Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Tasa-arvo
Anna-Maja Henriksson, Li Andersson, Sanna Marin, Maria Ohisalo ja Annika Saarikko muodostavat hallituksen johtoviisikon. Kuvassa myös valtiovarainministeri Matti Vanhanen. (Kuva: Laura Kotila / Valtioneuvoston kanslia)

Suomi niittää mainetta näkyvillä naispoliitikoillaan, mutta se ei ole koko totuus politiikan tasa-arvosta – tutkija listaa pinnan alla kytevät ongelmat

Keskustan puheenjohtajakamppailu oli suomalaisittain poikkeuksellinen, sillä kaksi kärkiehdokasta olivat molemmat naisia.
Samuli Vänttilä 1.11.2020 10:00, muokattu 3.11.2020 7:42
a– a+
Tasa-arvo

Keskustan alkusyksystä käydyn puheenjohtajakamppailun kaksi selkeää kärkiehdokasta olivat molemmat naisia: Katri Kulmuni ja Annika Saarikko. 

Sukupuolentutkimuksen professori Johanna Kantola Tampereen yliopistosta pitää asetelmaa poikkeuksellisena suomalaisessa politiikassa. 

Perinteisesti puolueiden puheenjohtajakisoissa on miesehdokkaiden joukossa yksi nainen, jota arvioidaan niin hyvässä kuin pahassakin sukupuolen kautta. 

Kantolan mukaan sukupuoleen liittyvät teemat eivät kuitenkaan nousseet keskustan puheenjohtajakamppailussa näkyvästi esiin, mikä sekin on merkille pantava ilmiö.  

– Kulmunin ja Saarikon välistä kisaa lähestyttiin asiakeskeisesti. Molempia arvioitiin lähinnä heidän osaamisensa ja pätevyytensä perusteella, ei ensisijaisesti sukupuolen näkökulmasta, Kantola sanoo. 

Saarikon ja Kulmunin kärkiehdokkuus on yksi esimerkki suomalaisen politiikan tasa-arvoistumisesta. Naiset ovat nousseet politiikan merkittävimmille paikoille. 

Eduskunnan puhemies, pääministeri ja kaikkien hallituspuolueiden puheenjohtajat ovat naisia. Eduskuntaan naisia valittiin vuoden 2019 vaaleissa enemmän kuin koskaan, ja hallituksen 19 ministeristäkin 11 on naisia. 

– Tilanteen symboliarvo on iso. Se alleviivaa sitä, että nainenkin voi näitä tehtäviä hoitaa ja se on ihan normaalia, Kantola sanoo. 

Ilahduttavana hän pitää myös sitä, että korkeassa asemassa olevien naispoliitikkojen joukossa on myös pienten lasten vanhempia. Esimerkiksi pääministeri Sanna Marinilla ja tiede- ja kulttuuriministeri Saarikolla on kotona alle kouluikäistä jälkipolvea.  

Kantolan mukaan he tekevät roolillaan tavallisemmaksi sitä, että nainenkin voi yhdistää pienten lasten vanhemmuuden ja merkittävän julkisen uran, aivan kuten miehet ovat tehneet vuosikausia. 

Annika Saarikko ja Katri Kulmuni keskustan puoluekokouksessa Oulussa syyskuussa 2020.

Naisten matka suomalaisen politiikan huipulle on ollut pitkä ja kivinen.

Äänioikeuden suomalaisnaiset saivat ensimmäisinä Euroopassa vuonna 1906. Ensimmäinen naisministeri nimettiin vuonna 1926, kun SDP:n Miina Sillanpäästä tuli apulaissosiaaliministeri. 

Ensimmäistä suomalaispuolueen naispuheenjohtajaa saatiin odotella paljon pidempään, kunnes vuonna 1987 Heidi Hautala astui vihreiden johtoon. 

Eduskunnan puhemiehen korokkeella nähtiin nainen ensimmäisen kerran vuonna 1994, kokoomuksen Riitta Uosukainen. 

Ensimmäisen naispresidentin Suomi sai vuonna 2000 SDP:n Tarja Halosesta, ensimmäisen naispääministerin kolme vuotta myöhemmin keskustan Anneli Jäätteenmäestä. Naispääministereitä Suomessa on sen jälkeen ollut kaksi: keskustan Mari Kiviniemi ja istuva pääministeri, SDP:n Sanna Marin. 

Kantolan mukaan jokainen mainittu nimi on osaltaan murtanut lasikattoja suomalaisessa poliittisessa kentässä. 

– Ne ovat olleet merkittäviä virstanpylväitä matkalla tähän tilanteeseen, joka Suomessa on nyt. 

Kokoomus ja perussuomalaiset ovat ainoat puolueet, jotka eivät ole koskaan valinneet puolueensa johtoon naista. 

Kantola sanoo odottavansa mielenkiinnolla, milloin nämä lasikatot rikkoutuvat. Koko kuvaa puolueen tasa-arvotilanteesta puheenjohtajan sukupuoli ei kuitenkaan kerro. 

Kantola huomauttaa, että kokoomuksen kansanedustajista 42 prosenttia on naisia. Se on suomalaisittain hyvä luku. Keskustalla naisia on 32 prosenttia. 

– Kokoomus tuo myös talousasioitaan usein esiin esimerkiksi Elina Lepomäen suulla, vaikka talouspolitiikka mielletään perinteisesti miesten vahvuudeksi. Puolueessa siis annetaan naisillekin valtaa, Kantola pohtii. 

Hänen mukaansa suomalaiset puolueet voi sijoittaa sukupuolten tasa-arvoajattelua kuvaavalle pitkälle janalle. Vihreät, vasemmistoliitto ja SDP edustavat hyvin tasa-arvoista suuntaa, perussuomalaiset puolestaan toista ääripäätä feministisiä tavoitteita vastustavilla näkemyksillään. 

Keskusta ja kokoomus sijoittuvat ääripäiden väliin. Molemmilla puolueilla on paljon konservatiivista kannattajakuntaa, mutta myös merkittäviä tasa-arvon edistäjiä. Aktiivisimmat tasa-arvon edistäjät ovat kuitenkin yksittäisiä toimijoita. 

Pienemmistä eduskuntapuolueista RKP sijoittuu Kantolan mukaan lähelle vihreitä, vasemmistoliittoa ja demareita, kristillisdemokraatit taas lähelle perussuomalaisia. 

Anneli Jäätteenmäki valittiin Suomen ensimmäiseksi naispääministeriksi vuonna 2003.

Vaikka Suomi on viimeisen vuoden aikana niittänyt paljon kansainvälistäkin mainetta näkyvillä naispoliitikoillaan, ei tasa-arvotilanne ole kaikilta osin ruusuinen. 

Kantolan mukaan Sipilän hallitus vei viime vaalikaudella Suomen tasa-arvotilannetta huonompaan suuntaan, kun leikkaukset osuivat monilta osin naisvaltaisille aloille. Sukupuolivaikutusten arviointikin unohtui monista päätöksistä. Sipilän hallitus myös profiloitui ministerivalinnoillaan sangen miesvaltaiseksi ja hallituksella oli niukka tasa-arvo-ohjelma. 

– Vaikka nykyinen hallitus edustaa päinvastaista politiikkaa tasa-arvon osalta, epätasa-arvo voi olla syvällä politiikan sukupuolittuneissa rakenteissa. Se vaikuttaa edelleen eri sukupuolten toimintaan politiikassa, Kantola sanoo. 

Syrjivät rakenteet tulevat usein esiin julkisuudelta piilossa. Naiset esimerkiksi joutuvat selittämään vanhemmuuden ja politiikan yhdistämistä paljon miehiä enemmän. Naispoliitikkoa lasten kanssa kotona odottava mies nähdään sankarina, mutta toisinpäin tilannetta pidetään ihan normaalina. 

Naispoliitikkojen osaaminen kyseenalaistetaan miehiä helpommin. Naiset saavat vastuuta sosiaali- ja terveyspuolen asioista, mutta talous-, ulko- ja puolustuspolitiikka nähdään miesten juttuina. 

Naisten ulkonäkö ja pukeutuminen joutuu sekin arvioinnin kohteeksi. Kantolan mukaan naispoliitikko joutuu myös siirtymään syrjään paljon pienemmistä rikkeistä kuin mies.  

– Sukupuoli asettaa naiset naispoliitikon asemaan, jonka kanssa joudutaan kamppailemaan monin eri tavoin. 

Juttu on ilmestynyt alunperin syyskuun 2020 Suomenmaassa. Voit tilata Suomenmaan täältä.

Lue myös

Työministeri vaatii tolkkua "krääsäralliin" – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin

Työryhmän puheenjohtaja: Käsissämme on haastava ilmiö ja erittäin visainen ongelma.
9.3.2026 17:21

Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista

TPS:n Veli-Matti Savinainen kieltäytyi viikonloppuna pukeutumasta Pride-teemaottelun pelipaitaan.
9.3.2026 17:10

Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa

Myös EU ilmoitti olevansa valmis vahvistamaan laivasto-operaatiotansa Punaisella merellä.
9.3.2026 16:13

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Katri Kulmuni Keskusta naiset Politiikka Sanna Marin sukupuoli

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa
Uutiset | 9.3.2026 15:43
Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – ”Menettelytapa oli väärä”, hän sanoo HS:ssa
Uutiset | 9.3.2026 15:29
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Orpo on ensimmäinen pääministeri, joka vierailee talviparalympialaisissa
Uutiset | 9.3.2026 14:52
USA kehottaa kansalaisiaan poistumaan Turkin kaakkoisosista
Uutiset | 9.3.2026 14:31
Asiantuntija: Hinnat nousevat myös ruokakaupassa, kun öljy kallistuu
Uutiset | 9.3.2026 14:09
Mäkihypyn kohuvalmentaja ei jatka, kertoo Yle
Uutiset | 9.3.2026 14:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste