Kysely: Tätä mieltä suomalaiset oikeasti ovat talvesta
Onko suomalaisuus murroksessa? Vain noin puolet eli 56 prosenttia suomalaisista pitää talvesta, paljastaa kysely.
Noin kolmasosa myöntää, ettei talvi ole heidän mieleensä ja loput eivät osaa sanoa kumpaan suuntaan kallistuvat. Talvella ulkomaille lämpimään matkustavia on 18 prosenttia.
Tiedot selviävät kyselystä, johon vastasi 555 Keskinäisen Vakuutusyhtiön Turvan asiakasta marraskuussa.
Suomalaiset jännittävät talvella eniten liikenteen turvallisuutta, liukastumisia ja kodin talviriskejä, kysely kertoo.
Lähes neljä viidestä vastaajasta pitää ilman heijastimia liikkuvia jalankulkijoita ja vaarallisesti ohittavia autoilijoita melko tai erittäin jännittävänä seikkana.
Näkyvyyden katoamisen lumipyryssä ja auraamattomat tiet kokee melko tai erittäin jännittävinä riskeinä noin 70 prosenttia vastaajista.
– Ennakointi ja varautuminen ovat talvisessa liikenteessä avainasemassa. Matkaan tulee varata riittävästi aikaa, nopeus suhteuttaa keliin ja turvaväli pitää riittävänä etenkin liukkailla keleillä ja lumimyrskyissä, sanoo Turvan palvelupäällikkö Sanna Luotio tiedotteessa.
Omakoti- ja paritaloissa asujat näkevät talvessa muiden asumismuotojen edustajia enemmän jännityksen aineksia. Heistä noin 61 prosenttia jännittää lämmityskulujen nousua, kun kerros- ja rivitaloasujissa se jännittää vain 44 prosenttia vastaajista.
Lumimyrskyt, sähkökatkot ja putkien jäätyminen ovat myös omakoti- ja paritaloasujia jännittäviä asioita.
Liukastumiset ovat yksi talven yleisimmistä tapaturmista, ja ne huolettavat erityisesti iäkkäämpiä suomalaisia.
Kyselyn mukaan yli 61-vuotiaista senioreista kaksi kolmesta jännittää liukastumista.