä käydyn puheenjohtajakamppailun kaksi selkeää kärkiehdokasta olivat molemmat naisia: Katri Kulmuni ja Annika Saarikko. 

Sukupuolentutkimuksen professori Johanna Kantola Tampereen yliopistosta pitää asetelmaa poikkeuksellisena suomalaisessa politiikassa. 

Perinteisesti puolueiden puheenjohtajakisoissa on miesehdokkaiden joukossa yksi nainen, jota arvioidaan niin hyvässä kuin pahassakin sukupuolen kautta. 

Kantolan mukaan sukupuoleen liittyvät teemat eivät kuitenkaan nousseet keskustan puheenjohtajakamppailussa näkyvästi esiin, mikä sekin on merkille pantava ilmiö.  

– Kulmunin ja Saarikon välistä kisaa lähestyttiin asiakeskeisesti. Molempia arvioitiin lähinnä heidän osaamisensa ja pätevyytensä perusteella, ei ensisijaisesti sukupuolen näkökulmasta, Kantola sanoo. 

Saarikon ja Kulmunin kärkiehdokkuus on yksi esimerkki suomalaisen politiikan tasa-arvoistumisesta. Naiset ovat nousseet politiikan merkittävimmille paikoille. 

Eduskunnan puhemies, pääministeri ja kaikkien hallituspuolueiden puheenjohtajat ovat naisia. Eduskuntaan naisia valittiin vuoden 2019 vaaleissa enemmän kuin koskaan, ja hallituksen 19 ministeristäkin 11 on naisia. 

– Tilanteen symboliarvo on iso. Se alleviivaa sitä, että nainenkin voi näitä tehtäviä hoitaa ja se on ihan normaalia, Kantola sanoo. 

Ilahduttavana hän pitää myös sitä, että korkeassa asemassa olevien naispoliitikkojen joukossa on myös pienten lasten vanhempia. Esimerkiksi pääministeri Sanna Marinilla ja tiede- ja kulttuuriministeri Saarikolla on kotona alle kouluikäistä jälkipolvea.  

Kantolan mukaan he tekevät roolillaan tavallisemmaksi sitä, että nainenkin voi yhdistää pienten lasten vanhemmuuden ja merkittävän julkisen uran, aivan kuten miehet ovat tehneet vuosikausia. 

Annika Saarikko ja Katri Kulmuni keskustan puoluekokouksessa Oulussa syyskuussa 2020.

Naisten matka suomalaisen politiikan huipulle on ollut pitkä ja kivinen.

Äänioikeuden suomalaisnaiset saivat ensimmäisinä Euroopassa vuonna 1906. Ensimmäinen naisministeri nimettiin vuonna 1926, kun SDP:n Miina Sillanpäästä tuli apulaissosiaaliministeri. 

Ensimmäistä suomalaispuolueen naispuheenjohtajaa saatiin odotella paljon pidempään, kunnes vuonna 1987 Heidi Hautala astui vihreiden johtoon. 

Eduskunnan puhemiehen korokkeella nähtiin nainen ensimmäisen kerran vuonna 1994, kokoomuksen Riitta Uosukainen. 

Ensimmäisen naispresidentin Suomi sai vuonna 2000 SDP:n Tarja Halosesta, ensimmäisen naispääministerin kolme vuotta myöhemmin keskustan Anneli Jäätteenmäestä. Naispääministereitä Suomessa on sen jälkeen ollut kaksi: keskustan Mari Kiviniemi ja istuva pääministeri, SDP:n Sanna Marin. 

Kantolan mukaan jokainen mainittu nimi on osaltaan murtanut lasikattoja suomalaisessa poliittisessa kentässä. 

– Ne ovat olleet merkittäviä virstanpylväitä matkalla tähän tilanteeseen, joka Suomessa on nyt. 

Kokoomus ja perussuomalaiset ovat ainoat puolueet, jotka eivät ole koskaan valinneet puolueensa johtoon naista. 

Kantola sanoo odottavansa mielenkiinnolla, milloin nämä lasikatot rikkoutuvat. Koko kuvaa puolueen tasa-arvotilanteesta puheenjohtajan sukupuoli ei kuitenkaan kerro. 

Kantola huomauttaa, että kokoomuksen kansanedustajista 42 prosenttia on naisia. Se on suomalaisittain hyvä luku. Keskustalla naisia on 32 prosenttia. 

– Kokoomus tuo myös talousasioitaan usein esiin esimerkiksi Elina Lepomäen suulla, vaikka talouspolitiikka mielletään perinteisesti miesten vahvuudeksi. Puolueessa siis annetaan naisillekin valtaa, Kantola pohtii. 

Hänen mukaansa suomalaiset puolueet voi sijoittaa sukupuolten tasa-arvoajattelua kuvaavalle pitkälle janalle. Vihreät, vasemmistoliitto ja SDP edustavat hyvin tasa-arvoista suuntaa, perussuomalaiset puolestaan toista ääripäätä feministisiä tavoitteita vastustavilla näkemyksillään. 

Keskusta ja kokoomus sijoittuvat ääripäiden väliin. Molemmilla puolueilla on paljon konservatiivista kannattajakuntaa, mutta myös merkittäviä tasa-arvon edistäjiä. Aktiivisimmat tasa-arvon edistäjät ovat kuitenkin yksittäisiä toimijoita. 

Pienemmistä eduskuntapuolueista RKP sijoittuu Kantolan mukaan lähelle vihreitä, vasemmistoliittoa ja demareita, kristillisdemokraatit taas lähelle perussuomalaisia. 

Anneli Jäätteenmäki valittiin Suomen ensimmäiseksi naispääministeriksi vuonna 2003.

Vaikka Suomi on viimeisen vuoden aikana niittänyt paljon kansainvälistäkin mainetta näkyvillä naispoliitikoillaan, ei tasa-arvotilanne ole kaikilta osin ruusuinen. 

Kantolan mukaan Sipilän hallitus vei viime vaalikaudella Suomen tasa-arvotilannetta huonompaan suuntaan, kun leikkaukset osuivat monilta osin naisvaltaisille aloille. Sukupuolivaikutusten arviointikin unohtui monista päätöksistä. Sipilän hallitus myös profiloitui ministerivalinnoillaan sangen miesvaltaiseksi ja hallituksella oli niukka tasa-arvo-ohjelma. 

– Vaikka nykyinen hallitus edustaa päinvastaista politiikkaa tasa-arvon osalta, epätasa-arvo voi olla syvällä politiikan sukupuolittuneissa rakenteissa. Se vaikuttaa edelleen eri sukupuolten toimintaan politiikassa, Kantola sanoo. 

Syrjivät rakenteet tulevat usein esiin julkisuudelta piilossa. Naiset esimerkiksi joutuvat selittämään vanhemmuuden ja politiikan yhdistämistä paljon miehiä enemmän. Naispoliitikkoa lasten kanssa kotona odottava mies nähdään sankarina, mutta toisinpäin tilannetta pidetään ihan normaalina. 

Naispoliitikkojen osaaminen kyseenalaistetaan miehiä helpommin. Naiset saavat vastuuta sosiaali- ja terveyspuolen asioista, mutta talous-, ulko- ja puolustuspolitiikka nähdään miesten juttuina. 

Naisten ulkonäkö ja pukeutuminen joutuu sekin arvioinnin kohteeksi. Kantolan mukaan naispoliitikko joutuu myös siirtymään syrjään paljon pienemmistä rikkeistä kuin mies.  

– Sukupuoli asettaa naiset naispoliitikon asemaan, jonka kanssa joudutaan kamppailemaan monin eri tavoin. 

Juttu on ilmestynyt alunperin syyskuun 2020 Suomenmaassa. Voit tilata Suomenmaan täältä.

Lue myös

Kela: Johtamisselvityksen hankkimisesta on jo päätetty

Kela kertoo, että sen hallitus on jo päättänyt hankkia johtamista koskevan ulkopuolisen selvityksen. Mediassa...
26.11.2025 14:25

Puutetta ruoasta ja saippuasta – Pelastaa Lapsilta synkkä tieto tulevasta joulusta

Joulusta on tulossa pienituloisille lapsiperheille synkin vuosiin, Pelastakaa Lapset varoittaa. Järjestön tuoreessa kyselyssä näkyy...
26.11.2025 13:58

Lainsäädännön arviointineuvosto kaipaa tarkennuksia hankintalakiin – Kuntaliitto vaatii aikalisää

Lainsäädännön arviointineuvosto kaipaa täydennyksiä hankintalain uudistamista koskevaan lakiehdotukseen. Neuvosto toteaa lausunnossaan, että ehdotuksessa olisi...
26.11.2025 12:18

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Katri Kulmuni Keskusta naiset Politiikka Sanna Marin sukupuoli

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Kremlistä tyly Ukraina-jyrähdys
Uutiset | 25.11.2025 12:56
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Flunssaiset painelevat erikoislääkärille – taustalla yksi syy
Uutiset | 24.11.2025 21:10
Häiritseekö kahvi ihan oikeasti unta? – Asiantuntija täräyttää vastauksen
Uutiset | 24.11.2025 21:50
Liian moni mies unohtaa tämän intiimialueiden rutiinin – ”Voi hämmentää”
Uutiset | 24.11.2025 21:31
Varoitus: Kaupungeissa vakava uhka terveydelle
Uutiset | 26.11.2025 0:15
Talvi yllätti autoilijat jälleen
Uutiset | 24.11.2025 22:14
Paljastus: Zelenskyi viimeistelemään diiliä Washingtoniin
Uutiset | 25.11.2025 14:51
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Liian moni mies unohtaa tämän intiimialueiden rutiinin – ”Voi hämmentää”
Uutiset | 24.11.2025 21:31
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Kela: Johtamisselvityksen hankkimisesta on jo päätetty
Uutiset | 26.11.2025 14:25
Puutetta ruoasta ja saippuasta – Pelastaa Lapsilta synkkä tieto tulevasta joulusta
Uutiset | 26.11.2025 13:58
Lainsäädännön arviointineuvosto kaipaa tarkennuksia hankintalakiin – Kuntaliitto vaatii aikalisää
Uutiset | 26.11.2025 12:18
Euroopan osallistuminen rauhanneuvotteluihin on tarpeetonta, Kreml sanoo
Uutiset | 26.11.2025 11:54
Kreml haluaa neuvotella lisää
Uutiset | 26.11.2025 11:29
Sopiiko keskiluokan veroale vai ei? Keskustan Kettunen vaatii selvennystä ministeri Valtoselta
Uutiset | 26.11.2025 11:19
Kokoomuksesta vastaisku keskustalle – ”Honkonen tuntee kyllä syyllisen”
Uutiset | 26.11.2025 11:04
Äänestätkö? Jos et, kuolemanriskisi kasvaa
Uutiset | 26.11.2025 10:52
Israelin asevoimat aloittaa uuden operaation Länsirannalla – Gazan aselepo ei ole vähentänyt väkivaltaa Länsirannalla
Uutiset | 26.11.2025 10:38
Keskustan Honkonen: Orpon ja Purran epäonnistumiset jäävät historiaan – ”Katastrofi isolla koolla”
Uutiset | 26.11.2025 10:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kela: Johtamisselvityksen hankkimisesta on jo päätetty
Uutiset | 26.11.2025 14:25
Puutetta ruoasta ja saippuasta – Pelastaa Lapsilta synkkä tieto tulevasta joulusta
Uutiset | 26.11.2025 13:58
Lainsäädännön arviointineuvosto kaipaa tarkennuksia hankintalakiin – Kuntaliitto vaatii aikalisää
Uutiset | 26.11.2025 12:18
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorisotyöttömyys uhkaa – tarvitsemme selkeitä ja kohdennettuja toimia
Mielipide | 26.11.2025 12:51
Lukijalta: Pääsemme yhteiskunnallisen kehityksen seurantaan
Mielipide | 26.11.2025 10:10
Lukijalta: Suomeen tarvitaan ”keskustaliitto”, laajapohjainen keskustavoimien hallitus
Mielipide | 25.11.2025 13:57
Lukijalta: Karri Kallio Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 25.11.2025 13:47
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Päijät-Hämeen piiri vaatii nopeita korjausliikkeitä työllisyystilanteen parantamiseksi
Uutiset | 25.11.2025 10:48
Keskustan puoluevaltuusto: Lapsiperheköyhyyden torjunta on investointi Suomen tulevaisuuteen
Uutiset | 24.11.2025 13:49
Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 24.11.2025 11:25
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste